Adı:
Hükümdar
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051210483
Kitabın türü:
Çeviri:
Anita Tatlıer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elips Kitap
Baskılar:
Hükümdar
Hükümdar
Peki, niye bugün Machiavelli’den geriye korkunç bir pragmatizm kaldı? Niye bugünün egemen düşüncesi, Machiavelli’den, ‘amaç için her yol mübahtır’ ana fikrini çıkarıyor. Aslında bunun cevabı da oldukça basit;Machiavelli’nin devrimci sınıfı, bugünün tutucu sınıfı hâline gelmiştir. Düne, somut Machiavelli denk düşerken bugüne ise Machiavellisoyutlaması -yani Makyavelizm- denk düşmektedir.”
Orhan Gökdemir

Hükümdar hem sevilen hem korkulan bir insan olmalıdır. Bu iki özellik bir arada bulunamıyorsa birinden vazgeçilecekse korkulan insan olmak iyidir çünkü insanlar genellikle nankör, değişken, ikiyüzlü, tehlikeden kaçan, çıkarlarında hasis yaratılıştadırlar. Kendilerine iyilik yaptıkça sizinle olurlar fakat tehlike baş gösterince herkes ortadan yok olur. İnsanlar yaratılıştan kötü oldukları için bir çıkar karşısında sevgi bağları yok olur. Oysa korkuile bağlanmış olanlar ceza tehdidi altında oldukları için bu bağlar kopmaz.Hükümdar halkı öyle korkutmalıdır ki sevilmese bile nefret de uyandırmamalıdır. Halkın malına ve ırzına dokunulmazsa bu da sağlanabilir. Gerektiğinde sebepleri açıkça belirtilerek birinin kanına girilebilir ancak özellikle kimsenin malına dokunmamak gerekir çünkü insanlar babalarının kaybını unuturlar da mallarının kaybını unutamazlar.

Yukarıdaki alıntıda da görüldüğü üzere Machiavelli, Hükümdar ile sadece siyaset üzerine sağlam bir yapıt ortaya koymakla kalmamış; bir ruh bilimci titizliğiyle insanları gözlemlemiş, davranışlarının altında yatan nedenleri görmüş ve böylece teorilerini sağlam temeller üzerine dayandırmıştır. Salt bir siyaset eseri yazmamış, insanlığın özüne dair pek çok bilgiyi de bizlere sunmayı başarmıştır.
16. yüzyıl başlarında yazılmış Hükümdar(Il Principe) kitabı tarihçi, yazar ve bir devlet adamı olan Machiavelli’nin çöküşte olan İtalya’yı kurtarmak için çözüm yolları arayışını ve bu arayışta elde ettiği bulguları düzenli ve kurgusal biçimde anlatımını konu alıyor.

Kitapla ilgili yazımız : http://1cay1kitap.com/hukumdar/
Machiavelli, hükümdarın saltanatını nasıl sağlam temeller üzerine kurabileceğini, nasıl güçlü olacağını, nelere ve hangi durumlara dikkat etmesini gerektiğini gayet realist temeller üzerinde açıklamış. Etiği umursamaması yüzünden eleştirilse de Machiavelli görüşlerinde baştan sona kadar haklıdır.
Niccolo Machiavelli'nin gözden düştükten sonra kaleme aldığı bu kitapta iyi bir devlet yöneticisinin nasıl olması gerektiğine dair tavsiyelerde bulunuyor. Normalde hepimiz insanlara iyilikten ve zulmün kötülüğünden bahsederken. Bu kitapta tam tersi kitleleri yönetebilmek adına zaman zaman kötülük yapılabileceği ve zalimliğin her zaman kötü olmadığı anlatılıyor.
Okuduğum versiyonda çok fazla çizgi altı yönlendirmeleri olduğu için bir miktar dikkat kaybı yaşadım. Eser sonuçta bir klasik, okunmasını tavsiye ediyorum.
Siyaset düşünürü Machiavelli, tam bir açık sözlülükle, gerçeği, olmasını istediğimiz gibi değil olduğu gibi görmemiz gerektiğini tekrar tekrar dile getirdi.

RAYMOND ARON
Ne kadar ince görünse de bir çırpıda okunacak bir kitap değil. Düşünüp idrak edilecek, altı çizilecek çok noktası var. Tarihi olaylar ve kişilerden bolca örnek verilerek yazıldığı için araştırarak okumanız gerekiyor, basit bir kitap değil.
Makyavelist felsefenin derinlemesine anlatıldığı, riyasetin, hükümranlığın daha etkili bir ifadeyle tiranlığın doruklarına nasıl ulaşılabileceğini tarif eden bir yapıt. Tek adam yada diktatör olmak isteyenlerin başucu yapabileceği bir başyapıt diyebilirim. Satırlarını hayretle ve hayranlıkla okuyacağınız, aslında bu tip karakterlerin ruh halini de ortaya döken değerli bir kitap. Okurken çok büyük keyif aldım. Ve tekrar tekrar okuyabilirim.
Müthiş bir kitap sanki günümüz yönetimleri bu kitaptan yöneticilik üzerine faydalanmışlar. Çok orjinal fakat bir o kadar da katı sözleri de barındırmaktadır
Eserin içeriğini -yüzeysel olarak- anlatmak isterdim. Fakat buna gerek kalmamış. Yazarımız beni yaklaşık 500 sene öncesinden düşünüp de, bu görevi üstlenmiş.

