·
Okunma
·
Beğeni
·
12,2bin
Gösterim
Adı:
Karabibik
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
31
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059081320
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beşir Kitabevi
Aslında bir uzun hikaye olan Karabibik, edebiyatımızın ilk realist köy romanı olarak kabul edilir. Ayrıca yer ve konu bakımından Istanbul dışına çıkan ilk eserdir. Realizmin etkisinde kalan yazar, köylülerin konuşmalarını olduğu gibi aktarmaya özen göstermiştir. Olay Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı bir köyde geçer. Karabibik'in babasından kalan tarlayı kendi öküzl eriyle sürme hayali, bunun için yaptıkları ve onun etrafında dönen olaylar anlatılır.
480 syf.
·1 günde·Puan vermedi
NOT : Köy romanlarına ilgisi olanlar için tavsiye edilir.

Çok değişik bir eserdi. Sayfa 50'ye kadar sıkıldım. Dil konusunda çok anlamadığım , parantez içli kelimeler vardı. Konusu Karabibik diye bir karakterimiz var bir çift öküz almak için birkac uğraş veriyor. Borç bulup faiziyle ödemeye karar veriyor. En sonunda öküzleri alıp tarlasına dönüyor. Daha sonra da kızını evlendiriyor. Akıcı yönden çok tavsiye edilecek bir kitap değildi. Hoşuma da gitmedi. Alternatifleriniz varsa onlara yönelmeniz güzel tercih olur. Keyifli okumalar dilerim
96 syf.
·7/10 puan
“100 yılı aşkın yolculuktan gelmiş bir kitap. Günümüz için sıradan konular gibi gelsede, sıradanlaşmak için önce var eden ilk yapıtlarımızdan. Köy romanlarında daha iyileri yazılmıştır ancak hiçbiri karabibik kadar ilk olmamıştır. En iyisi olmamakla beraber bu tarzın Türk edebiyatındaki yegane ecdadıdır.”
 • Zehra
  7.4/10 (1.048 Oy)769 beğeni4.803 okunma2.075 alıntı24,6bin gösterim
 • Cezmi
  7.7/10 (472 Oy)447 beğeni2.437 okunma1.341 alıntı16,2bin gösterim
 • Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
  8.2/10 (2.638 Oy)2.230 beğeni12,1bin okunma4.484 alıntı42,3bin gösterim
 • Felatun Bey ile Rakım Efendi
  7.6/10 (2.336 Oy)1.776 beğeni10,9bin okunma3.803 alıntı37,9bin gösterim
 • Bize Göre
  7.2/10 (530 Oy)404 beğeni2.252 okunma2.328 alıntı15,2bin gösterim
 • Şair Evlenmesi
  7.5/10 (1.520 Oy)1.000 beğeni6,3bin okunma981 alıntı20,1bin gösterim
 • Araba Sevdası
  7.1/10 (2.251 Oy)1.870 beğeni13,4bin okunma2.539 alıntı56,4bin gösterim
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (4.370 Oy)3.745 beğeni23,5bin okunma10,6bin alıntı75,3bin gösterim
 • Ayaşlı ile Kiracıları
  7.5/10 (552 Oy)403 beğeni2.277 okunma689 alıntı10,2bin gösterim
 • İntibah
  7.8/10 (3.822 Oy)3.136 beğeni18,9bin okunma12bin alıntı70,6bin gösterim
115 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Roman üç kısımdan oluşuyor.
Karabibik; köyde yaşayan Karabibik isimli dul bir adamın öküz alma ve kızını evlendirme çabalarını içeriyor. Şiveli yazıldığından eski Türkçemizden kelimeler de barındırdığından biraz zorlanarak okudum. Yine de yazıldığı dönem açısından yermek doğru olmaz diye düşünüyorum; ilk gerçekçi köy romanı olma özelliğiyle okunmaya değer bir eser..
Yadigarlarım; Nabizade Nazım'ın dostunun aşk maceralarını içeriyor. Aşka dair, doğallıktan, aşkın anlamından, fedakarlıklarından, sadeliğinden söz ediyor.
Halâ Güzel; aşka düşen Safder isimli gencin hayatını konu ediniyor. Mutlu olmak elimizdekinin değerini bilmekten geçiyor. Kıymeti bilinmeyen şey sonrasında pişmanlık olarak geri dönüyor.
115 syf.
·8/10 puan
Karabibik esasında kötü yazılmış bir kitap olarak algılansa da 127 sene önce yazıldığını dikkate alıp okuyanlar için güzel anlamlar ifade ediyor. Düşünün kalemi kağıdı geçtim okuma yazma bilenlerin bile az sayıda olduğu bir dönemde yazılıp günümüze kadar ulaşmış.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da çeviri kitabı olması. Sonuçta çevirmen yazarın duygularını tam olarak yansıtamamış olabilir. Bu nedenle insanlar bu basit uyduruk kitabın Türk klasiklerinde ne işi var diyebiliyor.

