İFA : İnsanın Fabrika Ayarları (1. Kitap: Beden)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1155
Gösterim
Adı:
İFA : İnsanın Fabrika Ayarları
Alt başlık:
1. Kitap: Beden
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059218603
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tuti Kitap
Hepimiz “daha doğru yaşamaya” çalışıyoruz. Sürekli öğrenme peşindeyiz ama gittikçe genişleyen bilgi havuzundan çoğu zaman doğruları seçemiyoruz. Uzmanlar da sıklıkla görüş ayrılığına düşüyorlar. Konu “insan” iken, bilim de bu kadar açık ve net bir araçken bu kadar anlaşmazlık nereden geliyor?

Elinizdeki kitap, bir üçlemenin ilk kitabıdır. İnsanın Fabrika Ayarları serisi bir bütün olarak insanlığın gereklerini İFA edebilmek için, bilimsel gerçeklere farklı bir çerçeve öneriyor. İnsanın Fabrika Ayarları, kendinizi başka bir bakış açısından bir kez daha anlamaya davet ediyor.

• İnsan neden bu kadar çıplak ve aciz?
• Bedensel ihtiyaçları karşılanan insan neden mutlu olamıyor?
• Yüz yıl önceki insanların bilmediği bunca yeni “ölüm nedeni” nereden çıktı?
• Neden hareketsiz kalınca hastalanıyoruz?
• Fazla yemek bize neden iyi gelmiyor?
• Yalnız kalınca neden erken ölüyoruz?
• Bedenin stres tepkileri, tüm hayvanların hayatta kalmasına yardımcı olurken, bizi neden bu kadar yoruyor hatta hasta edip öldürebiliyor?
• Sınırlarını aşamayan, zihnini ve bedenini zorlamayan insanlar neden bunalıma giriyor?
• Yaratılışımıza uygun bir yaşam kurmak ve bunu sürekli hale getirmek bu kadar zor mu?

Bu kitap, bu ve benzeri sorularının cevaplarını vermekten ziyade kendiniz için en doğru cevapları bizzat sizin bulabilmeniz için yazıldı. Bundan sonrası ise size kalıyor.

Kendinize iyi bakın, göreceksiniz…
184 syf.
·10/10
İFA (İnsanın Fabrika Ayarları); 3 cilt olacak şekilde tasarlanmış kitap serisinin çatı ismi.

İnsanın Fabrika Ayarları isimli #Tedx konuşmasına bir göz atmanızda fayda var zira bu kitap serisi o konuşmanın detaylandırılmış ve yazıya dökülmüş halidir denebilir. Merak edenler için linki buraya bırakıyorum.

https://youtu.be/VkseAGeMpuQ

1. Kitap:Beden
"Hareket" ve "Az, Aralıklı ve Çeşitli Beslenme" bölümlerini içeren bu cildi,

2. Kitap: Iliskiler ve Stres
"Olumlu ve Zengin Sosyal İlişkiler" ve "Düşük Stresli Bir Yaşam" konularını barındıran ikinci cilt ve...

3. Kitap: Sınırları Aşmak
*

İFA Serisinin ilk eseri olan BEDEN isimli bu kitabı açtığımız an içindekiler ve teşekkür isimli sayfaların ardından karşınıza şu ifade çıkıyor:

ÇIPLAK GERÇEK!

Belki de sıradan gördüğünüz küçük bir öykülemenin sonunu şu cümlelerle getiriyor Sinan Canan;

Çünkü Dünya, hiçbir şekilde Çıplak Gerçek ile karşılaşmak istemez!
*

Devam eden sayfalarda klasik Sinan Canan deyişlerine rastlıyorsunuz. Yer yer Unutulacak Şeyler isimli kitabında geçen aynı cümleler ve tedx isimli programda "insanin fabrika ayarlari" isimli konuşmasında yer verdiği cümlelerin yinelemelerine denk geliyorsunuz. Kitaba olan meramınız bir an kayboluveriyor, derken ilerleyen sayfalar sizi cezbetmeye başlıyor. Sayfa 30'dan sonra diğer kitap ve programlarında bahsettigi konulardan biraz olsun uzaklaşıp yepyeni bilgilerle karşınıza çıkan bir Sinan Canan ile karşılaşıyorsunuz.
*

Insanın evrimsel akrabalık serüveni ile devam eden bir yazı dizisi ile muhatap oluyorsunuz. Evrimsel akrabalık ve süreçle ilintili sayfalarda şu ifadeyi buraya not etmeden geçemeyeceğim.

