Kahramanlar Hep Erkek

7,9/10  (27 Oy) · 
91 okunma  · 
20 beğeni  · 
893 gösterim
Duygu Asena bu kez öykü yazdı. Kitapta 13 öykü ve bir masal var.Aslında masal, Onüçbuçukuncu öykü.Gerçekten bir masal mı bu? Neden o bir masal da, ötekiler birer öykü? Peki kitabın adı niçin "Kahramanlar Hep Erkek!"?
Yani erkekler kahraman olmayı mı isterler yoksa kahramanlar erkek mi olur? Ya da asıl kahramanlar kadınlar mıdır?
Evet kahraman kim? Dahası kahraman olmaya gerek var mı?
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  165
 • ISBN:
  9789759917807
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
RJ 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap kolayca sizi saracak ve okutturacak cinsten. Dili çok çok basit, öyle kafa yoracağınız, bir kere daha okuyayım diyeceğiniz cümleler yok. Her ne kadar bazı erkeklerin hayatlarına da yer verilmiş olsa da, kadınların hayatları bana daha ilgi çekici geldi. Bu kadar farklı yelpaze de insanların hayatlarına bakmak bana daima eğlendirici gelmiştir. Bu açıdan baktığımız da kitap size kendini kolayca okutturarak, kendine dair bir beğeni hissi oluşturabilir. Hele ki gerçekten boş kafa ile, sakin bir yerde içene dalarak okursanız, kahramanlarla hisleri paylaşabilirsiniz.
Şimdi gelelim sevmediğim kısma. Hikayeler de ortak olan bir şey vardı: " Cinsellik" Eee diyeceksiniz ne var bunda. Şu var tam olarak cinselliği beni ilgilendirmeden ele aldığımda , normal hayatta duysam kesinlikle saygı duymacağım aşk hikayelerini tutku, ihtiras, aşkın en ulvi hali gibi cinsellikle verilmesini hoş bulmuyorum. Düşün ki bir kadın evlendiği adamın erkek kardeşine "Tutku"yla bağlanıyor, bir anda uçağa binip onunla yaşamak için Kanada'ya gidiyor ve bu kararından hiç bir pişmanlık duymuyor. Üstüne bir de eski kocasından gelen kartları, kızına amcandan kart gelmiş diyerek okuma yüzsüzlüğü gösterebiliyor. Bir diğer adam kumsalda tanıştığı bir kadına yine "Tutku" ve "Şehvet" ile bağlanıyor. Hem kadın hem adam evli olmasına rağmen gezip, tozup aşklarının tadını çıkarıyorlar. Birlikte yat gezilerine çıkıyorlar. Adam "Erkek adam dediğin kadınına hesap ödetmez." diyerek erkekliği hiç elden bırakmıyor. Bu hikaye de asıl yaralayan, içini acıtan ne biliyor musunuz? Adamın karısı başında yemenisi, bütün görevi çocuk ve ev işi olan, dört gözle eşinin yolunu gözleyen bir kadın. Şimdi sorsan bu adama kendi eşine ne almıştır bugüne kadar, ama sevgilisine on günlük tatil armağan eder. Heyt be adamlığa bakın. Üstüne bir de bu kadını evine götürüp, kendi eşiyle tanıştırır. Yüzsüzlüğe bakın. Oysaki eşinin aklından ilk geçen cümle şudur: "Misafir geleceğini bilsem, şalvarımı çıkarır, etekliğimi giyerdim. " Böyle adamlar kendi eşine bir uyduruk elbise almaz, ufacık bir kişisel bakım malzemesi istese para saçıyor olur. Ama elin bakımlı, taş gibi karısına tutkuyla aşık olur. Bir de üstüne nerde onun narin,zarif elleri , nerde benim karımın nasır tutmuş elleri der. Bence fazlasıyla mide bulandırıcı... Bir başka kahraman eşine akşam bara gidip arkadaşlarıyla takılmanın kafa dağıtmak için olduğunu, aksi halde bu hayatın çekilmeyeceğini vurgular. Barda başka kadınlarla kahkahalar eşliğinde gülebilir. Ama karısı o bara gelirse onu rezil etmiş olur ve karısını boşar. Bir başkası karısına ilişkimizi taze tutmak için arada başkalarıyla olmalıyız yoksa nasıl yıllarca yan yana kalabiliriz der.
Bu hikayeler böyle uzayıp gidiyor işte. Bana fazlasıyla itici ve mide bulandırıcı geliyorlar. Ve bu tip aslında aldatmanın, yüzsüzlüğün, sadakatsizliğin, bencilliğin kol gezdiği öykülerin sadece şehvetli aşk kısımlarına vurgu yapılması beni çileden çıkarıyor.
Kitabın adıyla bu hikayeleri karşılaştırınca şunu diyebilirim sadece, kitapta kahramanlar varsa da ben göremedim.
Şimdi sonuç olarak kitabın iki yönünü de bir kefeye koyun. Okumak isterseniz şimdiden keyifli okumalar.

Simge 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Duygu Asena bu kez kendine özgü diliyle kısa öykülerden oluşan bir kitapla çıktı karşıma. Kullandığı dil akıcı, öyküleri hayatın içinden oldukça çarpıcı.

Rümeysa Bozdoğan 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ayrıntılarıyla kadın sorununa değinilen, salt cinsellik sorunlarıyla değil, ayrıntılı bir çok konuya değinilen güzel bir kitap. Duygu Asena'nın dilinin sadeliği ve akıcılığıyla hemen bitiveriyor kitap.

Kitaptan 13 Alıntı

RJ 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsan mutsuzsa bunun çaresini bulabilir. Bu denli mutsuzluk aptal insanlara özgü.

Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 50)Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 50)
Simge 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yaşam, sürekli değişen, benzerlikleri olabilen ama yinelenmeyen bir tiyatro sahnesi.

Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 148 - Doğan Kitap)Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 148 - Doğan Kitap)
RJ 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaşamı kurcalamanın yararı yoktu. Yaşam... Yaşanıyordu işte ve bitip gidecekti günün birinde, onların aralarına katılmalı ve eğlenmeliydi. Bitmesi kesin olan bir şey böylesine ciddiye alınır mıydı?

Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 144)Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 144)
RJ 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ama yine de ben biliyor ve anlıyorum ki,sen kendi kendini kandırıyorsun.
Bir şeylere karar vermişsin ama uygulayamıyorsun. Kendi kuralların ve doğruların hakkında henüz kesin yargıların yok,kafan karışık.

Kahramanlar Hep Erkek, Duygu AsenaKahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena
RJ 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hem zaten o büyük tutkuları,arzuları,şehveti,özlemi kim yaşıyor ki?Hep düşlerimizde olan bir şey bu.

Kahramanlar Hep Erkek, Duygu AsenaKahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena
RJ 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Düzeltemeyeceği şeylerle yaşamayı öğrenmeli insan.

Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 54)Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 54)
RJ 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mükemmel adam aslında çoktu,ama onlar arayıp sizi bulamazlardı. Siz ortaya çıkmazsanız, o mükemmel adamlar, sizin gibi mükemmel kadınların varlığından nasıl haberdar olacaklardı?

Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 118)Kahramanlar Hep Erkek, Duygu Asena (Sayfa 118)
2 /