Roman daha doğrusu hikaye (bu konuda tartışmalar vardır) Türk edebiyatının köy ve köylü konusunu işlemesi bakımından İstanbul dışında taşrada geçen ilk örnek kitaptır.

Kitabın konusuna gelince belli bir konu yok. Bu sebeple akıcı bir kitap değil. Zengin bir köylünün öküzlerini tarlasında bedava kullanma uğruna evde kalmış kızını kocaya vermek isteyen bir baba ve ( Bu baba Karabibik oluyor. Ben ilkin isme aldanıp hayvan falan zannetmiştim.) evde kalmış kaba saba tembel ve çirkin bir kızın hayatından ufak bir kesit sunulmuş bizlere.

Kızının evde kalmış kaba saba tembel ve çirkin oluşunu tabi ki kitabın içindeki şahane betimlemelerden öğrenmiş oluyoruz. şiveli konuşmalar dışında güzeldi.
48 syf.
Karabibik köy romanı olarak kabul edilen ilk eserdir. Eserde bir köylünün borç içindeyken nasıl bir çift öküz almak için uğraştığı anlatılıyor. Nabizade Nazımın ilk denemelerinden olduğu için kısa bir öykü tadında geçiyor. Geçim sıkıntısı temalı köy kokusunu alabiliyorsunuz.
Aslında şuan köylerde yaşayan ve tarımla uğraşan insanlarımızın yavaş yavaş birer Karabibik olmaya başladıklarını düşünmekteyim.
115 syf.
·2 günde
Nabizade Nazım ‘ın ilk romanı olan ve edebiyatımızda ilk köy romanı olarak kabul edilen “KARABİBİK zengini Yosturoğlu, fakir köylüsü Karabibik, faizle borç veren Rum bakkal Yani, Karabibik'in kızı Huri ve Yosturoğlu'nun yeğeni Hüseyin gibi tiplemelerindeki doğallık ve gerçeklikle Natüralist ve realist bir anlayışla yazılmıştır. Yazar bu kişilerle köy yaşamını ve kişiler arasındaki ilişkileri doğal bir şekilde yansıtmıştır. Bu kişilerin hepsi eserin yazıldığı dönemde bir Anadolu köyünde karşılaşılabilecek kişilerdir.

Köy hayatında önemli olan tarla, bir çift öküz, harmandan harmana borç ödeme, faizle borç alma, kız alıp verme adetleri, evlilik gelenekleri gibi hususlar realist bir roman olarak kabul edilmesini sağlayan kanıtlar olmaktadır. Karabibik, deneye dayalı Naturalist roman anlayışı ile gerçekçi bir yaklaşımla yazılmıştır.