Syf 36 : Evrim yahut biyoloji tarihi "en güçlü olanı" değil, değişen koşullara "en iyi uyum sağlayanları" seçer.
*

Kitabın takip eden sayfalarında ilk büyük başlığımız olan HAREKET konusuna doğru seyrediyorsunuz.
*
Insanlar özellikle gelisen teknoloji, ulaşım araçlarının çeşitliliği gibi kolaylaştırıcı unsurlar sayesinde artık eskiye nazaran çok daha az hareket ediyor. Gelişen dijital teknoloji nedeniyle ellerimizi, kollarımızı, ayaklarımızı yani bedenlerimizi çok daha az kullanıyoruz. Bu gelişmeler sonucunda ağırlıklı olarak "bilişsel insanlara" dönüşmeye başladık, özellikle de şehirde yaşayan insanlar olarak... Bu da ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.
PEKI BUNU KENDIMIZE NEDEN YAPIYORUZ?
*
124.sayfaya dek hareket olgusu üzerinden, eski atalarımızın hareket hususundaki etkinliğine nispeten günümüz insanının durağanlaşması, çocuklarda hiperaktivite, eğitimde kırk dakika boyunca yerinde sabit duran bir öğrenci kitlesinin bekleniyor olmasının dezavantajları, spor aktiviteleri, kadın ve erkek bedeninin kas eklem ve kemik yapılarındaki farklılıklara binaen gerçekleştirebileceği spor faaliyetleri ve farklılıkları vb konular üzerinde durulmuş .
*
Devam eden bölüm ise kitabın ikinci ana başlığını ihtiva eden
Az, Aralıklı ve Çeşitli Beslenme konusudur. Bu bölümde baskül ve sağlık, şeker, yağ ve protein gibi besin maddelerinin değerlendirilmesi, açlık metabolizması, beslenme tiplemeleri, açlık hormonları, sağlıklı beslenmenin kısa yolları, can ve ölüm boğazdan gelir alt başlıkları ile detaylı bir bilgilendirme yapılmıştır.
*
Kitap günlük konuşma diline yakın ve her tip insanın okuyup bir seyler öğrenebileceği boyutta sürükleyici ve öğretici bir yapıttır. Tavsiye olunur (;
184 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmayı evrimsel açıdan inceleyince neden bunları yapmamız gerektiğine dair ikna oluyorsunuz. Sinan Canan'ın anlatış şekliyle de bu daha keyifli hale geliyor. Bu tarz konulara ilgi duyan insanlara şiddetle öneriyorum. Kendisinin videolarını izlemeli ve diğer kitaplarını da okumalısınız. Hayata dair bakış açınızı etkileyecektir...
184 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Sinan Canan ilgi ile takip ettiğim, videolarını özenle izlediğim ve mümkün mertebe kitaplarını edinip okumaya çalıştığım bir popüler bilim anlatıcısı (benim tabirim ile).

IFA-1 Beden kitabındada özellikle ilgi ile takipe ettiğim bir konu olan insanın avcı toplayıcı dönemde ki beslenme ve hareket özelliklerine değinmiş. Bir başucu kitabı olabilecek olan bu kitap genel anlamda (hatta bence biraz fazla derin olabilirdi ama genele hitap etmiş diye düşünüyorum) tarım öncesi toplumda ki insanın nasıl hareket ettiği, nasıl beslendiği ve vücudunun bu kapsamda nasıl şekillendiği konusuna eğiliyor. Günümüz kentli insanı olarak bizim hayatımızda ki yanlışlarında bu şekilde ayyuka çıkması ve gözümüze gözümüze girmesi de yazarın en büyük beklentisi sanırım.

Kitap direkt olarak bilgiyi hap olarak size vermiyor. Öyle bir şey beklemeyin. Yani al bunu ye, al bunu iç, şunu yap sonra on numara beş yıldız bir hayat yaşa gibi bir şey yok. Öyle bir kaynak bulursanızda çok güvenmeyin derim ki zira bu kitapta bahsettiği üzere kimse bir birinin kopyası değil. Bu sebeple bu kitaptan aldığımız bilgiler ile kendi hayatımızda ki yanlışlara küçük dokunuşlar yapabiliriz.

Genel olarak tavsiye edebileceğim klasik bir Sinan Canan kitabı olarak akıcı bir dile sahip, kolay okunan, bol kafa çalıştıran kitaplardan.
184 syf.
·7/10
Kitapta; yazarın, yazılı ve görsel mecralarda sık sık dile getirdiği 3,5 milyar yıllık canlılık tarihinin ince bir ürünü olan insanın, kendisine -biyolojik donanımına- uyumsuz olarak icat ettiği medeniyetin, kendisinde sebep olduğu problemleri, evrimsel geçmişimizi hatırlatarak, nedenlerini ve 5 maddede ''İnsanın Fabrika Ayarları'' adı altında tanımladığı çözümlerinin ilk 2 maddesini bulacaksınız.

