Adı:
Jöntürk
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
239
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799759990779
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyaz Balina Yayınları
Baskılar:
Jöntürk
Jön Türk
"Jöntürk" isimli eserinde 2. Abdülhamit dönemini anlatırken, diğer yandan da o dönemde yaşanan ve yaşanması gereken batılılaşmadaki zıtlığı dile getirir. Jöntürk adlı eserinde, genel olarak, aşk, flört gibi konulara değinir.
239 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap 2. Abdülhamit Dönemimdeki Jöntürk hareketini güzel bir şekilde anlatıyor.Aynı zamanda bu hareketi yanlış algılayanlardan da bahsetmeyi unutmamış.Kitaptaki duygu tasvirleri güzel, olaylar ve olaylara karşı karakterlerin tutumu ise gerçekçi.Alaturka ve alafranganın kıyası yapılıyor.Ve beni kitapta en çok etkileyen nokta insanların asla böyle olmam dediği kişiliği elinde olan ve olmayan şartlardan dolayı oluvermesi üstüne üstlük bu kişiliğe çok çabuk alışması oldu.
239 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Başta bir konuda anlaşalım. Kadınların "Namus" konusuna bir gönderme ya da genelleme yapma olayı yoktur. Ahmet Mithat bu tarz şeylere girmez, aksine kadınlara toplumda kabul ettirme adına döneminde en büyük tartışmaları yapmış insandır. Onu anlamak için bir çok eserini elinizde bulundurmanız gerekir. Onun anlatmak istediği Namussuzlukları değil, toplum üzerinde Kadınlar denildiğinde sessiz, içe kapanık, ezik gözüken bu cinsin; bu zamandan sonra ön plana çıkması ve alışkın olmayan insanların bunu yadırgamasıdır. Eserlerinde kadınları işlediğinde her daim bu konuya gönderme yapar. Ayrıca söylendiği gibi olsaydı Fatma Aliye yanı Muhaderat eserinin yazarı ablamızın önünü açmaz aksine hakaret ederdi, yerin dibine sokardı ve bunu yapacak da gücü vardı. En sinir olduğum da insanların anlamadan, dinlemeden sırf aklına eseni söyleyip karalaması. Neyse bu konuya yeterince açıklık getirdiğime inanıyorum. Ayrıca sayfa 9da Gazanfer Bey üzerinden kadınların eğitimine önem ve sayfa 10da da Eşleri, kız çocuk doğuranların erkek doğuranlar kadar memnun olmamaları şaşılacak bir durumdur diye de ekliyor.
Plevne savaşında esir olan Gazanfer Bey'in ölümü sonrası eşi Dilşinas ve kızı Fatma Ahdiye (bu isim tanıdık geldi mi) asıl karakterler olarak veriliyor. O kendine has anlatımıyla bir çırpıda Ahdiye okudu. Hem Avrupai hem Dini eğitimini aldı. Bir çırpıda düğün gününe gittik. En önemlisi de sıkılmadık! Hakaret değil yenilik gördük. Bunlar olması gerek diye kendi yazısına kendisi en büyük destekle savunuculuk yapan Ahmet Mithat ı gördük. Sonra büyüyen Ahdiye'nin eşi olacak Nurullah Bey ve başıma gelenler derken hikayemiz bitiyor ama şu konuya çok taktım gene laf edeceğim. Gelini hazırlama kısmını da şu "Kadınları Eziyor, Yerin Dibine Sokuyor" diyen çapsızlara ithafen söylüyorum: Bir kadından yardım almadan asla o şekilde betimleyemezdi. Aradan 100 yıl geçmiş duymadığım saç modelleri, kıyafetler vardı yahu.
Kadın kadınlığını, erkek de erkekliğini bilmeli. Birbirine özgü şeylere heveslenmemeli. Güzel bir noktaya değinilmiş. Yine kadınlarım medeniyetteki rolü üzerinden gidiliyor. Kadınların toplumda neden ezildiğini dile getirip, ezenleri eleştiriyor. Arkadaş bak işte CAHİL kısmının yazdığına bak: Kadın Düşmanı Ahmet Mithat, yersen! Neyse bu sefer evlilik, aşk konularından değil de verilmek istenen şu güzel mesajlarla noktalayalım.
Bir insanın uğradığı haksızlık, yaşadığı sürgün, geldiği nokta ve kadınların kıskançlık noktasında yaptıkları. Yani açıkçası bir erkek en fazla kıskandığını 'Şunu Yapma' diye 500 kere söyleyerek belirtir ama şimdi oturup burada kadın zekasını tartışmayalım. 100 kız 100 farklı fikir koyar ortaya ki bu sadece kişi başı beyler, aman dikkat. 🤣🤣
Şaka bir yana bence çok faydalı bir eserdi. Günümüz yazarlarında bunu göremiyorum ama zaten sevdiğim ve aşık olduğum Türk Klasikleri alanında gördüğüm en iyi şeylerden birisi de mutlaka ama mutlaka bu durum diyebilirim. İyi ki..
