Düğümlere Üfleyen Kadınlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
12438
Gösterim
Adı:
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733093
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
“Bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım.”

Düğümlere Üfleyen Kadınlar, dünya değişirken büyülü bir yolculuğa çıkan dört muhteşem kadının, düşmenin ve yeniden ayağa kalkmanın hikâyesi…

EceTemelkuran, Ortadoğu’yu baştan başa kateden bu yol romanında hayata ve kadınlara taze bir nefes üflüyor.
480 syf.
·Beğendi·10/10
Hayat serüvenimde beni derinliklere sürükleyen ve cümle sonlarına dokundukça kendi hayatımdaki ekseriyetlere ulaştığım , nerde, ne zaman,kiminle olmak istediğimi sorgulatan muazzam bir eser...Ruhaniyetlerimizin farklı kişiliklere sahip olması , bazen kişliklerimizin umumi bir noktada kesiştiğini yansıtan, her kadının yüreğinde sakladıklarını , duygusal hüzünlerini ,kalbi matemini, gönül hazinesini çok güzel anlatan bir kitap.
Kitabı bitirip kendinizle baş başa kaldığınızda sizin iç aleminize dokunarak onları gün yüzüne çıkarmanıza yardımcı olabilecek imkânlar sağlıyor ...Büyüleyici sözcükleriyle gönüllere taht kurmuş ,okuyucuya sunulmuş muhteşem eserlerden biri...Bende bir kadın olarak hem cinslerimin okumasını tavsiye ediyorum.

Alıntılar;

“Kadınlar tanrıçalarını asla terk etmezler. Sadece gizlenmeleri için onlara yeri kostümler dikerler”

“Biri bana sarılırsa ayakta duramam, çünkü kalbim ablukada kalır o vakit. Düşmana teslim olmak daha kolay, onurun kırılır en fazla, ama beni seven birine teslim olursam… esir düşerim”

“Başka kadınların çaresizliklerine öfkelenen kadınlar muhakkak kendi çaresizliklerine öfkeleniyordur.”

“Fatima, Dido, el Kahina, Sibel, Meryem… adına ne dersen. Kadın kılık değiştirir sadece. Tahmin edersin ki erkek dünyasında hayatta kalmak için kıvrak olmak gerekiyor”

“Çünkü bir erkek bir kadının nefesi kadardır”

Bir kadının kalbini fena kırmış bir adam...

O adamı öldürmek için çölü geçmeyi göze almış dört kadın... Düğümlere Üfleyen Kadınlar bu yolculuğun romanı. Ne kadar sevilse de tamir olmayan o yaralı coğrafyada, Ortadoğu'da geçiyor. Saraylar devrilip, meydanlar dolarken sorular kalıyor geriye. Her yola en az bir soruyla çıkılır çünkü: Bir kadın ya da bir ülke nasıl sevilir sahiden?

"Amira, bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım. Yoksa biz ne kadar sevilsek tamir olmayız." 
(Tanıtım Bülteninden)
512 syf.
·Beğendi·10/10
Tunuslu dansçı Amira, Mısırlı akademisyen Maryam ve Türk gazeteci yazarımızın yolları Tunus'ta bir otelde kesişir. Renkli kişiliği ile Madam Lillai'nin da aralarına katılması ile Tunus, Libya, Mısır ve Lübnan'ı kapsayan gizemli yolculukları tam bir maceraya dönüşür. Arka planında Arap Baharı diye lanse edilen ama ne yazık ki, coğrafyayı parçalayıp kaosa sürükleyen olaylarında yer aldığı çok güzel bir kitap.
 • İki Yeşil Susamuru
  7.6/10 (614 Oy)514 beğeni2.911 okunma602 alıntı9.170 gösterim
 • Kahperengi
  8.1/10 (392 Oy)330 beğeni1.625 okunma265 alıntı8.339 gösterim
 • Bit Palas
  7.3/10 (400 Oy)278 beğeni2.041 okunma204 alıntı6.916 gösterim
 • Kadının Adı Yok
  8.4/10 (487 Oy)470 beğeni2.054 okunma949 alıntı12.083 gösterim
 • Su
  7.8/10 (623 Oy)531 beğeni2.207 okunma824 alıntı11.318 gösterim
 • Angela'nın Külleri
  8.7/10 (555 Oy)538 beğeni2.072 okunma229 alıntı12.089 gösterim
 • Mahrem
  6.7/10 (441 Oy)308 beğeni2.076 okunma535 alıntı20.812 gösterim
 • Anne Kafamda Bit Var
  8.4/10 (861 Oy)839 beğeni3.027 okunma463 alıntı10.181 gösterim
 • Araf
  7.3/10 (509 Oy)417 beğeni2.732 okunma398 alıntı13.439 gösterim
 • Kumral Ada Mavi Tuna
  8.4/10 (1.416 Oy)1.314 beğeni4.993 okunma2.196 alıntı18.544 gösterim
512 syf.
·Puan vermedi
Belki de Arap baharını en iyi anlatan kitaplardan birisi. Bir kadının intikam almak için giriştiği dolaylı serüven. Türkiye ve ortadoğu gerçeğini, kadın-devrim ilişkisini eşsiz mitolojik örnekler ile süsleyen Ece Temelkuran ,geniş hayal dünyası veya deneyimi ile muazzam bir eser sunuyor.
512 syf.
·Puan vermedi
Aşk hanımlar, yoklukla oynanan bir oyundur.

