Zamanın Daha Kısa Tarihi

8,5/10  (33 Oy) · 
72 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.035 gösterim
"Evren hakkında gerçekten ne biliyorsunuz? Bunu nasıl biliyorsunuz? Evren nereden geliyor ve nereye gidiyor? Zamanın Kısa Tarihi'nin özünü oluşturan bu sorular, bu kitabın da odağında.
(...)

Ayrıca, yeni kuramsal ve gözlemsel sonuçları ekleyerek kitabı güncelleme fırsatı bulmuş olduk. Zamanın Daha Kısa Tarihi, fizik kuvvetlerini birleştiren eksiksiz bir kuramın bulunmasıyla ilgili son gelişmeleri de anlatıyor. Özellikle sicim kuramında meydana gelen gelişmeleri ve fizik kuramlarının birliğine işaret eden görünürde farklı kuramların benzerliklerini ya da "ikiliğini" anlatıyor.
(...)

Kırk yıl kadar önce Richard Feynman, "Hâlâ keşifler yapılan bir çağda yaşadığımız için şanslıyız. Tıpkı Amerika'nın keşfi gibi; bir kereden fazla keşfedilmez. Çağımız, doğanın temel yasalarının keşfedildiği çağdır" demişti. Bugün, evrenin doğasını anlamaya her zamankinden daha yakınız. Bu kitabı yazma amacımız, bu keşiflerin ve sonuçta ortaya konan yeni gerçeklik tablosunun heyecanını paylaşmaktadır."
(Arka Kapak)

Evrenin bilinmezlerini hangimiz merak etmeyiz ki?.. Yalnızca bilinmezlerini değil, hakkında bildiklerimiz bile hâlâ bir merak konusu değil midir?.. Evren nereden gelip nereye gidiyor? Onun hakkındaki bilgileri nereden ve nasıl elde ediyoruz? Ya da gerçekten neyi ne kadar biliyoruz? Bütün bu soruların yanıtını almak için çağımızın en önemli fizikçisi Stephen Hawking'den daha yetkili bir başvuru düşünülemez herhalde. Hawking, bu konuda yazdığı ilk kitabı Evrenin Kısa Tarihi yayımlandığında gördüğü büyük ilgi yanında bir o kadar da yeni bir talebi karşılamak zorunda kaldı. Stephen Hawking bu kez Zamanın Daha Kısa Tarihi'ni yazarak evrenle ilgili tüm kuramları yeniden ele aldı. Bilimsel olarak kanıtlar ile sonuçlar elbette yeni kitabında da aynı. Ama bu kitabın en önemli farkı, önemli kavramları daha rahat anlaşılacak biçimde açıklamış olması. Zamanın Daha Kısa Tarihi, çağdaş fiziğin en zor konularından söz eden ancak sıradan birine bile anlatmayı başarabilen bir kitap.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  129
 • ISBN:
  9789759919467
 • Orijinal Adı:
  A Briefer History Of Time
 • Çeviri:
  Selma Öğünç
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Elçin 
 11 Oca 16:05 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

-Fizik? -Kullanmıyorum,teşekkürler.
-Astronomi? - Galileo Galilei… hayraneyyyy
Gelin, bu kitap tam bize göre. Bin türlü kurama boğmamış bir içerik, yalın, pirüpak bir anlatım… Hatta anlatmış, içi rahat etmemiş görseller eklemiş yetmemiş örnekler vermiş bunları yaparken minimum düzeyde terim kullanmış ve buna rağmen bir de en arkaya sözlük eklemiş daha ne olsun? Biz ‘fizik’sel engelliler(!) için dev hizmet. Okuyalım ki artık en azından ışık yılı denilince fonumuzda “nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım” çalmasın; okuyalım ki görelilikten anladığımız şey güzellik olmasın. Bu incelemeye rast gelmiş sayısal beyinler abarttığımı düşünebilirler ama diğerleri, siz beni anladınız. Biz de öğrenebiliriz ha gayret :)

Hər biri ayrı bölmə olmaqla astro-fizikayla bağlı çox möhtəşəm kitabdır.Xüsusən də kvant mexanikasını qavramaq üçün oxunmalı ən vacib kitabdır deyərdim.