Keyifli Okumalar...
48 syf.
·1 günde·9/10 puan
İlk köy romanı olma özelliğini taşıyan kitaptır. Aslında başlangıçta uzun hikaye diyor, fakat roman diyelim. Kitap köy hayatını, yaşantıyı, meseleleri, köylülerle ilişkiyi ve en önemlisi dillerini anlatıyor. Karabibik adlı karakterimiz tek kız babası, bir çiftçi, hayallerini süsleyen tek bir şey var bir çift öküz almak bunun için bir kaç yerden borç almaya uğraşıyor. Ve o arada da kızını everiyor, kendisi de Eftalya'ya gönül veriyor. Kısa bir özetle genel Anadolu Köylüsü.
68 syf.
·2 günde·5/10 puan
Türk klasiklerini çok merak ediyordum ve evde bulduğum gibi başladım kitaba.
Kitap,ilk köy romanımız ya da başkalarınca uzun öykü.
Yazar her şeyi gerçekçi bir dille aktardığı için düz bir mantıkla anlatılmış.
Kısacası bir çift öküze sahip olmak ve kızını evlendirmek isteyen bir adamı anlatıyor.
Açıkcası anlatılanlar bana pek eski gelmedi,köye gidince duyduğum şeyler anlatılmış diyebilirim.
Kitaptan mutlu ayrılamadım,sonunu okuduğumda yani? dedim.Bunu da ilk olmasına veriyorum ;)
68 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İlk Türkçe köy romanı olarak kabul edildiği için Türk edebiyatında önemli bir yeri vardır. Beş bölümden oluşan eser, roman değil, uzun öykü ya da roman denemesi olarak da sınıflandırılabilir.

Eser, Antalya'nın bir köyünde yaşayan Karabibik adlı köylünün yaşam mücadelesini konu edinir. Son dönem Osmanlı köylüsünün içinde bulunduğu sefalet, cehalet ve kültürel yozlaşma da anlatılmaktadır.
42 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kısacık bir Akdeniz köyü öyküsüydü. Yöre şivesi ile bir baba ve kızının yaşam mücadelesini okuyoruz. Bu kadar kısa olmasına rağmen tarihi, coğrafi ve kültürel ktürel unsurlarla bezeli olmasına bayıldım. Keşke daha çok sayfası olsaydı da okusaydım.
115 syf.
·Puan vermedi
Yine edebiyatta ilk olma özelliği taşıyan bir kitap ve yine kitabın özetini geçmişte edebiyat dersinde okumuş olan bir ben.Çoğu kitabın arka kapağını bile spoiler yememek için okumayan biriyseniz haliyle karakterleri ve olay örgüsünü hayal meyal hatırladığınız bir kitabı okurken o istediğiniz tadı yakalayamıyorsunuz..
Nabizade Nazım'ın sanat için edebiyat kaygısı taşıyamayan aksine edebiyatı topluma maleden ve Türkiye'de ilk defa bir köy yaşantısını bir kitaba konu ederek edebiyatın ilk köy romanını akıcı ve yalın bir dille bize kazandırması çok değerli. Dilinden bahsetmişken karakterlerin konuşması şiveleriyle birlikte aktarıldığından bazı kelimeleri anlamak için yazarın kitabın başında hazırlamış olduğu mini sözlüğe biraz ihtiyaç duyuyorsunuz.. Sözlük olayına birçok edebiyatçı karşı çıkmış olsada türünün ilki olduğu düşünüldüğünde gayet normal.. Kitap sonrasında şüphesiz birçok yazara ilham kaynağı oluşu ve Türk edebiyatının kendi halkıyla içselleşmesine vesile olmasıyla da ayrı bir değere sahip.. Tavsiyemdir.
"Halkımızın çocuk terbiyesi oldukça tuhaftır. Terbiye edelim derken terbiyesini bozarlar da haberleri olmaz."
Nabizade Nazım
Karbon Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karabibik
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
31
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059081320
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beşir Kitabevi
Aslında bir uzun hikaye olan Karabibik, edebiyatımızın ilk realist köy romanı olarak kabul edilir. Ayrıca yer ve konu bakımından Istanbul dışına çıkan ilk eserdir. Realizmin etkisinde kalan yazar, köylülerin konuşmalarını olduğu gibi aktarmaya özen göstermiştir. Olay Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı bir köyde geçer. Karabibik'in babasından kalan tarlayı kendi öküzl eriyle sürme hayali, bunun için yaptıkları ve onun etrafında dönen olaylar anlatılır.

Kitabı okuyanlar 2.927 okur

 • Dudu ay
 • gülşan genc
 • Masal Sümeyye Ak
 • Nazlıcan arslan
 • llllll

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları