Leviathan

7,3/10  (4 Oy) · 
28 okunma  · 
3 beğeni  · 
691 gösterim
Daha önce "Ay Sarayı", "Yalnızlığın Keşfi", "Son Şeyler Ülkesinde", "Şans Müziği", "Kırmızı Defter" adlı kitaplarını yayınladığımız Paul Auster'in son romanı simgesel bir ad taşıyor: LEVIATHAN (Tevrat'taki efsane ejderi). "Leviathan", bir kadının bulduğu bir adres defterinden kendisine bir kimlik seçmesiyle başlıyor. Ya da birden, hiç beklenmedik, sarsıcı bir ölümle. Ya da Aaron oturup en sevdiği arkadaşı Benjamin Sachs'ın öyküsünü anlatmaya başlayınca. Aaron, evliliğini kıskandığı, zekasına hayran olduğu Sachs'ın öyküsünü anlatmak istiyor, çünkü Sachs'la ilgili soruşturmayı yürütenler onun için bir öykü uydurmadan önce kendisi doğruyu yakalamak istiyor. Belki bir kaza sonucu balkondan düşen ya da bilerek kendisi atlayan Sachs ortadan kaybolmuştur. Arada bir ortaya çıkarak deli saçması şeyler söyleyip sır olur. İlk kitaplarından bu yana bize rastlantı ile yazgının toslaştığı dünyalar yaratan, insanlardan uzak kahramanların ardısıra bizi gizemli, yürek burkucu yolculuklara çıkanan Paul Auster, bu yedinci romanında dostluk ve ihaneti, cinsel tutku ve yabancılaşmayı konu alıyor. Amerika'nın en özgün yazarlarından biri olan Paul Auster'dan bir polisiye gerilimine sahip ürpertici, ürpertici olduğu kadar eğlendirici, iç gıdıklayıcı ve içten içe yankılanan bir roman.
(Arka Kapak)

Ödüller: Medicis Etranger Ödülü, 1993
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789755104478
 • Orijinal Adı:
  Leviathan
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Birsen Ergün 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · Puan vermedi

Değişik bir kurgu. Akıcı, sürükleyici gizem dolu bir roman. Her şeye rağmen süren bir dostluğun arka planında iç içe geçmiş ilişkiler, hayat, belki kendinden kaçış belki yabancılaşma; bir parça macera azıcık da polisiye... Ama temel kavram: Vefa!

Kitaptan 2 Alıntı

Kitap gizemli bir nesnedir, dedim, bir kez dünyada dolaşmaya başladı mı, her şey olabilir. Her türlü belaya yol açabilir ve bu durumda sizin elinizden hiçbir şey gelmez. İyi de olsa, kötü de olsa ipler artık sizin elinizde değildir.

Leviathan, Paul Auster (Sayfa 12)Leviathan, Paul Auster (Sayfa 12)

Dergilerde çıkan yazılarının, belirli bir zamanda belirli bir nedenle yazılmış güncel yazılar olduğunu ve bunların kitap gibi kalıcı bir biçim almasının doğru olmayacağını düşünüyordu. Bir seferinde bana, bu yazıların doğal ömürlerini tamamlamayıp ölmeleri gerektiğini söylemişti. İnsanlar onları bir kez okuyup sonra da unutmalıydılar-gösterişli bir mezar yapmaya gerek yoktu.

Leviathan, Paul Auster (Sayfa 116)Leviathan, Paul Auster (Sayfa 116)