Kara Delikler

8,2/10  (17 Oy) · 
34 okunma  · 
18 beğeni  · 
338 gösterim
2016 yılının BBC Reith derslerinde Stephen Hawking, bütün bir ömür süren araştırmalarını on beş dakika içinde aktarma gibi gerçekten zorlu bir meydan okumayı kabul etti. Bu çok kısa süren derslerde Hawking, evrenin gizemlerini ortaya sererken, kara delikleri anladığımız takdirde uzayzamanın sırlarına erişebileceğimizi vurguluyor.

“Kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı yalın bir açıklıkla ortaya seriyor.”

- Observer

“Böyle büyük problemleri araştıran bir dehâyı izlemek heyecan verici.”

- Sunday Times

“Einstein’dan bu yana en büyük bilimsel zekâ.”

- Daily Express

“Büyük Patlamanın ve evrenin başlangıcının tutarlı ve akla uygun bir kuramının oluşması için Einstein’dan bu yana en fazla katkıyı sunuyor.”

- Newsday

“Hawking, Tanrı’nın zihnini okumaya en yakın birkaç kuramsal fizikçiden birisi.”

- Los Angeles Times

“Dahi, özgün, trajik ve şampiyon... Hawking bize Aristoteles’ten Kopernik’e, Galileo ve Newton’dan Einstein’a ve Hawking’in kendisine kadar kozmolojinin evrimini gösteriyor.“

- Sydney Morning Herald
Çatlak Filozof 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 42 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ona göre bu görüş dört yüz yıl önce Galileo tarafından başlatılan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrimlere karşı haksızlık etmektedir. Onlar evrenin en azından bazı alanlarının gelişigüzel şekilde davranmadıklarını, kesin matematiksel yasalar tarafından yönetildiklerini gösterdiler. O zamandan beri geçen yıllar içinde Galileo ve Nowton'un çalışmalarını evrenin hemen hemen her alanına yaymış bulunuyoruz. Hawking'e göre evrenin tam bir teorisini ortaya koyabiliri/. O durumda aslında Evrenin Efendileri olacağız.

[Hawking] uzman olmayanlar için karmaşık sorunları olası en yalın dille anlatmış.

Van Gogh 
11 Şub 18:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir kara deliğin nasıl oluştuğunu anlamamız için öncelikle bir yıldızın yaşam döngüsüne bakmamız gerekir. Bir yıldız ,kütle çekim kuvveti nedeniyle çok büyük miktarda hidrojenin kendi üzerine doğru çökmeye başladığında biçimlenir ve atomlar birbirleriyle daha sıkı ve daha yüksek hızlarda çarpışmaya başlayarak yıldız ısınır. Sonunda öyle sıcak bir hale gelir ki, hidrojen atomları çarptıklarında artık birbirlerinden sekmez, onun yerine helyumu oluşturacak şekilde kaynaşırlar. Füzyon adı verilen bu tepkimede serbest kalan ısı, yıldızın parlamasını sağlar. Bu ısı, gazın basıncını kütle çekim etkisini dengelemeye yeterli olana dek artırır ve gazın büzüşmesi durur. Tıpkı bir balonu şişirmeye başladığımızda balonu genişletmeye çalışan içerideki havanın basıncı ile balonu küçültmeye çalışan lastikteki gerilim arasındaki denge gibi yıldızı da bir süre sonra genişlemesini durdurur. Ancak en sonunda yıldız hidrojenini tüketir ve soğumaya, dolayısıyla da büzüşmeye başlar. Bir yıldızın kütlesi Chandrasekhar sınırından azsa, büzüşme durur ve beyaz cüceye dönüşür. Öte yandan Chandrasekhar sınırının üzerinde bir kütleye sahip olan yıldızlar, yakıtların sonuna geldiklerinde kara deliğe dönüşebilirler.

