Hükümdar

8,5/10  (42 Oy) · 
126 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.497 gösterim
Peki, niye bugün Machiavelli’den geriye korkunç bir pragmatizm kaldı? Niye bugünün egemen düşüncesi, Machiavelli’den, ‘amaç için her yol mübahtır’ ana fikrini çıkarıyor. Aslında bunun cevabı da oldukça basit;Machiavelli’nin devrimci sınıfı, bugünün tutucu sınıfı hâline gelmiştir. Düne, somut Machiavelli denk düşerken bugüne ise Machiavellisoyutlaması -yani Makyavelizm- denk düşmektedir.”
Orhan Gökdemir

Hükümdar hem sevilen hem korkulan bir insan olmalıdır. Bu iki özellik bir arada bulunamıyorsa birinden vazgeçilecekse korkulan insan olmak iyidir çünkü insanlar genellikle nankör, değişken, ikiyüzlü, tehlikeden kaçan, çıkarlarında hasis yaratılıştadırlar. Kendilerine iyilik yaptıkça sizinle olurlar fakat tehlike baş gösterince herkes ortadan yok olur. İnsanlar yaratılıştan kötü oldukları için bir çıkar karşısında sevgi bağları yok olur. Oysa korkuile bağlanmış olanlar ceza tehdidi altında oldukları için bu bağlar kopmaz.Hükümdar halkı öyle korkutmalıdır ki sevilmese bile nefret de uyandırmamalıdır. Halkın malına ve ırzına dokunulmazsa bu da sağlanabilir. Gerektiğinde sebepleri açıkça belirtilerek birinin kanına girilebilir ancak özellikle kimsenin malına dokunmamak gerekir çünkü insanlar babalarının kaybını unuturlar da mallarının kaybını unutamazlar.

Yukarıdaki alıntıda da görüldüğü üzere Machiavelli, Hükümdar ile sadece siyaset üzerine sağlam bir yapıt ortaya koymakla kalmamış; bir ruh bilimci titizliğiyle insanları gözlemlemiş, davranışlarının altında yatan nedenleri görmüş ve böylece teorilerini sağlam temeller üzerine dayandırmıştır. Salt bir siyaset eseri yazmamış, insanlığın özüne dair pek çok bilgiyi de bizlere sunmayı başarmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786051210483
 • Çeviri:
  Anita Tatlıer
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
Menderes Urhan 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Makyavelist felsefenin derinlemesine anlatıldığı, riyasetin, hükümranlığın daha etkili bir ifadeyle tiranlığın doruklarına nasıl ulaşılabileceğini tarif eden bir yapıt. Tek adam yada diktatör olmak isteyenlerin başucu yapabileceği bir başyapıt diyebilirim. Satırlarını hayretle ve hayranlıkla okuyacağınız, aslında bu tip karakterlerin ruh halini de ortaya döken değerli bir kitap. Okurken çok büyük keyif aldım. Ve tekrar tekrar okuyabilirim.

İbrahim Koç 
 28 Haz 15:02 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

"Amaca giden her yol mübahtir." Makyavelizm.

Hepimiz zaman zaman savunmuşuzdur bu düşünceyi ama sorulsa Makyavelizm nedir bilinmez çoğu kişi tarafından. Aslında farkında olmadan hepimiz gizli bir Makyavelistizdir zaten hırslarımız ve amaçlarımız yüzünden. Ama Makyavelist misin sen diye sorsan estağfurullah ben Müslümanım diyenler bile çıkar ama işte çıkar ve kazanç oldumu herşey mübahtır onlara. Birde restorasyona uğratanlar var mesela bu düşünceyi, bu sözler dökülür onların ağızlarından:
"Aşkta ve savaşta her şey mübahtir."
Burda bir sınırlama vardır. Ama Makyavelizme göre ise bir sınır yoktur. Ortada bir amacın olması ve bu amacın senin için en iyi getiriyi getirmesi kafidir.

Yönetenlere harita gibi gözüksede bu kitap, yönetilenlere de aslında bir öngörüdür eser.
Belki de eser bu amaçla da yazılmış olabilir. Sen oyuncusun ama halk da suflör olacak bu eserimle sana demiş de olabilir mesela Machiavelli.

Aslında bir hükümdarın, yöneticinin, politakacı kısacası birilerini, bir yeri, bir topluluğa v.s yönetenlerin cep kitabı ya da el kitabı formantında. Duygusuz bir üslupla yazılan, Makyavelizmin son duraklarına ulaşmış bir kitap. Mesela kitaptan iki alıntı yaparak hem Machiavelli'nin hükümdarlara iki öğüdünü paylaşmak hemde incelemeyi bitirmek istiyorum;
1:
"İnsanlar ya elde edilmeli ya da onların kökü kazınmalıdır; hafif baskılara karşı intikam almaya kalkarlar, fakat ağır baskılara karşı direnemezler. Bir insana baskı yapıldığı zaman öyle davranmalı ki intikam almaya imkan bulamasın."
2:
"Hükümdar kendini,hükümdar seçilinceye kadar cömert,seçildikten sonra cimri tanınmaktan çekinmemelidir. çünkü cömertligin sonu yoksulluk ve itibarsızlıktır."

