6,8/10  (6 Oy) · 
32 okunma  · 
4 beğeni  · 
868 gösterim
Toplumdaki ahlaki yozlaşmanın konu alındığı hikâye, bir tren yolculuğunda geçer. Sefih bir yaşam süren Pozdnışev, artık evlenmeye ve hayatına bir düzen getirmeye karar verir. Fakat bu karar hayatını hiç beklemediği bir yönde değiştirir: Kıskançlık sonucu karısını öldürmüştür ve onu cinayete sevk eden kendince haklı sebepleri vardır.

Tolstoy, 'Kadın Ruhu'nda ahlak anlayışını, topluma ne kadar ters gelirse gelsin, cesurca dile getirmiştir. Evlilik, kadın erkek ilişkileri, cinsellik gibi konularda çarpıcı görüşler içeren roman, yazıldığı dönem büyük yankılar uyandırmış, çeşitli yollarla dağıtımı engellenmek istenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789944979979
 • Çeviri:
  A. Göke Bozkurt
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
necla özçelik 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap ismine aldanmayın çünkü yazar sadece kadını değil her iki cinsi de birlikte ele almış
Kitabı okuduktan sonra hissettiğim tek duygu tiksinti ve nefret oldu ... etrafimdaki herkes yapmacık ve kadınla erkek arasında geçen bütün ilişkiler giderek anlamsizlasmaya başladı
Bi yandan hayatın bu acı gercekleriyle yuzlestirirken bi yandan da yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor okura ...

Mukaddes 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap bir süredir kitapligimda duruyordu. Bu gece okumaya karar verdim ve bir çırpıda bitirdim. Kitaptaki yazan herşeyde hemfikirdim düşüncelerimi yansıtıyordu. Bir kadının toplumdaki yeri, adına "aşk'' denilen safsatanın tamamen çıkar ilişkileri üzerine kurulduğu ve hiçbir süregelirliği olmadığı, cinsellik ve erkek-kadin iliskileri konusunda oldukça sert bir dille eleştirilmiş olan bir kitap. Tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı

Evlenmeyi Allah'a karşı bir vazife, kutsal bir olay bilen insanlar arasında gerçek evlilik vardı ve şimdi de vardır. Ama bizde yok. Bizdekiler sadece çiftleşmek için evleniyorlar.

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç TolstoyKadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Mukaddes 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şu sıralar kadın eğitimine verilecek yeni yöntemlerden bahsediliyor. Bunlar hep boş laftır. Kadının yetiştirilmesi, insanlığın onu dogru anlamasından temel alınmalı. Oysa erkeklerin kadınlara ne gözle baktıklarını hep biliriz.

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 59)Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 59)