İnsanlık Komedisi

8,3/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
609 gösterim
İnsanlık Komedisi, 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının kısa öykü, roman ve oyun türlerinde en iyi yazarlarından biri olarak kabul edilen William Saroyan'ın en sevilen romanlarından biri. Olaylar, İkinci Dünya Savaşı yıllarında ABD'de, Kaliforniya Eyaleti'ne bağlı Ithaca kasabasında yaşayan Macauley ailesinin etrafında geçiyor.

Neredeyse her aileden bir ferdin bilfiil savaşın içinde olduğu bu küçük Amerikan kasabasının savaştan ne şekilde etkilendiği, bu sıradışı koşulların yarattığı insanlık halleri, eserin baş kahramanı olan yeniyetme Homer Macauley'in büyüme sancılarıyla harmanlanarak anlatılıyor. Saroyan, kendine özgü naif bakışıyla, savaşın içindeki sıradan insanın nabzını tutmayı başarırken, bir yandan da "savaşın kaçınılmaz olarak içerdiği barbarlık", "savaş suçunun sorumluluğunu 'düşman' belletilen varlıkla sınırlamamak" gibi kavramlar üzerine sorular sordurmayı amaçlıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2002
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789757265498
 • Çeviri:
  Beril Eyüboğlu
 • Yayınevi:
  Aras Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burcu Bergen 
07 Eyl 14:59 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

En kucaklanıp sineye sineye sokulası 4 yaşındaki Ulysses'in okunmayıp da karşıdan izlendiği bir güzel kitap bu. İthaca isimli kasabanın fertlerinin iyi yürekliliği o kadar göze çarpıyor ki insan yaşamak istiyor orada. Savaş zamanında Amerika'daki bir telgrafhanenin ana mekan olduğu ve işe yeni başlayan Homer Macauley'in yaşadıklarını ve çevresinde oluşan olayları çok sade ve akıcı bir biçimde okumak çok tat verdi bana. ** Bir trende şarkı söyleyerek evine giden bir zencinin Ulysses'e tren gözden kaybolana kadar el sallamasının küçük çocukta oluşturduğu mutluluk ah bu ne kadar saf bir masumiyet Bayıldım.