Sadık Kocak 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabımız gene oldukça faydalı ve uzun kitaptan sıkılanlar için tasarımı var. İçerik olarak da bizlere ; Evren hakkında ne biliyoruz, bu bilgilere nereden ulaşıyoruz, Evren nereden geldi, nereye gidiyor, Evren başlangıcı var mı, zamanın doğası nedir ve daha birçok soruya cevap bulabileceğimiz, bilimsel ancak biraz ağır bir kitap. Ağır derken, bu tarz eserleri sevmeyenler için biraz sıkıcı geçeceğini düşünüyorum. Onun dışında bir problem olabileceğini görmüyorum. Yaşayan insanlar içerisinde bu konuları yazabilecek en iyi adamların zirvesindeki birinden okuyoruz bu kitabı sonuçta.
Bu yazımızda özellikle Ptolemaios diye bir Yunan ismi geçiyor ve eminim ki –bende dahil- çoğumuz bu ismi yeni duymuşuzdur ama adamın Gökyüzü konulu söylediklerimi yüzyıllar öncesine göre düşününce Bilim ve Önemi başlığı altında ilk sıralarda mutlaka Yunan düşünürler olacaktır fikrindeyim.
Yine gerek fikirleri ölümünden 100 yıl sonra değerlenen Kopernik, gerek Galileo bu bilim sanatının öncüleri arasında kendilerine yer buldular ama nasıl buldular, neye göre buldular, yazarımız bunları çok güzel açıklıyor. Şöyle düşünelim ki 1609 yılında Galileo, Jüpiter gezegenini gözlemlemiş. Kaçımız 400 yıl sonra bile baktık ? Demek istediğim açık değil mi ? Bu insanlar çok kaliteli insanlar.
Bir de şu açıdan bakalım. Hareket eden Dünya mıdır yoksa Tren mi ? Evet. Aristoteles ve Newton karşılaşmasını net şekilde görebiliyoruz. Ama bu güzel ve dostça bir karşılaştırma.
Bir diğer bahsimiz ‘Görelilik’ ki bu lise hayatımda da başıma bela olan konulardan birisiydi. Kendimi anlama özürlü hissederdim. Gene de fazla kafa yormazsam böyle hissettiğim oluyor.  Görelilik kuramına göre, birbirleriyle ölçüşmeseler bile, her gözlemcinin ölçtüğü hız eşit biçimde doğrudur. Bu sözü okuduktan sonra sınavlarda bulduğum sonuçların doğru olduğunu oldukça tripli bir şekilde fizik hocamıza da iletmek istiyorum. 
Işıktan Dalgalanmaya, Evren kavramından Doppler Etkisi kuramına kadar her durumun incelendiği kitabımızı Fizik sevmeyen hatta ders olarak dahi anlamayan –ki bu da yarım ben manasına gelir- herkes rahatlıkla Bilim ışığı altında okuyabilir. Tabi ki akla bu durumda 2 soru geliyor. Evren sonunda genişlemeye son verip büzüşmeye başlayacak mı yoks sonsuza kadar genişlemeyi sürdürebilecek mi ? Bunların cevaplarını da kitabımız -bilindiği kadar- vermeye çalışmış.
İşlenen konularımızdan birisi de Niels Bohr ve Dalgalar. Tabi bu dalgaları görünce aklıma lisedeki Osilaskop -doğru yazmışımdır inş- ile yaptığımız Dalgalar aklıma geldi ki grafik ve resimlerde de gözüken şekiller oldukça benzerdi. Hele bir sonraki bölüm tamamen ilgi çekebilecek cinstendi. Hatta birçok kurgu filminde de bahsedilen bir durum. Solucan Delikleri ve –nihayet- Zaman Yolculuğu. En çok ilgimi uyandıran bölümlerden birisiydi.
Zamanın Kısa Tarihi kitabının biraz daha küçültülmüş bu eserde bize yine katkı yapacak bilgilerin mevcut olduğu gibi Einstein, Galileo ve Newton son bölümde vazgeçilmez olarak önceki kitabın aynısı olarak eklenmişler. Onun dışında verilen bilgiler oldukça değerli ve taze. Kronolojik olarak buldukça üstadın kitaplarını okumaya devam edeceğim. Kitapla kalmanız dileğimle..

