Adı:
Karabibik
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759099459
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Antalya’nın Kaş İlçesi’nin Beymelik Köyü’nde, babasından kalma tarlanın dört dönümünü komşusuna satan Karabibik, kalan sekiz dönümü de Yosturoğlu’na kaptırmamak için direnmektedir. Yoksa anası küçükken ölmüş, otuzunu geçkin ve çirkince kızı Huri ile aç kalacaklardır. Karabibik, o yıl üç ay hasta yatmış, baharda ancak kendine gelebilmiştir. Kızını, Koca İmam’ın kaynı Sarı İsmail’e verebilse öküzlerden yararlanabileceğini ummaktadır...
48 syf.
·7/10 puan
Eser bir köylünün borç içinde tarlasına öküz alabilmenin ve öküz için nasıl daha çok borca girdiğini gözler önüne seriyor. Yazar çiftçilerin hayatını kısa ve öz bir şekilde anlatmış aslında günümüzde de pek bir fark yok hâlâ. Çiftçiler borcun içinde, kıt kanaat geçinmenin derdinde. Üretim var ama asla yeterli maddi gelir yok. Bu kısa eser Antalya'nın Kaş ilçesinin bir köyünde geçiyor anladığım kadarıyla ve yer yer oralardaki arkeolojik eserlere değinmiş bayıldım! Bu belki de sadece benim dikkatimi çekti bilmiyorum ama resmen Antalya'ya gitme isteğim giderek artmaya başladı. Genel olarak eserin anlatımı çok samimi yazar yöresel ağzı kullanmış ve bunu sevdim. Yaşar Kemal'in eserlerinde de bu yöresel ağız mevcut ve bu bana kitabı çok daha keyifli okumama neden oluyor.
48 syf.
·1 günde
Türk edebiyatının ilk köy romanı olan bu eser, kimine göre Roman kimine göre ise hikaye türündedir. Osmanlı aydınları içerisinde fark yaratan bu ilk eserde konu, şehirde yaşayan soylu ve zengin aileler değil de taşrada yaşayan köylüleri ele alır. Yazıldığı dönemde şehirdeki okuyucusuna köy yaşantısı hakkında bilgi vermektedir. Tek seferde okuyabileceğiniz bu eserde, Osmanlı'nın Akdenizdeki bir köyünün günlük yaşantısını, kültürünü, geçimini ve insanlarının elde etmek istediği hayallerini görebilmektesiniz. Yöresel ağız ile yazılmış olması nedeniyle zor okuyabilirsiniz ancak bence kesinlikle okumalısınız.
 • Zehra
  7.5/10 (1.220 Oy)881 beğeni5,4bin okunma2.660 alıntı28,4bin gösterim
 • Cezmi
  7.7/10 (522 Oy)499 beğeni2.701 okunma1.575 alıntı18,7bin gösterim
 • Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat
  8.2/10 (3.033 Oy)2.541 beğeni13,6bin okunma5,6bin alıntı49,1bin gösterim
 • Felatun Bey ile Rakım Efendi
  7.6/10 (2.648 Oy)1.984 beğeni12,1bin okunma4.649 alıntı43,5bin gösterim
 • Bize Göre
  7.2/10 (508 Oy)406 beğeni2.299 okunma2.516 alıntı17,1bin gösterim
 • Şair Evlenmesi
  7.5/10 (1.799 Oy)1.169 beğeni7,3bin okunma1.409 alıntı23,7bin gösterim
 • Araba Sevdası
  7.1/10 (2.479 Oy)2.045 beğeni14,5bin okunma3.022 alıntı63,2bin gösterim
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (4.872 Oy)4.177 beğeni25,9bin okunma12,8bin alıntı86bin gösterim
 • Ayaşlı ile Kiracıları
  7.5/10 (611 Oy)450 beğeni2.512 okunma846 alıntı10,9bin gösterim
 • İntibah
  7.8/10 (4.283 Oy)3.490 beğeni21bin okunma14,3bin alıntı82bin gösterim
115 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Roman üç kısımdan oluşuyor.
Karabibik; köyde yaşayan Karabibik isimli dul bir adamın öküz alma ve kızını evlendirme çabalarını içeriyor. Şiveli yazıldığından eski Türkçemizden kelimeler de barındırdığından biraz zorlanarak okudum. Yine de yazıldığı dönem açısından yermek doğru olmaz diye düşünüyorum; ilk gerçekçi köy romanı olma özelliğiyle okunmaya değer bir eser..
Yadigarlarım; Nabizade Nazım'ın dostunun aşk maceralarını içeriyor. Aşka dair, doğallıktan, aşkın anlamından, fedakarlıklarından, sadeliğinden söz ediyor.
Halâ Güzel; aşka düşen Safder isimli gencin hayatını konu ediniyor. Mutlu olmak elimizdekinin değerini bilmekten geçiyor. Kıymeti bilinmeyen şey sonrasında pişmanlık olarak geri dönüyor.
480 syf.
·1 günde·Puan vermedi
NOT : Köy romanlarına ilgisi olanlar için tavsiye edilir.

Çok değişik bir eserdi. Sayfa 50'ye kadar sıkıldım. Dil konusunda çok anlamadığım , parantez içli kelimeler vardı. Konusu Karabibik diye bir karakterimiz var bir çift öküz almak için birkac uğraş veriyor. Borç bulup faiziyle ödemeye karar veriyor. En sonunda öküzleri alıp tarlasına dönüyor. Daha sonra da kızını evlendiriyor. Akıcı yönden çok tavsiye edilecek bir kitap değildi. Hoşuma da gitmedi. Alternatifleriniz varsa onlara yönelmeniz güzel tercih olur. Keyifli okumalar dilerim
48 syf.
·5/10 puan
Yazarımız kısacık yaşamında (1862-1893) edebiyata gönül vermiş, şiir ve hikayeler yazmış. Karabibik isimli hikayesi edebiyatımızda gerçekçilik ve natüralizmin ilk örneklerinden kabul ediliyor. Köy hayatını konu almış. Basit bir dille, gündelik yaşamda hikaye geçiyor.

Ben yazarımızı tanımak amacıyla eseri okudum. Benim çok ilgimi çeken bir konu değil. Fakat, yazıldığı dönemin şartlarını öğrenmek açısından faydalı oldu.

Türk klasikleri ilgisini çeken arkadaşlar bir çırpıda okuyabilir.
96 syf.
·7/10 puan
“100 yılı aşkın yolculuktan gelmiş bir kitap. Günümüz için sıradan konular gibi gelsede, sıradanlaşmak için önce var eden ilk yapıtlarımızdan. Köy romanlarında daha iyileri yazılmıştır ancak hiçbiri karabibik kadar ilk olmamıştır. En iyisi olmamakla beraber bu tarzın Türk edebiyatındaki yegane ecdadıdır.”
48 syf.
·6/10 puan
Köyden bahseden ilk eserimizdir. Merak ettim, okudum, beğendim. Akdeniz ağzıyla beraber tam da o dönemi gözümüzde -hatta kulaklarımızda- canlanması güzel bir deneyimdi. Sonu pek tatmin etmedi, biraz daha uzun olsaydı keşke :'(

İş bankası kültür yayınları günümüz türkçesiyle bastığı için çok rahat okudum. Bir kaç kelime yabancı gelmişti, onlar da dipnot olarak verildiği için zorlanmadım.
48 syf.
·Puan vermedi
Okurken zorlandığım bir kitaptı. Eski Türkçe sözcükler vardı. Akıcı değildi. Ancak ilk realist roman olma özelliği yönünden Türk edebiyatında ayrı bir yeri vardır.
48 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Eser bildiğimiz üzre Nabizade Nâzım'ın 1890 yıllarında kaleme aldığı ilk Türkçe Köy romanıdır.Aynı zamanda oldukça gerçekçi öykü denilebilecek kadar da kısa bir romandır.Kaş'ın Beymelek Köyün'de yaşayan Karabibik'in yaban hayatını konu alır.Doğum sırasında karısını kaybeden Karabibik karısından kalan tek yadigar kızı Huri ile gününü geçirmektedir.Hayattaki tek arzusu bir çift öküz alıp tarlasını sürmektir.Haaa birde kızına hayırlı bir kısmet çıkarsa ne ala.Köylünün yoksulluğunu, biçareliğini, şehir hayatından uzak sade yaşamını hayatı boyunca 3-5 hayvan ya da bir kaç dönüm araziye sahip olmak için çırpındıklarını konu alan bu eser Türk Edebiyatımızın da temel taşlarından biridir.Kaş bölgesinde yaşayan halkın ağzıyla kaleme alınmıştır bazı kelimeleri seçmekte zorlansakta aslın da sadece kelimeler kaba tabirleriyle kullanılmıştır.Baya eski olmasına rağmen anlatım gayet anlaşılır düzeyde ve çoğu zaman gülümseten tarzda yazılmış.Gayet başarılı buldum, okumamak eksiklik olur sevgili okur:)
115 syf.
·2 günde
Nabizade Nazım ‘ın ilk romanı olan ve edebiyatımızda ilk köy romanı olarak kabul edilen “KARABİBİK zengini Yosturoğlu, fakir köylüsü Karabibik, faizle borç veren Rum bakkal Yani, Karabibik'in kızı Huri ve Yosturoğlu'nun yeğeni Hüseyin gibi tiplemelerindeki doğallık ve gerçeklikle Natüralist ve realist bir anlayışla yazılmıştır. Yazar bu kişilerle köy yaşamını ve kişiler arasındaki ilişkileri doğal bir şekilde yansıtmıştır. Bu kişilerin hepsi eserin yazıldığı dönemde bir Anadolu köyünde karşılaşılabilecek kişilerdir.