Bundan 3 yıl önce yurt bahçesinde kulakları çınlasın Havva diye bir arkadaşım vardı. Kendisi tam bir edebiyat aşığı idi. Sohbet sohbeti açarken seni okuduğum kitaptaki bir kahramana benzetiyorum. Kime benzediğini söylemeyeceğim oku ve kendin bulursun dedi. Aradan 1 yıl geçti. Getirttim kitabı okumaya başladım. Beni çok etkilemişti.

4 kadın hepsinin hikayesi birbirinden farklı, amaçları da lakin kimileri icin alakasiz bir amac icin birleştiler orta doğu sahraların da. Aşktan vurgun yiyenlerin seçtikleri bir idam sehpasında cellat olmak değilmiş meğersem hayalleri olan.
512 syf.
Yarası olan üç güçlü kadın.Hepsinin hesabı ayrı, ortak noktalarıysa bu yaraları açanların bir erkek olması.Kitap başlarda ağır aksak ilerlese de ortalarına doğru akıcı hale geliyor ve elinizden düşüremez hale geliyorsunuz.Ders niteliğinde o kadar öğüt verici cümleleri var ki, kendinizi bu hikayeye kaptırıveriyorsunuz.

''Birini sevince...Birinin seni sevmesine izin verince ...Peki teslim olunca diyelim...Teslim olunca insanın göbeğinde...Evet göbek deliğinin etrafında...Daha önce orada olduğunun farkında olmadığı bir yara peydahlanıyor.Artık o yaranın sızısı ancak o teslim olduğun kişi orada olunca geçiyor.Hayatta kalmaktan, ayakta kalmaktan daha çok düşündüğün başka bir şey oluyor artık.Böylece küçülüyorsun, yumuşuyorsun, güçsüzleşiyorsun.Anlıyor musun acaba beni?'' syf 377
480 syf.
·6211 günde·Beğendi·10/10
Ece Temelkuran
Hayatimin en yorucu, belirsizliklerde dolu ve kesinlikle bana dayanak olacak olguların arayışında olduğum bir dönemde karşıma çıkmıştı Ece Temelkuran ve en çok etkilediğim kitabı ‘ Düğümlere üfleyen kadınlar ‘

Öyle bir nefeste , heyecanla,sonunu görmek umuduyla değil tam tersi sindire sindire,notlar alarak,iki iki tekrarlayıp karakterlerin hepsiyle iç içe olarak okuduğum belki tek kitaptır.

İmgesel olguları yoğun,gerçekle Spiritüalizmin sınırları arasında gerili bir ipte yürüyormuş hissi uyandıran ve kesinlikle okurken sizi dış dünyadan koparıp alacak bir kitap. Kitabı bitirip kendi dünyanıza döndüğünüzde artık birtakım şey
lerin eskisi gibi olmayacağını ve yaseminlere olan bakış açınızın tamamen değişeceğine eminim.
509 syf.
·6 günde
Kitabı anlatmaya nerden başlasam nasıl başlasam bilemiyorum. Kitap, bir kitaptan daha fazlası diyebilirim sanırım.
Aksiyon sahnelerini aratmayan olay örgüsü, her adımda bir kez daha insanı şaşırtan maceraları, birbirinden farklı karakterleri ve daha nicesi...
Konusuna değinmek gerekirse aşkı, tutkuyu, tarihi, siyaseti, coğrafyayı, felsefeyi konu alan yani içinde her konudan bir şeyler barındıran bir kitap Düğümlere Üfleyen Kadınlar.
Birbirinden farklı 4 kadının bir yolculuğa -zorunlu sebeplerden- çıkıp aslında kendilerini buldukları, bu yolculuk sırasında da neler yaşadıkları çarpıcı ve etkileyici bir şekilde anlatılıyor.
Ece Temelkuran öyle güzel yazmış ki nefes kesici olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben nefesimi tutarak okudum hatta.
Şimdiden herkese iyi okumalar :)
480 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Kitap Arap Baharı'nın ortasında yolları Tunus'ta bir otelde kesişen dört kadını ve çıktıkları gizemli yolculuğu anlatıyor. Saraylar devrilip,meydanlar acıyla dolarken bir kadının ve bir ülkenin nasıl sevileceğini anlatıyor.

Dört kadınlana kendi çöllerini kalplerinde taşımayı öğreten hayat,bu yolculukta onlara çöl ortasında erguvan yetiştirmeyi öğretiyor.