Üç kişi tek beden 
 27 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hawking ve Mlodinow solucan delikleri, evrenin genişlemesi...vs yanında zamanda yolculuğa da yer vermiş. Geçmişe ve geleceğe gitmenin şu an bu şartlarda mümkün olmasa da gelecek yıllarda olabileceğini söylüyorlar. Geleceğe gitmek için ışık hızına ulaşmak yeterken, geçmişe gitmek için ışık hızını aşmak gerektiğine değiniyor ve ekliyor gidilen geçmiş alternatif bir geçmiş olur diye. Çünkü geçmiş değiştirilemez. (Bkn: Dede paradoksu) Geleceğe Dönüş filminde Marty McFly Jr.'ın annesiyle babasını ayrılmasına sebep olduğu geçmişin alternatif geçmiş olduğunu bunun bu konu da bir örnek olduğunu iddia ediyor. Eğer o film de Marty alternatif bir geçmişe gidiyorsa gelecekten kendini nasıl siliyor diye düşünmeden edemiyorum (sonuçta gittiği geçmiş bir alternatif kendi geleceğini oluşturan geçmiş değiştirilemez). Esas soru ise geleceğe gidebiliyorsak gördüğümüz gelecek önceden planlanmış ve biz bir fincan çay içip üstüne düşünürken şu an yaşanıyor. Bu durum da bizi özgür irade diye bir şeyin olmadığı gerçeğine götürüyor. Kısaca zamanda yolculuk mümkün ise özgür irade denen bir şey yok, eğer mümkün değilse gelecek henüz şekillenmediğindendir. Kafamda şu an her şeyi evirip çeviriyor bir mantığa oturtmaya çalışıyorum.
Okuması bazen sıkıyor olsa da anlaşılır ve akılda kalıcı, kitabın sonunda Einstein, Galile, Newton gibi adı geçen bazı bilim adamlarının hayatlarının belirli dönemlerinden bahsedilmiş. Özellikle Galile beni hayrete düşürdü. Okuduktan sonra beni düşünmeye sevk eden kitapları daha başka seviyorum. Düşünmekten keyif alıyorsanız iyi okumalar.

Muzaffar Pashazade 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Evren hakkında bildiklerimizi kısaca tekrarlayalım. Ne kadar şey biliyoruz? Her kesin okuması gereken kısa bir bilim - evren kitabı. Evreni anlamak için zamanı anlamak lazım. Zamanı anlamak için evrenin en başına gidip şu ana gelmek lazım. Evrenim zamanla ilişkisini anlatan bir kitap.

Gamby 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Müthiş bir kitap. Okuduktan sonra bu evrende sadece mavi soluk bir noktanın içinde yer eden bir hücreden farksız olduğumuzu daha iyi anladım. Kitabın yazarından ve anlattığı şeylerden gözü korkanlar için rahatlıkla söyleyebilirim ki, kitap hiç ama hiç sıkıcı değil.

Evreni anlamanın muhteşem yolculuğu! Hawking, mümkün oldukça sade bir dille, evreni tanıma uğruna yapılan çalışmaları anlatıyor. Zevkle okuyacağınıza emin olabilirsiniz.

Ahmet Yiğit TEKDEMİR 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Kitabın başında konular nedendir bilmiyorum Bilal'e anlatır gibi anlatılmış. Mesela cümlede elips kelimesi geçiyor parantez içinde (yuvarlağın uzatılmış hali) yazıyor veya dalga boyu diyor parantez içinde (bir tepe ve bir çukurdan oluşur) yazmışlar. Bu kitabı okuyan arkadaş zaten bunlardan bihaberse ne diye okuyor? Sonlarına doğru da anlatım oldukça ağırlaşıyor bazı yerleri anlamadan geçtim. Yine de anlattığı şeyler kısa ve öz olduğu için okunmaya değer, birçok şey öğreniyorsunuz

Fizikten haz etmeyen biri olarak,bir fizikçinin kitabını okumuş olmam doğrusu benim için fazlasıyla güzel bir ilk oldu ön yargımı yıkmayı başarıp kitaba başladıgım da kitabı algılayabildiğime şaşırdım,sonrasındaysa bundan büyük bir keyif aldım benim gibi ön yargısı olanlara öneririm.

