Yeşil Elmalar (Romanlar 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2151
Gösterim
Adı:
Yeşil Elmalar
Alt başlık:
Romanlar 2
Baskı tarihi:
Temmuz 1990
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Yeşil Elmalar
Yeşil Elmalar
294 syf.
·3 günde·10/10
Canım Nazım'ın eserleri arasında okuduğum ilk roman...
Çok da keyifle okudum, insanın kalemine ruh üflenince şiir de birmiş nesir de...
Ayşe, en çok empati kurup üzüldüğüm karakterdi eserde...
Tavsiyemdir, keyifli okumalar olsun...
270 syf.
Yeşil Elmalar ve Yaşamak Hakkı isimli iki romandan oluşan kitap.

Yeşil Elmalar romanında İttihat ve Terakkinin yönetime el koymasından sonra sürgün edilen bir paşanın oğlu olan Göksel ile Halit Cemil isimli bir adam birbirlerine ikiz gibi benzemektedir. Göksel' in Halit Cemil' in karşına geçip bir teklifte bulunmasıyla olaylar gelişir.

Olay örgüsünde romandaki karakterlerin, Beyoğlu' ndan Fransa' ya, Venezuela' dan Yeni Gine' ye kadar farklı ülkelerde yaşadıkları olaylar anlatılır. Kürek mahkumluğu, altın kaçakçılığı, vahşi kabileler derken polisiye bir roman okuyormuş hissi veriyor.

Romanın bir şair tarafından yazıldığını en çok Göksel' in eşi Ayşe' nin ruh halini anlatırken hissettim. Ayşe' nin psikolojik durumunu okurken memleketimden insan manzaralarındaki satırlar canlandı zihnimde.

Yaşamak Hakkı romanı, İspanya' da Franco' nun yönetime el koyma sürecinde geçer.

Romanın 1. Bölümü kızı ve damadıyla yaşayan bir adamın bir süre ortalardan kaybolan faşizm destekçisi oğlunun eve geri dönmesi ve sosyalist damatla yaşanan gerilim üzerine sahnelenen olay anlatılır.

Romanın 2. Bölümünde bir ressam ve cambazın arkadaşlarıyla oturdukları kafede faşizm karşıtlığı üzerine konuşmaları yer alır. Roman yarım kalmamış olsa belki de bu konuşmalar romanın çekirdeğini oluşturabilirdi. Roman, Nazım hapse girdiği için yarım kalıyor, daha sonra da tamamlanmıyor veya tamamlanamıyor.

Gönül isterdi ki bu romanı da tamamlayabilseydi. Şiirlerini okumak kadar güzel bir roman daha okumuş olabilirdik.
270 syf.
·10/10
bir kitabın film senaryosu gibi ilerlemesini istiyorsanız, okumak için fazla beklemeyin. harika bir roman... yeşil elmalar... ancak bu kitapta iki roman var. ikinci roman (yaşamak hakkı) henüz başlamış... ama nâzım'ın 12 yıllık hapsinin başladığı dönemde yazılmış olmasından dolayı devam etmemiş.
270 syf.
·10/10
Nazım hikmetin bu romanında bize yani en azından bana bir kez daha yazar ve şair sonradan olunmayacağını hatırlattı normal bir insanın düşünüp yazılabileceği türden şeyler değil bunlar. Onlar böyle şeyleri yazmak için doğmuşlar hissi uyandırıyor hep.
Okunmaya değer bir roman.
270 syf.
·5 günde·8/10
Nazım Hikmet'in tutuklandığı için yarım kalan fikirlerinin yanı sıra yarım kalan bir de romanı olan bu kitapta Nazım'ın o dönemde insanlara kattığı aşkı, dostluğu, saygıyı,bağlılığı, çok iyi bir şekilde yansıtıyor.
270 syf.
·5/10
Kan konusmaz ve yasamak guzel sey be kardesımden sonra benı husrana ugrattı dıyebılırım.Genel bır konu butunlugu olmamakla beraber gerceklık de yok.Baslangıc ve son nazım hıkmet orta bolumler Jules Verne.Kıtapları yarıda bırakmayı sevmedıgım ıcın zorla bıtırebıldım
270 syf.
·Beğendi·10/10
“Yeşil Elmalar”, Pınar yayınevince yapılan 1965 tarihli baskısının Ş.H. imzalı önsözünde şu cümlelerle tanıtılmıştı; “Olayları İstanbul’da ve Yeni Gine’de geçen bu cinayet ve macera romanının İstanbul’da geçen heyecanlı sahnelerinden sonra, romancı bizi sömürge memleketlerin egzotik hayatile yakından temasa getiriyor. Sonsuz bir servete kavuşmak hırsı içinde yanıp tutuşan altın arayıcılarının yerli sömürge halkına karşı giriştikleri ölüm kalım mücadelelerile, Göksel’in kişiliğinde canlandırılan o günün iş adamı, hiç bir ahlak kuralını tanımayan, daha doğrusu ahlak anlayışı menfaat münasebetlerinin dar çerçevesi içine sıkıştırılan iş adamı arasında içten ve gizli bir bağ vardır. Bu özellikleri anlatan sayfalar insana Rönesans devri Avrupasında altın aramak için memleket fethine çıkan maceracı ilk İspanyol “conquistador”larını hatırlatıyor. Türkiye’de –küçük çapta da olsa- kapitalizmin gelişmeğe başladığı yıllarda ortaya çıkan iş adamı tipinin ilk taslağını çizen bu roman çeşidi, ne yazık ki, Nazım Hikmet’ten sonra devam etmemiştir.”
270 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Nazım Hikmet bize hep siirleriyle anlatıldı.Ya da ben öle biliyorum.Fakat bu kitap onun romancılığıyla da iyi bir sanatçı oldugunun canlı belgesidir.Romanın icerigi ile olarak da roman-öykü karışımı bir edebi eser gördüm ben.Anlatım akıcı anlasılır merak uyandırıcı.Fakat olaylar kurgular bazı yerlerde romanın genel durumunun aksine cok basit ve cocukca.Ben bir okuyucu olarak daha farkli sonlar beklerken hic beklemedigim kadar basit ve kurgu sınırlarıni zorlamayan sonuclar gördüm.Bu da bir bakıma okuyucuları ters köşe yapma egilimi oldugu,okuyucu canlı tutma,ihtimallerini arttirmak icin dusunuldugu kanısına vardim.Sonuçta Nazım Hikmet gibi bir ismin romanını okumak güzel bir maceraydı hic sıkmadı.
270 syf.
·9 günde·4/10
Nazım'ın şairliğini ve oyun yazarlığını takdir etsem de, diğer alanlarda başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. özellikle bu romanı başarılı değil.

