Adı:
Görünmeyen
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750711183
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Invisible
Çeviri:
Seçkin Selvi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Paul Auster'ın yeni romanı Görünmeyen, dünya eleştirmenlerinin değerlendirmesinde yılın en iyi kitapları arasına alınmakla kalmadı, yazarın en önemli romanı olarak da tanımlandı. Paul Auster bu romanında gerçekle bellek, yazarlıkla kimlik arasındaki belirsiz sınırı irdeleyerek "Amerika'nın en görkemli yaratıcı yazarlarından biri" tanımını gerçekten hak ettiğini bir kez daha kanıtlıyor.

1967 baharında New York'ta başlayan roman, iç içe geçen dört bölüm boyunca Paris'e ve Karayip Adaları'na kadar uzanan karmaşık bir ilişkiler zincirini anlatıyor. Şair olmak isteyen üniversiteli Adam Walker, siyasal bilimler profesörü Rudolf Born ve sevgilisi Margot ile başlayan aşk üçgeni, Walker'ın ablasını, Born'un üvey kızını da içine alan dörtgenlere, beşgenlere dönüşüyor. Vietnam savaşına öfkeli 68 Kuşağı'nı, enseste kadar varan coşkulu bir cinsel açlığı, sürekli bir adalet arayışını felsefi göndermelerle ören Görünmeyen, bir solukta okuyacağınız ve unutamayacağınız bir başyapıt.
(Tanıtım Bülteninden)
Görünmeyen, anladığım kadarıyla Paul Auster'ın en iyi romanlarından biri olarak kabul ediliyor ve benim de okuduğum ilk kitabı oldu. Yazarın oldukça akıcı ve sade bir dili var dolayısıyla okuması kolay ve keyifli. Konu itibariyle değerlendirirsek herkese uygun bir içeriği olmadığını söyleyebilirim. Buna rağmen kitapta karşılaşılan çarpık ilişkiler için yeterli ipuçları verilmiş zaten o yüzden önünüze ne çıkacağını bilerek okuyorsunuz. Benim için en ilginç nokta kitabın anlatım yöntemiyle ilgiliydi. Kitap birinci kişi anlatımıyla başlayıp ikinci kişiye ve son olarak da üçüncü kişi anlatımına geçiyor. Genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim ama bir şaheser tanımını hak ettiğini de düşünmüyorum. Kitabı bitirince bir yarım kalmışlık hissettim ve bir şeyler daha iyi olabilirdi diye düşündüm. Merak eden varsa yazarla tanışmak için ideal bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Okuduğum ilk Paul Auster kitabı idi ve hakkında hiçbir bilgim olmadan başladım kitaba. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitapla ilgili duygularım karmaşık, aynı kitap gibi bölümlere göre duygularım değişiyor ve hala net bir fikre sahip olmuş değilim.

İlk üç bölüm Adam Walker'ın son bölüm ise Cecile'in hikayesini içeriyor. Kitap ilk olarak çok güzel başladı ve sayfalar nasıl aktı bilmiyorum, merakla sayfaları çevirirken ikinci bölüm başladı. İkinci bölüm ise olayların akışı tamamen değişti ve kitap yeni bir boyut kazandı, yazar da bu duruma uygun olması için sanırım kitabı 'sen' anlatımı ile sunuyor. İkinci bölümde yaşananların bir çoğunu (ensest ve cinsel ilişkiler üzerine olan kısımları özellikle) kişisel olarak rahatsız edici buldum, ancak yazar bu konularda biraz uç noktaları zorlayarak bir kurgu oluşturmuş, bunu göz önünde blundurarak okumak gerekiyor diye düşünüyorum.

Üçüncü bölümde ise 'o' anlatımınıa geçiliyor ve hikaye bu sefer başka bir yöne kayıyor ancak sunum sadece dil yönünden farklı değil, yazar bazı yerleri ayrıntılı bir şekilde sunarken bazı yerleri çalakalem yazmış. Sanırım yazardaki bu değişimler insan zihninde olayların ne kadar değişik boyutlar kazanabildiğine değinmek ve mümkün olduğunca okura sunmak.

Son bölüm ise her ne kadar ana öyküden uzak gibi dursa da bir çok gizemin ortaya çıkmasını ve olayların bambaşka bir boyuttan ele alınmasını sağlıyor. Kitabın başı ile sonu birbirinden ne kadar uzak dursa da sonunu sevdim, yazar kitapta kendine özgü bir tarz yakalamış ve sonuna da bunu yansıtmış bence.

