8,5/10  (11 Oy) · 
42 okunma  · 
10 beğeni  · 
947 gösterim
Odadaki sessizliğe bıraktı kendini. Şeyh Edebali az sonra derin bir nefes aldı «Pekey» dedi «Şimdi kendimize dönelim meşveret niçirjdir ona gelelim. Bir kovanda ballar peteklenir kovan dolarsa bal taşar» dedi. Yunus ürperdi gerçekten. •«Hamız daha hamız» diye geçirdi içinden «Daha nice pişrrMsmiz gerek. yaş geldi çattı halbuTd..»
Edebali Şeyh «Yûnus'un kendi kendinde sızlanmasına meydan vermedi. «Yine bir kovanda petekler kurur bal gözelenemezse kovandan arılar taşar..» diye misalini tamamladı. «Benim gördüğürrr durum bu durumdur. Kovan sayılsın ki şu bizim Anadolu'dur artlar Türkmenlerdir. Bal nerede pekey Petek var mı ki bal ola Ben derim ki petek
parçalandı Selçuklu'dan hayır kalmadı gayri...»
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789753710039
 • Yayınevi:
  İrfan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir serinin güzel bir romanı daha. Kumral Dede adında bir derviş, pirinden icazet alır. Ona Konya'ya kadar durmaksızın gitmesi söylenir. Bu arada babasını arayan Rahman adında bir genç ile karşılaşır. Konya'da Mevlana ile karşılaşan Kumral Dede aynı zamanda Ertuğrul Gazi'nin oğlu Kara Osman ile de tanışır. Ancak bu son görüşmeleri olmayacaktır. Bu arada Şeyh Edebali ve erenler Anadolu Beyliklerini tartışırlar ve el vermeleri gerekenin Kayı boyundan Ertuğrul olduğuna karar verirler. Osman Gazi'nin beyliğin başına geçmesine kadar olan kısmı anlatan bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.

Yonca YAVUZ AKÇAY 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Konak" romanı Kilit, Anahtar, Kapı üçlüsünün bir çeşit devamı olan dördüncü romanıdır. Ancak, daha önceki üçün devamı olan bu eser, bir tamamlama değil, kendisinden sonra devam edeceklerin bir konaklaması, bir menzili niteliğindedir. Nitekim Necati Sepetçioğlu bu konaklamadan sonra Çatı, Üçler - Kırklar ile yoluna devam etmiştir ve öyle anlaşılmaktadır ki bu yol merhalesine kadar varacaktır. Bu sebeple Konak'ı başlı başına müstakil bir roman gibi özetlemek hatalı olur. En iyisi ona, kendisinden başlayarak öncekilerle birlikte kısa bir göz atmak yerinde ve yeterli olacaktır.

KUMRAL DEDE 
12 Tem 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Kilit ile başlayan serinin dördüncü kitabı. seriden en çok beğendiğim en çok etkilendiğim kitap bu oldu. (2. olarak üçler yediler kırklar) manevi mimarların ağırlıklı anlatıldığı bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

KUMRAL DEDE 
04 Ağu 2016 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Osman Bey bir tuhaf olmuştu. Sevinmesi gerekli; heyecanlanması, içinin içine sığmaması; ama keçeleşmişti sanki yüreği, göğüs boşluğuna kumlar dolmuştu.

Konak, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 165 - irfan)Konak, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 165 - irfan)
KUMRAL DEDE 
04 Ağu 2016 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Adamın sırtına yük yüklendi mi sesi kesilir. Çok konuşanın sırtında yük yoktur.

Konak, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 165 - irfan)Konak, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 165 - irfan)