Kırmızı Defter

6,4/10  (14 Oy) · 
47 okunma  · 
8 beğeni  · 
802 gösterim
"Kırmızı Defter", okurlarımızın çok iyi tanıdığı ünlü Amerikalı yazar "Paul Auster"ın çok özel, çok özgün kısacık bir yapıtı: On üç öykücükten oluşuyor, ama aynı anlayış içinde yazıldıkları için bu on üç öykücüğe New York Times gazetesinin Noel sabahı yayınlamak üzere ısmarladığı ve yayınladığı "Auggie Wren"in Noel Öyküsü'nü de eklemeyi yararlı gördük. Daha önce "Ay Sarayı", "Yalnızlığın Keşfi", "Son Şeyler Ülkesinde", Şans Müziği" adlı yapıtlarını yayınladığımız ve yakında "Leviathan" adlı son romanını yayınladığımız Paul Auster (1947) genç yaşına karşın, yalnızca yazdığı dilin değil, aynı zamanda dünyanın genç ustalarından biri. Karşılaştığı tuhaf olayları, garip rastlantıları, gündelik yaşamın mucizeye dönüşen ayrıntılarını, gerçek olayları ve gerçekdışı olguları bir "Kırmızı Defter"e kaydetmiş; her öykücük ileride bir romana dönüşebileecek çekirdek ve dokuya sahip. Paul Auster hiç 'hocalık' taslamadan 'gerçek'ten sanat yapıtına giden yolu gösteriyor, öykülerden kuramsız bir poetika geliştiriyor ve minyatür bir dünya kuruyor. Bu nedenle bir kılavuz saydığımız "Kırmızı Defter"in Paul Auster'in roman dünyası için bir giriş kapısı olduğunu düşünüyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2008
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9789755105468
 • Orijinal Adı:
  The Red Notebook
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ders aralarında kafa dağıtmak için kütüphaneden rastgele aldığım bir kitap. Arkasındaki yazı beklentimi çok yükselttiği için dil bakımında çok etkilemedi ama kesinlikle ortalamanın üstünde bir yazar dil bakımından. Konuları kendisinin ve çevresinde yaşanmış ilginç olayları aktarmış. Genel olarak dikkatimi çeken genelde iyi ve sabırlı insanların sonunda bir şekilde kısmetleri döndüğünü anlatıyor. Genelde bilimsel olarak bakıldığında kuantum olumlama(Negatif birkaç olumlama var ama genelde yazarı temiz yürekli bulduğumdan başka bir döngü mevcut bende bu kısmı bilimsel olarak anlatamayacağım. :D) ile kuantum pozitif düşünce yöntemlerinin insanlarını doğru yönlendirmesi gibi açıklanabilecek. Din tabanlı düşünce ile yaratanın yürü ya kulum olarak görülebilecek okunursa ilginç durumları göreceğiz ama illa okunması gerek bir kitap değil. Çünkü bu tarz olayları herkesin bir şekilde birden fazla duyduğuna eminim.

Büşra Güven 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Yazarın başına gelen ilginç öyküleri barındıran bu kitap, mutlaka okunması gereken bir kitap değil elbette. Ama yaşamdan alınmış küçük öykücüklerin oluşturduğu kitapları sevdiğimden, severek okudum bu sevimli şeyi. Dersin başlama saatini beklerken dinlenmek amacıyla gittiğim kütüphanede başladım Kırmızı Defter'e. Sizler de bu tarz boş zamanlarınızı bir çırpıda bitiveren bu kitapla değerlendirebilirsiniz. Ama özellikle zaman ayırmayın bence :)

Dila. 
07 Haz 10:43 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kırmızı Defter Paul Auster 'ın etkileyici anlatımının yanı sıra öykü parçalarının tamamen yazarın başına gelmiş "tesadüf"lerden oluşması açısından oldukça ilgi çekici.
Çok basit görünen birkaç tesadüf bile o güzel anlatımla harika hikayelere dönüşebilirken, vay be bu kadarı da olmaz diyebileceğimiz olaylar/anılar 'ın okur üzerindeki olası etkisi bu sayede kat kat artmış.
Elinize alıp birkaç saatte bitirebileceğiniz ancak tadını damağınızda bırakacak bir kitap...

fulden ufacık 
 09 Haz 16:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kırmızı defterdeki öyküler, Paul Auster'ın özel dünyasına girmek isteyenler için biçilmiş kaftandır. Her öyküsünde vurgulamak istediği şey "rastlantılar"dır. Bazı insanlar kadere inanmazlar. Bazıları ise yaşadıkların her olayı kadere bağlarlar. Zaten kaderimde varmış gibi cümleler kurarlar. Paul Auster'ın bu kitabında rastlantı sonucunda insanların hayatlarının nasıl değiştiğini görmekteyiz. Bu kitap da hem Paul Auster'ın hayatındaki rastlantıları hem de arkadaşlarının hayatında yaşadıkları rastlantıları anlatmaktadır. Belki de rastlantı diye bir şey vardır?

Kitaptan 6 Alıntı

Fulya Pirim 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"...kitapların asla bitirilmediğini öğrendim, hikayelerin bir yazar olmadan da kendilerini yazmayı sürdürebileceklerini de."

Kırmızı Defter, Paul Auster (Sayfa 44 - Can Yayınevi)Kırmızı Defter, Paul Auster (Sayfa 44 - Can Yayınevi)
Büşra Güven 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Geçen yıllar en azından bana şunu öğretti: Cebinde bir kalem varsa büyük olasılıkla bir gün onu kullanmaya başlamak gelecektir içinden.

Kırmızı Defter, Paul AusterKırmızı Defter, Paul Auster
aslı ergün 
21 Haz 12:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaptaki dört anlatının ortak yanı, rastlantıların insan yaşamındaki önemini vurgulamaları.Her şeyin ve herkesin gizemli bir biçimde birbiriyle bağlantılı olduğunu sezdiriyor Auster. Herkesin başına gelebilecek tuhaf, ayrıksı olayların, insan denen varlığın önceden bilinemeyen, değişken doğasını nasıl ortaya çıkıverdiğini anlatıyor.

Kırmızı Defter, Paul AusterKırmızı Defter, Paul Auster
fulden ufacık 
09 Haz 16:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hayatım bunun gibi bir sürü ilginç olayla doluydu ve ne kadar çabalarsam çabalayayım bu tür şeylerden sıyrılamıyordum."

Kırmızı Defter, Paul AusterKırmızı Defter, Paul Auster
fulden ufacık 
09 Haz 16:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ne var ki iki ay kadar önce kitapların asla bitirilmediğini öğrendim, hikayelerin bir yazar olmadan da kendilerini yazmayı sürdürebileceklerini de."

Kırmızı Defter, Paul AusterKırmızı Defter, Paul Auster
fulden ufacık 
09 Haz 16:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bunun anlamı şuydu: F. ne zaman kayıp tablonun nerede olabileceğini düşünerek Carlyle Oteli'ndeki odasında yatağına uzansa, tablo tam üstündeki odada bir duvarda asılı oluyordu. Tıpkı bir duş imgesi gibi."

Kırmızı Defter, Paul AusterKırmızı Defter, Paul Auster