Düğümlere Üfleyen Kadınlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.713
Gösterim
Adı:
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733093
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
“Bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım.”

Düğümlere Üfleyen Kadınlar, dünya değişirken büyülü bir yolculuğa çıkan dört muhteşem kadının, düşmenin ve yeniden ayağa kalkmanın hikâyesi…

EceTemelkuran, Ortadoğu’yu baştan başa kateden bu yol romanında hayata ve kadınlara taze bir nefes üflüyor.
Tunuslu dansçı Amira, Mısırlı akademisyen Maryam ve Türk gazeteci yazarımızın yolları Tunus'ta bir otelde kesişir. Renkli kişiliği ile Madam Lillai'nin da aralarına katılması ile Tunus, Libya, Mısır ve Lübnan'ı kapsayan gizemli yolculukları tam bir maceraya dönüşür. Arka planında Arap Baharı diye lanse edilen ama ne yazık ki, coğrafyayı parçalayıp kaosa sürükleyen olaylarında yer aldığı çok güzel bir kitap.
Belki de Arap baharını en iyi anlatan kitaplardan birisi. Bir kadının intikam almak için giriştiği dolaylı serüven. Türkiye ve ortadoğu gerçeğini, kadın-devrim ilişkisini eşsiz mitolojik örnekler ile süsleyen Ece Temelkuran ,geniş hayal dünyası veya deneyimi ile muazzam bir eser sunuyor.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.993 Oy)19.924 beğeni45.626 okunma3.580 alıntı192.865 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.010 Oy)11.809 beğeni29.637 okunma1.687 alıntı155.006 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.135 Oy)13.967 beğeni36.181 okunma3.799 alıntı153.799 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.469 Oy)6.149 beğeni16.298 okunma1.969 alıntı70.383 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.918 Oy)9.458 beğeni26.622 okunma1.815 alıntı136.109 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.254 Oy)9.250 beğeni27.608 okunma2.931 alıntı121.738 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.058 Oy)5.727 beğeni19.071 okunma966 alıntı95.733 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.941 Oy)9.210 beğeni30.244 okunma926 alıntı146.688 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.8/10 (3.919 Oy)3.806 beğeni11.972 okunma1.166 alıntı38.891 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (5.030 Oy)5.589 beğeni16.839 okunma995 alıntı79.657 gösterim
Aşk hanımlar, yoklukla oynanan bir oyundur.

Bundan 3 yıl önce yurt bahçesinde kulakları çınlasın Havva diye bir arkadaşım vardı. Kendisi tam bir edebiyat aşığı idi. Sohbet sohbeti açarken seni okuduğum kitaptaki bir kahramana benzetiyorum. Kime benzediğini söylemeyeceğim oku ve kendin bulursun dedi. Aradan 1 yıl geçti. Getirttim kitabı okumaya başladım. Beni çok etkilemişti.

4 kadın hepsinin hikayesi birbirinden farklı, amaçları da lakin kimileri icin alakasiz bir amac icin birleştiler orta doğu sahraların da. Aşktan vurgun yiyenlerin seçtikleri bir idam sehpasında cellat olmak değilmiş meğersem hayalleri olan.
Yarası olan üç güçlü kadın.Hepsinin hesabı ayrı, ortak noktalarıysa bu yaraları açanların bir erkek olması.Kitap başlarda ağır aksak ilerlese de ortalarına doğru akıcı hale geliyor ve elinizden düşüremez hale geliyorsunuz.Ders niteliğinde o kadar öğüt verici cümleleri var ki, kendinizi bu hikayeye kaptırıveriyorsunuz.

