1000Kitap Logosu
Kadın, Aşk, Aile
Kadın, Aşk, Aile
Kadın, Aşk, Aile

Kadın, Aşk, Aile

Objektif 5

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
40 Kişi
159
Okunma
44
Beğeni
2.386
Gösterim
240 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 48 dk.
Adı
Kadın, Aşk, Aile (Objektif 5)
Basım
Türkçe · Türkiye · Ötüken Yayınları · 1978 · Ciltli · ---
Diğer baskılar
Kadın, Aşk, Aile
Kadın, Aşk, Aile
Bu ciltte toplanan yazılar, hayatımızın oldukça problemli bir sahasına dairdir; fert olarak da, cemiyet olarak da. Bu konular içtimai hayatımızın, son asır içinde ruhuyla ve şekliyle en çok değişmeye uğrayan, zedelenen ve milli üslubumuzu en çok kaybeden yanlarıdır. Eski üslup yıpratılmış, ancak, günümüzün şartları içinde, geleneklerin ve dinimizin tesirlerini yitirmediği bu sahada henüz yeni bir üsluba da kavuşulamamıştır. Biraz da bu yüzden, kadın, aşk, aile gibi konularda, katılaşmadan ama milli değerlerimizi ve içtimai hassasiyetlerimizi de rencide etmeden yazmak, her yazar için kolay başarılacak bir iş değildir. Ama, Peyami Safa gibi toleranslı, fakat sağlam ve milli ölçülere sahip güçlü bir kalemden bu konuları okumak, zevli olduğu kadar da faydalı olacaktır.
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺16,98
8.4
10 üzerinden
40 Puan · 8 İnceleme
Bergüząr
Kadın, Aşk, Aile'yi inceledi.
226 syf.
·
Puan vermedi
Kitapta her ne kadar istifade edilecek, kültür ve ufuk kazandıracak fikirler ifadeler olsa da, bunlara tezat oluşturan edepsiz anlatımlar, ifadeler var. Ruhu örseleyen, ahlaka muğayir bu hususlar kitaptaki diğer faydalı yönlere gölge düşürüyor, zihni kirletiyor maalesef.
Kadın, Aşk, Aile
8.4/10
· 159 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
esra
Kadın, Aşk, Aile'yi inceledi.
220 syf.
·
10 günde
·
Puan vermedi
kitap, peyami safa’nın 1930-1960 seneleri arasında çeşitli gazetelerde yayınlamış olduğu kadın, aşk ve aile konulu köşe yazılarının derlemelerinden oluşuyor ve dolayısıyla romanlarına kıyasla kendisini çok daha yakından tanıma fırsatı buluyorsunuz. görüşlerinin çoğuna katılmakla beraber, kadın bölümünde dönemin türk kadınının ve batılılaşma sürecinin kadın üzerindeki etkilerinin iyi bir şekilde yansıtıldığını düşünüyorum. aşk bölümünü okurken kendi düşüncelerimi okuyor gibi hissettim, çok doğru noktalara değindiğini düşünüyorum. aile bölümünde ise ahlâkı temel alan, daha çok boşanma sorunlarını ve çocuk yetiştirmeye dair fikirlerini okuyoruz, günümüz sorunlarını da kapsayan, yerinde tespitlerin olduğunu düşünüyorum. kitabın benim için en güzel tarafı kitap okuyor olmaktan ziyade peyami safa ile karşılıklı sohbet ediyormuşum hissiyatını vermesiydi. onun dışında, herkesin muhakkak üzerine düşündüğü ve farkında olduğu konular olduğunu düşünüyor, kitabın fikirsel anlamda yeni pencereler açacağını ise pek düşünmüyorum.
Kadın, Aşk, Aile
8.4/10
· 159 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Aysenur zincirkiran
Kadın, Aşk, Aile'yi inceledi.
220 syf.
·
Beğendi
·
6/10 puan
Yine çok güzel bir yazı dizisi fakat bu sefer Peyami Safa nin kadınlar hakkındaki bazı düşünceleri ve sınıflandırmaları beni biraz kırmış olsan da genelde. Güzel bir kitap dı. Fakat gerçekte kandinlarin hem çalışmasına hem de evi idare etmesi konusundaki düşünceleri beni dehşete düşürdü bu kadar ön görülü bir adamın kadınlar söz konusu olduğunda bu kadar sığ düşüncelere sahip olması gerçekten çok üzücü fakat yinede dönemin şartları diyip ona olan sevgimi azaltmak istemiyorum.
Kadın, Aşk, Aile
8.4/10
· 159 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Elif
Kadın, Aşk, Aile'yi inceledi.
226 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kadın Aşk Aile
Kitap Peyami SAFA'nın 1930-1960 yılları arasında kaleme aldığı kadın, aşk ve aile konulu makalelerden oluşuyor. Yazar o dönemde yaşanan değişimi, buhranı ve ahlaki çöküntüyü çok güzel ifade etmiş ve eleştirmiş. Mesela o zamanlar kadınların gayri müslimlerle (Amerikalılarla vb.) evlenmeleri çok meşhurmuş. Bunun olumsuz sonuçlarını da, kaybedilen dini hassasiyetleri de açık bir şekilde izah etmiş. Yazarın çoğu yazısında muhafazakar, islami bir düşünce yapısına sahip olduğunu gördüm. Ama bazı hususlarda ise tam tersi olduğunu gördüm. Zannımca o dönemin buhranından Peyami SAFA'da nasibini almış.
Kadın, Aşk, Aile
8.4/10
· 159 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13