İlk Aşk 19 Başarısız Denemeden Sonra

6,5/10  (168 Oy) · 
481 okunma  · 
110 beğeni  · 
8.134 gösterim
Konu ilişkiler oldu mu, Colin Singleton'ın tipi Katherine isimli kızlar… Ve konu Katherine isimli kızlar oldu mu, Colin her seferinde terk ediliyor. Tam sayı vermek gerekirse, on dokuz kere. Bir yol macerasına atılan, evden kilometrelerce uzaktaki bu anagram âşığı, hali harap, üstün zekâlı gencin cebinde on bin dolar, peşinde kana susamış bir yaban domuzu ve hemen yanında televizyon bağımlısı, şişman dostu vardır… Ama bir tane bile Katherine yoktur. Yarattığı formülle tüm romantik ilişkilerin geleceğini hesaplamayı uman Colin, Katherine Öngörülebilirliği Teoremi'ni ispatlamak için debelenmekte, tüm Terk Edilenler'in öcünü almanın ve sonunda kızı kapmanın peşindedir. Aşk, dostluk ve ölü bir Avusturya-Macaristan arşidükü, insanın kendisini yeniden keşfetmesini konu alan bu çok katmanlı romana şaşırtıcı bir son ve sıcacık bir yön katıyor.

"Green, bıçak gibi keskin ve zekâ dolu bir başka öykü daha kaleme almış. Komik sayfalarda karşımıza kâh müthiş keyif veren toy ve gösterişçi karakterler, kâh entelektüel bir üslup çıkıyor."
-Booklist-

"Kahkaha attıracak kadar komik… Kendisinden önce gelen pek çok Amerikan yapımı yol öyküsüne hem bir övgü hem de bir taşlama."
-The Horn Book-

"Her detay göz önünde bulundurulmuş, hikâye zarafet ve kaçınılmaz bir devinimle akıp gidiyor."
-New York Times Book Review-

"Diyaloglarla birlikte şiir gibi akıp giden konu yabancı diller, denklemler ve detaylı dipnotlarla canlanıyor. Romantizm, matematik ya da basitçe iyi bir hikâye okumak isteyen herkesin ilgisini çekecek."
-VOYA-

"Bu komik roman üslup açısından Alaska'nın Peşinde ve Aynı Yıldızın Altında'dan ayrılsa da zekice kurulmuş diyaloglar ve merak uyandıran karakterleriyle ortak bir paydada buluşuyorlar."
-Kliatt-

"Romantizm dolu, hüzünlü ve dokunaklı sahnelerden ironik ve eğlenceli üsluba, matematikle harmanlanmış, her şey dâhil bir öykü. Keyifli, gerçekten karmaşık ve müthiş eğlenceli."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053433156
 • Orijinal Adı:
  An Abundance of Katherines
 • Çeviri:
  Çiçek Eriş
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melih Karaman 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 36 günde · 3/10 puan

Kitapla ilgili en kötü olanı beklentilerin yüksek olması, yazar " Aynı yıldızın altında" adında müthiş bir roman yazıyor ve ondan güzel roman bekliyorsun karşına vasat bir kitap çıkıyor. Kitap kesinlikle vasat, yazarın farklı bir dili falan da yok, çok anlamsız. Kelepir olması da normal. Kitapla ilgili "sürekli terk edilen ve ardından aşkın formülünü bulmaya çalışan üstün zekalı bir çocuğun başından geçenler" diye söyleyince kulağa hoş geliyor ama vasat hatta vasatında altında mantıksız saçma sapan bir roman.

Sevil Ersoy KARADEMİR 
19 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üstünzekalı bir çocuğun ilk 19 ilişkisinde sürekli terkedilmesi. Çocuğun terk edilme -terk etme üzerine bir teorem geliştirip , ilişkilerin sonunun öngörülebilmesi ile ilgili çalışması anlatılmış. ..

Tatlı bir mizahla okudum özellikle aşka dair formüller, eşitsizlikler derken tebessümlerime engel olamadım. Yazın güneşli günlerini birlikte geçirdik ama kısa olduğu kadar basit geldi bana belki Aynı Yıldızın Altında kitabından sonra beklentim arttığı için...

Hande 
22 Nis 14:05 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitap okuduğum ilk John Green romanıydı ve tamamen okul zamanı için çerezlik bir kitap olduğunu düşünerek başladım fakat kitap gerçekten sıkıcıydı ilerlemedi bir türlü.Kitap 19 tane Katherine adında sevgilisi olan ve hep terk edilen Colin,teoremi ve bir gezisini anlatıyor diyebilirim kısaca.
Kitabın adıyla olan bağlantısı son 20-30 sayfada karşınıza çıkıyor yani aşk hikayesi okuyacağınızı düşünerek başlarsanız benim gibi beklentinizin fazlaca altında kalır.Dilini beğenmedim günlük konuşma dili gibiydi olay akışını beğenmedim karakterleri çok sevemedim.Sadece matematiği içine katması ve terk etme terk edilme olaylarını grafiklere dökmesi bence güzel bir süstü.Onun dışında neredeyse hiç keyif almayarak yaklaşık bir ayda bitirdim ve tavsiye etmem.

_yeliz_ 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

beklentimi karşılayamadı ne yazık ki. konusu cok güzel aslında.. ama tanımlayamadığım eksiklikler var.. bu yüzden olsa gerek sürükleyici gelmedi..