''Birini sevince...Birinin seni sevmesine izin verince ...Peki teslim olunca diyelim...Teslim olunca insanın göbeğinde...Evet göbek deliğinin etrafında...Daha önce orada olduğunun farkında olmadığı bir yara peydahlanıyor.Artık o yaranın sızısı ancak o teslim olduğun kişi orada olunca geçiyor.Hayatta kalmaktan, ayakta kalmaktan daha çok düşündüğün başka bir şey oluyor artık.Böylece küçülüyorsun, yumuşuyorsun, güçsüzleşiyorsun.Anlıyor musun acaba beni?'' syf 377
Amira,Maryam,Madam Lilla ve yazarımızım Tunus'ta bir otelde yollarının ve kaderlerinin kesişmesiyle başlayan ve planlamadıkları bir yolculuğa çıkarak devam eden bir hikaye.
Çölü aşmak için çıktıkları yolda her kadın kendi hikayesine bir son bulmaya çıktıklarını anlıyorlar. Mitoloji,aşk,entrika... Kendinizden birşeyler bulmak isterseniz çok şey anlatılıyor bu kitapta...
Anlatımda olaylar yavaş ilerliyor sıkıcı gelebilir zaman zaman fakay olay odaklı değilde anlam odaklı bakarak okursanız bence sıkılmadan sindire sindire benim gibi altını çize çize okursunuz :))
Herkese tavsiye ederim...
Temelkuran'ın entelektüel bilgisinden olsa gerek, oldukça yoğun ve uzun. Siyasi fikirler, bambaşka dünyaların kadınları ve Dünya'nın bambaşka coğrafyaları harmanlanmış, ortaya kadınlar için bir yol haritası çıkmış.
Bir kadın olarak yolumu çizmemde çok büyük rol oynayan, kütüphanemde duracak ve ileride kızıma, kız torunuma ve daha nice güzel kadınlara armağan edeceğim bir başyapıt.
Ece Temelkuranla okulda çok sevdiğim bir öğretmenim sayesinde tanışmıştım ve bu kitap da onun hediyesiydi. Nasıl başladım nasıl bitti inanın hiç bilmiyorum o denli akıcı,o denli mükemmel bir kitap. Biri çok feci kırılmış ve kendini kıran adamı bulup öldürmek isteyen, diğer üçü de bu ölüme ikna olmuş, yardım etmeyi kabul etmiş kadınlar... Ve çölleri aşarak o adamı aramaları... Kitap tam olarak böyle başlıyor. Bana göre bu kitabın bir türü yok ya :)
Muhammed'in mektuplarını okurken aşk romanı, okuyorum, Maryam'ın kaleme aldığı Tanrıça Dido'nun yazıtlarını okurken mitolojik bir kitabı araştırıyorum, çöllerde geçen günlerini okurken de bir macera kitabı içinde buldum kendimi. Genel olarak baktığımda zamanımın tek saniyesinin boşa geçtiğini düşündürmeyecek bir kitap Düğümlere Üfleyen Kadınlar. Önerebileceğim ve yeniden okuyabileceğim türden bir kitap.
Ayten Ernaz TiryakiAyten Ernaz Tiryaki, Düğümlere Üfleyen Kadınlar'ı inceledi.
2 saat önce, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 8/10 puan
Öncelikle kitabın diline değinmek istiyorum. Çok eğlenceli bir anlatımı var. Süslü, sanatlı, göndermeli ve yeni anlamlar yüklü kelimelerden oluşan esprili bir dili var kitabın...
Kendi dilini yamalı bohça gibi kullanan yazarları düşününce, yazarın yeteneğini taktir etmemek mümkün değil!

Kitap, kadınlar için yazılmış, kadınları anlatan, kadınca bir kitap . Bir de onları anlamaya çalışacak erkekler var tabi! Coğrafyası Ortadoğu olan üç kadın-aslında dört-onların sırlarla örülü yaşamları bir yolculukla; öyle bir yolculuk ki, kendi içlerine dogru sarsıcı bir yolculukla kaynaşıp bütünleşir. Bu birbirinden farklı dört karakter ilginç ve esrarlı geçmişleri ile macera dolu yolculuklarını, yaralarını sarmış ve iyileştirmiş olarak tamamlayacaklardır. Ne mutlu onlara! :)
'kızına ihanet etme. Kız kardeşine güven.'
Çölü geçmek için yola çıkan bu dört kadın kendi hayatlarının çölünü aşmak için mücadele ediyor.
Hikayenin başından beri kitabın eksiği olarak gördüğüm birşey var. İncelemede kesin yazarım dediğim bir şey. O da anlatım tekniği. Kitap heyecanla ilerliyor, sonra pat diye kesiliyor. Sıkılıyorsunuz bazen. Sonunu merakla bekleyip mecburen okumanız gereken bir anlatım tarzı.

Hep okurken içimden geçen "off tamam yine heyecanlı bir şey olmuş da sıktı ama artık" oldu. Olaylar kafamda bir o yana bir bu yana uçuşuyordu. Hatta içimden geçirdim ki, "kusursuz bir kitap olabilirdi; ama olaylar şöyle olmuştu, şöyle olacağını bilmiyorduk gibi ara hikayeler yüzünden kendi ayağına sıkmış anlatım."

