Kan Konuşmaz Romanlar 1

8,6/10  (14 Oy) · 
57 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.243 gösterim
Nâzım Hikmet'in sayısı sadece dört olan romanları yaratıcı çalışmaları içinde daha sınırlı sayıda olsa da, yazarı bütüncül olarak tanımak için vazgeçilmez bir okuma oluşturuyor. Genelde Nâzım Hikmet'in bireye, topluma, olaylara ve olgulara "tarihsel diyalektik" açıdan bakışını veren bu romanlar, aynı zamanda, özellikle Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim'de gizli bir otobiyografi niteliği de taşıyor. "Nâzım Hikmet Külliyatı" bu romanlarsız düşünülemez...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2000
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9789750804441
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nazım Hikmet'i hep şiirleriyle tanırız. Ancak yazdığı bu roman oldukça yalın, akıcı ve sizleri içine çeken bir anlatımı olması nedeniyle elinizden bırakmadan bitirebileceğiniz, ve bitiminde kitap okumanın hazını alabileceğiniz bir kitap. Kesinlikle tüm arkadaşlara okumalarını öneririm.

Umut 
04 Oca 17:19 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Şiirleriyle bildiğimiz Nazım Hikmet’in roman türündeki eserlerinden biri: Kan Konuşmaz. Yabancı kelimeler olduğu için sık sık kitabı kesip TDK sitesine baksam da okuma keyfim hiç kesilmedi. Merak ederek başladığım ve merak ederek bitirdiğim bir kitap oldu.

Meşrutiyet sonrasındaki yıllardan başlayıp cumhuriyetin ilk yıllarına kadar devam eden romanda, tornacı Nuri Usta’nın hayatı konu ediliyor. Aslında roman çok uzun bir zamanı kapsıyor. Kitaba Nuri Usta’nın yanında başlıyoruz, onun hayat hikayesi anlatılıyor ancak sonradan hikaye değişerek Nuri Usta’nın oğlu Ömer başkarakter oluyor. Yeşilçam tadı aldığımı da söylemeden edemeyeceğim :)

Osmanlı Devleti’nin son yıllarında yaşayan Nuri Usta ve çevresi bize o dönem İstanbul halkının tabanını anlatıyor. İttihatçılık iyi midir kötü mü? Gavurlar sadece müslümanlarla mı savaşır? Yoksa müslüman ile müslüman da savaşır mı? Bunlara cumhuriyet sonrası bir de sol-sağ muhabbeti eklenmiştir. Aklı bu tür sorulara cevap bulamamış, tartıştıkları şeylerin ne olduğundan bile habersiz bir halk mevcuttur. Kitap da bize gösteriyor ki Osmanlının son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarındaki halk için tarihimizin kafası en karışık insanları diyebiliriz. Bunlar kitapta alenen belli edilip işlenmese de kısım kısım bahsi geçtiğinde döneme dair bazı çıkarımlar yapabilirsiniz. Yani roman Nuri Usta ve çevresinin etrafında şekillenirken bize dönemin insanlarının cehaletini, kafa karışıklığını ve sosyal hayatını anlatıyor.

Bu tip kitapları, içerisinde geçen olaylardan çok çağının arka planını anlattığı için değerli buluyorum. Siz de okuduklarınızdan dönem çıkarımı yapmaya meraklıysanız seveceksiniz bu kitabı.

İyi okumalar.

M. 
16 Şub 10:22 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Nazım hikmet'in sayısı sadece dört olan romanlarından biri. Yaşamak güzel şey be kardeşim'den sonra okuduğum ikinci roman ve bence Nazım, romanda da şiirde olduğu kadar iyi.
Osmanlı Devleti'nin yıkılışı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu yıllarında esnaflıktan ameleliğe geçen Nuri Usta'nın, içinde bol bol garibanlık bulunduran, düzeni eleştiren hayatın içinden, sıcacık bir roman.

Ahmet Samsa 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nâzım Hikmet'in romanları da olduğunu duyunca gerçekten heyecanlanmıştım fakat YKY'nin arka kapak yazısı kitabı almama engel oldu. Burada da kitabın tanıtım yazısı olarak bulunan bu yazıda özetle, kitabın içeriğine değinmek yerine Nazım Hikmet işte yazarı, alın okuyun, "Nâzım Hikmet külliyatı bu romanlarsız düşünülemez." demişler.
Bir kitabevinde kitabı gördüğümde ilk paragrafını okuyunca ( #9476034 ) hemen aldım.
Roman torna ustası Nuri Usta, bir beyzade tarafından hamile bırakılmış ve sokağa atılmış Gülizar ve Usta'nın anası etrafında şekilleniyor. Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasında İstanbul'da halkın yaşadıklarını akıcı bir dille anlatıyor Nâzım. Nuri Usta'nın gençliğinden, oğlunun gençliğine kadar geniş bir zaman dilimin anlatıldığı bu romanı okurken bir an bile sıkılmadım. Herkese tavsiye ediyorum, Nâzım'ı bir şair olarak seviyorsanız da, sevmiyorsanız da alın okuyun derim.

Mete Karagöl 
18 Eyl 21:43 · Kitabı okudu · 10/10 puan

300 sayfalık bir roman. sonu, nâzım'ın cezaevine alınması nedeniyle kaybolmuş(!?) sonunu okuyan birinin aklında kalanı ile tamamlamışlar. toplumsal gerçekçilik anlayışı'nın en sağlam ve sanırım ilk romanlarından.