Kitabın bir bölümünü okuduktan sonra, Canan'ın kitabı bir oturuşta yazmış olabileceği fikri geldi aklıma. Yazarı yakından tanıyor ve takip ediyorsanız, kitabın çoğu kısmına aşina olduğunuzu fark edeceksiniz.

Kitapta şahsım adına en dikkat çekici kısım; çiçeklerin onları görecek göz ve sinir sistemlerinin evrimleşmesini otobüs bekler gibi bekledikleri için - ilk olarak 370 milyon yıl önce evrimleşen bitkilerden 330 milyon yıl sonra- ancak 40-50 milyon yıldır yeryüzünde oldukları bilgisini verdikten sonra, sayfa 46'dan yaptığım alıntıda görüldüğü gibi -bu anlatım tarzı kitabın tamamına hakim- ''Çiçeklerin o özel görüntüleri ise sırf kendilerini diğer hemcinsleri ile üremelerini sağlayacak şekilde ‘’tozlaştıracak ’’ canlılara beğendirip, nesillerini devam ettirmek üzere avantaj sağlayabilmek amacıyla milyonlarca yıl boyunca incelikle tasarlanmıştır.'' kendilerini üremelerinde yardımcı olacak canlılara beğendirmeye çalıştıkları şeklinde tasarlandığını söyleyerek, evrimsel süreçteki -Canan'ın hepimizden daha iyi bildiği- rastgeleliği çöpe atıp, sürecin ardına bilinci ve tasarımı koymasıydı. Tasarım görevini neye verdiği merak konusu olarak kalıyor tabi.

Yine, kitapta insan olarak kendimizi diğer hayvanlardan ayrı bir yere koyan, tabiattan kopuk bir kültürel zihin sınıflandırması yaptığımız konusunda insanları eleştiren yazarın, bahsettiği tasarımcının insanı doğadaki türler arasında nerede konumlandırdığını da ayrıca merak ediyorum.

Makul olduğunu düşündüğüm eleştirilerimi ekleyerek, matematiksel olarak ilerleyen biyolojik evrimimizin, geometrik olarak ilerleyen kültürel evrimimize ayak uyduramaması sebebiyle bozulan ayarlarımızı 'fabrika ayarları'na döndürüp medeni insanın kronikleşen mutsuzluğuna reçete olabilecek güzel bir seri olduğunu düşünüyorum.
184 syf.
·10/10
Sinan Canan'ı tıp fakültesi yıllarımdan, Serkan Karaismailoğlu ile kurduğu nBeyin yıllarından beri takip ediyorum. Birçok kitabını da okudum sanırım. Sosyal medyada girmiş olduğu tartışmaları da oldukça kaliteli bulmuşumdur, çok dolu bir insan olduğunu düşünüyorum. Kendisi ile ayrı düştüğüm asıl nokta inanç konusu ancak inançlı bir bilim insanı beni o denli rahatsız etmiyor (bu konuda arkadaşlarımla sık sık tartışmaya girerim.) ki kendisi daha çok bilim anlatıcısı olduğunu söylüyor.

Sinan Canan okumanın başlıca nedenlerinden biri bence evrimi iyi anlamış ve iyi anlatan bir biyolog oluşudur, ben de 0 (sıfır) evrim eğitimi almış bir tıp doktoruyum en azından üniversite düzeyinde ve insanı anlamak benim işim. Bu yüzden evrim konusunu okumaya,anlamaya ve sindirmeye çalışıyorum.

Kitabın başında kısaca evrimsel olarak insanın tür olarak yerini anlatıyor ve daha sonra ilk ayar olan harekete sonrasında ise beslenme konusuna giriyor. Konuların işleyişi doğal akışında ve sizi içine çekiyor, bilimsel bir kitap olmasına rağmen sıkıcı değil. İlginç bilgiler içeriyor, konuyla çok ilgisi olmayanların bile rahatlıkla anlayabileceğine inanıyorum.

Kitabın son 5 sayfası, sağolsun biz hekimlere giydirmiş. Haklı mı haksız mı çok emin değilim çünkü her hekimin insanı anlamak gibi yüce bir amacı olduğunu zannetmiyorum, ayrıca bunu söylemekten hiç hoşlanmasam da bulunduğumuz sistem koruyucu hekimlik yapmak için kesinlikle uygun bir ortam değil. Neyse ki son anda gönlümüzü alacak cümleler kurmuş ve muzdarip olduğum derdi de açıkça dile getirmiş, ki buna çok şaşırdım zira hekimlik hayatımda eksikliğini en azından şahsen hissettiğim bir durum insanın evrimsel yolculuğunu, fabrika ayarlarını bilmemek.