Kitaptaki ana karakterin, anlatıcının işi yazıya dökmeye başlamasıyla (400lü sayfalarda) bu düşünde daha da fışkırdı. Sonra anlatıcı resmen benim eleştirime cevap verdi. O kısmı okuduktan sonra bir daha eleştirmemeye karar verdim. O an anlatıcıyla konuşuyorum hissi uyandırdı bende. Ki bu da kusursuzluğa bir adım oluyor. Diyordu ki ana karakter:
" klozet kağıdı yuvarlak olduğu için, böyle bir anlatımın yakışacağını düşündüm. Yuvarlak bir anlatım tarzı. Uçları kavuşmayan bir çember şeklinde. Zira kâğıtları çekerken, hepsi parçalandı, kavuşmuyor birbirine. Bence kadınların hikâyelerini bu şekilde anlatıyorlar. Ortasından bir yerinden başlıyorlar, sonra başa dönüyorlar, başladıkları yere gelip oradan devam edip sonunu anlatıyorlar." (Sayfa 407)

İşte bu açıklamadan sonra kafamda deli sorular oluştu? Bu hikaye gerçek mi, gerçekten böyle mi yazıldı? Ana karakterin dediği gibi uydurdu mu yalandı mı artık bende bilmiyorum. Ömrüm boyunca bir hülyalı anı olarak kalacak kitap benimle.

Bir şeyi daha merak ediyorum aslında. Bu kitabı okuyan erkekler nasıl bakıyor. Zaman zaman sıkılan ben gibi, hisseden oldu mu?

Sonuçta kitap gibi kitaptır. Hâlâ bu olaylar bir yerlerde gerçekten yaşanıyor, buna eminim. Okuyucusunun hangi soruyu soracağını bilen ve yanıt veren bir kitap. Kadın olarak, hayatın tam da bittiğini düşünürseniz sizi kendinize getirecek olan da bir kitap. Anlatıcının o kıyak cevabı ile tavsiye edilir kategorisine giren bir kitap oldu

Bu kitaptan kendime çıkardığım ders, tam da hayatımın yıkık dökük bir anında şöyle: "Ben madam lilla gibi olmak istemiyorum. Sen giderken, tüm dünyada kırık kalpler istemiyorum. Bu yüzden bu gidişi durdurarak bir hikaye yazmaya çalışacağım. Kendi hikayemi ve seninle..." Öyle yani...

Neyse benim kafam karışık, karışsa da gerçekten okumaya değer bir hikayeydi. Tavsiye ediyorum yani, hadi şimdi beni kafamdaki hülyalı hikâye ile başbaşa bırakın.
Başka birinin kitabıydı, bilmiyorum kimin. Elime alıp okumaya başlamıştım. Okumaya devam edemedim tabii. Üzerimde o kadar çok etki bırakmıştı ki aylar sonra aldım ve bir günde bitirdim. Tam bir kadın dayanışması içeriyor. Bu kitap erkekler için sıkıcı olabilir. Bayanlar okumanızı tavsiye ederim. Kadınların gücünü neler yapabileceklerini bu kitap önümüze seriyor.
Kadınlık, kadin hakları, kadın dayanışması, kadın mücadelesi ve kadınların coğrafyadan coğrafyaya değişen kaderleri üzerine bir kitap...kısaca kadın kokan bir kitap..tiyatro oyunu da çeşitli illerde sergileniyor..her kadın okunmalıdır diye düşünüyorum
" Kurnazlığı zeka zannedenlerin topraklarında nezaketiniz sizi aptal gösteriyor olabilir. Aldırmayalım. "
Kendinizi bu kadar ciddiye almayın. Ne siz, ne prensipleriniz ve hatta hepimizden sakladığınız sırrınız bile o kadar önemli değil. Bu kadar önemli olduğunuzu sanırsanız, gün gelir intihar edersiniz.
"Bütün aşklar budur. Aşk, kadınlar yorulunca biter. Kadınlar bir adamı değil, bir mezarlığı terk eder."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750733093
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
Düğümlere Üfleyen Kadınlar
“Bize kadınları nasıl seveceğimizi anlatan bir kitap lazım. Yoksa hep böyle şapşal ve kavruk kalacağız. Bize kadınların nefesini genişletecek, o nefesin rüzgârına yelken açmamızı öğretecek bir kitap lazım.”

Düğümlere Üfleyen Kadınlar, dünya değişirken büyülü bir yolculuğa çıkan dört muhteşem kadının, düşmenin ve yeniden ayağa kalkmanın hikâyesi…

EceTemelkuran, Ortadoğu’yu baştan başa kateden bu yol romanında hayata ve kadınlara taze bir nefes üflüyor.

Kitabı okuyanlar 1.093 okur

 • Nur
 • Eda GÜNDAY
 • Roniya
 • Tugbazynk
 • Zeliha Oğraş
 • Dilan Lodos
 • Ozge Catar
 • Özgür İncesu
 • Cemre T.B
 • Elif Nur NİCAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%17.4
25-34 Yaş
%32.9
35-44 Yaş
%29.3
45-54 Yaş
%12.6
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.1
Erkek
%10.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.3 (75)
9
%15.4 (52)
8
%16.3 (55)
7
%15.7 (53)
6
%9.5 (32)
5
%6.5 (22)
4
%3.6 (12)
3
%2.7 (9)
2
%1.2 (4)
1
%0.9 (3)

Kitabın sıralamaları