Adı:
Kadın Ruhu
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944979979
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Avrupa Yakası Yayınları
Not: Bu kitap Kreutzer Sonat kitabıyla aynı kitaptır. İletişim, Can ve İş Bankası Kültür Yayınları gibi yayınlardan Kreutzer Sonat ismiyle basılmaktadır.

Toplumdaki ahlaki yozlaşmanın konu alındığı hikâye, bir tren yolculuğunda geçer. Sefih bir yaşam süren Pozdnışev, artık evlenmeye ve hayatına bir düzen getirmeye karar verir. Fakat bu karar hayatını hiç beklemediği bir yönde değiştirir: Kıskançlık sonucu karısını öldürmüştür ve onu cinayete sevk eden kendince haklı sebepleri vardır.

Tolstoy, 'Kadın Ruhu'nda ahlak anlayışını, topluma ne kadar ters gelirse gelsin, cesurca dile getirmiştir. Evlilik, kadın erkek ilişkileri, cinsellik gibi konularda çarpıcı görüşler içeren roman, yazıldığı dönem büyük yankılar uyandırmış, çeşitli yollarla dağıtımı engellenmek istenmiştir.
136 syf.
·2 günde
Merhaba arkadaşlar..
Tolstoy etkinliğine ilk olarak Kadın ruhu ile başlamak istedim çünkü hali hazırda elimde olan bu kitabı vardı Tolstoy'un..
Ilk okudugum İnsan ne ile yaşar dan sonra azıcık afallamadım değil.. Hele isimle ateş arasındaki muhteşem Aşkı okuduktan sonra :)

Gelelim Kadın Ruhu'na..Tolstoy bize toplumdaki ahlaki yozlaşmayı gözler önüne seriyor. (fazlasıyla) Öyleki yazıldığı dönem büyük yankı uyandırıyor,hatta dağıtımı engellenmek isteniyor.

Pozdnışev kahramanımızın, insanın fıtratında olan,insanlığin ana karakteri olan yani ki  yasanilmasi tabi olan seylere bakis acisi;

Gebe kadın,doğanın yasalarına aykırı olarak hem süt anne, hem sevgili olur. Böylece hiçbir hayvanın yapamayacağı duruma düşer. ( Sy:56)

Ve yine kahramana göre;
"İnsanlığın gelişimini geciktiren başlıca neden kadınlardır."
Aşk= Tiksinti diyor Pozdnışev..
Kahramanımıza göre evlenip insan neslini devam ettirmeye gerek yok..

Kitapla diyeceklerim bu kadar arkadaşlar lakiiin, söyleyeceklerim bitmedi..

Kitabı okurken ister istemez kafanızda biseyler beliriyor, geçmişi, yada farklı toplumlari karsilastiriyorsunuz.. Benim aklıma bizde kadının,evliliğin ne kadar önemli olduğu geldi..

Bizim için Evlilik önemlidir..Hatta Peygamber efendimiz "Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur" buyurmaktadır..

Kadın da önemlidir.. Ve hatta "Onlar sizin emanetiniz buyrulmaktadır,Veda hutbesiyle..

Ve ki, Anne olmak bambaşkadır.. makamı..Ayakları altındadır cennet..
136 syf.
·2 günde·10/10
Kitap tren yolculuğunda geçiyor, Pozdnışev aşk, evlilik, ihanetle geçen hayatını anlatıyor.
Ahlakın giderek yok olması, kadının zevk aracına dönüştürülmesi ve bir adamın bu yozlaşmayı kaba bir üslupla elestirmesi.

"Dizginsiz besili bir ata benziyordu.
Kadınlarımızın yüzde doksan dokuzunda olduğu gibi onun da dizgini yoktu.

Burda ne diyorsunuz :))

Kadın ruhu deniliyor ama her iki cins içinde eleştiri mevcut. Genel olarak güzel ve insanı düşündüren bir eser, ayrıca yazıldığı dönem büyük yankı uyandırıp dağıtımı engellenmeye çalışılmasını unutmamak gerekiyor. Ben çok beğendim kesinlikle tavsiye edilebilir bir kitap.
Ve bu güzel etkinlik için inci hanıma teşekkürlerimi bir borç bilirim:))
232 syf.
Kitap iki bölümden oluşuyor birincisi hüzünlü evlilik, trende bir adam vagondaki yolculara karısını kıskançlık uğruna nasıl öldürdüğünü ve pişmanlığını anlatıyor. İkinci bölüm kadının ruhu, 17 yaşındaki genç bir kızın 36 yaşındaki adamla evlenmesiyle aradaki yaş farkı ve adamın değişen davranışlarıyla kadının yaşadığı sorunları anlatıyor ikisininde ortak anafikri, kadınları anlamaya çalışın. Bu önemi ama her kadın ve her erkek aynı değil hayat herkese eşit şartlar sunmuyor bunu dikkate almak gerekir, iyi okumalar.
136 syf.
·5/10
Kadının doğası ve psikolojisi üzerindeki incelemelerden yoksun olan bu eserde Tolstoy’un kadınlara olan yaklaşımının ne kadar sert ve antipatik olduğunu göreceksiniz okuyacak olan kadın arkadaşlarıma sabır diliyorum böyle bir eseri yazmış olan bir düşünür adına da üzgünüm.
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap ismine aldanmayın çünkü yazar sadece kadını değil her iki cinsi de birlikte ele almış
Kitabı okuduktan sonra hissettiğim tek duygu tiksinti ve nefret oldu ... etrafimdaki herkes yapmacık ve kadınla erkek arasında geçen bütün ilişkiler giderek anlamsizlasmaya başladı
Bi yandan hayatın bu acı gercekleriyle yuzlestirirken bi yandan da yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor okura ...
256 syf.
·Beğendi·8/10
Kadın Ruhu (Kroyçer Sonat) & Tolstoy
+