Daha önce <i>üsturmaca</i>nın bu kadar net ve iyi işlendiği bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum, yazarın kendine has tarzı beni etkiledi. Bu kitapta işlediği tüm konulardan hoşlanmasam da her daim aynı tarz şeyleri okuyarak zihni daraltmaktan hoşlanmıyorum, farklı şeylerle, değişik düşüncelerle zihnin bilendiğine inanıyorum. Yazarın tarzında beni kendine çeken bir şeyler oldu, diğer kitaplarını da okumak istiyorum.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.790 Oy)8.076 beğeni25.800 okunma610 alıntı125.639 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (13.999 Oy)17.355 beğeni39.169 okunma2.039 alıntı163.959 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.770 Oy)7.295 beğeni20.386 okunma656 alıntı78.733 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.472 Oy)5.756 beğeni15.093 okunma2.162 alıntı77.888 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.393 Oy)8.345 beğeni22.611 okunma1.395 alıntı104.547 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.174 Oy)8.079 beğeni23.770 okunma1.872 alıntı101.445 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.209 Oy)5.322 beğeni17.990 okunma677 alıntı91.537 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.931 Oy)3.456 beğeni11.592 okunma1.019 alıntı47.256 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.947 Oy)12.388 beğeni31.519 okunma2.707 alıntı131.506 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.018 Oy)7.271 beğeni19.691 okunma3.076 alıntı115.496 gösterim
#kitap yorum ,Evet böyle kitaplarla gelin bana ( ve ilginçtir bu da can yayınları ) insanı anlatan zaafları ,tutkuları ,günahları ,kendilerine sakladıkları karanlık sırları ile romanlarda ki !! Mutlu Mesut melek insanları değil ,gerçek yaşamda ki insanları anlatan kitaplarla , 1967 yılında new York ta başlayan iç içe geçen dört bölüm karmaşık ilişkiler zinciri ,şair olmak isteyen bir genç ,siyasal bilimler Prof.onun sevgilisi üçü arasında ki aşk üçgeni ,gencin ablası Prof.un üvey kızı ,enseste varan ilişkiler ( mi acaba ) evet bazen rahatsız olacaksınız ,zaten bu kitap asla bir sevgi pıtırcığı romanı değil ,tam kitap bitti üç beş sayfa kaldı derken bile bir sır sürpriz daha ,iki günde bittiyse okuyun derim ki bu yazarın iki üç kitabını daha sallandırmak farz oldu bana da .
Auster'in okuduğum ilk kitabi. Diğer eserlerini bilmediğim için salt bu kitaba puan vermek ve kitabi değerlendirmek zor oldu. Alışılageldik kurgulardan farklı olmakla birlikte kitabin beni asıl çekip sürüklemeye başladığı yer (aynı zamanda son bölüm olan) IV. bölüm oldu. Yazar ilginizi çekiyorsa okunmaya değer ancak bir başka eserini de muhakkak okumak gerekir diye düşünüyorum.
Çok tartışmaya ve eleştirilmeye açık hikayesi var. Fakat benim için, insanın ahlak arayışının felsefi yaklaşımı, ve sorgulatmaya çok açık bir roman oluşu ile tam not almaya yeterli. Kendimi kendimden ayırma çalışması sayılacak kadar zorlayıcı ve iddalıydı. Hayatta hiç bir şey göründüğü gibi değildir sözü ile çok örtüşen bir yapıt.

Kitabın en güzel tarafı üç farklı kişi tarafından yazılmış gibi kurgulanmış ve üç farklı bakış açısından seyretmeye olanak sağlaması oldu. ilk bölüm ben, ikinci bölüm sen, üçüncü bölüm O dili ile yazılarak olaylara farklı kişi, farklı bakış açıları ile yaklaşmakta ve sıra dışı bir konuya objektif bakış ile değerlendirmeyi doğurmakta.

Kitabın kahramanı Walker' ın hikayesinde temelde BEN' de oluşan insanın zayıflığı tutkuları, günah ve suç saydığı olguların aslında birbirinden ne kadar farksız olduğunu düşündürüyor. Görünmeyen arzular, istekler, saklı olan günahlar hatta dünya üzerindeki en ağır günahlardan biri ne olabilir. işte bunu sorgulamak için GÖRÜNMEYEN okunabilir.