Cümleten kendinize iyi bakın. Mutlu günler, keyifli okumalar..
239 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Ahmet Mithat Efendi'nin dönemin şartlarını ve meşrutiyetten sonra Sultan Abdülhamit Hanın neler ile meşgul olduğunu toplumsal olarak Avrupa-i Kültüre nasıl yöneldiğimizi nesillerin Avrupaya nasıl özendiğini anlatan müthiş ve tüm okurların dönemi anlamak için okumasını önereceğim en önemli kitaplar arasındadır.
239 syf.
·5 günde·5/10
Yazarın hikayeye sık sık dahil olması okunurluğa büyük ölçüde zarar vermiş.Bununla beraber daha can sıkıcı olan durum ise kadınların okudukça namussuzlastiginin üstünde durulması.Tanzimat aydınlanma dönemi olarak görülurse maalesef bu kitap oldukça çağ dışı kalmış.
-...Bizim kızlarımızı kendi hallerine bırakırlar ise ...
-Vallahi şimdi aklıma gelmişti. Ya davulcuya varır ta zurnacıya !Degil mi?Varsın davulcuyu zurnacıyı beğensin.Kim ne hakla karışacak?
-Aman zaten!Gazetelerin her günkü nüshasında böyle bir intikam olayı görüyorsunuz!Degil mi ?Veriniz kadınların hukukunu kendi ellerine .Bakınız kadınlar kendi hukukunu muhafaza edebilirler mi,edemezler mi görünüz.Fakat karşınızda bir alay cahil ve miskin bulundukça istediğiniz gibi hükmeder ,keyfiniz istediği gibi oynarsınız.
Nasıl olur ki bir delikanlıya her şey caiz ,her şey mübah olsun da bir kıza hiçbir şey caiz hiçbir şey mübah olmasın?Delikanlı her gördüğü kadına ,kıza göz koyup bıyık burabilsin de kız ,hatta yahut kadın bir hafif tebessüm bile edemesin?Bir erkek için uygun olan serbestliğin binde birisi bir kadında ,bir kızda görülecek olsa mahvolduğu an o andır.Biz erkek efendilerin adeta eğlencesi olmuşuz ,kalmışız...Bize karşı her hal ve tavırda onlar özgür ,hak sahibi . Biz ?Oo!Biz eşyadan ibaret. Hayvandan bile değil ,nerede kaldı ki insandan ibaret olalım.
Beğenmeyenler ekseriyetle kimlerdendir bilir misiniz?Gücü yetmeyenlerdir!Kendi kudretlerinin üstünde gördüklerinin refah ve saadetine imrenmekle kalmıyorlar. Bunlara düşmanca bakıyorlar.
Ahmet Mithat
Sayfa 40 - Beyaz Balina
Teori başkadır ,pratik başka.insan birçok kitap okur.Bu kitapları da insanlar yazmışlardır.İnsanoğlunun fikirlerindeki aykırılık ve karşıtlık onların kitaplarında da toplanmıştır.Bu fikirlerdeki karşıtlığı ve farklılığı zihnimizde toplayıp ,muhakeme ederek biz de bir fikir oluştururuz.O bizim teorimizi, nazariyemizi teşkil eder .Ama onu hayata uyarlayıp ,gerçekleştirebilir miyiz ?Dünyada hiçbir adam bulamazsınız ki her fikrini gerçeğe...
"Sizden ümidimi kesmenin, benim için hayattan ümidimi kesmek olacağını pekala anlarsınız."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Jöntürk
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
239
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799759990779
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyaz Balina Yayınları
Baskılar:
Jöntürk
Jön Türk
"Jöntürk" isimli eserinde 2. Abdülhamit dönemini anlatırken, diğer yandan da o dönemde yaşanan ve yaşanması gereken batılılaşmadaki zıtlığı dile getirir. Jöntürk adlı eserinde, genel olarak, aşk, flört gibi konulara değinir.

Kitabı okuyanlar 73 okur

  • Hakan Özyürek
  • Zeynep Balcı
  • Can Gence
  • Ayşe Erdoğan
  • Canan Ergün
  • Fatih Dönmez
  • Nur Özdemir
  • Papatyam
  • Kar98
  • Cem Erkan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.7 (1)
9
%23.1 (3)
8
%46.2 (6)
7
%0
6
%0
5
%7.7 (1)
4
%7.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0