Kübra çil 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

''Aynı Yıldızın Altında'yı yazan adam bu mu yani?'' Diyen insancıkları duyuyorum ve buna çok üzülüyorum. Bir yazar diğer romanındaki kadar başarıyı başka romanda toplayamamış ise bu onu başarısız kılmaz, lütfen bunu öğrenin. İçinde emek olan her şey güzeldir. Akıcılığı olmasına rağmen ara ara sıkıcılığı olan bir kitap. Lakin o sıkılmışlık duygusu kitabın bütününe dağılmamış anında kendini toparlamış. Okursanız bir şey kaybetmezsiniz aksine, kazanırsınız. Yazara sonsuz teşekkürlerimi ve saygımı sunuyorum.

Sinem Atılgan 
15 May 2015 · 3/10 puan

Yazarın kendine has bir anlatısı olduğu belli. Ancak benim ve bu kitabı okuyan arkadaşlarımın beklentisinin altında kaldı.Ne yalan söyleyeyim bu kitabı yaşadığım yerde 1,5 ay kadar aradım ancak sadece kelepir olanı buldum ve çok hayal kırıklığına uğramıştım. 1 ay sonra elime geçti ve ben aldığım zaman çok heyecanlanmıştım ama şimdi gerçekten boşa olduğunu görüyorum.Bu benim düşüncem belki de beklenti çook fazla olduğu için böyle olmuştur.Kitap okunmaya değer mi evet değer çünkü yazarın bayağı uğraştığı belli oluyor.

Corpus 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum en iyi JG kitabı olarak kitaplığımda yerini almış bulunuyor İlk Aşk. Yazarın diğer kitaplarını okurken bir şeyler eksik gelmişti, fena halde. TFIOS ve PT elbette sevdiğim kitaplar arasında ama bu kitap daha farklı hissettiriyor. Evet, tamam, olmuştur diyebiliyorum düşündüğümde. Şu böyle ya da o şöyle olamaz mıydı diye düşünmüyorum. Ve şimdi Colin'i düşünerek gülümsemek de ayrı bir güzel... Okuma eylemi insanı gerçekten mutlu ediyor. :)

ezgi ışık 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk olarak ilk aşk adının çok farklı izlenimler uyandırdığını söylememeliyim o yüzden kitaba başlayanlar biraz hayal kırıklığına uğrayabilir ama genel olrak John Green in yarattığı harika (yani en azından bana göre ) ve inanılmaz gerçekçi dünyada kendinizi kaybedeceksiniz yani en azından bana öyle oldu ,zaten buda benim yorumum :D

angelsbooks 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı yüzümde kocaman bir tebessümle bitirdim :) John Green yine harika bir iş çıkarmış! Öncelikle dipnotlara bayıldım, böyle sohbet havasında gider gibi, bazende komikler :) Ayrıca çevirmeni bu anagram karmaşası için alnından öpmeli! Mükemmel bir iş çıkarmış kendisi, tebrikler gerçekten :)

3 /

Kitaptan 30 Alıntı

Nisa Nur 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

'' Tüm kitapları seviyordu çünkü okuma eyleminin kendisini, sayfa üstündeki çizikleri zihninde kelimelere dönüştürmenin büyüsünü seviyordu. ''

İlk Aşk, John Green (Sayfa 60)İlk Aşk, John Green (Sayfa 60)

O gülümsemeyi göz ardı etmek mümkün değildi. O gülümseme nice savaşlar bitirip kansere çare olabilirdi.

İlk Aşk, John Greenİlk Aşk, John Green
Nisa Nur 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

En azından dikkate değer bir şey yapmaya çalışmayacaksan, hayatta olamanın anlamı neydi ?
Tanrının sana hayat verdiğine inanıp, hayatın senden televizyon izlemekten fazlasını isteyebileceğini düşünmemek harbiden garipti..

İlk Aşk, John Green (Sayfa 105)İlk Aşk, John Green (Sayfa 105)
Hera 
20 Mar 22:21 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"...Yani hepimiz önemliyiz;
Belki çoktan az ama hiçten fazla."

İlk Aşk, John Green (-Colin Singleton)İlk Aşk, John Green (-Colin Singleton)
irem books 
11 Tem 13:52 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

"Gelecek önünde uzanıyordu ve kaçınılmaz olduğu kadar görünmezdi de."

İlk Aşk, John Greenİlk Aşk, John Green
Sevil Ersoy KARADEMİR 
19 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Colin, Gufshot'tan tek bir ders aldıysa ,o da geleceğin gelmesinin engellenemeyeceğiydi. Ve hayatında ilk kez önüne uzanıp sürekli üstüne gelen sonsuz geleceği düşünerek gülümsedi.

İlk Aşk, John Green (Sayfa 297)İlk Aşk, John Green (Sayfa 297)

Ve o sırada hava o kadar soğuk o kadar sessizdi ve ben seni o kadar seviyordum ki. Şimdi hava sıcak ve yine sessiz ve seni hâlâ seviyorum.

İlk Aşk, John Greenİlk Aşk, John Green
3 /

Kitapla ilgili 2 Haber

SabitFikir 2015'in öne çıkan 50 romanını seçti!
SabitFikir 2015'in öne çıkan 50 romanını seçti! E-postalar, onlarca telefon konuşması ve bir süre sonra yapboza dönen tablo çalışmaları sonucunda (yorgun ve) gururluyuz. İşte 2015 yılının "öne çıkan" 50 romanı!
Üstünzekalı Don Juan
Üstünzekalı Don Juan New York Times Bestseller listesine dört kitabıyla giren, Time dergisi tarafından dünyayı etkileyen 100 insan arasında gösterilen John Green, edebiyatın parlayan yıldızı. Katherine isimli 19 ayrı kıza âşık olan kahramanı Colin ise, sosyal hayata uyum sağlamaya çalışan üstünzekalı bir Don Juan.