Konu itibari ile herkese uygun olmayabilir geniş bakış açısı ile okumayı sürdürmediğiniz sürece rahatsız edici, ilişkiler ve arzular üzerine kontrol edilemez uç noktalara varması ile bir çok okuyucuya yarım bıraktıracak boyutta. 1967 yılında new York ta başlayan karmaşık ilişkilerin zincirini sürdüren, şair olmak isteyen bir gencin kendi hayatını bir üçgenin içine hapsetmesi, bu hayatını da kitap taslağı kurgusu ile fazlaca cesur, ve ruhumuza, inandıklarımıza, ahlak anlayışımıza oldukça soğuk bir biçimde aktarıyor. Paul Auster kitaptaki bu satırlarda ; "Korku iyi şeydir.Korku bizi risk almaya ,kendimizi aşmaya yöneltir;kendini güvende hisseden hiç bir yazar değerli bir yapıt yazamaz ." diyerek cesur ve korkusuz kaleminin nedenini açıklamış sanırım..
Kitap oldukça akıcı ve tuhaf bir şekilde ilerliyor. Kitapta anlatılan bazı ilişkiler itici geldiği için kitabın bazı bölümlerini okurken soğusam da kitap genel itibariyla Vietnam savaşı zamanında özellikle gençlerin buhranlarından söz ediyor. Yazarın tarzını anlayabilmek için biraz araştırma yapmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.
Kitabın İngilizce baskısını okudum.Yazarın iki kitabını daha okumuştum;bu kitabı diğerlerinden daha fazla abartılı buldum.Türk olsa mübalağa sanatı diyeceğim.Her kitabında konular çok gereksiz giriftleştiriliyor.Konulardan biri ensest. Ensest ilişkilerin doğal gösterilmesi batıda yeni bir bakış.Aynen üçüncü bir cinsiyetin kabul edilmesi gibi.Cinsel tercihlerin doğal karşılanması gibi.
Ben kendi adıma okurken rahatsızlık duyduğumu söyleyeceğim.Eğer bir de konu çok satma amacıyla seçildiyse hiç iyi değil bana göre.Okumak isteyen okusun.
Düşündüğüm gibi olmayan, olamayan, bazı noktalarda elimden bırakma isteği uyandıran, içine çekmeyen sakin bir öykü. Paul Auster’le yanlış şekilde tanışmama sebep olan bu kitap, içinde cinselliğin yanında herhangi bir şeyi barındıramayan, neden okuduğumu anlayamadığım bir eser oldu. Ne hayata, ne dünyaya dair bir iz bulamadım kendisinde. Dilinin akıcılığına rağmen insana keyif veremeyen yazılar bütünü desek daha doğru olur. Bana ilginç gelen tek yan birden çok anlatıcı ve bakış açısının hakin oluşuydu. Daha önce tatmadığım bir lezzet verdi denebilir romana.
Birinin sizi sevdiğini öğrendiğiniz zaman sizin de ilk tepkiniz onu sevmek olur.
Yanlış bir şey yaptığını düşünmediğin sürece suçluluk duymazsın
Paul Auster
Sayfa 111 - Can
Dünyayı elimizden geldiğince sıkıcı hale getirmeye çalışıyoruz.
Paul Auster
Sayfa 203 - Can Yayınları
.
Dünyanın varlığından kuşku duyulamaz : çünkü görülebiliyor.
Ve çünkü ondan cayılamıyor.
Anlaşılması olanaksız ve bu gerçeğin ölümcül olduğuna inanıyorum.
.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Görünmeyen
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750711183
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Invisible
Çeviri:
Seçkin Selvi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Paul Auster'ın yeni romanı Görünmeyen, dünya eleştirmenlerinin değerlendirmesinde yılın en iyi kitapları arasına alınmakla kalmadı, yazarın en önemli romanı olarak da tanımlandı. Paul Auster bu romanında gerçekle bellek, yazarlıkla kimlik arasındaki belirsiz sınırı irdeleyerek "Amerika'nın en görkemli yaratıcı yazarlarından biri" tanımını gerçekten hak ettiğini bir kez daha kanıtlıyor.

1967 baharında New York'ta başlayan roman, iç içe geçen dört bölüm boyunca Paris'e ve Karayip Adaları'na kadar uzanan karmaşık bir ilişkiler zincirini anlatıyor. Şair olmak isteyen üniversiteli Adam Walker, siyasal bilimler profesörü Rudolf Born ve sevgilisi Margot ile başlayan aşk üçgeni, Walker'ın ablasını, Born'un üvey kızını da içine alan dörtgenlere, beşgenlere dönüşüyor. Vietnam savaşına öfkeli 68 Kuşağı'nı, enseste kadar varan coşkulu bir cinsel açlığı, sürekli bir adalet arayışını felsefi göndermelerle ören Görünmeyen, bir solukta okuyacağınız ve unutamayacağınız bir başyapıt.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 175 okur

 • Rojbin tekce
 • Arslan Aydın
 • Erkan Ölmez
 • Elif Naz Havsa
 • Nihat Yıldız
 • Seda erbahçeci
 • Fikret ÖLMEZ
 • Muhammet Ali Dağdeviren
 • Evren Öztürk
 • Taylan Tatlı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.2
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%18
25-34 Yaş
%38.2
35-44 Yaş
%28.1
45-54 Yaş
%9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.8
Erkek
%42.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.4 (8)
9
%7.7 (4)
8
%32.7 (17)
7
%28.8 (15)
6
%7.7 (4)
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%3.8 (2)
2
%0
1
%1.9 (1)