"Bu kitapta hükümdarlığın ne olduğu, kaç çeşit hükümdarlık bulunduğunu, hükümdarlığın nasıl ele geçirilip korunduğunu ve nasıl yitirildiği konularıyla ilgili sorunları elimden geldiğince irdeledim.

Eğer benim uçuk kitaplarımdan birini okuyup sevmişseniz, bunu da seversiniz."

Niccolo Machiavelli muazzam bir siyaset bilimci ve tarihçi. O yüzden bu eseri özellikle siyaset bilimiyle ve tarihle uğraşan insanlara bütün içtenlikle öneririm. Hele hele benim gibi "Rönesans Avrupasının Tarihi" hususunda çokça meraklıysanız, bu eser sizin için velinimet. Eğer bu iki bilim dalından birinden değilseniz bile, zevkle okunabilecek bir eser.

Bir kulübün veya sınıfın başkanlığına geçip, gazı aldıktan sonra "nasıl bir lider olmalıyım?" sorusunun cevabını burada bulamayabilirsiniz. Şaka bir yana tabi, eserin muhtevası hakkında birkaç bir şey yazayım. Eserde insan analizleri çok kuvvetli ve acımasızca yapılmış. Genel olarak insanların kaypak, güvenilmez olduklarını sık sık dile getiren düşünürümüz, hükümdar olan birinin asla sırtını insanların hoş ve tatlı sözlerine vermemesi gerektiğinin sürekli altını çizmiş.

Hükümdarlık çeşitlerinin kategorize edilme biçimi de takdire şayan. Soydan gelen hükümdarlıktan tutun da alçakça yollardan hükümdarlığa ulaşanlara kadar geniş çaplı bir hükümdarlık çeşit yelpazesi var.

Kitapta Türklere değindiği de oluyor. Sonuçta 16. yüzyıl Avrupası. "Türk korkusu" üzerine kilise şarkıları yapılan bir dönem. Ayrıca bizim hükümdarlık anlayışımızın onlardan ne denli farklı olduğunu vurguluyor.

İlgilisi için muazzam, ilgilisi olmayan için okunabilir, daha farklı beklentiler içinde olanlar için vasat. Kitabın "tarih ve siyaset bilimi" çerçevesinden çıkmadığını tekrardan belirtmek isterim.
"Amaca giden her yol mübahtir." Makyavelizm.

Hepimiz zaman zaman savunmuşuzdur bu düşünceyi ama sorulsa Makyavelizm nedir bilinmez çoğu kişi tarafından. Aslında farkında olmadan hepimiz gizli bir Makyavelistizdir zaten hırslarımız ve amaçlarımız yüzünden. Ama Makyavelist misin sen diye sorsan estağfurullah ben Müslümanım diyenler bile çıkar ama işte çıkar ve kazanç oldumu herşey mübahtır onlara. Birde restorasyona uğratanlar var mesela bu düşünceyi, bu sözler dökülür onların ağızlarından:
"Aşkta ve savaşta her şey mübahtir."
Burda bir sınırlama vardır. Ama Makyavelizme göre ise bir sınır yoktur. Ortada bir amacın olması ve bu amacın senin için en iyi getiriyi getirmesi kafidir.

Yönetenlere harita gibi gözüksede bu kitap, yönetilenlere de aslında bir öngörüdür eser.
Belki de eser bu amaçla da yazılmış olabilir. Sen oyuncusun ama halk da suflör olacak bu eserimle sana demiş de olabilir mesela Machiavelli.