Serinin diğer kitaplarını da bekliyorum her ne kadar devamı inanç ile gelecek olsa da (zira insanlığının lanetinin inanç olduğuna inanırım.) ama elbette okumak isterim çünkü inanıyorum ki kendisi inancını dayatan birisi değil.

Şunu da söylemek isterim ki Sinan Canan hoca eğer bu kitabı İngilizce yazmış olsaydı Sapiens'ten çok satardı, buraları okuyorsa ona da mesajım olsun.
184 syf.
·Beğendi·8/10
Prof. Dr.Sinan Canan Üsküdar Üniversitesinde İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan ,Hacettepe Biyoloji mezunu değerli bir hocamız.3 kitaplık serisi İFA (İnsanın fabrika ayarları) ise gerçekten faydalı bilgilerle buluşma imkanı sağlayabileceğiniz son yazdığı kitap serisi.Her kitapta 2 konu başlığı var ve toplam 3 kitapta 5 bölüm ile anlatacaklarını bize ulaştırmayı planlamış.Şu ana kadar da iki kitabı yayınlandı.Aslında kitabı okurken Sinan hocanın da alıntı yaptığı Jared Diamond gibi bana çok hitap eden bir yazarla paralel konulara ayak bastığını gördüm. Evrimsel Biyoloji ,Antropoloji gibi konularda hemen hemen aynı şeyleri söylüyor iki yazar da. Fakat Sinan Hoca bunun yanı sıra, aynı teknolojik aletlerde olan fabrika ayarları gibi evrimsel açıdan belli başlı fabrika ayarlarına sahip olduğumuzu ve on binlerce yıldır devam eden insan yaşamının da ne olursa olsun buna ihanet edemeyeceği konusunda kendi görüşlerini çok sade ve anlaşılır bir dille anlatmış. Özellikle sağlıklı beslenme, egzersiz yapma konularında insanlığın köklerine yaptığı yolculuk o kadar keyifliydi ki hiç bitsin istemedim. Özellikle son kısımlarda hekimlik mesleğiyle ilgili yorumlarına katılsam da maalesef bunları uygulamaya geçirmenin günümüzde mümkün olmadığını düşünüyorum. Kendisinin kitabını okumadan önce bu paralelde TEDx Talks youtube kanalındaki konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim.
184 syf.
·1 günde
Canım Sinan Hocam yine muhteşem bir kitaba imza atmış.Önceki kitapları ile ilişkili bir kitap. Üç bölümden oluşuyor ve hareket etmenin önemi,ilk çağdan bu yana insanların hareketliliği,beslenme şekilleri,tat ve koku ve daha fazlası yer almakta. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
184 syf.
·Beğendi·10/10
İnsanın özüne inen ve bunu gayet anlaşılabilir bir dille yapamayı başarmış bir kitep. Bir üçlemenin ilk kitabı olarak insana dair çok güzel bilgiler içeriyor ve boğmadan,sıkmadan akıp gidiyor,tıpkı zaman gibi
184 syf.
·Puan vermedi
Yazarın daha önceki kitaplarını da okumuş birisi olarak , insan bedeninin canlılığın tarihsel süreci ile incelenmesini konu edinen kitap, gerçekten de kendinizi, bedeninizi tanımanız noktasında ufuk aviyor. iFA 2 ve 3 serilerini bekliyorum. Heyecanla .
Başarıyı eğitim-daha doğrusu yüksek puan alma- başarısına endekslemek gibi anlamsız bir ön kabul neredeyse herkesi sarmış durumda. Öğrencinin etrafında sınavdan alınacak notları her şeyin üzerinde görüp geri kalan tüm insani ihtiyaçları göz ardı edecek kadar gözünü karartmış bir "çevre" kültürüyle karşı karşıyayız.
Insanlar özellikle gelisen teknoloji, ulaşım araçlarının çeşitliliği gibi kolaylaştırıcı unsurlar sayesinde artık eskiye nazaran çok daha az hareket ediyor. Gelişen dijital teknoloji nedeniyle ellerimizi, kollarımızı, ayaklarımızı yani bedenlerimizi çok daha az kullanıyoruz. Bu gelişmeler sonucunda ağırlıklı olarak "bilişsel insanlara" dönüşmeye başladık, özellikle de şehirde yaşayan insanlar olarak... Bu da ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.
PEKI BUNU KENDIMIZE NEDEN YAPIYORUZ?
19.yüzyıla ait bir efsaneye göre, Gerçek ve Yalan bir gün karşılaşırlar. Yalan, Gerçek `e : “Bugün muhteşem bir gün!” der. Gerçek, gökyüzüne bakıp iç çeker, çünkü gerçekten de çok güzeldir. Birlikte biraz zaman geçirirler. Derken bir kuyuya varırlar. Yalan, Gerçek `e: “Su çok güzel, haydi birlikte yıkanalım” der. Gerçek biraz şüphelidir; suyu kontrol eder ve gerçekten de çok güzel olduğunu fark eder. Bunun üzerine ikisi de kıyafetlerini çıkarıp yıkanmaya başlarlar. Aniden, Yalan sudan çıkar,Gerçek `in kıyafetlerini giyer ve hızla kaçar. Gerçek, kuyudan çıkar; elbiselerini bulamayınca bir hayli öfkelenir. Yalan`ı bulmak ve elbiselerini geri almak için her yere koşar. Bu sırada Gerçek `i çıplak biçimde oradan oraya koşarken gören Dünya, bakışlarını küçümseme ve öfke ile geri çevirir ve onu görmek istemez.
Zavallı Gerçek, çaresizlik içinde kuyuya geri döner. Artık sonsuza dek saklanacak ve ortadan kaybolacaktır çünkü çıplaklığından çok utanmaktadır. Yalan ise o gün bugündür dünyayı dolaşmakta, Gerçek gibi giyinip toplumun ihtiyaçlarına karşılık vermektedir. Çünkü Dünya, hiçbir şekilde Çıplak Gerçek ile karşılaşmak istemez.
Sinan Canan
Sayfa 17 - Tuti Kitap 3.Baskı
Hiç kimse, o bildiğimiz kuyruksuz maymunlar dahil, maymunlardan gelmemiştir! Zira 13 milyon yıl önce adına maymun diyebileceğimiz bir canlı ortada yoktu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İFA : İnsanın Fabrika Ayarları
Alt başlık:
1. Kitap: Beden
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059218603
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tuti Kitap
Hepimiz “daha doğru yaşamaya” çalışıyoruz. Sürekli öğrenme peşindeyiz ama gittikçe genişleyen bilgi havuzundan çoğu zaman doğruları seçemiyoruz. Uzmanlar da sıklıkla görüş ayrılığına düşüyorlar. Konu “insan” iken, bilim de bu kadar açık ve net bir araçken bu kadar anlaşmazlık nereden geliyor?