Halim Gençer 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okuyunca Nazım Hikmet hakkındaki görüşlerinizin değişeceğine inanıyorum.Güzel bir Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrası dönemi gözler önüne seriyor

Helin Polat 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum 2.romanı ve ilk okuduğum "Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim" gibi çok beğendim.Ama ilk kitaptaki otobiyografik bir roman okuyomuş hissini burda o kadar baskın almadım.Kitabın sonunun eksik basılması üzücü.Tavsiye edilecek kitaplardan umarım severek okursunuz

Sultan SALGIN 
21 Eyl 11:57 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cemal gülmeğe çalıştı.
-hiç diye cevap verdi.Hiç bir yerim ağrımıyor,yalnız seni birden bire öyle bahtiyat öyle kuvvetli gördüm ki,imrendim haline!Kıskandım seni be usta.Mahallen var,dünyan var,ne dediğini bile anlamadıkları halde ,seni zıpır ve münasebetsiz buldukları halde bile yabancının karşısın da seni yalnız bırakmıyorlar,eninde sonunda senden olanlar var.Yapayalnız değilsin bu dünyada be usta.
Usta gavur Cemali anladı ve teselli etmek istedi.
-Canım hocam,böyle deme,ben yapayalnız değilimde ,sen yapayalnız mısın ki?kitapların var.
Cemal adeta bağırdı.
-yerin dibine geçsin kitaplarm.beni onlar olduğum yerden kopardılar,söktüler kökümden.Fırlattılar rüzgara,havalarda dolaşıp duruyorum.Ne eski toprağımdan başka bir toprağa kök salabildim,neiçinden söküldüğüm bahçeden başka bir bahçe ye gölge verebiliyorum.Ne sizdenim ne onlardan,başım sıkışsa ne nuri bey,ne tüccardan bilmem ne zade,ne ali suta ne çırak hasan,ne amele ahmet,hiç biri tutmaz elimden.yerin dibine batsın kitaplarım.Onlar soktular beni bu hale!
usta sitem etti
-iyi ama hocamı,gene kitap oku,kitap sev diyen sen değilmisin?kafanın içinde ne varsa senden öğrenmedim mi?kitaplardan öğrenmedim mi?
Senin kökün sağlam usta,toprağın kuvvetli,okuyorsun,daha çok yerleşiyorsun toprağına.Okumak bir yağmur gibi senin için,çiçek açtırıyor,yemiş verdiriyor senin dalların.

Kitaptan 41 Alıntı

Umut 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Niçin kahve içeriz? Hiç düşündün mü, Nuri Usta? Tadı için, desen, değil. Tadı için kahve içeceğine limonata iç...Kokusu için mi? O da değil. Turunç şerbetinin yanında bu bulaşık suyunun kokusu nedir ki?.. Sinirleri tembih edermiş. Laf!.. Rakı ne güne duruyor?.. Hazımmış. Palavra... Yemeklerden sonra elma ye!.. Öyleyse niçin şu meredi içeriz?...alışkanlık denen nesneyi bilir misin, Nuri Usta? Bilir misin ki insanoğlunun hem en büyük kuvveti hem en büyük kepazeliği bu alışkanlık denen nesnedir!..

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 13)Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 13)
Umut 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Biz kahve değirmeniyle, kahve cezvesiyle, kahvesiyle, eviyle, minderiyle,hukukuyla, felsefesiyle kendimize bir ikinci dünya yaratırız. Sonra da bu yarattığımız dünyanın esiri oluruz. Başlar o bizi yaratmaya.

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 13)Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 13)
Umut 
03 Oca 13:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kafamın anlaşamayacağı bir kıza yüreğim tutulmuş diye kafamı kurban mı edeyim?

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet RanKan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran
Umut 
03 Oca 15:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Uğraştık, didindik, yazdık, söyledik, neler için mücadele etmedik. Fakat şimdi anlıyorum ki hepsi boşmuş. Hayat arzularımızın dışında akıp gidiyor. Biz boşuna yoruluyoruz.

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet RanKan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran
Umut 
01 Oca 11:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanın istikbalinden emin olmaması yok mu?.. Dünya bir tuhaflaştı. Kimse yarın ne olacağını kestiremiyor.

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet RanKan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran
Umut 
03 Oca 16:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...hareket eden adam hata eder. Hata etmeyen de yalnız budalalardır.

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet RanKan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran
Umut 
02 Oca 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatın tesadüfleri romanların tesadüflerinden daha mantıksız. Fakat bu mantıksızlıklar hayatın mantığını yapıyor.

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet RanKan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran
Umut 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İki şeyi birden düşünmek zaaftır, usta. İnsan tek bir şeyi kuvvetle düşünmeyi öğrenmeli. Delilerin o zincirleri kıran kuvveti nereden gelir, bilir misin? Sabit bir tek fikir taşımalarından. Tarihin bütün büyük adamları bir tek fikrin ağrısıyla kıvranmışlar...

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet RanKan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran
Umut 
03 Oca 16:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hayat bir aynadaki hayallerdir. Ne yapsak boş..." falan filan gibi şeyler mağlupların lafıdır. İmtihanı geçemeyen ukala liseliyle, yenilmiş politikacının lafları...

Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 240)Kan Konuşmaz, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 240)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor!
Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor! Ataşehir Belediyesi bu yıl ilk kez “Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri” düzenliyor. Şiir Günler’i, Türkiye’den ve Macaristan’dan şairlerin katılımıyla 3-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.