8,9/10  (13 Oy) · 
64 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.373 gösterim
..Fırtına o esnada koptu işte. Biri, yolun geldikleri yönünden; öteki, gidecekleri yönünden kopup gelenr iki bölük atlı sürüye dalan kurtlar misali Haçlılar'a girdi. Bir pamuk tarlasına alışkan olmayan atlar girmişti sanki; on, yirmi, otuz toynakta, on, yirmi, otuz pamuk kozası birden atıldı. Kılıçların nasıl inip kalktığını görmek mümkün değildi. Çimi iki defa harmanladılar, o sırada mahşer insanları bile böylesine birbirine girmiş olamazdı...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  354
 • ISBN:
  9789753710022
 • Yayınevi:
  İrfan Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin son derece güzel üçüncü romanı. Hasan Sabbah'ın adamları sözü dinlenen bir adam olan keşiş Piyer Lermit'i bir ordu kurması için kandırır ve bu çapulcular ordusu Haçlı ordusunun öncüsü olacaktır. Bu arada Süleyman Şah, Melikşah ve Nizamülmülk ölmüş Kılıç Arslan ülkenin başına geçmiştir. Alparslan'dan kaşan son bey Ersagun, Bizans'ta hain damgası ile Selçuklu lehine çalışmaya devam etmektedir. Çaka Bey'i İzmir'e gönderir denizci bir beylik kurması için. Bu arada erenler de dini açıdan askeri motive etmektedir. Ancak Çaka Bey zehirlenir. Kılıç Arslan ise Bizans'a saldıracağına Malatya'yı almak ister ve haçlı ordusu ile acı tecrübeleri yaşar. Habur çayında boğulmasına kadar giden bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.

Yonca YAVUZ AKÇAY 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kapı romanı Selçuklu üçlemesinin son kitabı. Türkler artık Anadolu’yu yurt edinmişler, ilk yurtları ile bağları artık çok zayıflamış ve Anadolu onlar için bir hayat-memat meselesi haline gelmiş. İlk iki romanın temel düşmanı Bizans, ikinci romanda yüzünü gösteren Hasan Sabbah ve fedailerinin yanında artık üçüncü bir düşman daha var; Haçlılar. Gayet tabi, iktidar için birbirleri ile savaşan beyler, kulisler yine bu romanda da karşımıza çıkıyor. Diğer iki romanın aksine, kitaptaki bölümler belirli bir kişi veya dönem merkezli olmamış. Kılıçarslan, Piyer Lermit, Ersagun Bey ve Karakurt Hafız kitabın öne çıkan karakterleri olmak ile birlikte; Kılıçarslan kitabın merkezine biraz daha yakın:

Tulpar 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin 3. kitabı Kapı, Kılıçarslan döneminde geçiyor. En az Alparslan kadar güçlü bir karakter olan Kılıçarslan, okuyucunun zihninde dev bir heykele dönüşüyor. Seride Selçuk dönemini anlatan 3. kitap olmasına rağmen halen ilk 2 kitaptan karakterlerden bahsediyor olması sadık okuyucu açısından mükemmel bir seçim olmuş. Kitabı genel olarak ilk kitaptan tanıdığımız Ersagun Bey ile, Sabbahçıların iknası ile ordu kurup, Haçlıların öncüsü olarak Anadolu'ya gönderilmiş,Hristiyan halk arasında sözü dinlenen keşiş Piyer L'ermit gözünden göreceğiz.

Kitaptan 4 Alıntı