8,7/10  (56 Oy) · 
154 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.829 gösterim
Mademki insanı anlatıyoruz, öyle ise Onun mutluluğu için yazacağız; bu da, çirkinde bile var olabilen güzelliği aramak uğruna nice bir ömrü harcamak demek olacaktır. Sanat adamının çok zor olan görevi de zaten burada başlar. Hayat ile ömür arasındaki bağların oluşturduğu hem birbirinden ayrı hem içiçeleşmiş bir hürriyet bizim aradığımız mutluluğu meydana getirebilir mi?Bu soru, bize, insanın dünü, bugünü, yarını ile birlikte ölüm sonrası dünyasını da bir arada düşünmek mecburiyetini yüklüyor. İyinin, doğrunun ve güzelin uğrunda umutlanmış bir ömür, hayatı ve sonrasını gözardı edemez. O vakit de Bütünlük ve Birlik söz konusu edilecektir. Orta Asyadan Anadolu ve Rumeli topraklarımıza büyüyüp beslenmiş bir kültürün değişik halkalarında ham iken pişmiş olan bizim insanımız için bu Birlik ve Bütünlük çok önemlidir. İnsanımızın mutluluğunu istiyorsak saldırmak ve yıkmak yerine güzelliğin yapıcı yolunu seçmek zorundayız.
(Tanıtım bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  265
 • ISBN:
  9789753710008
 • Yayınevi:
  İrfan Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Bahar Öztan 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eserde tarihimizi roman şeklinde anlatması akılda kalıcı olmasını sağlamış. Ama sadece yazarin etki etmesiyle ortaya cıkan yapıtlardan biri değil tarihimizin büyük başarısı da romanda büyük etki göstermiştir. Donemin sosyal zihniyet inide yansıtmayi başarmış bir roman. Onemli eserlenden biri ...

Akif eylence 
 28 Nis 01:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünki türkiye ve alpaslan'ı anlatmış sepetçioğlu, malazgirt ve dandanakan da kör karanlik bir zamanda alpaslanin nasıl başarilı olduğunu anlatiyor. Bir sarı hocaya hasret alpaslan ve anadoluya hoca ahmet yesevinin gönderdiği müritlerle muvaffak olan bir liderin hayati hikaye şeklinde anlatilmış belki herkes tarihi roman sevmez belki tarih sıkar lakin bu romani okumayan insan kendini kandırıyor anadolu üzerinde yaşayan herkes bu romani alip eline okumasi gerek..

esra ak 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bana tarihi öğreten ve sevdiren kitap serisi....

Cahil Okur 
13 Tem 23:02 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Son zamanlarda okuduğum en güzel tarihi romanlardan bir tanesiydi. Sepetçioğlu ile ilk tanışmam ve ben oldukça memnun kaldım. Detaylı incelemem için https://cahilokur.blogspot.com.tr/...ap-yorumu-kilit.html adresine beklerim.

KUMRAL DEDE 
12 Tem 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Serinin ilk kitabı . ALPARSLAN in çocukluğu ve Sarı hoca arasında geçen kısımlar harika. Çağrı ve Tuğrul Beyler tanımak adına okunacak ilk kitaplardan. Rüyada gibi ...

Serdar Poirot 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir serinin aynı güzellikteki başlangıç romanı. Selçuklu sultanı Alparslan'ın çocukluğundan başlayıp Malazgirt savaşı öncesine giden bir hikaye. Hocası Sav Tekin, Alparslan'a bir Bizans kilidi verir. Bu kilidin manası çok sonraları anlaşılacaktır. Bir yandan Selçuklu devletinin kuruluşu ve gelişmesi bir yandan da Avrupa'ya geçen Peçenek beylerinin hikayesi anlatılır. Peçenek beylerinden Kegen Bey'in oğlu Balçar ile Alparslan'ın yolları ve hikayesi bir yerde kesişecektir. Selçuklunjn var olma mücadelesi ve yaptığı savaşlar da detaylıca anlatılıyor. Mutlaka okunması gereken romanlardan biri.

Muhammet Çelik 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hiç düşündünüz mü? Eski dünyada en güzel memleket neresidir? Veya aklınıza cevap olarak Anadolu gelmiş midir?

Eğer gelmişse size soruyoruz. Onca memleket gezen ecdat böyle bir memleketi bize seçtiklerinin farkında mısınız?

Oğuzlar Orta Asya'dan Balkanlara kadar birçok memleket gezmiş ancak en fazla ehemmiyeti Anadolu topraklarına vermiştir.

İşte bu değerin kilidi nasıl açıldığını anlatan kitap.

Hikayenin akışı süper. Adeta içeride bir kahraman oluveriyorsunuz. Alparslan ile büyüyerek onunla büyük savaşa hazırlanıyorsunuz.

Emre ELMAS 
 10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

En küçük ayrıntıyı bile bir sayfaya betimleyerek sığdıran ve artıran bir yazar Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU.Açıkçası ilk okuduğumda çok zorlanmıştım çünkü tarihi betimlemelerle doldurarak anlatan bir yazarın kitabını okuyordum.Alıştım daha sonra ve o zorlanma yerini çok farklı bir tad ve zevke bıraktı.
Kilit,Anadolu'ya gelişimizin öyküsünü anlatır güzel bir kurguyla.Alpaslan ve bilge hocalarının öncülüğünde Anadolu'nun kilidini kırıp kapıyı sonuna kadar açmamızı farklı bir tad bularak okuyoruz Kilit'te.