Belkin 
13 Eyl 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siyaset düşünürü Machiavelli, tam bir açık sözlülükle, gerçeği, olmasını istediğimiz gibi değil olduğu gibi görmemiz gerektiğini tekrar tekrar dile getirdi.

RAYMOND ARON

Ali TAHİR 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bundan tam 502 yıl öncesinde ilgili döneme dair yazılmış olmasına rağmen hala geçerliliğini koruyan bir eser. Okumadan önce herkesin sahip olduğu o meşhur kulaktan dolma bilgiye bende sahiptim. "Başarıya giden her yol mübahtır." Bir liderin sahip olması gereken vasıflar güzel ve düsürt bir biçimde anlatılmıştır. Her yönetici okumalıdır..

Pelin S. 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İlginç ve okunması gereken bir kitap. Macciavelli'nin çözümlemeleri çok iyi. Siyaseti daha iyi anlar hale geliyorsunuz, dünya görüşünüzü değiştirmese de geliştirdiği kesin.

Kitap okumak 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Diğer adı ´´Prens´´ olan kitabı okuduğunuzda ´´totaliter´´ baskıcı yönetimlerin arka planında neler olduğunu daha iyi kavramaya başlayacak ve günümüzde de çok şeyin maalesef değişmediğini üzülerek fark edebileceksiniz. Toplum-siyaset üzerine okumaktan zevk alanların öncelikle zaman ayırmaları gereken kaynak bir eser.

Ömer Talip Akalın 
 13 Eyl 22:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Machiavelli'nin baş yapıtı olan bu kitabı okumanız haricinde belirtmek istediğim tek bir husus var:
"Amaca giden her yol mübahtır." ifadesi Machiavelli'ye ait değildir. Kime ait olduğunu bulmak ise sanırım size düşüyor:)

Nietsche'nin Evlatlığı 
28 Tem 17:33 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bazı yayınevleri Prens olarak basıyor bu kitabı. Hükümdar ve Sun Tzu'nun Savaş Sanatı kitapları, askeri okullarda, işletme rekabetinin ders olarak okutulduğu master programlarında ders kitabı olarak okutulur. Sonuçta neyle-nasıl-ne zaman-nerede-kimle rekabet edileceği hem askerlikte hem de iş yaşamında çok önemlidir.

saerdem 
04 Ağu 17:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her ne kadar Hükümdar ve bunun üzerinden Machiavelli; "Amaca giden her yol mübahtır’" makyavelist yaklaşımına veya pragmatizmine indirgense de eserden ve Machiavelli'den alınacak çok şey var. Okundukça...

Mehmet Faruk 
 06 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Modern siyasetin kurucusunun devlet yöneticileri ile ilgili tespitleri. Günümüzün siyaset anlayışını ve işleyişini anlatıyor. İçinde Türklerle ilgili olan kısımlar hayli ilginç

2 /

Kitaptan 117 Alıntı

İbrahim Koç 
26 Haz 03:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sana kusursuz gözüken bir yol felaketin olurken, tam tersine, kusurlu gözüken bir yol sana güven ve esenlik sağlayabilir.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011)Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011)
İbrahim Koç 
 23 Haz 03:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanlar ya korkudan ya da nefretten zarar verirler.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011)Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011)
İbrahim Koç 
 20 Haz 03:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanın temel özelliği değişmezliğidir. İnsan geçmişte ne ise, güncelde aynıdır ve gelecekte de aynı kalacaktır.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011)Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011)
ASLI 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cömert tanınmak iyidir. Bununla birlikte bu konuda ün yapacak kadar cömert davranmak sizi batırır.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 95 - Mutena yayınları)Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 95 - Mutena yayınları)
İbrahim Koç 
 21 Haz 02:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kendi evlerinde yenik düşenler zararlı düşmanlardır.

Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011)Hükümdar, Niccolo Machiavelli (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011)
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar nankör, değişken, içten pazarlıklı, riyakar, korkak ve çıkarcıdırlar; iyilik yaptığın sürece yanından ayrılmazlar.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir hükümdar ülkesindeki kötülükleri doğduğunda göremiyorsa,akıllı biri değildir.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hükümdar halkın sevgisini kazanmışsa darbelerden korkmamalı, ama halk onu düşman görüyor ve ondan nefret ediyorsa her şeyden ve herkesten korkmalıdır.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genellikle insanlar ellerinden çok gözleriyle yargılarlar; çünkü herkes görür, ama çok az kişi ne olduğunu duyumsar.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli
H. Egemen Akyüz 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En iyi kale halkın nefretini çekmemektir. Eğer halk senden nefret ediyorsa, istediğin kadar kale yap, gene seni kurtarmaz.

Hükümdar, Niccolo MachiavelliHükümdar, Niccolo Machiavelli