Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı

·
Okunma
·
Beğeni
·
197
Gösterim
Adı:
Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050925333
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Black Cats and Evil Eyes: A Book of Old-Fashioned Superstitions
Çeviri:
Bahar Ulukan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Bazılarına hâlâ inandığımız, bazılarını bir yerlerde okuduğumuz ya da işittiğimiz batıl inançların kökenlerine ilişkin eğlenceli bir araştırma…

Her şeyin bir tarihi var. Düşüncelerin, alışkanlıkların, doğaüstü varlıkların, gizlice sevdiğimiz, korktuğumuz şeylerin aşina olunan ama bilinmeyen tarihi.
Başrolünde savaşların, devletlerin, büyük adamların olmadiği bir tarih.
Karşınızda yepyeni bir dizi: Renkli Tarih!

Kimin batıl inancı yoktur ki? Böyle şeylere hiç inanmadığını söyleyen, hapşırana “Çok yaşa!” demeyi ihmal etmez, tahtaya vurur, merdiven altından geçmemeye çalışır, örümceğe sinek muamelesi yapmaktan kaçınır!

Kara Kediler & Kem Gözler, en yaygın batıl inançları inceliyor ve bizi insanlığın kadim ve çoğu zaman karanlık geçmişine bağlayan âdetlere, inanışlara ve pratiklere ışık tutuyor. Tarih boyunca insanların şeytanı, kötü ruhları ya da cadıları püskürtmek için ne gibi çareler bulduklarını ve kendilerini tılsımlarla nasıl donattıklarını ortaya koyuyor.
S. Ali
S. Ali Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı'ı inceledi.
192 syf.
·4 günde·9/10
Hep kişilerin, şehirlerin, binaların tarihi yazılacak değil ya! Burada anlatılan tarihler ise tali yolların dillenmesi gibi düşünülebilir. Farklı bir şey okumak, duymak isteyenlere; yeni bir tat almak gibi bir şey diyebiliriz. Kitaplar ilginç başlıklara sahip. Kıskançlığın, öpüşmenin, kem gözlerin, şişmanlığın gibi. Kişi, mekan, şehirlerden sıkıldıysanız ya da bunları da merak ediyorsanız birileri bizler için derin ve ayrıntılı şekilde bunları araştırmış. Bu seriyi okudukça, kitapların içinden yeni ufuklara yelken açacak bilgilere de ulaşabilirsiniz. Doğan Kitap Yayınları, 'Renkli Tarih' adına sahip bu seri ile 'renkli' ve ilginç şeyler anlatıyor. Bu seriye ben de bir ilave kitap ekledim (Bu seriye ait değil ama kapak tasarımı bunlara benzediği için). Farklı, ilginç ve eğlenceli kapak tasarımlarına sahip. Bu seri aşağıdaki kitaplardan oluşmaktadır ve bu yazı serideki kitaplarda üst bilgi olarak yer alacak.


>> İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu: İfritler'den Dracula'ya Modern Vampir Mitinin Doğuşu

>> Can Sıkıntısının Eğlenceli Tarihi: Can Sıkıntısının Eğlenceli Tarihi

>> Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı: Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı

>> Öpüşmenin Tarihi - Popüler Kültürün Doğuşu: Öpüşmenin Tarihi - Popüler Kültürün Doğuşu

>> Ortaçağ'dan 20. Yüzyıla Şişmanlığın Tarihi: Ortaçağ'dan 20. Yüzyıla Şişmanlığın Tarihi

>> Edebiyatta Sanatta ve Popüler Kültürde Kıskançlık: Edebiyatta Sanatta ve Popüler Kültürde Kıskançlık

++++

>> Avrupa'da Cinsellik: Avrupa'da Cinsellik

+++++++++++++++++++++++++++++++++++
Çevremize baktığımızda mutlaka batıl inanç ya da hurafelere inanmış çok sayıda insan olduğunu görürüz. Batıl ya da boş inanca inanma günümüzde de hala etkili. Çok sayıda insan bu boş inançlardan medet ummakta. Bazı kişilerin de inanmasalar
da yeri geldiğinde bir durum karşısında "tahtaya vur" şeklinde bir cümleyi söylediklerini duyarız. Kısaca birilerine göre bu batıl
inanç dairesi içinde yaşamaya devam ediyoruz.

Görsel veya sözlü kültürün yüzyıllar içinnde biriktirdiği, barındırdığı ve çoğalttığı bilgi, zaten insanlık tarihi kadar eski olduğu için günümüzde de hala varlığını sürdürmekte.

Kitabın giriş kısmında yazar bunun tarihi serüveni hakkında kısa bilgi veriyor. Yazarın yabancı olması burada belirttiği çoğu şeyin kendi kültüründen örnekleme yapmasına yol açmış. Ama çoğu başlık bizde de aynı şekilde bilinmekte ve sürmektedir. Hatta kendi kültürümüz de bile çok daha fazlasına rastlayabiliriz.

Chloe Rhodes, Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar adlı kitabında bir toplama yapmış. Arada kaybolmasın ve derli toplu bir arada bulunup hemen açıp oradan bakalım diye bunları bir araya getirmiş. Bence de iyi yapmış.

Doğu ve Batı kültürü arasında birbirine benzer çok sayıda batıl inanç iç içe geçmiş vaziyette.

Kitapta, bir takım batıl inançların tarihi, sosyolojisi, dini,kültürel kodları ve bunların arka planı hakkında, eski çağlardan bu zamana kadar geçen sürede yaşanan değişimlerin hikayesini okuyoruz.

Bir çeşit bazı çok bilinen 'batıl inançların' açıklamasını yapıyor. Ansiklopedik bilgi veriyor kısacası.

Tabii, batıl inanç konusu kişiye, topluma, zamana ve yöreye göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin bana göre hepsi 'batıl'ken, başka birine göre farklı anlamlar çıkabiliyor. Hatta en yakınımızda ki birine sorduğumuz da bile anlaşamayabiliriz.
O yüzden niçin buna bu şekilde inanıyorlar; kültürel, dini, sosyolojik, tarihi nedenlerinin araştırılmasında fayda var. Ama sonuçta yazar bunları 'batıl' şekilde işlemiş ve bize de anlatırken bunların geçmişi hakkında ulaşabildiği en eski kaynaklara atıfta bulunarak konuyu anlatmaya çalışmış.

Türkiye toplumunda eğer bir araştırma, anket ya da soru sorularak örnekleme metoduyla bir araştırma yapılsa bu kitapta anlatılan çoğu 'batıl inancın', 'batıl değil' gerçek bilgi olduğu görüşü yüksek bile çıkabilir. Çünkü etrafımıza baktığımızda günlük olarak sürekli bu 'batıl' kavramlarla iç içe yaşadığımızda görürüz. Çünkü insan kendi başarısızlıklarını veya kaybettiği şeyleri kendi dışında bir takım etkenlere (yani burada çeşitli canlı cansız varlık ya da objeler) bağlar. 'O olmadığı için olmadı' ya da 'O burda olduğu için oldu' şeklinde düşünce yapısına sahip insan sayısı hiç de yadsınamayacak kadar yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu da benim düşüncem.

Yazar giriş kısmında "Batıl inançların en güçlü yanlarından biri toplumsal bilincin içine işleme şekilleridir. Nesilden nesle, ağızdan ağza aktarılan ve sürekli tekrarlanıp teyit edilerek zihinlerimize kazınan bu mantıkdışı inanışlar, şaşırtıcı bir güce sahiptirler. Öyle ki, mantıklı düşünen bireyler olarak aslında onlara inanmamamıza rağmen yine de riayet ederiz çünkü
ya içgüdülerimiz bize böyle yapmamız gerektiğini söyler ya da onlara uymadığımız takdirde başımıza geleceklerden korkarız;
ki korku unsuru eskiden daha yaygındı." diyerek durumu açıklıyor.