Dönemin kadın-erkek ilişkileri, sıradan evlilikleri ve sorgulayıcı sevgiye karşı düşüncelerini irdelediği bir kitap. Aslında tüm bunlarla geçmiş, günümüz kadın-erkek ilişkilerini de farklı bir bakış açısı ile aktarıyor. Kitabın asıl karakteri aracılığıyla cinayetle sonuçlanan bir evliliği müzik, yolculuk ve insani gelişimi sürükleyici şekilde okuyorsunuz.
+

Kültür Bakanlığının uygulaması ile birçok kitaba ulaşabiliyor ve e-kitap olarak okuyabiliyorsunuz. Özellikle çok beğendiğim Rus Edebiyatı eserlerinin bu uygulama ile tekrar-okumadıklarımı okuyarak eksikleri tamamlama kararı aldım. Elbette kitabın yerini çok alamasa da zevkli ve güzel oluyor.
136 syf.
·2 günde
Kadın ruhu... Evet, okuduğum baskının ismine aldanmayın. Her ne kadar kadın ruhu şeklinde çevrilmişse de, kitabın genelinde erkek bakış açısı anlatılıyor. Zaten hiç anlayamadım neden kadın ruhu diye çevrildiğini, bilen varsa söylesin lütfen. Zira kitabın orjinal adı “Крейцерова соната” yani Beethoven’ın 9. sonatı olan “Kreutzer Sonata”.

Kitabı bitirdikten sonra, eseri dinledim. Dinlerken yazarın ve kitaptaki karakterlerin ruh halini çok daha iyi hissettim. Tıpkı romanın kurgusu gibi masum bir şekilde başlıyor, alevleniyor, duruldu duruluyor derken şiddetleniyor, gerilim yaratıp, acı bir sonla bitiyor. Sanki Tolstoy, notaları harflere dökmüş gibi...

Dinlemek isteyenler için Fazıl Say’dan bir link bırakıyorum.

https://m.youtube.com/watch?v=OF9fneQ50Us

Gelelim kitaba... Hikayemiz bir tren yolculuğunda başlıyor. Vagonların birinde ahlak, kadın-erkek ilişkileri, haklar... gibi konular tartışılırken, bir yolcunun vagona gelmesi ve başından geçenleri anlatması ile konu derinleşiyor.

Karakterimiz toplumsal dayatmalar ve acemiliğin verdiği cesaretle yaşadığı gençlik yıllarını anlatarak başlıyor. Aşık olduğunu düşündüğü kadınla evlenme sevincine, evlilikten sonra içine düştüğü çalkantılı denizde kayboluşuna, öfkesine, hissizleşmesine.. şahit oluyoruz. Bu süreçte Tolstoy’un verdiği örneklere, benzetmelerine, tezlerine katılmamak elde değil. Yıllar geçmiş olmasına rağmen, bugün yazılmışcasına güncel ve etkileyici.. Ancak bir noktadan sonra iş değişiyor. Sanırım kitabın son çeyreğinde oluyor bu kırılma. Bence gereğinden fazla agresif ve radikal fikirler ile dolu. Özellikle detaya girmiyorum ki okumak isteyenlere engel olmayayım.

Sonradan öğrendiğime göre Tolstoy’un yasaklanan ilk kitabı olması ile eşi tarafından özel rica sonrasında yasağın kaldırılması, biraz çelişkili geldi bana. Ne demek istediğimi okuyunca anlayacaksınız :) Eserin yayınından sonra Tolstoy okuyuculardan çok sayıda mektup ve eleştiri almış. Onlara verdiği cevapları da 1, 2, 3.... şeklinde madde madde kitabın sonuna eklemiş. Olmuş mu? Olmamış demek bana düşmez tabii ki ama benimsemek istediğim türden fikirler değil :)

