İslam Toplumuna Doğru

9,3/10  (3 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
78 gösterim
İslam iki çeşit toplum tanır: İslam toplumu ve cahiliyye toplumu. İslam toplumu, içinde İslami esasaların uygulandığı toplumdur. Akide, ibadet ve şeriat olarak İslam'ın uygulandığı toplum... Cahiliyye toplumu ise, içinde İslami esasaların uygulanmadığı, İslam akidesinin, İslam düşüncesinin, İslami değer ve ölçülerin, İslam nizamı ve şeriatının, İslami ahlak ve hareket sisteminin hakim olmadığı tüm toplumların adıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  174
 • ISBN:
  9786054997022
 • Çeviri:
  Ahmet Pakalın
 • Yayınevi:
  Beka Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Zana Altun 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İslam toplumu kesinlikle bir beşer yapısı değildir, evrenin yaratıcısı olan yüce Allah'ın kudretli ellerinden çıkan bir sistemdir.
Bu sistem, sadece geçici bir zamanın ve bölgesel bir toplumun ihtiyaçlarına cevap vermekle yetinmez. Bu sınırlılık olsa olsa beşeri sistemlerin özelliğidir.
Bütün insanlığı topyekun geliştiren, insanlığı yeni bir çehre kazandıran ve İslam toplumunun gerçekleştirilmesi ile sonuçlanan hareketi başlatan bir sistemdir.

İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutubİslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub
Hüsn-ü Zan 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslâmî sistem ne kökelik, ne derebeylik, ne kapitalist, ne sosyalist, ne de kominist bir sistemdir. İslâmî sistem başlı başına bir sistemdir!

İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutubİslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub
Hüsn-ü Zan 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslamın Adaleti
Bu adalet ne sevginin ne de düşmanlıkların dengesini bozabildiği, ne akrabalığın ne de nefretin prensiplerini değiştirebildiği mutlak adalettir. Ne fertler arasındaki yakınlık ve ilişkilerden, ne de milletler arasındaki çekişmelerden etkilenir. Bütün müslüman kavimler, soylarına, dillerine, sınıflarına ve şöhretlerine bakılmaksızın bu adaletten yararlanabilmişlerdi. Üstelik müslümanlarla araları açık olan milletler bile bu adaletten faydalanabilmişlerdir. Bu şimdiye kadar hiçbir sistemin ulaşmamış olduğu bir zirvedir.

İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub (Sayfa 145)İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub (Sayfa 145)
Ramazan YILMAZ 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Nihai Zafer İslam'ındır!
Bu sistem evrenin biricik sistemidir. Bütün insanlığın kabulüne, saygı ve hürmet duymasına layık olan yegâne sistem sadece odur. Yine bu sistem insanlığın bugüne kadar tanıdığı sistemlerin en mükemmeli, en uzun ömürlüsü ve en düzenli esaslara sahip olanıdır. Insanların her türlü ihtiyaçlarına hiç duraksamaksızın cevap verecek tek sistem de yine odur.

İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub (Sayfa 25 - Beka Yayıncılık / Kasın 2014)İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub (Sayfa 25 - Beka Yayıncılık / Kasın 2014)
Hüsn-ü Zan 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam Şeriatının Özellikleri
1. İslam şeriatı doğrudan Allah tarafından gönderilmiştir. O Allak ki mâhlukatının yapısını herkesten daha fazla bikmektedir. İnsanî özellik ve boyutların tümüne uygundur; yani beşer fıtratıyla mutlak surette uyuşan bir yapıya sahiptir. Bu fıtrat asla yok olmaz, aslı daima sabit kalır ve gelişen olaylar karşısında sürekli gelişir ve parıldar.

İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub (Sayfa 80 - Beka yayınları)İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub (Sayfa 80 - Beka yayınları)
Hüsn-ü Zan 
 21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve Günümüz İnsanı..!
Milliyetçilik davası güden, milliyetçilik için savaşan ve milliyetçilik uğruna ölen bizden değildir. ( Ebu Davud)

İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub (Sayfa 109 - Beka yayınları)İslam Toplumuna Doğru, Seyyid Kutub (Sayfa 109 - Beka yayınları)