Elinizdeki kitap, bir üçlemenin ilk kitabıdır. İnsanın Fabrika Ayarları serisi bir bütün olarak insanlığın gereklerini İFA edebilmek için, bilimsel gerçeklere farklı bir çerçeve öneriyor. İnsanın Fabrika Ayarları, kendinizi başka bir bakış açısından bir kez daha anlamaya davet ediyor.

• İnsan neden bu kadar çıplak ve aciz?
• Bedensel ihtiyaçları karşılanan insan neden mutlu olamıyor?
• Yüz yıl önceki insanların bilmediği bunca yeni “ölüm nedeni” nereden çıktı?
• Neden hareketsiz kalınca hastalanıyoruz?
• Fazla yemek bize neden iyi gelmiyor?
• Yalnız kalınca neden erken ölüyoruz?
• Bedenin stres tepkileri, tüm hayvanların hayatta kalmasına yardımcı olurken, bizi neden bu kadar yoruyor hatta hasta edip öldürebiliyor?
• Sınırlarını aşamayan, zihnini ve bedenini zorlamayan insanlar neden bunalıma giriyor?
• Yaratılışımıza uygun bir yaşam kurmak ve bunu sürekli hale getirmek bu kadar zor mu?

Bu kitap, bu ve benzeri sorularının cevaplarını vermekten ziyade kendiniz için en doğru cevapları bizzat sizin bulabilmeniz için yazıldı. Bundan sonrası ise size kalıyor.

Kendinize iyi bakın, göreceksiniz…

Kitabı okuyanlar 80 okur

  • Dursun Umut İNANDIM
  • Mücahit
  • Gülseren Altay
  • Barış Tüzüner
  • Mücahit Aksüt
  • Yasemin Özen
  • Melike Uzun
  • Koray diler
  • beyza tahracı
  • Ilaydaaa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.6 (9)
9
%11.5 (3)
8
%34.6 (9)
7
%11.5 (3)
6
%0
5
%0
4
%3.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%3.8 (1)