Bu kadınlardan biri olan gazeteci, muhalif kimliğinden dolayı Türkiye'den uzaklaşmak zorunda kalıp Tunus'a gelen anlatıcımız.
Diğeri, devrim için meydanlarda savaşmış akademisyen kimliğiyle güçlü bir direnişçi olan Mısırlı Maryam.
Bir diğeri, dans etmeyi seçtiği için ailesi ve çevresinden dışlanan, küçümsenen, namus ve utanç kisvesiyle toplumdan itilmiş yine devrimci ve direnişçi olan Tunuslu Amira.
Ve gizemli kişiliğimiz Libyalı Madam Lilla, kendi geçmişiyle yüzleşmek için planladığı yolculuğa, kendilerini keşfetmelerini ve kim olduklarını anlamalarını sağlamak için kendi çöllerini kalplerinde taşıyan bu üç kadını da dahil ediyor.

Yolculukta kadınlar ortak acılarıyla birbirine yoldaş olup yaralarını sarıyorlar, kendilerini buluyor, keşfediyorlar, geçmişleriyle yüzleşiyorlar.
512 syf.
·10/10
Temelkuran'ın entelektüel bilgisinden olsa gerek, oldukça yoğun ve uzun. Siyasi fikirler, bambaşka dünyaların kadınları ve Dünya'nın bambaşka coğrafyaları harmanlanmış, ortaya kadınlar için bir yol haritası çıkmış.
Bir kadın olarak yolumu çizmemde çok büyük rol oynayan, kütüphanemde duracak ve ileride kızıma, kız torunuma ve daha nice güzel kadınlara armağan edeceğim bir başyapıt.
480 syf.
·19 günde·8/10
Yarası olan üç güçlü kadın. Üç farklı karakter. Hepsinin hesabı, yaşamları farklıdır. Tunuslu dansçı Amira, Mısırlı akademisyen Maryam ve Türk gazeteci yazarımız Tunus'ta bir otelde kalmalarıyla tanışıyorlar. Madam Lillai de aralarına katılmasıyla olaylar gelişiyor. Dördününde sakladıkları, kaçtıkları şeyler var. Ve tek bir olayda dört kadın ortaklaşa yer alıyor.
Arap baharını yazar, dört kadının yaşadıklarıyla harmanlayarak çok güzel aktarmış.
İlk sayfalarda durağan bir anlatım var ve yer yer çok sıkılıp bırakmak istesem de sonlara doğru daha akıcı. İyiki baştan bırakmamışım dedirtti. Şans verip okunması gereken bir roman!
512 syf.
·Beğendi·9/10
Amira,Maryam,Madam Lilla ve yazarımızım Tunus'ta bir otelde yollarının ve kaderlerinin kesişmesiyle başlayan ve planlamadıkları bir yolculuğa çıkarak devam eden bir hikaye.
Çölü aşmak için çıktıkları yolda her kadın kendi hikayesine bir son bulmaya çıktıklarını anlıyorlar. Mitoloji,aşk,entrika... Kendinizden birşeyler bulmak isterseniz çok şey anlatılıyor bu kitapta...
Anlatımda olaylar yavaş ilerliyor sıkıcı gelebilir zaman zaman fakay olay odaklı değilde anlam odaklı bakarak okursanız bence sıkılmadan sindire sindire benim gibi altını çize çize okursunuz :))
Herkese tavsiye ederim...
Kendinizi bu kadar ciddiye almayın. Ne siz, ne prensipleriniz ve hatta hepimizden sakladığınız sırrınız bile o kadar önemli değil. Bu kadar önemli olduğunuzu sanırsanız, gün gelir intihar edersiniz.
"...İçim sıkıldı. Kaybeden-
ler tarihine sadece bir dipnot ile girecek insanları yazmaktan içim
kurumuş. Böyle bir şey demek istedim, demedim."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733093
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
“Bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım.”

Düğümlere Üfleyen Kadınlar, dünya değişirken büyülü bir yolculuğa çıkan dört muhteşem kadının, düşmenin ve yeniden ayağa kalkmanın hikâyesi…

EceTemelkuran, Ortadoğu’yu baştan başa kateden bu yol romanında hayata ve kadınlara taze bir nefes üflüyor.

Kitabı okuyanlar 2.268 okur

 • Elif Kygsz
 • Taylan Bodur
 • Melek☾☆
 • Bekir ÇAVUŞ
 • Fide
 • neslihan
 • Nilay Köroğlu
 • Sevim
 • Okur
 • Emine ibiş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%17.4
25-34 Yaş
%32.9
35-44 Yaş
%29.3
45-54 Yaş
%12.6
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.1
Erkek
%10.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (109)
9
%10.6 (62)
8
%14 (82)
7
%11.6 (68)
6
%6.1 (36)
5
%3.7 (22)
4
%2.2 (13)
3
%1.9 (11)
2
%0.7 (4)
1
%1.2 (7)

Kitabın sıralamaları