Yeşil Elmalar (Romanlar 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2706
Gösterim
Adı:
Yeşil Elmalar
Alt başlık:
Romanlar 2
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750804458
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Yeşil Elmalar
Yeşil Elmalar
Nâzım Hikmet'in sayısı sadece dört olan romanları yaratıcı çalışmaları içinde daha sınırlı sayıda olsa da, yazarı bütüncül olarak tanımak için vazgeçilmez bir okuma oluşturuyor. Genelde Nâzım Hikmet'in bireye, topluma, olaylara ve olgulara "tarihsel diyalektik" açıdan bakışını veren bu romanlar, aynı zamanda, özellikle Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim'de gizli bir otobiyografi niteliği de taşıyor. "Nâzım Hikmet Külliyatı" bu romanlarsız düşünülemez...
(Arka Kapak)
265 syf.
·4 günde·5/10
Nazım Hikmet'ten okuduğum ikinci roman olan Yeşil Elmalar aslında 1.5 roman şeklinde basılmış elimdeki kitapta. İlk başta kitaba adını veren Yeşil Elmalar var. Daha sonra Yaşamak Hakkı adlı yarım roman bulunmaktadır. Yarım kalmasının sebebi Nazım Hikmet'in tutuklanmasıdır. Keşke yarım kalmasaydı çünkü onu daha çok beğenmiştim. Yeşil Elmalar, Göksel ve Halit Cemil adlı adamların birbirlerine ikiz gibi benzerliğinden yola çıkıyor. Halit Cemil birkaç haftalığına Göksel'in yerine geçiyor ve bu sırada karısı Ayşe'ye aşık oluyor, Göksel'in karanlık sırlarını keşfediyor ve benim için en şaşırtıcı olanı Ayşe'nin babasını bulmak için Yeni Gine'ye gidiyorlar. Kurgu öyle yazılmış ki İstanbul'da başlayan olaylar sizi Yeni Gine'ye altın arayıcılarına ve yerlilere, kafatasçılara götürüyor. Kitabın bu şekilde ilerleyeceğini asla tahmin edemezdim. O noktoda okudukça bir şaşkınlığım oldu. Sanırım zaten tefrika bir romanmış. Tefirka olması da bütün eleştirilerimin bir cevabı oluyor. Çok sıkı bir okuma yapmayarak 3 ya da 4 günde bitirebilirsiniz. Benim bir kitabı değerlendirirken en büyük kıstasım bana bir şey katıp katmadığıdır. Bu romanda öyle bir durum olmadı. Sadece merak eden varsa herkesin evde kaldığı bu günlerde vakit geçirmek için okusun derim.
270 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Nazım hikmet, şairliği ile bilinmesine rağmen; sadece 4 romanı ile bugün “roman yazıyorum” diyen çoğu yazardan kat be kat iyi romancı olduğunu taa 1930’lu yıllarda kanıtlamıştır. Diğer romanlarında olduğu gibi “Yeşil Elmalar” ve “Yaşamak Hakkı”nın da yer yer çarpıcı betimlemeleri, akıcı anlatımı ve başarılı kurgusuyla okunmayı hak eden eserler olduklarını düşünüyorum. Yaşamak Hakkı belki yarım kalmasaydı, çok kaliteli tarihsel bir roman okuyacaktık ama maalesef iki kısım yazabilmiş kendisi. Ama bu haliyle bile ilgi çekiyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.
294 syf.
·3 günde·10/10
Canım Nazım'ın eserleri arasında okuduğum ilk roman...
Çok da keyifle okudum, insanın kalemine ruh üflenince şiir de birmiş nesir de...
Ayşe, en çok empati kurup üzüldüğüm karakterdi eserde...
Tavsiyemdir, keyifli okumalar olsun...
270 syf.
Yeşil Elmalar ve Yaşamak Hakkı isimli iki romandan oluşan kitap.

Yeşil Elmalar romanında İttihat ve Terakkinin yönetime el koymasından sonra sürgün edilen bir paşanın oğlu olan Göksel ile Halit Cemil isimli bir adam birbirlerine ikiz gibi benzemektedir. Göksel' in Halit Cemil' in karşına geçip bir teklifte bulunmasıyla olaylar gelişir.

Olay örgüsünde romandaki karakterlerin, Beyoğlu' ndan Fransa' ya, Venezuela' dan Yeni Gine' ye kadar farklı ülkelerde yaşadıkları olaylar anlatılır. Kürek mahkumluğu, altın kaçakçılığı, vahşi kabileler derken polisiye bir roman okuyormuş hissi veriyor.

