Görünmeyen

7,7/10  (28 Oy) · 
95 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.072 gösterim
Paul Auster'ın yeni romanı Görünmeyen, dünya eleştirmenlerinin değerlendirmesinde yılın en iyi kitapları arasına alınmakla kalmadı, yazarın en önemli romanı olarak da tanımlandı. Paul Auster bu romanında gerçekle bellek, yazarlıkla kimlik arasındaki belirsiz sınırı irdeleyerek "Amerika'nın en görkemli yaratıcı yazarlarından biri" tanımını gerçekten hak ettiğini bir kez daha kanıtlıyor.

1967 baharında New York'ta başlayan roman, iç içe geçen dört bölüm boyunca Paris'e ve Karayip Adaları'na kadar uzanan karmaşık bir ilişkiler zincirini anlatıyor. Şair olmak isteyen üniversiteli Adam Walker, siyasal bilimler profesörü Rudolf Born ve sevgilisi Margot ile başlayan aşk üçgeni, Walker'ın ablasını, Born'un üvey kızını da içine alan dörtgenlere, beşgenlere dönüşüyor. Vietnam savaşına öfkeli 68 Kuşağı'nı, enseste kadar varan coşkulu bir cinsel açlığı, sürekli bir adalet arayışını felsefi göndermelerle ören Görünmeyen, bir solukta okuyacağınız ve unutamayacağınız bir başyapıt.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9789750711183
 • Orijinal Adı:
  Invisible
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Doğan Macat 
21 Tem 13:04 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Görünmeyen, anladığım kadarıyla Paul Auster'ın en iyi romanlarından biri olarak kabul ediliyor ve benim de okuduğum ilk kitabı oldu. Yazarın oldukça akıcı ve sade bir dili var dolayısıyla okuması kolay ve keyifli. Konu itibariyle değerlendirirsek herkese uygun bir içeriği olmadığını söyleyebilirim. Buna rağmen kitapta karşılaşılan çarpık ilişkiler için yeterli ipuçları verilmiş zaten o yüzden önünüze ne çıkacağını bilerek okuyorsunuz. Benim için en ilginç nokta kitabın anlatım yöntemiyle ilgiliydi. Kitap birinci kişi anlatımıyla başlayıp ikinci kişiye ve son olarak da üçüncü kişi anlatımına geçiyor. Genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim ama bir şaheser tanımını hak ettiğini de düşünmüyorum. Kitabı bitirince bir yarım kalmışlık hissettim ve bir şeyler daha iyi olabilirdi diye düşündüm. Merak eden varsa yazarla tanışmak için ideal bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Ümit güder 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

#kitap yorum ,Evet böyle kitaplarla gelin bana ( ve ilginçtir bu da can yayınları ) insanı anlatan zaafları ,tutkuları ,günahları ,kendilerine sakladıkları karanlık sırları ile romanlarda ki !! Mutlu Mesut melek insanları değil ,gerçek yaşamda ki insanları anlatan kitaplarla , 1967 yılında new York ta başlayan iç içe geçen dört bölüm karmaşık ilişkiler zinciri ,şair olmak isteyen bir genç ,siyasal bilimler Prof.onun sevgilisi üçü arasında ki aşk üçgeni ,gencin ablası Prof.un üvey kızı ,enseste varan ilişkiler ( mi acaba ) evet bazen rahatsız olacaksınız ,zaten bu kitap asla bir sevgi pıtırcığı romanı değil ,tam kitap bitti üç beş sayfa kaldı derken bile bir sır sürpriz daha ,iki günde bittiyse okuyun derim ki bu yazarın iki üç kitabını daha sallandırmak farz oldu bana da .

crocus 
02 Ağu 22:44 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Auster'in okuduğum ilk kitabi. Diğer eserlerini bilmediğim için salt bu kitaba puan vermek ve kitabi değerlendirmek zor oldu. Alışılageldik kurgulardan farklı olmakla birlikte kitabin beni asıl çekip sürüklemeye başladığı yer (aynı zamanda son bölüm olan) IV. bölüm oldu. Yazar ilginizi çekiyorsa okunmaya değer ancak bir başka eserini de muhakkak okumak gerekir diye düşünüyorum.

Zeynep Oral 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap oldukça akıcı ve tuhaf bir şekilde ilerliyor. Kitapta anlatılan bazı ilişkiler itici geldiği için kitabın bazı bölümlerini okurken soğusam da kitap genel itibariyla Vietnam savaşı zamanında özellikle gençlerin buhranlarından söz ediyor. Yazarın tarzını anlayabilmek için biraz araştırma yapmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 16 Alıntı

Asude 
19 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birinin sizi sevdiğini öğrendiğiniz zaman sizin de ilk tepkiniz onu sevmek olur.

Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 34)Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 34)
Veyis Emre Böge 
28 May 11:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yanlış bir şey yaptığını düşünmediğin sürece suçluluk duymazsın

Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 111 - Can)Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 111 - Can)
Ece Hasgül 
22 Oca 00:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" – Çünkü acı gerçek değişmiyor: Dünyada adaletten çok şiir var."

Görünmeyen, Paul AusterGörünmeyen, Paul Auster
Asude 
19 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Burası, tam şiir yazılacak türde bir oda, insanın ruhunu parçalayıp sürekli olarak kendi kendisiyle savaşmaya zorlayan türde bir oda.

Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 103)Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 103)
Ece Hasgül 
22 Oca 00:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitaplara, midemizi bulandıran kitaplara bile saygılı davranmamız gerekir."

Görünmeyen, Paul AusterGörünmeyen, Paul Auster
Asude 
19 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne var ki, tahminlerle gerçekler her zaman örtüşmüyor ve bir şeyin olası görünmemesi, hiç olmayacak anlamına gelmiyor.

Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 14)Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 14)

Bu korkutucu bir kavramdı ama insanlığın yarısı öteki yarısını yok edebilecek konumdaysa ve insanlığın öteki yarısı da ilk yarısını yok edebilecek durumdaysa, iki taraf da tetiği çekmez.

Görünmeyen, Paul AusterGörünmeyen, Paul Auster
Asude 
19 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorunlar, dertler denizinde boğulmak üzere olduğunuz zaman, çok çalışmak sizi suyun üzerinde tutan bir sal işlevi yapabilir.

Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 120)Görünmeyen, Paul Auster (Sayfa 120)
2 /