8,6/10  (71 Oy) · 
202 okunma  · 
60 beğeni  · 
2.674 gösterim
Mademki insanı anlatıyoruz, öyle ise Onun mutluluğu için yazacağız; bu da, çirkinde bile var olabilen güzelliği aramak uğruna nice bir ömrü harcamak demek olacaktır. Sanat adamının çok zor olan görevi de zaten burada başlar. Hayat ile ömür arasındaki bağların oluşturduğu hem birbirinden ayrı hem içiçeleşmiş bir hürriyet bizim aradığımız mutluluğu meydana getirebilir mi?Bu soru, bize, insanın dünü, bugünü, yarını ile birlikte ölüm sonrası dünyasını da bir arada düşünmek mecburiyetini yüklüyor. İyinin, doğrunun ve güzelin uğrunda umutlanmış bir ömür, hayatı ve sonrasını gözardı edemez. O vakit de Bütünlük ve Birlik söz konusu edilecektir. Orta Asyadan Anadolu ve Rumeli topraklarımıza büyüyüp beslenmiş bir kültürün değişik halkalarında ham iken pişmiş olan bizim insanımız için bu Birlik ve Bütünlük çok önemlidir. İnsanımızın mutluluğunu istiyorsak saldırmak ve yıkmak yerine güzelliğin yapıcı yolunu seçmek zorundayız.
(Tanıtım bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  265
 • ISBN:
  9789753710008
 • Yayınevi:
  İrfan Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Dünki Türkiye dizisinin ilk kitabı olan "Kilit" benim için artıları ve eksileri olan bir kitaptı. Ayrıca kitabın devam kitapları "Anahtar" ve "Kapı"yı da hemen okumak istiyorum.

Kitaba başlamadan sadece Alpaslan'ın Malazgirt Zaferini okuyacağımı sanmıştım ancak fena halde yanılmışım...

Büyük Selçuklu Devleti hakkında ne yalan söyleyeyim bir Osmanlı Devleti hakkında bildiğim bilgi vb. şeyler yoktur. Ancak bu kitap bana Büyük Selçuklu Devleti hakkında yepyeni şeyler kazandırdı denilebilir.

Kitap Sarı Hoca denilen Alim Zatın Küçük Alpaslan'a ders anlatması ile başlıyor. Ardından yapılan bozgun ve dur durak bilmeyen mekanlara gidişimiz... Kitapta başta olaylar çok yavaştan anlatılırken birden yıllar atlanıyor birden bakmışız Alpaslan Dandanakan Savaşında, bir bakmışız babası Çağrı Bey O'nu ordunun başına geçirmiş. Tabi o kadar hızlı atlama yok ama kitabın başındaki kadar uzun anlatım ve olaylar döngüsü yok. Başta çok uzun anlatma kitaptaki eksi verdiğim yerdi. Artı verdiğim yer ise karakterlerin derinlemesine analizi ve içlerinde yaşadıkları ikilem, aşk, özlem gibi duyguları gördüm. Ayrıca bir de olay sadece Büyük Selçuklu Devleti olaylarını anlatmıyor; Bizans'ı geçiyor ve aynı zamanda Türk olan Peçenekli boyunun yaşadığı siyasi olaylara tanık oluyor Peçenekli birkaç karakterlerle zaman geçiriyoruz:Boğaç, Balçar.

Kitaba aynı zamanda adını veren kilit de Alpaslan'ın amcası Sav Tekin Bey'in Karahanlılardan bulduğu Bizans yapımı bir kilit... Bu kilidi Alpaslan'a veriyor. Sarı Hoca ise bunu açmaya çalışıyor ancak kilidin açılmak için beklediği bir şey var: Anadolu'ya girmek, ilk tohumların yerleşmenin savaşın yapılması...

Kitabı kendimce anlatmaya çalıştım.  Kitabın devamları "Anahtar" ve "Kapı"yı da okuyacağım inşaAllah. Herkese iyi okumalar dilerim...

Bahar Öztan 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eserde tarihimizi roman şeklinde anlatması akılda kalıcı olmasını sağlamış. Ama sadece yazarin etki etmesiyle ortaya cıkan yapıtlardan biri değil tarihimizin büyük başarısı da romanda büyük etki göstermiştir. Donemin sosyal zihniyet inide yansıtmayi başarmış bir roman. Onemli eserlenden biri ...

Kilit benzeri kitaplar

Akif eylence 
 28 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünki türkiye ve alpaslan'ı anlatmış sepetçioğlu, malazgirt ve dandanakan da kör karanlik bir zamanda alpaslanin nasıl başarilı olduğunu anlatiyor. Bir sarı hocaya hasret alpaslan ve anadoluya hoca ahmet yesevinin gönderdiği müritlerle muvaffak olan bir liderin hayati hikaye şeklinde anlatilmış belki herkes tarihi roman sevmez belki tarih sıkar lakin bu romani okumayan insan kendini kandırıyor anadolu üzerinde yaşayan herkes bu romani alip eline okumasi gerek..

esra ak 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bana tarihi öğreten ve sevdiren kitap serisi....

X 
22 Şub 15:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Birden 15-16 yaşıma döndüm. Özellikle lise çağlarında ki gençlerin okuyacağı ve keyif alacağı bir kitap. Kitabın dili vs çok iyi. Ya söyleyecek fazla birşey de yok spoiler de vermek istemiyorum. Neredeyse her kitabın ilk 15-20 sayfası sıkıcı gekir. Sabırla okuyun seveceksiniz. :)

Cahil Okur 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Son zamanlarda okuduğum en güzel tarihi romanlardan bir tanesiydi. Sepetçioğlu ile ilk tanışmam ve ben oldukça memnun kaldım. Detaylı incelemem için https://cahilokur.blogspot.com.tr/...ap-yorumu-kilit.html adresine beklerim.

