Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim

9,0/10  (39 Oy) · 
154 okunma  · 
43 beğeni  · 
2.399 gösterim
Nâzım Hikmet'in sayısı sadece dört olan romanları yaratıcı çalışmaları içinde daha sınırlı sayıda olsa da, yazarı bütüncül olarak tanımak için vazgeçilmez bir okuma oluşturuyor. Genelde Nâzım Hikmet'in bireye, topluma, olaylara ve olgulara "tarihsel diyalektik" açıdan bakışını veren bu romanlar, aynı zamanda, özellikle Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim'de gizli bir otobiyografi niteliği de taşıyor. "Nâzım Hikmet Külliyatı" bu romanlarsız düşünülemez...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  169
 • ISBN:
  9789750804465
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet ali aslan 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

İzmir'de küçük bir balıkçı kulübesinde Ahmet'in kuduz nöbetinde yaşadıklarını okurken bir anda Sscb'de Anuşka'yla sonra İsmail'in anadoludaki karakolda yaşadığı işkencelere üzülürken buluyorsunuz kendinizi . Nazım Hikmet şiirsel bir dille kendi hayatından da kesitler vererek Osmanlının son yıllarını ,kurtuluş savaşında anadoluya geçişini ,Ankara hükümetinde o zaman gerçekleşen olayları ,Sscb'ye geçişini, Lenin öldüğünde nöbet tutuşunu, Anuşka ve Si-ya-u'yla olan arkadaşlığını ve daha birçok şeyi çok güzel anlatıyor . Kitap boyunca Ahmet İsmail Kerim Anuşka Si-ya-u başta olmak üzere bütün karakterler çok güzel işlenmiş ve ve hepsine çok yakın hissediyor insan kendini . Özellikle Nazım Hikmet severlerin ve Tbmm'nin kuruluş yılları hakkında meraklı olanların çok beğenerek okuyacağı bir kitap

Zekican Bilir 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nazım'ı nelerin Nazım yaptığını anlamak.Nasır'ın serbestliğinde muazzam kalemi ile oluşturduğu bu insanı içine çeken romanı okumamak çöldeki tanrı'nın lütfu olan vahaları bulupta içmemek ile eşdeğerdir.

Helin Polat 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Nazım Hikmeti oldum olası sevmişimdir.Okuduğum ilk romanıydı ve tavsiye edeceğim kitaplardandı.Zamanlar ve mekanlar arasındaki geçişinde hiç kafa karıştırmamakla beraber sizi dünyadan dünyaya sürüklüyor.

Onur 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha çok şiirleri ve çevirileriyle bildiğimiz Nazım Hikmet’in bu kitabı, ana karakterin nezdinde bize kendi hayatına dair ufak bilgiler veriyor.

42 günlük kuduz nöbet süresi ve Bolşevik devrimi çerçevesinde gelişen hayatının farklı dönemlerini bize kitap içinde sunan yazar, bunu bilinenin aksine sırasıyla değil olaydan olaya atlayarak karışık bir şekilde ele alıyor.. Satırları okurken, Rusya’da bir meydanda sarhoş dolaşırken birden İzmir’de kırık dökük bir kulübenin içinde oluyorsunuz, oradan da Batum’a kaçan bir teknenin içinde. Kitabı bitirdiğiniz zaman bu olayların hepsinin birbirini tamamladığı görmek, Nazım Hikmet’in edebiyatımızda neden bu kadar değer gördüğünü bizlere gösteriyor. Ek olarak kitabın diğer karakterleri ise yazarın hayatının bir döneminde mutlaka var olmuş, onda bir şeyler bırakmış kişiler. Aşkı ile Nazım'ı etkileyen Anuşka, yazara saklanmasında yardımcı olan İsmail, Rusya’daki Çinli oda arkadaşı si-ya-u...

Son olarak tabii ki de yazarın siyasal olaylar karşısındaki muhalif tutumunu unutmamak gerekiyor. Hepsini bir araya getirdiğinizde de ortaya “Yaşamak Güzel Şey be Kardeşim” gibi bir eser çıkıyor.