Selim Tufan ASA 
12 Mar 18:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her Ne Kadar Geçişler Çok Hızlı Olsada Muazzam Bir Serinin Mükemmel Giriş Kitabı. Yesevi Ocakları ve Balkanlardaki Peçeneklerin İşlenmeside Ayrı Bir Güzellik Olmuş.

Tulpar 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Selçuk döneminin kuruluş dönemlerine ışık tutan bir yapıt. Kitabın ana karakteri Alparslan. Küçücük bir çocukken gözlerindeki parıltıdan gücü ve hükmü hissedilen Alparslan'ın, Malazgirt Ovasında Romen Diyojen ile yaptığı Malazgirt Savaşına kadar devam ediyor Bu süreç içerisinde Peçenekler hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz. Belli bir miktar okuduktan sonra kendinizi kitabın içinde herhangi bir karakter olarak hissetmeye başlıyorsunuz. Sarı Hoca'yı, Sav Tekin'i, Afşin Bey'i, Balçar'ı Diyojen'i kafada canlandırmak o kadar kolay ki. Çok canlı, bağlayıcı ve akıcı bir anlatımı var, ayrıca Türkçemizde kıyıda kalmış kelimeleri, deyimleri o kadar ustaca, öyle yerinde kullanır ki, çoğu zaman sözlüğe bakma ihtiyacı hissetmeden kelimenin manası öğrenilmiş olur. M.N.Spetçioğlu, tarihi roman yazarları içerisinde çok rahat zirveye oynar.

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Zeliha 
14 Eyl 18:25 · Kitabı okuyor

Sonra, yavaşça: "Geçmiş olsun." Dedi. "Dertlenme. Budanmamız lazımdı; budandık. Her ağaç gibi..."

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 27 - İrfan yayınevi)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 27 - İrfan yayınevi)
Ali Fuat 
27 Haz 15:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Balçar, tek bir sözle cevap vermek yerine uzun uzun o koşarken birdenbire duruveren atı anlatmak istedi. Ama ağzından kısa bir cevap çıktı. "Üzüldüm ki hem de ne..." "Gün batarken de üzülür müsün Balçarım?" Babasının ne demek istediğini anlamaya çalışıyordu. Dedesinin ölümü neydi, günbatımı neydi?..

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 124)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 124)
Ali Fuat 
27 Haz 15:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçinde kocaman bir dağın, sert katı kayalıklar halinde ve birbiri üstüne yıkılır gibi olduğunu hissetti. Birbiri üstüne yığılan kayalardan sesler yükseliyor; sesler, harlı bir demirci ocağında buharlaşıyor Kegen Bey'in damarlarında zonkluyordu. "Haklısın Balçarım" dedi; "Dedenin ölümü, günbatımına benzemez. Günbatımı değil."
Kocaman dağın yıkılan kayaları gelip sanki yüreğinin başına oturmuştu. Soluk aldırmayan, yüreğini keskin kırık dişlerle dişleyen kayalar, yüreğini?..
Kegen Bey, yüreğinin de babasıyla birlikte çimenlerin altında gittikçe topraklaşmakta olduğunu sezinledi.

Kilit, Mustafa Necati SepetçioğluKilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu
Cahil Okur 
13 Tem 22:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bilge Kağan ne demiş; Türk milleti sen açken tokluk nedir bilmezsin ama bir kere doydun mu da açlığı hiç düşünmezsin.

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 24)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 24)
Ali Fuat 
 27 Haz 14:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sarı Hoca yine gözlerini yumdu..
Gördüklerinin gözlerinden uçup gitmesini istemiyormuş gibi sımsıkı sıktı.

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 175)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 175)
KUMRAL DEDE 
 13 Tem 2016 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sav Tekin'in içinden Alparslan'ı kucaklamak gelmişti,bir insan galiba kendi kendini kucaklayamazdı.

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 146 - ötüken)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 146 - ötüken)
Ali Fuat 
27 Haz 14:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sarı Hoca'nın gözleri?
Alpaslan hiç deniz görmemiş ti görmesine, gördüğü en büyük su, Aral Gölüydü. Deniz, herhalde Sarı Hoca'nın şimdi bir tuhaf açılan gözleri gibi olmalıydı: derin, hep derin; güzel, hep güzel; insanı birden sarıveren, ılık.

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 174)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 174)
Cahil Okur 
13 Tem 22:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hangi han, töresince töremeznilletini korumaz, milletin malı kapanın elinde kalırsa o hanlığın temeli yıkılır.

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 92)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 92)

Ali Tekinliler'e yenildikleri yıldı. Harezm'in öte yanından durmadan Türkmen geliyor, Harezm'in bu yanında Ali Tekinler olsun, Karahanlılar olsun, Gazneliler olsun Türkmenler'i töretmek istemiyorlardı. Bu çocuk doğunca iş değişmişti. Ali Tekin'i yenmişlerdi;Karahanlılar susar olmuştu, Gazne çekiliyordu

Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 8)Kilit, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 8)