7,3/10  (12 Oy) · 
56 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.076 gösterim
Toplumdaki ahlaki yozlaşmanın konu alındığı hikâye, bir tren yolculuğunda geçer. Sefih bir yaşam süren Pozdnışev, artık evlenmeye ve hayatına bir düzen getirmeye karar verir. Fakat bu karar hayatını hiç beklemediği bir yönde değiştirir: Kıskançlık sonucu karısını öldürmüştür ve onu cinayete sevk eden kendince haklı sebepleri vardır.

Tolstoy, 'Kadın Ruhu'nda ahlak anlayışını, topluma ne kadar ters gelirse gelsin, cesurca dile getirmiştir. Evlilik, kadın erkek ilişkileri, cinsellik gibi konularda çarpıcı görüşler içeren roman, yazıldığı dönem büyük yankılar uyandırmış, çeşitli yollarla dağıtımı engellenmek istenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789944979979
 • Çeviri:
  A. Göke Bozkurt
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
necla zân 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap ismine aldanmayın çünkü yazar sadece kadını değil her iki cinsi de birlikte ele almış
Kitabı okuduktan sonra hissettiğim tek duygu tiksinti ve nefret oldu ... etrafimdaki herkes yapmacık ve kadınla erkek arasında geçen bütün ilişkiler giderek anlamsizlasmaya başladı
Bi yandan hayatın bu acı gercekleriyle yuzlestirirken bi yandan da yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor okura ...

Hevi Arık 
03 Ağu 21:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bana oldukça şey katan bir kitap oldu.Güzel bir üslub ve akıcı bir dili var.Kitabın yarısında kadınlardan diğer yarısında da erkeklerden nefret edeceksiniz.

Mukaddes 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap bir süredir kitapligimda duruyordu. Bu gece okumaya karar verdim ve bir çırpıda bitirdim. Kitaptaki yazan herşeyde hemfikirdim düşüncelerimi yansıtıyordu. Bir kadının toplumdaki yeri, adına "aşk'' denilen safsatanın tamamen çıkar ilişkileri üzerine kurulduğu ve hiçbir süregelirliği olmadığı, cinsellik ve erkek-kadin iliskileri konusunda oldukça sert bir dille eleştirilmiş olan bir kitap. Tavsiye ederim.

Halil Korkut 
27 May 03:19 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Ülkemizde Kreutzer Sonatı ve Kadın Ruhu başlıklarıyla yayınlanıyor bu Tolstoy hikayesi. Kreutzer Sonatı, Beethoven'ın bestelediği 9.sonattır yanlış bilmiyorsam, hikayedeki müzisyenler bu sonatı çaldığı için böyle bir başlık da kullanılıyor bu hikaye için öyle ki, hikayenin şöhreti ismini aldığı Beethoven sonatının şöhretini de geçmiştir yani böyle olduğunu düşünüyorum...
Hikayeye gelecek olursak; okur, bu Kadın Ruhu başlığını görerek yazarın kadın ruhuna dair incelikler anlattığı gibi bir öngörüye girebilir üstelik işin içine bir de Beethoven girince okur oldukça incelikli bir hikaye gözetleyebilir fakat yazar bu hikayede kadın erkek ilişkileri, toplumdaki cinsel sorunlar, evlilikte ihanet gibi konulara değinmiş, anlattıklarını desteklemek için ise Podznichev'in hikayesini anlatıyor ki bu hikaye oldukça şiddet içerikli.

Kitaptan 10 Alıntı

Özge 
25 Haz 00:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Evlenme, yalnız aşk olursa yücelik kazanır; gerçek evlenme ancak sevgiyle kutsanmış evlenmedir."

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç TolstoyKadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Evlenmeyi Allah'a karşı bir vazife, kutsal bir olay bilen insanlar arasında gerçek evlilik vardı ve şimdi de vardır. Ama bizde yok. Bizdekiler sadece çiftleşmek için evleniyorlar.

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç TolstoyKadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Özge 
24 Haz 22:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Birbirlerini sevmeyen insanları evlendirip sonra da geçinemeyişlerine şaşıyorlar. Sahibinin keyfine göre çiftleşmek ancak hayvanlarda olur. İnsanların ise kendilerine göre arzuları, sevgileri vardır."

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç TolstoyKadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Ben o zamanlar bunun sadece bir aşk olduğunu düşünmüyordum. Sanıyordum ki, bu hal daima devam edecek. Ben alacağıma karşılık kendinden bir parça bırakmak zorunda olmayacağım.

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç TolstoyKadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Bekarlık dönemlerinde, erkeklerin hemen hepsinin, kadınlar hakkında neler düşündüğünü kendimden bilirim. Bunun için Trukaçevski'nin ruhunu açık bir kitap gibi okuyordum.

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç TolstoyKadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Güzellik, insana her şeyi iyi gösterip nasıl da aldatıyor! Güzel bir kadın saçma sapan konuşsa da dinlersiniz. Hatta bunlar size birer nükte, birer hikmet gibi gelebilir. En budalaca davranışlarda bile bulunsa yalnız çekici ve alımlı görünüşüne kaptırırsınız kendinizi. Aptalca sözleri, bu güzel kadını sizin gözünüzde zeka ve ahlak harikası yapar.

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç TolstoyKadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Nazelin 
03 Eyl 00:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir de başkasının tecrübesi başkasına yaramaz...

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 229 - Arkhe)Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 229 - Arkhe)
Mukaddes 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şu sıralar kadın eğitimine verilecek yeni yöntemlerden bahsediliyor. Bunlar hep boş laftır. Kadının yetiştirilmesi, insanlığın onu dogru anlamasından temel alınmalı. Oysa erkeklerin kadınlara ne gözle baktıklarını hep biliriz.

Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 59)Kadın Ruhu, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 59)