Farklı bir eserdi, herkesin farklı anlamlar bulacağını düşünüyorum. Mutlaka okunmalı demiyorum ama arada böyle kitaplar da okumak keyifli olabilir.
136 syf.
·Puan vermedi
Tolstoy'un kadın erkek ilişkileriyle ilgili görüşlerini barındıran ve bunu karakterler aracılığıyla biz okurlara sunan ve en iyi eseri diyebileceğim bir kitap.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
yazarımızın bu romanını okuduktan sonra dedimki keşke yaşıyor olsaydı .soracak çok şeyim olurdu :)evet imkansız fakat her keşkenin ardında bir imkansız yokmudur zaten . şu an çok heyecanlıyım düşüncelerimi dile getireceğim için ve herkesin bu heyecanı yaşamasını temenni ederim . hüzünlü evlilik ve kadının ruhu adı altında iki anlatım mevcut . hüzünlü evlilikte pozdnışev tren yolculuğunda eşini öldürdüğü hayat hikayesini anlatmaktadır . o kadar çok etkilendim ki anlatamam.yaşadığı gelgitler karşı koyamadığı hisler o kadar güzel anlatılmış ki kadının ruhu adı altında ise etkilendiğim tek bir cümle oldu serj mihaloviçin eşi maşaya ( benim tecrübelerim başkasında işe yaramaz ) dediği cümle oldu . bunu hayatımızın her anında şahit olabileceğimiz ana özet konusu gibi bir şeydi . aslında daha çok şey var ama daha iyi ifade edebilmem için daha iyi anlamam lazım .
232 syf.
·Puan vermedi
Çevirideki eksiklikler (yapilan kelime hataları) sürekli olarak konudan uzaklaşmamı sağladı. Çok fazla kopukluklar yaşadım. Daha kısa sürede okuyabileceğim kitabı kelimeleri anlamak için baya süründürdüm.
“Birbirlerini sevmeyen insanları evlendirip sonra da onların geçinemediğini görerek şaşırıyorlar. Sahibinin isteğine göre ancak hayvanlar çiftleşir.”
Bir şey iğrenç ve utaç vericiyse onu bu şekilde anlamak gerekir. Oysa insanlar tam tersine iğrenç ve utanılacak olan bir şeye güzel ve yüce bir görünüm veriyorlar.
Artık öyle bir hale geldik ki aramızdaki düşmanlık, fikirlerimizdeki zıtlıktan değil; fikirlerimizdeki zıtlık, aramızdaki düşmanlıktan doğmaya başladı.
İnsanların anlamadıkları en önemli konu; aşksız bir evliliğin evlilik olmadığı, evliliği kutsal hâle getiren tek şeyin aşk olduğu.
“Başlangıçta bu samimiyet eksikliğinden üzüldüm ve sonra onda eksik olanın doğruluk değil, kalbini açmak ihtiyacı olduğunu düşünerek alıştım.”
“Kadının kaderi hakkında erkeğin zihniyeti ne olursa, kadının terbiyesi de ona bağlı olacaktır. Bu zihniyetin ne olduğunu biz biliyoruz ... her yerde kadın zevk aleti haline getirilmiştir.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadın Ruhu
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944979979
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Avrupa Yakası Yayınları
Not: Bu kitap Kreutzer Sonat kitabıyla aynı kitaptır. İletişim, Can ve İş Bankası Kültür Yayınları gibi yayınlardan Kreutzer Sonat ismiyle basılmaktadır.

Toplumdaki ahlaki yozlaşmanın konu alındığı hikâye, bir tren yolculuğunda geçer. Sefih bir yaşam süren Pozdnışev, artık evlenmeye ve hayatına bir düzen getirmeye karar verir. Fakat bu karar hayatını hiç beklemediği bir yönde değiştirir: Kıskançlık sonucu karısını öldürmüştür ve onu cinayete sevk eden kendince haklı sebepleri vardır.

Tolstoy, 'Kadın Ruhu'nda ahlak anlayışını, topluma ne kadar ters gelirse gelsin, cesurca dile getirmiştir. Evlilik, kadın erkek ilişkileri, cinsellik gibi konularda çarpıcı görüşler içeren roman, yazıldığı dönem büyük yankılar uyandırmış, çeşitli yollarla dağıtımı engellenmek istenmiştir.

Kitabı okuyanlar 403 okur

  • Furkan Kaan KAYMAZ
  • Ela Atabay
  • Yusuf kaymaz
  • Henry Chinaski
  • a y d e n i z i
  • Kitap Kurdu
  • Nursima
  • Emre uçar
  • Şule
  • KİTAB - I AŞK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%34.1
35-44 Yaş
%17.1
45-54 Yaş
%7.3
55-64 Yaş
%7.3
65+ Yaş
%4.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.6
Erkek
%32.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.2 (11)
9
%5.1 (5)
8
%10.2 (10)
7
%5.1 (5)
6
%6.1 (6)
5
%4.1 (4)
4
%0
3
%0
2
%1 (1)
1
%1 (1)