Merve Dursun 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitap Stephen Hawking'in araştırmalarını 15 dakika içinde aktarma meydan okumasıyla alakalı.İçindeki değişik ve eğlenceli çizimlerle bilgiyi daha iyi şekilde kavramanızı sağlıyor. Kitap ilk başta Kerem Cankoçak'ın önsözüyle başlıyor ama bu önsöz bilgi şeklinde normal kitalardaki önsöz şeklinde değil. Stephen Hawking kısmı sayfa 30 da başlıyor. Kitapta yalın açık bir anlatım var bu yüzden anlamak pek zor değil. Kara deliklere merakı olanlar okuyabilir.

Wise_Owl 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Ufuk genişletici çok bilgilendirici, kara delikler hakkinda bilmediğim bir çok şeyi açıklayan bir kitaptı. Dilinin sade olması anlaşılırlığı arttırmış.

Burcu Mutlu 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Stephen Hawking’in Bbc kanalındaki 15 dakikalık sunumunu anlatan kitap, ders kitabı niteliğinde yazılmış olsa da içindeki kara kalem çizimleriyle son derece eğlendirici ve bilgilendirici olmuş. Herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış olmasını sevdim. Kozmoloji alanına merak duyanlara özellikle tavsiyemdir.

Eray Erdoğan 
12 Oca 04:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Büyük ihtimalle içinde ne nice bilgiler barındırıyor ama maalesef ben anlayamıyorum.. Bu cümlemden anlayabileceğiniz üzere dili yani içeriği ağır bir kitap,önbilgi olmadan okunması; okunsa dahi anlaşılması zor.Ama tabi ki yazarı ve bilgilerine kesinlikle güvenebilirsiniz,önbilginiz varsa da kesinlikle faydalı bir kitap olacaktır.

özgürkafaoğlu 
05 Şub 22:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kara delikler hakkında yazılabilecek güzel bir özet . bir makaleyi uzun uzadıya üç ayrı kişi sayesinde yorumlayıp anlıyoruz.
okurken kendi içinizde düşüncelere dalıp kendi teorilerinizi yaratıyorsunuz :)

Kitaptan 7 Alıntı

dilanur 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Aristoteles fiziği' yaklaşık 2000 yıl boyunca Batı'da hakim olmuşsa da, bu yaklaşım günümüzde fizik biliminden anladığımızdan çok uzaktır. Örneğin Aristoteles taşların aşağı düştüğünü, çünkü her şeyin özüne dönmek istediğini söyler.

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 7)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 7)
Merve Dursun 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Kara delikler tamamen kara değildir. Daha önce zannedildiği gibi bunlar ebedi hapishaneler değildir. Kara deliklerden bir şeyler kaçabilir, hem bu evrene hem de belli bir olasılıkla başka bir evrene.O zaman eğer bir kara deliğin içindeyseniz umutsuzluğa kapılmayın, dışarı çıkış olanaklıdır!

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 69 - Alfa|bilim yayınları)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 69 - Alfa|bilim yayınları)
Yiğithan BOZ 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... farklı gözlemcilerin taşıdığı özdeş saatler aynı sonucu vermek zorunda değildir.

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 11)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 11)
Merve Dursun 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Tamamen belirlenimci bir evren görünüşüne sahip biransiklopediy, eğer ansiklopedide ki mürekkebi ve kağıtları oluşturan moleküllerin içlerindeki her bir atomun konumunu ve özelliklerini bilirseniz, yakılmış ansiklopediyi tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 67 - Alfa|bilim yayınları)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 67 - Alfa|bilim yayınları)
Merve Dursun 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Einstein kütleçekimin diğer kuvvetler gibi bir kuvvet olmadığını, uzayzaman bükülmesinin sonucu olduğunu gösterdi.

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Alfa|bilim yayınları)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Alfa|bilim yayınları)
Merve Dursun 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Gezegenlerin güneş etrafında dönmelerinin nedeni, uzayzamanın içerisindeki kütle ve enerjinin dağılımı nedeniyle bükülmüş olmasıdır.

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Alfa|bilim yayınları)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Alfa|bilim yayınları)
Merve Dursun 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Samanyolu galaksimizin merkezinde, kütlesi güneşimizin dört milyon katı olan bir kara delik bulunmaktadır.

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 45 - Alfa|bilim yayınları)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 45 - Alfa|bilim yayınları)