Adı:
İkinci Şans
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053438489
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Extraordinary Means
Çeviri:
Özge Nur Küskün
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
EN ÖLÜMCÜL VİRÜS BİLE UMUT VE AŞK KARŞISINDA YENİK DÜŞER. ÇÜNKÜ İKİNCİ ŞANSLAR BUNU GEREKTİRİR.

Derslerinde son derece başarılı olan Lane, on yedi yaşına geldiğinde kendini, tedavi edilemeyen tüberkülozdan mustarip halde, Latham Yurdu sanatoryumundaki gençlerin arasında bulur. Yarı hastane yarı yatılı okul olan Latham, katı kurallar ve kafa karıştırıcı uygulamalarla doludur; öğrencilerin kahvaltıyı kaçırınca ceza almaları, Fransızca dersinden çakmalarından daha kolaydır.

Lane çocukluğundan tanıdığı utangaç ve yalnız Sadie’yle Latham’da karşılaştığında, belalı bir arkadaş grubuna katılmış olan genç kızın esprili, korkusuz ve son derece ilgi çekici bir karaktere büründüğünü şaşkınlıkla fark eder.
Zaman geçtikçe Lane de Sadie’nin grubunun bir parçası haline gelir. İki genç sonunda hastalıklarının aslında sadece bir başlangıç olduğunu; hastalığın insanın gerçek kişiliğini belirlemediğini ve aşkın, onun ilacı olduğunu keşfedecektir.

“Yaşam, ölüm, korku ve ikinci şanslar üzerine yazılmış bu roman, zekice espriler, mütevazı bir mizah ve dikkat çekici karakterleriyle, kitap rafında durduğu gibi durmayacak.”
VOYA

“Schneider’in hayatı dolu dolu yaşama temasını incelikle işlediği bu kitap, Aynı Yıldızın Altında’nın öncülük ettiği gençlik edebiyatını sevenler için kaçırılmaması gereken bir cevher.”
School Library Journal

“Hastalığa yakalanmış gençlerin belirsiz kaderi ve onların yeni başlangıçlara dair umudu arasındaki denge, okurları oldukça düşündürecek.”
Publishers Weekly

“Ölümcül hastalıkları ele alan gençlik romanlarının yükselişte olduğu bugünlerde, türün meraklıları ve hüzün dolu bir aşk hikâyesi arayan okurlar için ideal bir eser.”
Children’s Literature

“Aynı Yıldızın Altında’nın hikâyesine doyamayan hayranlar için bu kitap son derece tatmin edici olacak.”
Booklist
336 syf.
·4 günde·8/10
İkinci Şans'da, Latham sanatoryumunda farklı bir tür tüberküloz ile mücadele eden gençlerin hikayesini okuyoruz. Ana karakterlerimiz Lane ve Sadie'den dinliyoruz hikayeyi.
Yazarın böyle bir araştırma yapması ve hikayeye dönüştürmesi bir biyoetikçi ve tıp tarihi dersi alması. İlk başlarda vampir efsanelerinden yola çıkarak (çünkü modern vampirlerde tüberküloz belirtilerinin olduğu söylentisi) fantastik öğelerden oluşan bir hikaye yazmayı düşündürmüş. Sonraki araştırmalarının sonucunda gençlik kurgu yazmaya karar vermiş.
Kitabımıza dönecek olursak; Lane Latham Yurdu'na geldiğinde ders programından bitkin düşmüş durumda. Saide ise, hastalıkla ilgili tüm korkularını özümsemiş. Tek korkusu sanatoryumdan kurtulduğunda normal hayatta yaşayacakları. Çünkü hastalıktan kurtulup normal yaşantısına dönen gençlerden vebalı gibi insanların kaçmaları, dışlanmış olmaları.
Genel olarak hikayeyi beğendim. Trajik ve üzücü bir hikaye. Ama John Green'in Aynı Yıldızın Altında kitabı kadar duygu yönünden etkilemedi beni. Kitapta John Green'in etkisini görüyorsunuz. Hatta karakterlerimizden biri onun kitabını okuyor.
Daha çok yazar, beni bazı gerçeklerle yüzleştirdi. Hayatımız planladığımız gibi gitmediği gibi. Yarın ya da birkaç saat sonra ne olacağını gerçekten kim bilebilir ki? Hayatta şu an sahip olduğumuz zaman dışında kontrol edebileceğimiz çok az şey var. Sevdiklerimizle anı yaşamalıyız.
Bu hikaye hastalık ve ölümle ilgili olduğu kadar, ikinci şanslar ve kendi gücümüzü bulmaktan daha fazlası.
Son olarak romantizm ve hoş bir mizah dokunuşunun aşırı iç karartıcı olmasını engellemiş. Okunabilecek güzel bir gençlik kurgu.
336 syf.
·7 günde·Beğendi·5/10
SELAM! Daha yeni bitirdiğim ve beni düşüncelerimle baş başa bırakan bir kitap daha... Eğer Aynı Yıldızın Altında'yı sevdiyseni %65 bunu da seversiniz.

Konusuna gelirsek, Latham'da bulunan dispanser gibi bir yerde, tüberküloza yakalanmış kişiler burada kalıyor hem tedavi oluyorlar hem de eğitimlerinden geri kalmıyorlar. Lane, yeni çocuğumuz. Latham onu çok değiştiriyor mesela aşkı tadıyor. Ama tüberküloz hepsine eşit davranmıyor!

Sevdiği birini kaybedenin satırlarını okuyoruz. 1000 Kitap uygulamasında da alıntı paylaşmıştım (onlyozlem). Kitap sözler bakımından zengin ama sevmediğim yerler de oldu. Malum kişinin ölümü sonrasına da yer verilebilirdi. Birazcık daha acıdan bahsedilebilirdi. Ve tüberküloz hakkındaki bilgiler kitabın başında verilebilirdi.

Kitabın tasarımıyla ilgi olaraksa, Pegasus'un kaliteli sayfaları, mürekkebi yine hakim. Kapağı çok güzeldi. p:3
336 syf.
·7 günde·6/10
Kapağını, basımını çok beğendiğim bu kitabın konusunu ve anlatımını da beğendim. Okuduğum ama çok fazla beğenmediğim genç yetişkin türünde bir eser ama tek farkla kitapta anlatılan ergenlik çağındaki çocuklar tüm ilaçlara karşı dirençli olan bir tüberkülozun pençesinde. Kaldıkları yurtta hem tedavi görüyorlar hem de hafifletilmiş müfredatla okullarına devam ediyorlar. Ve hasta olmadan önceki hayatlarında bir özne olamayan 'silik' olarak niteleyeceğimiz bu ergen grubu Latham Yurdu'nda kendilerinin birey olduğunun farkına varma yolculuğuna da çıkıyor.
Yazarın notundaki cümleler kitabı çok güzel özetliyor: "Bu kitaptaki hikaye, hasta olmanın nasıl bir şey olduğundan ziyade, dışlanmış biri olmanın nasıl bir his olduğuyla alakalı."

Beğenmediğim yerler de tabii yok değil ama konu ve anlatım itibari ile kitabı beğendiğim için o kısımları görmezden gelmeyi tercih ediyorum. Tavsiye ederim
335 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
kitap dostluğun ve ikinci şanslar üzerine çok duygusal insanı derinden etkileyen çok başarılı bir roman kesinlikle okunması gerek herkes kendinden bir şeyler buluyor
336 syf.
·10 günde·1/10
Bu kitabını da okuduktan sonra yazarın başka bir kitabı olursa almamaya karar verdim. Konuyu çok sevdiğim için büyük umutlarla başlamıştım ve ilk 150 sayfa kadarı güzeldi de ama sonra yazar resmen saçmalamaya başladı. Kitabı zorla okuyup nihayet bitirdim ve ilk sayfalar ile yazarın notu dışında hiçbir şeyi beğenmedim. Keşke kitabı popüler hale getirmek için kendi anlattığı kurguyu böyle harcamasaymış. Maalesef sevmedim ve haliyle tavsiye etmiyorum.
336 syf.
·3 günde·Puan vermedi
tüberkülozla boğuşan bir grup gencin hikayesini konu alan bu kitabı çok sevdim,çok beğendim ve büyük bir zevkle okudum..anlatımı,dili,konunun akışı,insanların birbirine desteği,umutsuzluklar içinde umut yaratılması vs.. mükemmel işlenmiş ama o kızçe ölmeseydi iyiydi yaa..umut hep vardır fikrinden yola çıkılmış olsa da bazen umduğunuz gibi olmaz gibi bi sonla bitmesi pek hoşuma gitmedi ama okunası bir kitap..
336 syf.
·Beğendi·7/10
İkinci Şans'ı Dün gece bitirdim ve bu gün yorumla geldim! Öncelikle okuduğum her satırın gözlerimde çanaladığını söylemek istiyorum. Lane'nin Yurda ilk gelişi Sadie'yle ikinci kez karşılaşmları, Latham Yurdu'nun içi dışı. O ağaçlarla dolu orman ve daha bir sürü şey. O kadar beğendim ki neredeyse başlarında her yeri post-it'ledim ve kitap bitmesin diye çok uğraştım. Başta 'Aynı Yıldızın Altında' gibi gelsede karakterler çok farklı olmasıyla bu düşüncem ortadan kalktı. Tamam iki kitapda da karakterler ölümcül bir hastalığa yakalanmış olabilir ama sonuçta her şey farklıydı. Hem Lane'nın Hemde Sadie'nın dilinden anlatılması çok hoştu. Bitirmeye az kala büyük heyecanla okudum ve sonra ne oldu bilin?! Yazar (bence) çok kötü ve çok gereksiz bir olay yaptı ve kitabın baya büyüsünü kaçırdı. Tiksindim yani. Ama bu olay baş karakterlerle ilgili değil de yan karakterle ilgili olunca görmezden gelip okumaya devam ettim. Bittiğinde de o yer hariç kitaba hayran kaldım. Hastalıklarına rağmen yaşamlarına sıradan bir şekilde devam etmeyip bütün Latham Yurdun'da farklarını ortaya koyan bir gurup ve Lane & Sadie'nin hikayesi... Ben çok etkilendim ve bu kitabı size seve seve öneriyorum.
336 syf.
·Puan vermedi
Lane, TDR-tüberkülozuna yakalanıp Latham Yurduna yerleştirilir lakin onun SAT sınavına hazırlanması, istediği üniversiteye gidebilmesi için notlarını yükseltmesi gerekmektedir. Bu duygularla boğuşurken 13 yaşında gittiği yaz kampından tanıştığı Sadie ile karşılaşır. Sadie de hastadır ve bu yurttan çoğunlukla çıkış cenaze arabasıyla olmaktadır. Çok severek okudum, sağlıklı iken hep bir koşuşturma içindeyiz durup güzel anılar biriktirmektense gelecekte ki işlerimizi yoluna koymaya çalışırız, peki ya hasta olsak ve bu hastalık sonumuz olsa ? Bide yazarın ağzından kitabı dinleyelim : “Lane ve Sadie, insanın hayatını yaşamasının tam olarak nasıl bir şey olduğu sorusuyla mücadele eden karakterler. Tüberküloz her biri çok daha derin meseleleri temsil ediyor. Lane Latham Yurduna, kendini kelimenin tam anlamıyla tükettiği bir ders programından bitkin düşmüş halde gelir. Sadie tüm korkularını özümsemiştir ve harekete geçmek yerine, yaşamaktan korkar hale gelmiştir. Bu kitaptaki hikâye, hasta olmanın nasıl bir şey olduğundan ziyade, dışlanmış biri olmanın nasıl bir his olduğuyla alakalı. Fakat daha da önemlisi, ikinci Şans, adından da anlaşılacağı üzere ikinci şanslara, dünyadaki yerinizi belirleyebileceğiniz ve oraya ulaşmak için güçlü olacağınız bir umuda sahip olmanın ne demek olduğuna dair bir hikâye.” Altını çizdiğim yerler : “Ölü olmak ve ölmek arasında fark vardır. Hepimiz öleceğiz. Kimimiz doksan senede kimimiz de on dokuz senede. Ama bu gezegende yaşayan herkes, her sabah ölümüne bir gün daha yaklaşmış olarak uyanır. Herkes. Bu yüzden, düşündüğün zaman, yaşamak ve ölmek aslında aynı şeyi ifade eden farklı sözcükler.” “Ancak geride bıraktığım ay bana tek bir şey öğretmişse o da planladığınız hayatın yaşadığınız hayat olmadığı olmuştu.” “ Doğumumuzun zamanda belirli bir nokta olması ama ölüm saatimizin akşam yemeğinde ne yediğimize, caddenin neresinden karşıya geçtiğimize ya da karanlık bir ormanda kime güvendiğimize bağlı olarak değişmesi çok ilginçti. Ama ben tüm bu ufak tefek anların birikip nihai olana vardığını düşünmek istiyordum çünkü bu, ölümümün bana ait olduğu, hayatımın bir sonucu olduğu ve yalnızca başıma gelen bir şey olmadığı anlamına geliyordu.
Ölü olmak ve ölmek arasında fark vardır. Hepimiz öleceğiz. Kimimiz doksan senede kimimiz de on dokuz senede. Ama bu gezegende yaşayan herkes, her sabah ölümüne bir gün daha yaklaşmış olarak uyanır. Herkes. Bu yüzden düşündüğün zaman yaşamak ve ölmek aslında aynı şeyi ifade eden farklı sözcükler.
“Her şey düzelecek,” dedim. “Düzelecek mi?” diye mırıldandı Lane bana inanmıyormuş gibi. “İşte sana bir sır,” dedim. “Ölü olmak ve ölmek arasında fark vardır. Hepimiz öleceğiz. Kimimiz doksan senede kimimiz de on dokuz senede. Ama bu gezegende yaşayan herkes, her sabah ölü müne bir gün daha yaklaşmış olarak uyanır. Herkes. Bu yüzden, düşündüğün zaman, yaşamak ve ölmek ashnda aynı şeyi ifade eden farklı sözcükler.”
Onda bana tuhaf bir şekilde tanıdık gelen bir şeyler vardı. Onu daha önce bir yerde gördüğüme, kendisiyle tanışmış olduğumuza ilişkin sarsılmaz bir inancım vardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkinci Şans
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053438489
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Extraordinary Means
Çeviri:
Özge Nur Küskün
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
EN ÖLÜMCÜL VİRÜS BİLE UMUT VE AŞK KARŞISINDA YENİK DÜŞER. ÇÜNKÜ İKİNCİ ŞANSLAR BUNU GEREKTİRİR.

Derslerinde son derece başarılı olan Lane, on yedi yaşına geldiğinde kendini, tedavi edilemeyen tüberkülozdan mustarip halde, Latham Yurdu sanatoryumundaki gençlerin arasında bulur. Yarı hastane yarı yatılı okul olan Latham, katı kurallar ve kafa karıştırıcı uygulamalarla doludur; öğrencilerin kahvaltıyı kaçırınca ceza almaları, Fransızca dersinden çakmalarından daha kolaydır.

Lane çocukluğundan tanıdığı utangaç ve yalnız Sadie’yle Latham’da karşılaştığında, belalı bir arkadaş grubuna katılmış olan genç kızın esprili, korkusuz ve son derece ilgi çekici bir karaktere büründüğünü şaşkınlıkla fark eder.
Zaman geçtikçe Lane de Sadie’nin grubunun bir parçası haline gelir. İki genç sonunda hastalıklarının aslında sadece bir başlangıç olduğunu; hastalığın insanın gerçek kişiliğini belirlemediğini ve aşkın, onun ilacı olduğunu keşfedecektir.

“Yaşam, ölüm, korku ve ikinci şanslar üzerine yazılmış bu roman, zekice espriler, mütevazı bir mizah ve dikkat çekici karakterleriyle, kitap rafında durduğu gibi durmayacak.”
VOYA

“Schneider’in hayatı dolu dolu yaşama temasını incelikle işlediği bu kitap, Aynı Yıldızın Altında’nın öncülük ettiği gençlik edebiyatını sevenler için kaçırılmaması gereken bir cevher.”
School Library Journal

“Hastalığa yakalanmış gençlerin belirsiz kaderi ve onların yeni başlangıçlara dair umudu arasındaki denge, okurları oldukça düşündürecek.”
Publishers Weekly

“Ölümcül hastalıkları ele alan gençlik romanlarının yükselişte olduğu bugünlerde, türün meraklıları ve hüzün dolu bir aşk hikâyesi arayan okurlar için ideal bir eser.”
Children’s Literature

“Aynı Yıldızın Altında’nın hikâyesine doyamayan hayranlar için bu kitap son derece tatmin edici olacak.”
Booklist

Kitabı okuyanlar 35 okur

  • Şeyma Sim
  • funda cengiz
  • zehra şahin
  • Gizem SARI
  • Nursena Demir
  • Özge Kısa
  • Beyza Baltacı
  • begshellby
  • Hannan Avsar
  • Başak Albyrk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.3 (6)
9
%5.9 (1)
8
%11.8 (2)
7
%17.6 (3)
6
%17.6 (3)
5
%5.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%5.9 (1)