tam metinli Yeşil Elmalar romanı, uzunca bir süre polisiye olarak ilerliyor. kişi analizleri, kişi-olay tasvirleri bakımından zayıf. yazar bu romanı, bu şekilde yazmayı tercih etmiş diyebiliriz. sonraki eksik metinli Yaşamak Hakkı'nda daha fazla analiz ve tasvir görüyoruz çünkü.

Yeşil Elmalar'ın bir diğer özelliği de kurgusal olması. yerli kabiledeki beyaz ve ilkellerin birbirleriyle olan yönetim/tahakküm ilişkisinde kullandığı metaforları örnek verebiliriz. ki bunların, doğru işlenmediğini düşünüyorum. romanı zayıflatan faktörlerden biri. bahsettiği dönem 19yy'ın son yılları. romanda bir yerde tam olarak hangi dönem olduğunu söylüyor.

burada da bir parantez açalım. olayın hangi dönemde geçtiği bilgisi de bence geç verilmiş. tasvir olmaması, kurgunun polisiye işlemesi bende açıkçası daha yakın bir zamanda geçtiği izlenimi bırakmıştı. cumhuriyet yıllarında mesela. aslında osmanlının son döneminde geçiyor. bu da bence kitabın sorunlarından biri.

bu dönemde ise güney amerika sömürgelerinin beyazlarla ilişkisinin bu şekilde işlemediğini biliyoruz. yani doğal ot böcüklerden viagra ilacı yapıp yerli halkı kandırınca seni dünyanın en güçlü kabile lideri zannetmeleri falan. yada kötü kokulu parfüm sıkıp timsahı kaçırtınca, sana kabile reisi diye tapınmaları... bunlara kim inanır?

sonraki eksik metinli roman da, başlangıcından belli ki, benzer sorunları taşıyor, taşıyacak. insan, nazi subaylarının gölgesinden korkup bir gecede karısına posta koyar mı? yada hikayesi anlatılması gereken insanlar bunlar mıdır?

ortalamanın altında kalmış bir roman. doğruya doğru.
270 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Yeşil elmalar ve Yaşamak hakkı olarak iki bölümden oluşan bir roman
İlk romanı kahramanları
Yeni Gine macerası
İkinci bölüm ise Almanya Fransa İspanya karakterleri ile derin ve tarihsel bir üslupla kaleme aldığı bölüm
Tadina varmadan biten bölümler...
Okuma fırsatı bulursanız kendiniz yorum yaparsanız!!!
Herkes için keyifli okumalar...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeşil Elmalar
Alt başlık:
Romanlar 2
Baskı tarihi:
Temmuz 1990
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Yeşil Elmalar
Yeşil Elmalar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 78 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0