Ama kitabı okuyunca, şu an da, batıl inanç denilen şeylerin bazılarının, ilk olarak batıl olarak çıkmadığını sonradan oraya kaydığını da görüyoruz.
Örneğin; merdiven altından geçmek, tırnak kesmek gibi. Ya da bugün kimse yanında 'tavşan ayağı' taşımaz ama, Antik Roma'da tıbbi bir tedavi yöntemi olarak kullanılırdı.

Kısaca, duyduğumuz çoğu bilginin kaynağına indiğimizde bunların bir kısmının hiç de geçerli bir sebebi olmadığını görebiliyoruz. Ama yine de Türkiye'de bile milyonların bu kitapta 'batıl' diye adlandırılan şeylerin çoğunu 'batıl' olarak değil de ona karşı yazılanların 'yanlış' olduğunu söyleyeceklerine de inanıyorum.

Uzun zaman önce aldığım fakat okunmak için anca sıranın geldiği kitabı bitirince, değişik, aparetif niyetine biraz da kendi
gündemimi dağıtmak babında iyi geldi.

Anlatım dili sade, akıcı ve kolay. Ayrıca, çeviri de aynı şekilde iyi olduğu için kitap sizi zorlamaz. Tavsiye ederim.

Notlar:
++ Tek eksisi ise 'içindekiler' kısmına bu başlıkların sayfa numaraları da eklenseydi iyi olurdu.
++ 10/13 -08- 2018 tarihleri arasında okunmuş ve 13 -08 - 2018 tarihinde bu yazı yazılmıştır.
thetisinarkabahçesi
thetisinarkabahçesi Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı'ı inceledi.
192 syf.
Kitap çeşitli batıl inançların kökenlerine ait bilgiler içeriyor. Mesela bir çok batıl inancın kökeninin pagan ritüellerine dayandığını biliyor muydunuz? Bu ritüeller zamanla şekil değiştirerek batıl inançlara dönüşüyorlar ve ortaya çıktığı toplum tarafından içselleştirilmesi doğrultusunda yayılarak varlığını sürdürmeye devam ediyorlar. Hristiyanlığın kabülünden sonra ise bazı ritüeller gelenekleşiyor.

Benim dikkatimi en çok çekenlerden bir tanesi Noel’ in ortaya çıkmasıyla ilgili olandı. Kimilerine göre Noel, Hristiyanların, Hz. İsa’nın doğumunu kutladıkları bir bayramdır. Oysa toplumumuzda, genellikle, yeni bir yılın başlangıcının ‘yılbaşı’ adı altında çeşitli şekillerde kutlanmasıdır.
Yule*,Germen paganları tarafından kutlanan kış dönümüydü. Kuzey Yarımküre’de 21 ya da 22 Aralık günlerine denk düşer. İskandinavya kökenli ilk insan toplulukları için kışın sert koşulları ve aylarca süren karanlık günler yılın en kısa günlerini dayanılması zor bir hale getiriyordu...
Noel kütüğünün yanması kışın ortasında bir avuntu sağlıyor, yegane ışık ve ısı kaynağı olarak görev yapıyordu... Noel 4. yy’da 25 Aralık’ta kutlanmaya başlandı ve zamanla pagan kış dönümü gelenekleri Hristiyan kilisesi tarafından sahiplenildi.
Din ve toplum dersinde gördüğüm gelenek-din ilişkisi bağlamında kitabın benim için pekiştirici bir etkisi olduğunu söyleyebilirim.
*Yule: Kış ortasında kutlanan bir pagan bayramıdır.
Bir inanışa göre esneme şeytanın işiydi; esneyenin ağzı genişleyerek açıldığından ifritlerin bedenin içine girmesi mümkün oluyordu. Başka bir inanışa göre esneyen kişinin ruhu bedeninden uçup gidebilirdi, buna engel olmanın tek yolu ağzını kapatmaktı.
Güneybatı İngiltere’deki inanışa göre horoz şeytanı da kovalardı dolayısıyla horozun ötüşü gecenin tehlikelerinin geçtiğinin işareti olarak da görülürdü. Ancak horozun vakitsiz ötmesi tehlike ya da ölümün habercisi olarak yorumlanırdı.
Bazılarına göre sol yanakla yanma hissi kötü sözlerin, sağ yanakta yanma ise iyi sözlerin sarf edildiğine işarettir. Pennsylvania’da her iki taraf ta da yanma hissi kişi hakkında iki insanın tartışması olarak yorumlanır.
“Yanakların yanması” Ortaçağ’da bir tür büyüye maruz kalındığının işareti olarak görülürdü. Bu büyüyü püskürtmek için lanet okunurdu:

Sağ yanak, sol yanak, neden yanıyorsun?

Bana zarar verene lanet olsun

Eğer bakireyse öyle kalsın

Eğer dulsa yası daha da uzasın

Ama eğer benim gerçek aşkımsa buna sebep olan,

O zaman yan yanak yan!
Öte yandan Ortaçağ Avrupa’sındaki inanışlara göre gün ışığında yarasa görmek uğursuzluk getirirdi. Eve giren bir yarasanın ise kısa bir süre sonra ölüm getireceğine inanılırdı. Bu hayvanların gececil alışkanlıkları onların “gece yaratıkları” olarak kabul edilmelerine ve cadılar ve şeytanla ilişkilendirilmelerine neden olmuştur.
Eski Romalılar ölünün mezarına konulan herhangi bir şeyin alınmasını hem tanrılara hem de o kişinin ruhuna yapılmış büyük bir saygısızlık olarak görürlerdi. Bugün dahi bu davranış kaba ve etik olarak yanlış kabul edilir.
Türki devletlerde ise eski inanışlara göre her insanın sağ omzunda ak, sol omzunda kara bir melek yaşardı; kara meleğin gözüne atılan bir çimdik tuz onun gelecekteki kötülük planlarına engel olabilirdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kara Kediler Kem Gözler Modası Geçmiş Batıl İnançlar Kitabı
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050925333
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Black Cats and Evil Eyes: A Book of Old-Fashioned Superstitions
Çeviri:
Bahar Ulukan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Bazılarına hâlâ inandığımız, bazılarını bir yerlerde okuduğumuz ya da işittiğimiz batıl inançların kökenlerine ilişkin eğlenceli bir araştırma…

Her şeyin bir tarihi var. Düşüncelerin, alışkanlıkların, doğaüstü varlıkların, gizlice sevdiğimiz, korktuğumuz şeylerin aşina olunan ama bilinmeyen tarihi.
Başrolünde savaşların, devletlerin, büyük adamların olmadiği bir tarih.
Karşınızda yepyeni bir dizi: Renkli Tarih!

Kimin batıl inancı yoktur ki? Böyle şeylere hiç inanmadığını söyleyen, hapşırana “Çok yaşa!” demeyi ihmal etmez, tahtaya vurur, merdiven altından geçmemeye çalışır, örümceğe sinek muamelesi yapmaktan kaçınır!

Kara Kediler & Kem Gözler, en yaygın batıl inançları inceliyor ve bizi insanlığın kadim ve çoğu zaman karanlık geçmişine bağlayan âdetlere, inanışlara ve pratiklere ışık tutuyor. Tarih boyunca insanların şeytanı, kötü ruhları ya da cadıları püskürtmek için ne gibi çareler bulduklarını ve kendilerini tılsımlarla nasıl donattıklarını ortaya koyuyor.

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • eyimez
  • BURHAN KEBABCI
  • thetisinarkabahçesi
  • Yağmur sargut
  • Zeynep Gökçe Özdemir
  • Moiz Efendi
  • Nuray Gizem Başcı
  • S. Ali

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%50 (1)
8
%0
7
%50 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0