Kapı Birden Vuruldu

6,9/10  (9 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
566 gösterim
"Uzun zamandır okuduğum en komik, en karanlık ve en sivri öyküler."
-Jonathan Safran Foer-

"Keret, müthiş bir yazar. Yeni kuşağın sesi."
-Salman Rushdie-

"Keret'in öyküleri içinize işliyor."
-Ira Glass-

"Çarpıcı bir mizah."
-Clive James-

"Kara mizahı seviyorsanız, bundan iyisini bulamazsınız" -Baltımore Sun-

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü'nün dâhi yazarından bir çırpıda okunan, tuhaf, komik ve zekâ pırıltılarıyla ışıyan bir kitap: Kapı Birden Vuruldu. Gündelik yaşamın kuytuları, Keret'in benzersiz evreninde fosforlu neonlar altında parlıyor, hayalle gerçeğin karıştığı bu şahane öykülerde her an, her şey gerçekleşiyor. Bir öpücük sonunuzu hazırlamak için yeterli oluyor, hayaller karın doyuruyor, kimilerinin en ağır kazalardan burunları bile kanamaksızın çıktığı dünyada sizin bileğiniz burkulsa alçıya alınıyor. Kapı birden vuruluyor ve kader rotasını çiziveriyor.

Kalabalıklar içindeyken yalnızlık sularında boğulanlar, kendilerini her daim yedek saflarında ya da kazazedeler arasında bulanlar, güneşli günlerde bile çamura basmayı başaranlar ve talih kuşunun kuyruğuna tutunup yukarılara uçma hayalleriyle en dibe vuranlar bir araya geliyor ve hayat denen tuhaf mucizenin akışına aksak ritimlerle karşı çıkıyor.

Kapı Birden Vuruldu, mağrur kaybedenlerle adi kahramanların bir arada yaşadığı şu başıbozuk âlemi sevgi ve sefaletle kucaklayan, incelikli ve zekâ dolu bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786055903404
 • Orijinal Adı:
  Suddenly a Knock on The Door
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Yazardan oldukça güzel bir kitap. İrili ufaklı onlarca hikayeden oluşan güzel bir kitap. Büyük ihtimalle yazar Yahudi olduğu için kitaptaki pek çok hikaye Yahudiler ve İsrail ile ilişkili olmuş. Bazı hikayeler bilim kurguya daha yakın, bazı hikayelerin erotizm dozu yüksek, bazı hikayelerin de gereksiz kısa olmasına rağmen oldukça güzel bir iş çıkmış ortaya. Kapı Birden Vuruldu, Ekip Çalışması, Yaratıcı Yazı, Mosmor, Yalan Ülkesi, Ne Dilerdin Bu Japonbalığından, Daha Çok Hayat oldukça dikkat çeken hikayeler. Keyifle bir solukta okunan bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Eda Güloğlu 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · 6/10 puan

Kısa kısa öyküler insanı heyecanlandırıyor. Fakat bazı öyküler inanılmaz derecede heyecansız ve anlamsız. İnsana bunu niye yazmış ki dedirtiyor. Ama farklı dili ve olayları anlatışını sevdim :)