Bu arada kitabın ismi ise iki sevgilinin birbirlerine söylediği her cümlenin sonunda “kardeşim” demelerinden geliyor.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet'in üç romanından birisi. Vefatından bir yıl kadar önce yazmış bu romanı. Şairin hayatını bilenler de rahatlıkla görecektir ki roman epeyce otobiyografik çizgiler taşıyor. Aslında bu çok normal bir durum çünkü Nazım, öncelikle bir şair, bir romancı değil. Doğrusu romana başlarken ön yargılıydım. Yani, şairliğini iyi bildiğimiz Nazım'ın nesirde, hele de bir roman kurmada ne kadar başarılı olabileceğini merak ediyordum. Umduğumdan başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette usta bir romancı değil Nazım.
Romanda Ahmet, İsmail ve Kerim adlı komünist gençlerin yaşadıkları anlatılıyor. Batum, Moskova, İstanbul ve Anadolu'daki bu yaşanmışlıkları farklı zamanlara gidip gelerek yapıyor. Nazım Hikmet, tepeden tırnağa bir komünist. Bunu tartışmak yersiz. Ancak roman karakterlerinin bu kesin bağlanmaya karşın halan Asyalı bir tarafları var ve komünist bir Türkiye hasreti de. Romandaki tiplemeler Nazım'ın dünya görüşüne çok uygun. Polis, Suphi'yi vuranlar, nezaretteki sakallı hacı(!) vs. Şaire ilgi duyanlara tavsiye ederim.

Kitaptan 25 Alıntı

Umut 
16 Oca 12:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdayım tepeden tırnağa,
Sevda: görmek, düşünmek, anlamak,
Sevda: doğan çocuk, yürüyen aydınlık,
Sevda: salıncak kurmak yıldızlara,
Sevda: dökmek çeliği kan ter içinde,
...

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet RanYaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran
Umut 
14 Oca 23:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul denizinin dibinde kefalden, uskumrudan, torikten çok denizaltının kaynaması umurumda değil. Anadolu'ya gidiyorum, Mustafa Kemal Paşa'ya.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 46)Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 46)
Umut 
14 Oca 14:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hapiste, tecritte, münferitte yıllarca yatanlar vardır. İyi ama onlar kapılarını açıp dışarı çıkamayacaklarını önceden biliyor. Bense kapıyı şimdi açıp çıkabilirim. Açabileceğimi önceden bildiğim kapıyı açamamanın çilesini çekiyorum.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 22)Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 22)
Selman Ç. 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Size yol harçlığı vermediler mi?
-Verdiler
-Ne kadar?
-Onar lira...
Önce şaştım, sonra utandım, sonra tepem attı:
-Bana 100 lira verdiler, dedim.Siz cepheye gidiyorsunuz ben resim yapmaya. Ama benim teyzeoğlu mebus Ankara'da 100 lirayı onun için yolladılar.Rezalet. Allah kahretsin. Bana şu kadarcık iyilik etmek isterseniz, şu parayı birlikte yiyelim.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 52 - Yapı Kredi Yayınları)Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 52 - Yapı Kredi Yayınları)
Ilgın 
30 Tem 17:34 · Kitabı okudu · 8/10 puan

dünya niye kahpe olsun? dünya güzel. dünya güzel ne demek? dünyanın nesi güzel? insanların yüzde kaçı için dünya güzel? insanların kocaman çoğunluğu. "dünya güzel mi, değil mi?" diye düşünmüyor bile, bu dünyada haksızlık yokmuş, açlık yokmuş. zulüm yokmuş, ölüm yokmuş gibi. haksızlığın, açlığın, zulmün ölümün içinde yaşıyor.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet RanYaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran
Umut 
 15 Oca 11:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ankara, Nuh'un gemisi, dedi Erzurumlu şair, yıkılan Osmanlı İmparatorluğu'nun tufanında yüzen Nuh'un gemisi.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet RanYaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran
Selman Ç. 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kastamonu'da İstiklal Mahkemesi bir adamı gözümün önünde on beş yıla mahkum etti. Adamın kılıf kıyafetine bakarsan yarı kasabalı, yarı köylü. Rakı çekmiş imbikten. Anadolu'da içki yasağı var.
Ankara'ya gittiğimin ertesi akşamı benim teyzeoğlu bir ziyafet verdi mebus arkadaşlarına. Sofraya rakı şişeleri gelince sordum (mahsustan, inadıma değil öyle ağzımdan çıkıverdi):
-Rakı yasak değil mi? Birini Kastamonu'da on beş yıla mahkum ettiler rakı çekmiş diye.
Teyzeoğlum güldü:
-O yasak bize göre değil.
-Peki ama kanun?
-Kanunu herkese tatbik edersek, yandı ortalık.

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 53 - Yapı Kredi Yayınları)Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 53 - Yapı Kredi Yayınları)
M. 
16 Oca 20:05 · Kitabı okudu · 10/10 puan

«Yalanı yalnız düşmana söyliyeceksin, karıya bile, pohpohlamak için de olsa, yalan söyliyen erkek değildir. »

Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet RanYaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Nazım Hikmet Ran
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor!
Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor! Ataşehir Belediyesi bu yıl ilk kez “Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri” düzenliyor. Şiir Günler’i, Türkiye’den ve Macaristan’dan şairlerin katılımıyla 3-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.