Kitaptan 24 Alıntı

Ferman Mamedov 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın temelinde yatan düzeni anlamayı çok istiyoruz. Bugün bile neden burada olduğumuzu ve nereden geldiğimizi bilmeye can atıyoruz. İnsanlığın bilgi için duyduğu bu en derindeki arzu, sürekli arayışımız için yeterli gerekçeyi sağlıyor. Amacımız, içinde yaşadığımız evreni eksiksiz tanımlamaktan başka bir şey değil.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 21 - Doğan Kitap)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 21 - Doğan Kitap)
Ferman Mamedov 
 07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilimin matematiksel modeller oluşturan alışılmış yaklaşımı, neden bir modelin açıklaması gereken bir evren olduğu sorusunu yanıtlayamaz. Evren niçin var olmanın bütün sıkıntılarını yaşıyor?

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 113 - Doğan Kitap)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 113 - Doğan Kitap)
Ferman Mamedov 
 06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Heisenberg'in belirsizlik ilkesi Dünya'nın temel ve kaçınılmaz bir özelliğidir ve Dünya'ya bakış açımızı derinden etkilemiştir. Aradan 70 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, pek çok filozof bu etkileri kavrayamamıştır ve hala pek çok tartışmanın konusudur. Belirsizlik ilkesi, Laplace'ın bir bilim kuramı olan tümüyle belirlenimci evren modeli düşü'nün sona erdiğinin işaretidir. Eğer evrenin şu andaki konumunu dahi kesin ölçemiyorsak, gelecekteki olayları da kesin olarak tahmin edemeyiz!

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 74 - Doğan Kitap)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 74 - Doğan Kitap)

Nisbilik nəzəriyyəsi
Nisbilik nəzəriyyəsi mütləq zaman anlayışının sonu deməkdir! Mütləq zaman əvəzinə,hər müşahidəçi özü ilə gəzdirdiyi saatla qeydə aldığı öz zaman ölçüsü olmalıdır,müxtəlif müşahidəçilər eyni saatlardan istifadə etsələr də,fərqli zaman intervalları ölçəcəklər.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 47 - Parlaq imzalar)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 47 - Parlaq imzalar)

Dünya düz olsaydı, ufuk çizgisindeki bir gemi önce küçücük, şekilsiz bir
nokta olarak görünürdü. Gemi yaklaştıkça yelkenleri ve gövdesi gibi
ayrıntılar yavaş yavaş görülebilirdi. Ancak olan bu değil. Ufukta bir gemi
belirdiğinde, ilkin yelkenlerini görürüz. Daha sonra gövdesini. Aslında
geminin gövdesinden yukarıya uzanan direklerin, ufukta beliren geminin
görünen ilk parçası olması, Dünya'nın top gibi yuvarlak oluşunun kanıtıdır.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 13)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 13)

Ancak uygarlığın şafağını yaşamış olan
insanlık, bağlantısız ve açıklanması zor olaylar görmekten hoşlanmıyor.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 11 - doğan)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 11 - doğan)

Onlarca yıl önce tanınmış bir bilimadamı (bazıları
onun Bertrand Russell olduğunu söyler) astronomi üzerine herkese açık bir
konferans veriyordu. Dünya'nın Güneş'in çevresinde, Güneş'in de galaksimiz
denilen uçsuz bucaksız yıldızlar kümesinin merkezindeki yörüngesinde
dönüşünü anlatır. Konferansın sonunda, salonda en arkalarda oturan ufak
tefek yaşlı bir kadın yerinden kalkar ve "Bütün bu anlattıklarınız saçmalık.
Aslında dünya, dev bir * kaplumbağanın sırtında duran düz bir tepsi" der.
Bilimadamı kibirle gülümser ve, "Peki kaplumbağa neyin üstünde duruyor?"
diye sorar. "Sen çok zekisin genç adam, çok zeki" der yaşlı kadın. "Ama onun
altında da hep kaplumbağalar var!"

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 11)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 11)

Laplasın determinizm postulatı
Verilmiş bir zamanda kainatın vəziyyətini dəqiqliklə bilsək,kainatın inkişafının sonrakı mərhələlərini müəyyən edən qanunlar sistemi mövcuddur.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 179 - Parlaq imzalar)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 179 - Parlaq imzalar)

O zaman nə edəcəklərini əvvəlcədən hesablaya bilmədiyimiz üçün insanların azad iradəyə sahib olduqlarını deyirik.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 147 - Parlaq imzalar)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 147 - Parlaq imzalar)
3 /