Hükümdar

8,3/10  (28 Oy) · 
95 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.343 gösterim
Peki, niye bugün Machiavelli’den geriye korkunç bir pragmatizm kaldı? Niye bugünün egemen düşüncesi, Machiavelli’den, ‘amaç için her yol mübahtır’ ana fikrini çıkarıyor. Aslında bunun cevabı da oldukça basit;Machiavelli’nin devrimci sınıfı, bugünün tutucu sınıfı hâline gelmiştir. Düne, somut Machiavelli denk düşerken bugüne ise Machiavellisoyutlaması -yani Makyavelizm- denk düşmektedir.”
Orhan Gökdemir

Hükümdar hem sevilen hem korkulan bir insan olmalıdır. Bu iki özellik bir arada bulunamıyorsa birinden vazgeçilecekse korkulan insan olmak iyidir çünkü insanlar genellikle nankör, değişken, ikiyüzlü, tehlikeden kaçan, çıkarlarında hasis yaratılıştadırlar. Kendilerine iyilik yaptıkça sizinle olurlar fakat tehlike baş gösterince herkes ortadan yok olur. İnsanlar yaratılıştan kötü oldukları için bir çıkar karşısında sevgi bağları yok olur. Oysa korkuile bağlanmış olanlar ceza tehdidi altında oldukları için bu bağlar kopmaz.Hükümdar halkı öyle korkutmalıdır ki sevilmese bile nefret de uyandırmamalıdır. Halkın malına ve ırzına dokunulmazsa bu da sağlanabilir. Gerektiğinde sebepleri açıkça belirtilerek birinin kanına girilebilir ancak özellikle kimsenin malına dokunmamak gerekir çünkü insanlar babalarının kaybını unuturlar da mallarının kaybını unutamazlar.

Yukarıdaki alıntıda da görüldüğü üzere Machiavelli, Hükümdar ile sadece siyaset üzerine sağlam bir yapıt ortaya koymakla kalmamış; bir ruh bilimci titizliğiyle insanları gözlemlemiş, davranışlarının altında yatan nedenleri görmüş ve böylece teorilerini sağlam temeller üzerine dayandırmıştır. Salt bir siyaset eseri yazmamış, insanlığın özüne dair pek çok bilgiyi de bizlere sunmayı başarmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786051210483
 • Çeviri:
  Anita Tatlıer
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
Menderes Urhan 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Makyavelist felsefenin derinlemesine anlatıldığı, riyasetin, hükümranlığın daha etkili bir ifadeyle tiranlığın doruklarına nasıl ulaşılabileceğini tarif eden bir yapıt. Tek adam yada diktatör olmak isteyenlerin başucu yapabileceği bir başyapıt diyebilirim. Satırlarını hayretle ve hayranlıkla okuyacağınız, aslında bu tip karakterlerin ruh halini de ortaya döken değerli bir kitap. Okurken çok büyük keyif aldım. Ve tekrar tekrar okuyabilirim.

Ali TAHİR 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bundan tam 502 yıl öncesinde ilgili döneme dair yazılmış olmasına rağmen hala geçerliliğini koruyan bir eser. Okumadan önce herkesin sahip olduğu o meşhur kulaktan dolma bilgiye bende sahiptim. "Başarıya giden her yol mübahtır." Bir liderin sahip olması gereken vasıflar güzel ve düsürt bir biçimde anlatılmıştır. Her yönetici okumalıdır..

Pelin S. 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İlginç ve okunması gereken bir kitap. Macciavelli'nin çözümlemeleri çok iyi. Siyaseti daha iyi anlar hale geliyorsunuz, dünya görüşünüzü değiştirmese de geliştirdiği kesin.

Kitap okumak 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Diğer adı ´´Prens´´ olan kitabı okuduğunuzda ´´totaliter´´ baskıcı yönetimlerin arka planında neler olduğunu daha iyi kavramaya başlayacak ve günümüzde de çok şeyin maalesef değişmediğini üzülerek fark edebileceksiniz. Toplum-siyaset üzerine okumaktan zevk alanların öncelikle zaman ayırmaları gereken kaynak bir eser.

Buğra Han Yerli 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İbn Haldun ve Nizamülmülk'ün siyaset anlayışının Avrupa'daki benzeri temsilcisi ve modern siyasetin doğuşundaki önemli isimlerden olan Niccolo Machiavelli'nin, içindeki görüşlerine katılınmasa bile mutlaka okunması gereken kitabı.

Mehmet Faruk 
 06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Modern siyasetin kurucusunun devlet yöneticileri ile ilgili tespitleri. Günümüzün siyaset anlayışını ve işleyişini anlatıyor. İçinde Türklerle ilgili olan kısımlar hayli ilginç

Emre Dinç 
20 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Görüşlerini tasvip etmesem de kesinlikle okunması gereken kitap. Orta Çağ ve hatta günümüz Avrupasının siyasetinin şekillenmesinde halen bu kitapın etkisi vardır.

Kitaptan 18 Alıntı

ASLI 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cömert tanınmak iyidir. Bununla birlikte bu konuda ün yapacak kadar cömert davranmak sizi batırır.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 95 - Mutena yayınları)Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 95 - Mutena yayınları)
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar nankör, değişken, içten pazarlıklı, riyakar, korkak ve çıkarcıdırlar; iyilik yaptığın sürece yanından ayrılmazlar.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En iyi kale halkın nefretini çekmemektir. Eğer halk senden nefret ediyorsa, istediğin kadar kale yap, gene seni kurtarmaz.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hükümdar halkın sevgisini kazanmışsa darbelerden korkmamalı, ama halk onu düşman görüyor ve ondan nefret ediyorsa her şeyden ve herkesten korkmalıdır.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genellikle insanlar ellerinden çok gözleriyle yargılarlar; çünkü herkes görür, ama çok az kişi ne olduğunu duyumsar.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir hükümdar ülkesindeki kötülükleri doğduğunda göremiyorsa,akıllı biri değildir.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
ASLI 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanlar ya elde edilmeli ya da onların kökü kazınmalıdır; hafif baskılara karşı intikam almaya kalkarlar, fakat ağır baskılara karşı direnemezler. Bir insana baskı yapıldığı zaman öyle davranmalı ki intikam almaya imkan bulamasın.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 19 - Mutena Yayınları)Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 19 - Mutena Yayınları)
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çoğu kişi, akıllı bir hükümdarın, fırsatını bulur bulmaz, kurnazlıkla kendisine düşmanlar yaratarak ve yarattığı düşmanları tepeleyip saygınlığını artırması gerektiğini düşünürler.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
onur 
07 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Veremin başlangıçta teşhisi zor, tedavisi kolaydır. Zaman geçip de teşhis ve tedavi edilmezse belirginleşir ve tedavi imkansız bir hal alır. Bu durum devlet yönetiminde de böyledir."

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
2 /