Aslında bir hükümdarın, yöneticinin, politakacı kısacası birilerini, bir yeri, bir topluluğa v.s yönetenlerin cep kitabı ya da el kitabı formantında. Duygusuz bir üslupla yazılan, Makyavelizmin son duraklarına ulaşmış bir kitap. Mesela kitaptan iki alıntı yaparak hem Machiavelli'nin hükümdarlara iki öğüdünü paylaşmak hemde incelemeyi bitirmek istiyorum;
1:
"İnsanlar ya elde edilmeli ya da onların kökü kazınmalıdır; hafif baskılara karşı intikam almaya kalkarlar, fakat ağır baskılara karşı direnemezler. Bir insana baskı yapıldığı zaman öyle davranmalı ki intikam almaya imkan bulamasın."
2:
"Hükümdar kendini,hükümdar seçilinceye kadar cömert,seçildikten sonra cimri tanınmaktan çekinmemelidir. çünkü cömertligin sonu yoksulluk ve itibarsızlıktır."
Kitabın dili basit anlaşılır ve tüm kitapta yazılanlar birleştirildiğinde ona ait olmadığı söylense de alt yapısında amaca giden her yol mübahtır anlayışı kesinlikle hüküm sürüyor...Dante den yapılan alıntılarda bu fikri destekliyor..m
‘İtibarı kendi gücüne dayanmayan birinin, itibarı kadar zayıf ve istikrarsız bir şeyi yoktur.
Kendi ordunuzun olması demek, ordunuzun ya kendi vatandaşlarınızdan veya size bağlı kimselerden oluşması demektir.’
Yazar bu kitabın'da ;Bir Hükümdar'ın ne nitelik'de olması gerektiği,ne tür davranışlar'da bulunması gerektiğini kitleleri kontrol etmek için şiddet'in en büyük çare olduğunu realist bir açıyla anlatmıştır. İçeriği bakımından humanist kişilerin okumaması gerektiğini düşündüğüm bir kitap'dır. Yöneticilik hakkında değerli bilgiler içerdiği için değerli bir eserdir. iyi okumalar.
Sana kusursuz gözüken bir yol felaketin olurken, tam tersine, kusurlu gözüken bir yol sana güven ve esenlik sağlayabilir.
Niccolo Machiavelli
Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011
İnsanın temel özelliği değişmezliğidir. İnsan geçmişte ne ise, güncelde aynıdır ve gelecekte de aynı kalacaktır.
Niccolo Machiavelli
Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Yayınları 5. Baskı 2011
İnsanlar eğer iyi olmalarını gerektiren bir zorunluluk yoksa, kötü insanlar olarak karşımıza çıkar.
Cömert tanınmak iyidir. Bununla birlikte bu konuda ün yapacak kadar cömert davranmak sizi batırır.
Niccolo Machiavelli
Sayfa 95 - Mutena yayınları
İnsanlar nankör, değişken, içten pazarlıklı, riyakar, korkak ve çıkarcıdırlar; iyilik yaptığın sürece yanından ayrılmazlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hükümdar
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051210483
Kitabın türü:
Çeviri:
Anita Tatlıer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elips Kitap
Baskılar:
Hükümdar
Hükümdar
Peki, niye bugün Machiavelli’den geriye korkunç bir pragmatizm kaldı? Niye bugünün egemen düşüncesi, Machiavelli’den, ‘amaç için her yol mübahtır’ ana fikrini çıkarıyor. Aslında bunun cevabı da oldukça basit;Machiavelli’nin devrimci sınıfı, bugünün tutucu sınıfı hâline gelmiştir. Düne, somut Machiavelli denk düşerken bugüne ise Machiavellisoyutlaması -yani Makyavelizm- denk düşmektedir.”
Orhan Gökdemir

Hükümdar hem sevilen hem korkulan bir insan olmalıdır. Bu iki özellik bir arada bulunamıyorsa birinden vazgeçilecekse korkulan insan olmak iyidir çünkü insanlar genellikle nankör, değişken, ikiyüzlü, tehlikeden kaçan, çıkarlarında hasis yaratılıştadırlar. Kendilerine iyilik yaptıkça sizinle olurlar fakat tehlike baş gösterince herkes ortadan yok olur. İnsanlar yaratılıştan kötü oldukları için bir çıkar karşısında sevgi bağları yok olur. Oysa korkuile bağlanmış olanlar ceza tehdidi altında oldukları için bu bağlar kopmaz.Hükümdar halkı öyle korkutmalıdır ki sevilmese bile nefret de uyandırmamalıdır. Halkın malına ve ırzına dokunulmazsa bu da sağlanabilir. Gerektiğinde sebepleri açıkça belirtilerek birinin kanına girilebilir ancak özellikle kimsenin malına dokunmamak gerekir çünkü insanlar babalarının kaybını unuturlar da mallarının kaybını unutamazlar.

Yukarıdaki alıntıda da görüldüğü üzere Machiavelli, Hükümdar ile sadece siyaset üzerine sağlam bir yapıt ortaya koymakla kalmamış; bir ruh bilimci titizliğiyle insanları gözlemlemiş, davranışlarının altında yatan nedenleri görmüş ve böylece teorilerini sağlam temeller üzerine dayandırmıştır. Salt bir siyaset eseri yazmamış, insanlığın özüne dair pek çok bilgiyi de bizlere sunmayı başarmıştır.

Kitabı okuyanlar 298 okur

  • Mehmet Kuyumcu
  • Savas Özdemir
  • Zahir Oktay Khaleqi
  • Halime Özkan
  • gizem özdmr
  • Emrullah
  • Ersel
  • Nihat Kaya
  • Kubilay TÜRKER
  • Aşık Siyahi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%18.6
25-34 Yaş
%40.2
35-44 Yaş
%19.6
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.1
Erkek
%63.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.2 (19)
9
%23.2 (23)
8
%29.3 (29)
7
%9.1 (9)
6
%5.1 (5)
5
%3 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0