Kara Delikler

8,2/10  (30 Oy) · 
60 okunma  · 
30 beğeni  · 
526 gösterim
2016 yılının BBC Reith derslerinde Stephen Hawking, bütün bir ömür süren araştırmalarını on beş dakika içinde aktarma gibi gerçekten zorlu bir meydan okumayı kabul etti. Bu çok kısa süren derslerde Hawking, evrenin gizemlerini ortaya sererken, kara delikleri anladığımız takdirde uzayzamanın sırlarına erişebileceğimizi vurguluyor.

“Kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı yalın bir açıklıkla ortaya seriyor.”

- Observer

“Böyle büyük problemleri araştıran bir dehâyı izlemek heyecan verici.”

- Sunday Times

“Einstein’dan bu yana en büyük bilimsel zekâ.”

- Daily Express

“Büyük Patlamanın ve evrenin başlangıcının tutarlı ve akla uygun bir kuramının oluşması için Einstein’dan bu yana en fazla katkıyı sunuyor.”

- Newsday

“Hawking, Tanrı’nın zihnini okumaya en yakın birkaç kuramsal fizikçiden birisi.”

- Los Angeles Times

“Dahi, özgün, trajik ve şampiyon... Hawking bize Aristoteles’ten Kopernik’e, Galileo ve Newton’dan Einstein’a ve Hawking’in kendisine kadar kozmolojinin evrimini gösteriyor.“

- Sydney Morning Herald
mrtdgdvrn 
02 Nis 14:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Stephen Hawking'in bütün ömrü boyunca yaptığı araştırmaları 15 er dakika iki ders şeklinde anlatabileceğini gösteren ve kanıtlayan anlatımlar mevcut.Ayrıca kitabı ele alan yazar tarafından ek bilgiler vererek donmuş yıldız olarak isimlendirilen ama 1967 de Kara Delik olarak adlandırılan ve Einstein ile anlaşamadıkları kara deliklerin bilgiyi yutup yutmadığı konusu hakkında,beyaz cüceler hakkında kısa bilgiler mevcut.