Köy hayatında önemli olan tarla, bir çift öküz, harmandan harmana borç ödeme, faizle borç alma, kız alıp verme adetleri, evlilik gelenekleri gibi hususlar realist bir roman olarak kabul edilmesini sağlayan kanıtlar olmaktadır. Karabibik, deneye dayalı Naturalist roman anlayışı ile gerçekçi bir yaklaşımla yazılmıştır.


Keyifli Okumalar...
48 syf.
Karabibik köy romanı olarak kabul edilen ilk eserdir. Eserde bir köylünün borç içindeyken nasıl bir çift öküz almak için uğraştığı anlatılıyor. Nabizade Nazımın ilk denemelerinden olduğu için kısa bir öykü tadında geçiyor. Geçim sıkıntısı temalı köy kokusunu alabiliyorsunuz.
Aslında şuan köylerde yaşayan ve tarımla uğraşan insanlarımızın yavaş yavaş birer Karabibik olmaya başladıklarını düşünmekteyim.
"Aşk ve sevda kumaştan farklı değildi. Bir kumaş ne kadar zarif, ne kadar ağır, ne kadar sağlam olursa olsun, mutlaka onun bir tersinin var olacağını ve zaman geçtikçe örselenip eskiyeceğini bilirdi.."
“Şerbetler içildi, yemekler yenildi. Akşama gerdek yapıldı. Hüseyin ile Huri’nin aşk romanı bu şekilde sona erdi. Zaten köylülerin aşkı işte hep böyle son bulur.”
Nabizade Nazım
Sayfa 26 - İş Bankası Kültür Yayınları
“Küfrün bini bir paraya... Kabahat eşekte değil, sahibi olan eşekte!”
Nabizade Nazım
Sayfa 3 - İş Bankası Kültür Yayınları
Bir çirkin tebessüm, bir iki bayağı nükte, içinden doğru gelen kısa bir çığlık: İşte ömrünün romanı bundan ibaretti.
‘’İşte karar verildi. Hüseyin ile Huri nikahlandılar. Bir salı gecesi Yosturoğlu‘nun evi önüne bir çok köylü delikanlıları ile kadınları toplandı. Hüseyin bir hayvan üstünde davul zurnayla civar köyleri akşama kadar dolaştı. Şerbetler içildi, yemekler yenildi. Akşama gerdek yapıldı. Hüseyin ve Huri’nin aşk romanı bu şekilde sona erdi. Zaten köylerin aşkı işte böyle son bulur.’’

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karabibik
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759099459
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Antalya’nın Kaş İlçesi’nin Beymelik Köyü’nde, babasından kalma tarlanın dört dönümünü komşusuna satan Karabibik, kalan sekiz dönümü de Yosturoğlu’na kaptırmamak için direnmektedir. Yoksa anası küçükken ölmüş, otuzunu geçkin ve çirkince kızı Huri ile aç kalacaklardır. Karabibik, o yıl üç ay hasta yatmış, baharda ancak kendine gelebilmiştir. Kızını, Koca İmam’ın kaynı Sarı İsmail’e verebilse öküzlerden yararlanabileceğini ummaktadır...

Kitabı okuyanlar 3.450 okur

 • okumaksifa
 • starrybooksandplaces
 • Hesap kullanılmıyor...
 • Şakirnas
 • zehra nur
 • Sümeyye
 • @sel
 • Smmm

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0.1 (1)
5
%0
4
%0.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları