Adı:
Kayda Geçsin
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733215
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Kayda Geçsin
Kayda Geçsin
Zaman, insanlığımı büyük ısırıklarla eksiltiyor… Birilerine iş bulmaya çalışıyorum durmadan.Onurlu bir ekmek için hep birlikte direnmeliyiz, doğrudur. Ama bugün, bu akşam bir ekmek gerekiyorsa ne yapacaksın… Uzun bir üç nokta bu. Bugünlerde birilerine iş bulmaya çalışıyorum durmadan.

Ece Temelkuran, Kayda Geçsin’deki edebiyatın kıyısında duran yazılarıyla, bugünü belirleyenin adım adım gelişinin not defterini tutuyor. Kayda geçirilmiş günlerimiz ve hallerimiz, bugün hepimizi şaşkına çeviren “hızlı değişim”in o kadar da hızlı olmadığını düşündürüyor.
Ece temelkuran'la beni tanıştıran kitap. Konusunu bilmeden başladığım ve okurken bazı arkadaşlarımla konuşurken "bir batılı bir doğulunun sıkıntısını derdini nasıl anlatır" gibi tepkiler verenlere sonunda zorla okuttugum ve severek birebir yaşayarak okuduğum kitap. Ece Temelkuran da bence kesinlikle yaşayarak yazmış. Belki hemşerim olmasından dolayı belki tarzlarımızın yakın olması bilmiyorum ama ben keyifle okuyorum.herkesin keyifle okuyacağına inanıyorum :)
Müthiş . Kesinlikle faydalı bir kitap.
Bir bölümü şöyle,
Bu yazıyı siz okumayın. Ona okutun. Ona ... Canı sıkılmayana. Ne olup bittiğinden haberi olmayana ... "Ama ahi adamlar yapıyor be!" diyene okutun. "Ahi sen de paranoya yapıyorsun be!" diyene okutun. Siz, "Ne olacak bu işlerin sonu?" derken sizin kederinize, endişenize karşı gülene okutun. "Ahi onlar da hükumete karşı gelmeselerdi," diyene okutun. Umursamayana okutun bu yazıyı. Yoksa biz kendi aramızda konuşmuşuz ne yazar! Sorun onlara ... 2005'te terör suçu gerekçesiyle tutuklanan in­san sayısı 273 iken ne oldu da bu sayı 2010'da 12.897'ye çıku. Bu ülkede aniden hudayınabit gibi terörist mi yetişmeye başladı? Sorun onlara ... Dünyada terör gerekçesiyle tutuklu bulunan insan sayısı toplam 35.1 17. Türkiye'de aynı gerekçeyle tutuklu olan insan sayısı 12.897! Yani bu memleket dünyadaki toplam "teröristin" üçte birini banndıracak kadar mı çıldırmış? Sorun onlara ... Bunda hiç mi bir çapanoğlu olamaz? Eğer bir ülke tutuklu gazeteci sayısında dünya lideri olmuşsa, Rusya ve Çin'i bile geçmişse, sorun bakalım, korku sırasının onlara da gel­meyeceğinden nasıl bu kadar emin oluyorlar?
Gözaltında azami sürat Sorun onlara... Tutuklu gazetecilerin dünkü duruşması sü­rerken aynı anda neden onlarca avukatı birden gözaltına aldılar? Tutuklu gazetecilerin davasına giren avukatlar duruşmanın yan­sında çıkıp arama yapılan evlere gitmek zorunda kaldılar. Onlar oraya giderken İzmit'te 17 Öğrenci Kolektifi ve Halkevi tutukla­ması oldu. Aynı esnada İzmir Belediyesi'ne baskın düzenlenip gö­zaltılar yapıldı. Yani yakalanan adama sahip çıkacak kadar sayıda adam kalmayacak dışanda. Sorun onlara ... Nedir bu öfke? Mem­leketin yarısını içeri alıp, diğer yarısıyla ne yapacaklar sorun! Tutuklu gazetecilerin duruşması için dün sabah yola çıkarken, sizin de iyi bildiğiniz bir gazeteci arkadaşıma, "Gelmiyor musun?" diye sordum. Hiç duraklamadan şöyle dedi: "Ben gelmiyorum arkadaş. Korkuyorum." İnsanlann endişesini dile getirmek için gittiği yerde fotoğraf­lanmaktan korktuğu bir ülkede nasıl yaşamayı düşünüyorlar so­run. Herkesin saklandığı, herkesin kaçtığı, yıldınldığı bir ülkede kiminle konuşacaklarmış, sorun. Nasıl güleceklermiş? Kiminle yiyip içeceklermiş. Hapse atılan meslektaşlannın koltuklannda rahat oturabilecekler miymiş? "Van'da çocuklar soğuktan ölüyor" deyince bile insanlann üzerine yüründüğü bir ülkede, sorun ba­kalım biliyorlar mı, kimi seveceklermiş? Aynaya nasıl bakacak­larmış? Sorun onlara, on yıl sonra çocuklarına, "Ben hapse atılan gaze­tecilerin yerine oturdum, gazetecilik yaptım" nasıl diyeceklermiş? Radikal gazetesine sorun. Ahmet Şık, haberleriyle o gazeteyi ga­zete yaptı. Aksini düşünen varsa, yüzüm burada, gelsin söylesin. Nerede meslektaşları? Radikal isminin üzerine oturanlar neredey­di dün duruşma esnasında! Milliyet'in genel yayın yönetmeni ne­redeydi? Niye o kadar az insan vardı? Korkuyorlardı. Benim de ödüm kopuyor, doğruya doğru.
