Kadersizlik

7,8/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
554 gösterim
Çağdaş Macar edebiyatının en önemli adlarından biri olan Imre Kertesz, ilk kez Türkçede. Yazıldığında, Macaristan Devlet Bakanlığı'nın basmayı reddettiği Kadersizlik, daha sonra Almancaya çevrilip basılınca, okurlar ve eleştirmenlerin büyük ilgisiyle karşılanmıştı. Kadersizlik, on altı yaşındaki Yahudi asıllı bir Macar gencinin, babasını çalışma kampına yolcu etmesiyle başlar. Bir süre sonra, çalıştığı yere giderken, arkadaşlarıyla birlikte o da yolda polisçe yakalanıp Auschwitz toplama kampına giden bir trene bindirilir. O andan başlayarak gencin ağzından, gördüğü, duyduğu, tattığı, dokunduğu her şey, tüm ayrıntıları ve canlılığıyla dile getirilir. Genç, hiçbir yorum, hiçbir değerlendirme yapmadan, hiç abartıya kaçmadan, karamsarlığa kapılmadan, tanık olduğu her şeyi, ince bir mizahla anlatır. 'Oradaki bacalarda bile dumanların kesildiği anlarda mutluluğa benzeyen bir şeyler vardı. Belki de asıl bu deneyim benim için unutulmuş kalacak, ama herkesin öğrenmek istediği, yalnızca kötü olan, yalnızca 'dehşet'. Evet, bir daha soracak olurlarsa, onlara bunu, toplama kampındaki bu mutluluğu anlatmalıyım. Soracak olurlarsa. Kendim bile unutmuş olmazsam.' Kendisi de toplama kampında kalmış olan Imre Kertesz'in bu çarpıcı romanı, otobiyografik özellikler taşıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1999
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789755109169
 • Orijinal Adı:
  Sorstalansag
 • Çeviri:
  İlknur İgan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
 15 Nis 11:23 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Imre Kertesz'in 2002 yılında nobel edebiyat ödülünü almasında en büyük etkisi olan kitabı.öncelikle şunu söyleyeyim,bu kitap bir roman değil,hele aşk romanı hiç değil.Bu kitap sadece roman şeklinde yazılmış gerçek bir anı kitabı,gerçek bir belgesel kitap.bugüne kadar hepimiz ikinci dünya savaşındaki kamplarla ilgili bir çok film seyretmişizdir.ama hiç biri,birebir olayı yaşayanın ağzından yaşadıklarını dinlemek kadar gerçekçi olamaz ve insanı bu derece derinden yaralayamaz.Kitapta yazar, daha lise yıllarındayken Budapeşte de üzerlerinde daima görünür şekilde taşımak zorunda oldukları,elbiselerine dikili sarı yıldız işaretli günlerinden başlayarak,Auschwitz kampına götürülüşünü,oradaki günlerini,oradan diğer kamplara dağıtılmalarını ve bu kamplarda yaşadıklarını,kendisinin ve diğerlerinin çektikleri acıları,ruh hallerini,kısaca, sonunda kurtulup eve dönene kadar olan bu bir yıllık süredeki tüm yaşadıklarını neredeyse dakika dakika,saat saat,gün gün bize kendi ağzından anlatıyor.inanın bana her satırda her cümlede her kelimede olamaz diyorsunuz.ne bir insan, bir insana bunu yapabilir.ne de bir insan bu yapılanlara katlanabilir.ama işin acı tarafı maalesef bütün bunların gerçekten yaşanmış olması.Ben her kesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.ve okunmasını tavsiye ediyorum.

DESTİNA ÖYKÜ 
 30 Mar 22:22 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

İmre Kertész - Kadersizlik

1998 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan maalesef ülkemizde pek fazla tanınmadığını düşündüğüm, Macaristan asıllı yazarın benim okuduğum 3. Kitabı..
Ölmemek için yaşamak zorunda birakılan yazarın yaşanmış gerçek hikâyesi.. 2.Dünya Savaşı sırasında Alman askerleri tarafından önce Auschwitz Toplama Kampı'na götürülen, daha sonra bir başka toplama kampından sağ kurtularak yaklaşık olarak 1 yıl boyunca o toplama kampında yaşadığı hayat.. Toplama kampından kurtulduktan sonra tekrar eski hayatına dönmek için üzerinde taşıdığı bu yaşanmış acı ve insanlık için büyük bir ayıbı tarafsız bir şekilde insanlık için unutulmaması adına değil olduğu ve yazarın yaşam öyküsü üzerinde geçen roman.

Benim düşüncem yazarın toplama kampından kurtulduktan sonra normal yaşamında o yaşadığı dehşeti unutması gerektiği, bunu yaparken de yaşamasının şart olduğu için değil bundan sonraki yaşamında özgürce yaşamak adına bu kitabı yazdığını düşünüyorum.

Herkesin keyifle okuyamayacağı gerçek, çarpıcı, bir o kadar da sıradışı bir yaşanmışlık kitabı ve son bölümündeki insanlık için önemli uyarılarda bulunan bir eser..

Ümit güder 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

#kitapyorum #imre kertesz#kadersizlik
Konu kısaca 14 yaşında ki yahudi Macar bir gencin ilk önce babası sonra kendisinin Alman toplama kamplarına götürülmesi orada gördükleri ki yazarın kendisi de toplama kamplarında bulunmuş ve sağ çıkmayı başarmış olarak yaşadıkları duygu sömürüsü yapmadan ,yalın gerçekleri anlatması ,efendi bu tarz kitapları çok okuduk bunun farkı ne niye okuyalım derseniz ilk önce kurgu olmaması ,sonra müthiş bir kara mizah ile anlatılması ki bu kadar trajedi içinde sık sık gülüyorsunuz ki hatta soykırım kurbanları ile alay ediyor bile denmiş ama bence bu bizim artık işlerin iyice kötüye gittiği Zaman'larda çaresizlikten işi deliliğe vurmak argo tabirle ..... Geçmek noktasına geliriz ya o şekilde bence bir nevi kabullenip sadece önünde ki anı yaşamak .tek sıkıntı kitapta doğal olarak Avrupa'nın bir çok yerinden getirilmiş yahudi ,Çingene insanların bazen farklı dilde kendi aralarında konuşmaları ve dipnot olarak Türkçeye çevrilmemiş olması .
Hoş bir yan sayfa 66 da geçen bir söz
-bir sonraki trendekilerin bir vagon da seksen kişi olacağını unutmamalıydılar ve şöyle iyice düşündüğümde sonuçta daha sıkışık koşulları da yaşadığı mı söyleyebilirim ,orada yer sorununu aramızda anlaşıp " Türk usulü " yere çömelip durarak çözmüştük .
Bazı karekteristik özelliklerimiz tüm dünyaca biliniyormuş öğrenmiş olduk.
Bu dönem kitaplarını seviyorsanız 10 numara 5 yıldız bence

hatay nerese 
28 Tem 2016 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kitabın 52 sayfasındayım. ilk sayfadan itibaren etkileyici olay ve kurgu düzeni görmedim. İleri ki sayfalarında neler değişecek, neler olacak bilmiyorum.

Kitaptan 19 Alıntı

mehmet temiz 
12 Nis 23:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Alman askerlerine yardımcı olmaya gayret etmeliydik,yani soruları ve vedalaşmaları kısa tutmalı,onlara darmadağınık bir sürü gibi değil de aklı başında insanlar gibi görünmeliydik.

Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 74)Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 74)
mehmet temiz 
15 Nis 10:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gaz odalarını görüp görmediğimi merak ediyordu-elimde olmayarak gülümsedim. ''Görmüş olsaydım şu anda konuşuyor olamazdık,'' dedim.

Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 209)Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 209)
mehmet temiz 
12 Nis 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Trende en fazla yokluğu çekilen şey suydu.Her şey hesaba katıldığında yiyecekler uzun bir süre yeterli olacak gibi görünüyordu,ama yanında içecek bir şeyimiz yoktu ve bu da oldukça tatsız bir durumdu.

Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 56)Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 56)
mehmet temiz 
12 Nis 23:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Üçüncü günün öğleden öncesinde yaşlı kadının sesi nihayet kesildi.Bize söylenen su verilmediği için öldüğüydü.

Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 69)Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 69)
mehmet temiz 
14 Nis 08:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ayrıca kiremithaneye götürüldüğümden beri ilk kez bura da bir mucizeyle karşılaştım,susadığım zaman su içebiliyordum,hatta sadece canım istediği zaman bile.

Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 112)Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 112)
mehmet temiz 
15 Nis 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Onlara toplama kampında genelde insanların bir adı olmadığını söyledim.Bunun üzerine yakınlarının dış görünümünü,yüzünü,saç rengini,özelliklerini tarif etmeye çalıştılar.Onlara insan toplama kampında çok fazla değiştiği için bunun bir anlamı olmadığını anlatmaya çalıştım.

Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 208)Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 208)
mehmet temiz 
14 Nis 08:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Onlar da istasyondan banyoya gitmişlerdi.Bizim gibi onlara da elbise askıları,numaralar ve banyo da nasıl davranılacağına ilişkin bilgi verilmişti.İddialara göre berberler de oradaydı ve onlara da sabun verilmişti.Sonra onlar da borularun ve vanaların bulunduğu banyo bölümüne girmişlerdi. Yalnız onlara yukarıdan su değil gaz vermişlerdi.

Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 98)Kadersizlik, Imre Kertesz (Sayfa 98)
2 /