Romanın bir şair tarafından yazıldığını en çok Göksel' in eşi Ayşe' nin ruh halini anlatırken hissettim. Ayşe' nin psikolojik durumunu okurken memleketimden insan manzaralarındaki satırlar canlandı zihnimde.

Yaşamak Hakkı romanı, İspanya' da Franco' nun yönetime el koyma sürecinde geçer.

Romanın 1. Bölümü kızı ve damadıyla yaşayan bir adamın bir süre ortalardan kaybolan faşizm destekçisi oğlunun eve geri dönmesi ve sosyalist damatla yaşanan gerilim üzerine sahnelenen olay anlatılır.

Romanın 2. Bölümünde bir ressam ve cambazın arkadaşlarıyla oturdukları kafede faşizm karşıtlığı üzerine konuşmaları yer alır. Roman yarım kalmamış olsa belki de bu konuşmalar romanın çekirdeğini oluşturabilirdi. Roman, Nazım hapse girdiği için yarım kalıyor, daha sonra da tamamlanmıyor veya tamamlanamıyor.

Gönül isterdi ki bu romanı da tamamlayabilseydi. Şiirlerini okumak kadar güzel bir roman daha okumuş olabilirdik.
270 syf.
·10/10
bir kitabın film senaryosu gibi ilerlemesini istiyorsanız, okumak için fazla beklemeyin. harika bir roman... yeşil elmalar... ancak bu kitapta iki roman var. ikinci roman (yaşamak hakkı) henüz başlamış... ama nâzım'ın 12 yıllık hapsinin başladığı dönemde yazılmış olmasından dolayı devam etmemiş.
270 syf.
·10/10
Nazım hikmetin bu romanında bize yani en azından bana bir kez daha yazar ve şair sonradan olunmayacağını hatırlattı normal bir insanın düşünüp yazılabileceği türden şeyler değil bunlar. Onlar böyle şeyleri yazmak için doğmuşlar hissi uyandırıyor hep.
Okunmaya değer bir roman.
270 syf.
·5 günde·8/10
Nazım Hikmet'in tutuklandığı için yarım kalan fikirlerinin yanı sıra yarım kalan bir de romanı olan bu kitapta Nazım'ın o dönemde insanlara kattığı aşkı, dostluğu, saygıyı,bağlılığı, çok iyi bir şekilde yansıtıyor.
270 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
karatinada okumak icin uygun macera kitabi.

"Bunları yazmaklığım belki günün birinde beni mahvedecektir. Fakat elimde değil. Bunları yazarken hiç kimseye söylemeyeceğim şeyleri birisine anlatmış gibi oluyorum. Ve ferahlıyorum. Ferahlamaya öyle muhtacım ki... Acaba vicdan azabı denen şey, bu ferahlamak, ağır bir yükün altından kurtulabilmek ihtiyacı mıdır? Bilmiyorum. Fakat anlıyorum ki, bütün bunları yazdıkça itiraf etmenin verdiği rahatlık beni sıcak bir günde serin bir su gibi koynuna alıyor."
270 syf.
·5/10
Kan konusmaz ve yasamak guzel sey be kardesımden sonra benı husrana ugrattı dıyebılırım.Genel bır konu butunlugu olmamakla beraber gerceklık de yok.Baslangıc ve son nazım hıkmet orta bolumler Jules Verne.Kıtapları yarıda bırakmayı sevmedıgım ıcın zorla bıtırebıldım
270 syf.
·Beğendi·10/10
“Yeşil Elmalar”, Pınar yayınevince yapılan 1965 tarihli baskısının Ş.H. imzalı önsözünde şu cümlelerle tanıtılmıştı; “Olayları İstanbul’da ve Yeni Gine’de geçen bu cinayet ve macera romanının İstanbul’da geçen heyecanlı sahnelerinden sonra, romancı bizi sömürge memleketlerin egzotik hayatile yakından temasa getiriyor. Sonsuz bir servete kavuşmak hırsı içinde yanıp tutuşan altın arayıcılarının yerli sömürge halkına karşı giriştikleri ölüm kalım mücadelelerile, Göksel’in kişiliğinde canlandırılan o günün iş adamı, hiç bir ahlak kuralını tanımayan, daha doğrusu ahlak anlayışı menfaat münasebetlerinin dar çerçevesi içine sıkıştırılan iş adamı arasında içten ve gizli bir bağ vardır. Bu özellikleri anlatan sayfalar insana Rönesans devri Avrupasında altın aramak için memleket fethine çıkan maceracı ilk İspanyol “conquistador”larını hatırlatıyor. Türkiye’de –küçük çapta da olsa- kapitalizmin gelişmeğe başladığı yıllarda ortaya çıkan iş adamı tipinin ilk taslağını çizen bu roman çeşidi, ne yazık ki, Nazım Hikmet’ten sonra devam etmemiştir.”
270 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Nazım Hikmet bize hep siirleriyle anlatıldı.Ya da ben öle biliyorum.Fakat bu kitap onun romancılığıyla da iyi bir sanatçı oldugunun canlı belgesidir.Romanın icerigi ile olarak da roman-öykü karışımı bir edebi eser gördüm ben.Anlatım akıcı anlasılır merak uyandırıcı.Fakat olaylar kurgular bazı yerlerde romanın genel durumunun aksine cok basit ve cocukca.Ben bir okuyucu olarak daha farkli sonlar beklerken hic beklemedigim kadar basit ve kurgu sınırlarıni zorlamayan sonuclar gördüm.Bu da bir bakıma okuyucuları ters köşe yapma egilimi oldugu,okuyucu canlı tutma,ihtimallerini arttirmak icin dusunuldugu kanısına vardim.Sonuçta Nazım Hikmet gibi bir ismin romanını okumak güzel bir maceraydı hic sıkmadı.
270 syf.
·9 günde·4/10
Nazım'ın şairliğini ve oyun yazarlığını takdir etsem de, diğer alanlarda başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. özellikle bu romanı başarılı değil.