Keyfiniz yerinde mi? Şimdi sorun onlara, biz bu kadar korkmuşken nasıl keyfini çıkaracaklar "güçhi" tarafta olmanın? Ağzını kapaup, kollarını, ayaklarını bağlayıp dövdüğün adamla övünür müsün? Var mı bu delikanlılıkta? Çağlayan Adliyesi önünden ayrılıyordum dün. Elime bir basın bildirisi tutuşturuldu. Onur Yaser Can. Mimar, ressam, dalgıçmış. 1982 doğumluymuş. ODTÜ mezunuymuş. Esrar satın alınırken yakalanıp gözaltına alınmış, Öyle fena işkence etmişler ki psiko­lojisi bozulmuş. Sonunda adaletsizliğe dayanamayıp kendini öl­dürmüş. öylece yani. Sanki hiçbir şey olmamış gibi. Sorun onlara! Bir gün dandik bir sebepten gözaltına düşüp iş­kence ile kafayı yedirtilip sonra da intihara bırakılmaktan hiç mi korkmuyorlar? Sorun onlara, bu kadar korkuyla yaşanır mı? Bu kadar korku varken hiçbir şey yokmuş gibi yapılır mı? Ben de korkuyorum. Ama hiçbir şey yokmuş gibi yapmak da gücüme gidiyor. Sorun onlara hiç mi güçlerine gitmiyor. Sizin gibi bir insanın hiç yoktan korku uydurduğuna nasıl kendilerini bu kadar iyi inandırabiliyorlar? Sorun onlara.
Ece Temelkuranın ilk okuduğum kitabıydı.Yazılarında tek taraflı olması beni rahatsız etmişti. Okuyucunun kitaba göreceli bakıp kendi yorumlarını katmak yerine tek bir görüşü savunması okuyucuyu kısıtlamış.
Söz uçar,yazı kalır.Bence kitabın yazıldığı dönem doğru bir dönem kayda geçilmeli bazı şeyler.Tarihe ışık tutacak kayıtlar.Zaman geçtikçe değerinin anlaşılması umuduyla okudum.
“umut pek güven duyduğum bir sözcük değil ben inadı tercih ederim.umudum yok olsa bile inadım var.İnsanın yine de herşeye rağmen iyi olabileceğine,bu ülkenin içinde,dövüldükçe içinin çok derinine kaçmış bir iyilik tohumu olduğuna dair bir inatçı imanım var.
Benim de benim gibilerinde bu ülkeye dahil olduğunu söylemek sonra yeniden söylemek için sağlam tutmaya çalıştığım bir inadım var.Biz varız yani bizde varız” peki ya siz de var mısınız?
Romanlarına hayran olduğum kadının ne yazık ki siyasi görüşlerimiz uyuşmadığı için bu kitabını epey zorlanarak okudum. 2011 yılına ait gündemle ilgili yazmış olduğu gazete yazılarının derlendiği bir kitaptır.
Kürtler, her gün 24 saat Kürt meselesiyle yatıp kalkıyor ama Rize'de ki bir genç kendi yaşındaki Kürt gençlerinin neye öfkelendiğini, çocukların panzerlere niye taş attığını bilmiyor. İslamcılar, yılların mağduriyet alışkanlığıyla Atatürkçü bir kadını hakikaten korkutabildiklerine inanmıyor. Atatürkçü kadın, bir müslümanın kendini mağdur hissettiğine ikna olmuyor. Aleviler, dededen toruna fısıltıyla geçen Dersim acısını sessizce saklarken, Nevşehir'de bir adam Dersim'in Tunceli olduğunu bilmiyor...
Bugüne kadar Türkiye, aynaya baktığını sanırken, duvarda asılı, 1923'te çizilmiş bir tabloya bakıyordu.
Toprağın altına girdiysen ya çürüyüp ceset olacaksın, ya da tohum. Ben tohum olmaya çalışıyorum.
Ece Temelkuran
Sayfa 77 - Everest Yayınları
Silahların, sözcüklerin yerini çok hızlı alabildiği bu toprakta, insanların şimdi konuşması gerekiyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayda Geçsin
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733215
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Kayda Geçsin
Kayda Geçsin
Zaman, insanlığımı büyük ısırıklarla eksiltiyor… Birilerine iş bulmaya çalışıyorum durmadan.Onurlu bir ekmek için hep birlikte direnmeliyiz, doğrudur. Ama bugün, bu akşam bir ekmek gerekiyorsa ne yapacaksın… Uzun bir üç nokta bu. Bugünlerde birilerine iş bulmaya çalışıyorum durmadan.

Ece Temelkuran, Kayda Geçsin’deki edebiyatın kıyısında duran yazılarıyla, bugünü belirleyenin adım adım gelişinin not defterini tutuyor. Kayda geçirilmiş günlerimiz ve hallerimiz, bugün hepimizi şaşkına çeviren “hızlı değişim”in o kadar da hızlı olmadığını düşündürüyor.

Kitabı okuyanlar 104 okur

  • Remziye Eşin
  • Ayşen
  • Merve Özer Tezcan
  • Serkan Çakın
  • Elif ECVET
  • Devrim Ege
  • Sehriban Çelik
  • teneketrampetim
  • Zehra Balcı
  • Seren

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20.7
25-34 Yaş
%37.9
35-44 Yaş
%31
45-54 Yaş
%6.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.8
Erkek
%31.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.9 (7)
9
%19.2 (5)
8
%19.2 (5)
7
%15.4 (4)
6
%3.8 (1)
5
%11.5 (3)
4
%0
3
%3.8 (1)
2
%0
1
%0