İkinci Şans

7,5/10  (13 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
476 gösterim
EN ÖLÜMCÜL VİRÜS BİLE UMUT VE AŞK KARŞISINDA YENİK DÜŞER. ÇÜNKÜ İKİNCİ ŞANSLAR BUNU GEREKTİRİR.

Derslerinde son derece başarılı olan Lane, on yedi yaşına geldiğinde kendini, tedavi edilemeyen tüberkülozdan mustarip halde, Latham Yurdu sanatoryumundaki gençlerin arasında bulur. Yarı hastane yarı yatılı okul olan Latham, katı kurallar ve kafa karıştırıcı uygulamalarla doludur; öğrencilerin kahvaltıyı kaçırınca ceza almaları, Fransızca dersinden çakmalarından daha kolaydır.

Lane çocukluğundan tanıdığı utangaç ve yalnız Sadie’yle Latham’da karşılaştığında, belalı bir arkadaş grubuna katılmış olan genç kızın esprili, korkusuz ve son derece ilgi çekici bir karaktere büründüğünü şaşkınlıkla fark eder.
Zaman geçtikçe Lane de Sadie’nin grubunun bir parçası haline gelir. İki genç sonunda hastalıklarının aslında sadece bir başlangıç olduğunu; hastalığın insanın gerçek kişiliğini belirlemediğini ve aşkın, onun ilacı olduğunu keşfedecektir.

“Yaşam, ölüm, korku ve ikinci şanslar üzerine yazılmış bu roman, zekice espriler, mütevazı bir mizah ve dikkat çekici karakterleriyle, kitap rafında durduğu gibi durmayacak.”
VOYA

“Schneider’in hayatı dolu dolu yaşama temasını incelikle işlediği bu kitap, Aynı Yıldızın Altında’nın öncülük ettiği gençlik edebiyatını sevenler için kaçırılmaması gereken bir cevher.”
School Library Journal

“Hastalığa yakalanmış gençlerin belirsiz kaderi ve onların yeni başlangıçlara dair umudu arasındaki denge, okurları oldukça düşündürecek.”
Publishers Weekly

“Ölümcül hastalıkları ele alan gençlik romanlarının yükselişte olduğu bugünlerde, türün meraklıları ve hüzün dolu bir aşk hikâyesi arayan okurlar için ideal bir eser.”
Children’s Literature

“Aynı Yıldızın Altında’nın hikâyesine doyamayan hayranlar için bu kitap son derece tatmin edici olacak.”
Booklist
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053438489
 • Orijinal Adı:
  Extraordinary Means
 • Çeviri:
  Özge Nur Küskün
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özlem 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

SELAM! Daha yeni bitirdiğim ve beni düşüncelerimle baş başa bırakan bir kitap daha... Eğer Aynı Yıldızın Altında'yı sevdiyseni %65 bunu da seversiniz.

Konusuna gelirsek, Latham'da bulunan dispanser gibi bir yerde, tüberküloza yakalanmış kişiler burada kalıyor hem tedavi oluyorlar hem de eğitimlerinden geri kalmıyorlar. Lane, yeni çocuğumuz. Latham onu çok değiştiriyor mesela aşkı tadıyor. Ama tüberküloz hepsine eşit davranmıyor!

Sevdiği birini kaybedenin satırlarını okuyoruz. 1000 Kitap uygulamasında da alıntı paylaşmıştım (onlyozlem). Kitap sözler bakımından zengin ama sevmediğim yerler de oldu. Malum kişinin ölümü sonrasına da yer verilebilirdi. Birazcık daha acıdan bahsedilebilirdi. Ve tüberküloz hakkındaki bilgiler kitabın başında verilebilirdi.

Kitabın tasarımıyla ilgi olaraksa, Pegasus'un kaliteli sayfaları, mürekkebi yine hakim. Kapağı çok güzeldi. p:3