tam metinli Yeşil Elmalar romanı, uzunca bir süre polisiye olarak ilerliyor. kişi analizleri, kişi-olay tasvirleri bakımından zayıf. yazar bu romanı, bu şekilde yazmayı tercih etmiş diyebiliriz. sonraki eksik metinli Yaşamak Hakkı'nda daha fazla analiz ve tasvir görüyoruz çünkü.

Yeşil Elmalar'ın bir diğer özelliği de kurgusal olması. yerli kabiledeki beyaz ve ilkellerin birbirleriyle olan yönetim/tahakküm ilişkisinde kullandığı metaforları örnek verebiliriz. ki bunların, doğru işlenmediğini düşünüyorum. romanı zayıflatan faktörlerden biri. bahsettiği dönem 19yy'ın son yılları. romanda bir yerde tam olarak hangi dönem olduğunu söylüyor.

burada da bir parantez açalım. olayın hangi dönemde geçtiği bilgisi de bence geç verilmiş. tasvir olmaması, kurgunun polisiye işlemesi bende açıkçası daha yakın bir zamanda geçtiği izlenimi bırakmıştı. cumhuriyet yıllarında mesela. aslında osmanlının son döneminde geçiyor. bu da bence kitabın sorunlarından biri.

bu dönemde ise güney amerika sömürgelerinin beyazlarla ilişkisinin bu şekilde işlemediğini biliyoruz. yani doğal ot böcüklerden viagra ilacı yapıp yerli halkı kandırınca seni dünyanın en güçlü kabile lideri zannetmeleri falan. yada kötü kokulu parfüm sıkıp timsahı kaçırtınca, sana kabile reisi diye tapınmaları... bunlara kim inanır?

sonraki eksik metinli roman da, başlangıcından belli ki, benzer sorunları taşıyor, taşıyacak. insan, nazi subaylarının gölgesinden korkup bir gecede karısına posta koyar mı? yada hikayesi anlatılması gereken insanlar bunlar mıdır?

ortalamanın altında kalmış bir roman. doğruya doğru.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeşil Elmalar
Alt başlık:
Romanlar 2
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750804458
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Yeşil Elmalar
Yeşil Elmalar
Nâzım Hikmet'in sayısı sadece dört olan romanları yaratıcı çalışmaları içinde daha sınırlı sayıda olsa da, yazarı bütüncül olarak tanımak için vazgeçilmez bir okuma oluşturuyor. Genelde Nâzım Hikmet'in bireye, topluma, olaylara ve olgulara "tarihsel diyalektik" açıdan bakışını veren bu romanlar, aynı zamanda, özellikle Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim'de gizli bir otobiyografi niteliği de taşıyor. "Nâzım Hikmet Külliyatı" bu romanlarsız düşünülemez...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 238 okur

  • Melike Ceyda
  • Halil Kopuzlu
  • Tuğçe Çatar
  • Layla
  • Nilcan Mirici
  • Zey
  • Madame Wagner
  • Engin
  • Fırat Çakkalkurt
  • sevde

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%24.1
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%24.1
45-54 Yaş
%12.7
55-64 Yaş
%3.8
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%42
Erkek
%58

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.8 (15)
9
%14.8 (8)
8
%25.9 (14)
7
%7.4 (4)
6
%9.3 (5)
5
%7.4 (4)
4
%1.9 (1)
3
%1.9 (1)
2
%0
1
%0