KUMRAL DEDE 
12 Tem 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Serinin ilk kitabı . ALPARSLAN in çocukluğu ve Sarı hoca arasında geçen kısımlar harika. Çağrı ve Tuğrul Beyler tanımak adına okunacak ilk kitaplardan. Rüyada gibi ...

Serdar Poirot 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir serinin aynı güzellikteki başlangıç romanı. Selçuklu sultanı Alparslan'ın çocukluğundan başlayıp Malazgirt savaşı öncesine giden bir hikaye. Hocası Sav Tekin, Alparslan'a bir Bizans kilidi verir. Bu kilidin manası çok sonraları anlaşılacaktır. Bir yandan Selçuklu devletinin kuruluşu ve gelişmesi bir yandan da Avrupa'ya geçen Peçenek beylerinin hikayesi anlatılır. Peçenek beylerinden Kegen Bey'in oğlu Balçar ile Alparslan'ın yolları ve hikayesi bir yerde kesişecektir. Selçuklunjn var olma mücadelesi ve yaptığı savaşlar da detaylıca anlatılıyor. Mutlaka okunması gereken romanlardan biri.

Muhammet Çelik 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hiç düşündünüz mü? Eski dünyada en güzel memleket neresidir? Veya aklınıza cevap olarak Anadolu gelmiş midir?

Eğer gelmişse size soruyoruz. Onca memleket gezen ecdat böyle bir memleketi bize seçtiklerinin farkında mısınız?

Oğuzlar Orta Asya'dan Balkanlara kadar birçok memleket gezmiş ancak en fazla ehemmiyeti Anadolu topraklarına vermiştir.

İşte bu değerin kilidi nasıl açıldığını anlatan kitap.

Hikayenin akışı süper. Adeta içeride bir kahraman oluveriyorsunuz. Alparslan ile büyüyerek onunla büyük savaşa hazırlanıyorsunuz.

Emre ELMAS 
 10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

En küçük ayrıntıyı bile bir sayfaya betimleyerek sığdıran ve artıran bir yazar Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU.Açıkçası ilk okuduğumda çok zorlanmıştım çünkü tarihi betimlemelerle doldurarak anlatan bir yazarın kitabını okuyordum.Alıştım daha sonra ve o zorlanma yerini çok farklı bir tad ve zevke bıraktı.
Kilit,Anadolu'ya gelişimizin öyküsünü anlatır güzel bir kurguyla.Alpaslan ve bilge hocalarının öncülüğünde Anadolu'nun kilidini kırıp kapıyı sonuna kadar açmamızı farklı bir tad bularak okuyoruz Kilit'te.

3 /

Kitaptan 17 Alıntı

Zeliha 
14 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Sonra, yavaşça: "Geçmiş olsun." Dedi. "Dertlenme. Budanmamız lazımdı; budandık. Her ağaç gibi..."

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 27 - İrfan yayınevi)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 27 - İrfan yayınevi)
Ali Fuat 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Balçar, tek bir sözle cevap vermek yerine uzun uzun o koşarken birdenbire duruveren atı anlatmak istedi. Ama ağzından kısa bir cevap çıktı. "Üzüldüm ki hem de ne..." "Gün batarken de üzülür müsün Balçarım?" Babasının ne demek istediğini anlamaya çalışıyordu. Dedesinin ölümü neydi, günbatımı neydi?..

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 124)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 124)

Kapalı kutuda boğma Selçuklu'yu.. Kapalı kutuda ne yetişir ki.. Üstüne kilidi vurdun mu hapissin, denize kilit vur bakalım hadi.. göğe kilit vur...

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 177 - İrfan Yayıncılık)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 177 - İrfan Yayıncılık)

Millet de ata benzer; soylu, yürük, süğlün atlara benzer.. Binicisi sağlıklı olmalı...

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 195 - İrfan Yayıncılık)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 195 - İrfan Yayıncılık)
Ali Fuat 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçinde kocaman bir dağın, sert katı kayalıklar halinde ve birbiri üstüne yıkılır gibi olduğunu hissetti. Birbiri üstüne yığılan kayalardan sesler yükseliyor; sesler, harlı bir demirci ocağında buharlaşıyor Kegen Bey'in damarlarında zonkluyordu. "Haklısın Balçarım" dedi; "Dedenin ölümü, günbatımına benzemez. Günbatımı değil."
Kocaman dağın yıkılan kayaları gelip sanki yüreğinin başına oturmuştu. Soluk aldırmayan, yüreğini keskin kırık dişlerle dişleyen kayalar, yüreğini?..
Kegen Bey, yüreğinin de babasıyla birlikte çimenlerin altında gittikçe topraklaşmakta olduğunu sezinledi.

Kilit, Mustafa Necati SepetçioğluKilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu
Cahil Okur 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bilge Kağan ne demiş; Türk milleti sen açken tokluk nedir bilmezsin ama bir kere doydun mu da açlığı hiç düşünmezsin.

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 24)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 24)
Ali Fuat 
 27 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sarı Hoca yine gözlerini yumdu..
Gördüklerinin gözlerinden uçup gitmesini istemiyormuş gibi sımsıkı sıktı.

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 175)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 175)

Her kilidin açılması gerekir ki o kilidin kilitlediği yere giresin de oturacaksan oturasın; yurt yapacaksan yurt yapasın..

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 16 - İrfan Yayıncılık)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 16 - İrfan Yayıncılık)
KUMRAL DEDE 
 13 Tem 2016 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sav Tekin'in içinden Alparslan'ı kucaklamak gelmişti,bir insan galiba kendi kendini kucaklayamazdı.

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 146 - ötüken)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 146 - ötüken)
2 /