Kayda Geçsin

7,8/10  (10 Oy) · 
48 okunma  · 
12 beğeni  · 
860 gösterim
Ece Temelkuran "inatla" kayda geçsin diye tarihe not düşüyor!.. "Umut pek güven duyduğum bir sözcük değil, ben inadı tercih ederim. Umudum yok olsa bile inadım var. İnsanın, yine de, her şeye rağmen iyi olabileceğine, bu ülkenin içinde, dövüldükçe içinin çok derinine kaçmış bir iyilik tohumu olduğuna dair bir inatçı imanım var. Benim de, benim gibilerin de bu ülkeye dahil olduğunu söylemek, sonra yeniden söylemek için sağlam tutmaya çalıştığım bir inadım var. Biz varız. Yani biz de varız..." Ece Temelkuran, kayıtları çok titiz tutulması gereken zamanlardan bildiriyor bu kitapta. Son iki yıllık tarihine o titizlikle bakıyor. Artık yazamaz hale getirilmenin, kaçınılmaz bir keskinleşmenin tarihine yani. "Kayda Geçsin" çünkü; bu zamanlar, o zamanlar... (Tanıtım Bülteninden)
Dilizar Daglioglu 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ece temelkuran'la beni tanıştıran kitap. Konusunu bilmeden başladığım ve okurken bazı arkadaşlarımla konuşurken "bir batılı bir doğulunun sıkıntısını derdini nasıl anlatır" gibi tepkiler verenlere sonunda zorla okuttugum ve severek birebir yaşayarak okuduğum kitap. Ece Temelkuran da bence kesinlikle yaşayarak yazmış. Belki hemşerim olmasından dolayı belki tarzlarımızın yakın olması bilmiyorum ama ben keyifle okuyorum.herkesin keyifle okuyacağına inanıyorum :)

Kader Babayiğit 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Ece Temelkuranın ilk okuduğum kitabıydı.Yazılarında tek taraflı olması beni rahatsız etmişti. Okuyucunun kitaba göreceli bakıp kendi yorumlarını katmak yerine tek bir görüşü savunması okuyucuyu kısıtlamış.

salih 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Söz uçar,yazı kalır.Bence kitabın yazıldığı dönem doğru bir dönem kayda geçilmeli bazı şeyler.Tarihe ışık tutacak kayıtlar.Zaman geçtikçe değerinin anlaşılması umuduyla okudum.

Kitaptan 11 Alıntı

Silahların, sözcüklerin yerini çok hızlı alabildiği bu toprakta, insanların şimdi konuşması gerekiyor.

Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 5)Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 5)

Kürtler, her gün 24 saat Kürt meselesiyle yatıp kalkıyor ama Rize'de ki bir genç kendi yaşındaki Kürt gençlerinin neye öfkelendiğini, çocukların panzerlere niye taş attığını bilmiyor. İslamcılar, yılların mağduriyet alışkanlığıyla Atatürkçü bir kadını hakikaten korkutabildiklerine inanmıyor. Atatürkçü kadın, bir müslümanın kendini mağdur hissettiğine ikna olmuyor. Aleviler, dededen toruna fısıltıyla geçen Dersim acısını sessizce saklarken, Nevşehir'de bir adam Dersim'in Tunceli olduğunu bilmiyor...

Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 5)Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 5)

Toprağın altına girdiysen ya çürüyüp ceset olacaksın, ya da tohum. Ben tohum olmaya çalışıyorum.

Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 77 - Everest Yayınları)Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 77 - Everest Yayınları)

Bugüne kadar Türkiye, aynaya baktığını sanırken, duvarda asılı, 1923'te çizilmiş bir tabloya bakıyordu.

Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 8)Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 8)

Dünya tarihinden biliyoruz ki, insan hamuru yeterince tarumar edildiğinde bir gün ülke delirebilir, toplumlar hastalanabilir ve hatta yatalak olup bir daha ayağa kalkamayabilir.

Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Everest Yayınları)Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Everest Yayınları)

Şimdi gördüğümüz bir çok kişi, malını korumak için önce antikomünist, sonra ülkede bunu savunanlar dindarlar olduğu için Müslüman oldu. Hiçbir hoca sana şunu anlatmaz : Peygamberimizin en büyük sünneti mülksüzlüktür.

Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 11 - Everest Yayınları)Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 11 - Everest Yayınları)

Poşulu Kürt çocuk uzak topraklarda değil, şehirlerin yanıbaşımızdaki sokaklarında anlatıyor öfkesini.

Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 3)Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (Sayfa 3)

Faşizm kötü adamların aniden gelip iyi adamların ağzını burnunu kırması değildir. Faşizm, insanlığın insanlıktan ağır ağır sıyrılarak çıkmasıdır. Gözle görülemeyecek kadar ağır ağır ve küçük küçük işleyen bir süreçtir. Eğer böyle olmasaydı bugün hiçbirimiz bu hayata katlanamıyor olurduk.

Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (EVEREST)Kayda Geçsin, Ece Temelkuran (EVEREST)
2 /