Kira Kiralina

7,7/10  (10 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
780 gösterim
Panait Istrati romanlarında çoğunlukla yolculuklarını anlatır. Fakat gezdiği ülkeler değil, tanıdığı insanlar ön plandadır. Yapıtları kendi yaşamıyla bütün insan kardeşlerinin çektiklerinin son derece içten, dürüst, gösterişsiz karışımıyla oluşturulmuş; bir bakıma Balkanlar'da yazılmış "Memleketimden İnsan Manzaraları"dır. Pek çok dilde okunan, sevilen yazarlardan biri oluşu da bunu doğruluyor gibidir. Kira Kiralina'da bir bölümü Romanya, bir bölümü ise Osmanlı İmparatorluğu'nun İstanbul'unda geçen olaylar müthiş bir tempoyla anlatılır. Annesini ve kız kardeşini arayan Stravro onları bulmak için diyar diyar dolaşır ve başına türlü belalar gelir. Istrati bu ilk romanını çileli öyküsüne karşın hiç acılaşmayan bir dille çatmayı başarmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786053601227
 • Orijinal Adı:
  Kyra Kyralina
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve 
 03 Tem 15:10 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Son zamanlarda daha önce hiç okumadığım yazarların kitaplarını okuyor ve kendileri ile tanışma imkanı buluyorum. Panait Istrati de daha önce okumadığım ama, biran önce tanışmak istediğim yazarlar arasındaydı. Ufak çaplı yaptığım bir internet araştırmasında kitaplarının epey beğenildiğini görmüş ve daha önce adını bile duymadığım için hayıflanmıştım. Kira Kiralina’nın da kendisiyle tanışmam için uygun kitap olduğuna karar verip kitabı temin ettim.

Aslında kitabın başlarında umduğumu bulamamış ve kötü bir yorum yapmak durumunda kalacağımı düşünmüştüm. Ta ki hikayenin ana dönemecinden geçip kendimi karakterin peşinden savruluyor bulana dek… Kitabı başlangıçta sevmememin nedeni de aslında karakterleri benimseyemememdi. Kitabımızın esas karakterinin annesi de ablası da bana biraz itici geldi. Annenin düşündükleri ve söyledikleri bazen doğru gelse de empati kuramadım bu iki karakterle. Ama hikayenin içine girdiğimde sayfalar su gibi akıp gitti. Kurgunun arkasında yazarın vurguladığı özgürlük kavramının işlenişi çarpıcıydı. İnsani değerler de hikayenin aralarına bolca serpiştirilmiş. Yazarın arada vurguladığı düşünceleri okumak ve üzerine düşünmek keyif verdi. Ayrıca hikayenin geçtiği yerler arasında İstanbul’un da olduğunu söylemek lazım. Romanya’da başlayıp İstanbul, Şam, Beyrut gibi yerlerde geçen bol insan manzaraları içeren bir kitap ‘’Kira Kiralina’’. Yazarın üslubuna gelecek olursak çok sade bir dil kullanmış Panait Istrati. Zaten kendi kendine öğrendiği Fransızca’yı kullanarak yazmış kitaplarını ki bu da beni şaşırtan bir unsur olmuştu. Kitapta geçen Adrien, Mihail ve hatta Angel Dayı yazarın öteki kitaplarının da karakterleri anladığım kadarıyla.

Tatile çıkmamdan mütevellit okumamda yaşadığım ufak çaplı kesintiler kitabı daha geç bitirmeme neden olsa da aslında sürükleyici bir kitaptı. Peki yazarın bir başka kitabını okur muyum? Evet okurum. Herkese keyifli okumalar...

(Bu arada ufak bir not; henüz izlemesem de kitaptan uyarlanmış bir film de bulunduğunu ekleyelim.)

Lütfiye SOYLU 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Panait İstrati okuyanlar sevenler ,bir kitabını okuduktan sonra mutlaka tüm kitaplarını okumak isterler.Bu kitabı aklınızda yer edeceklerden.İstrati'nin içtenliği, gözlemlerle zenginleşen anlatımı okuyucuyu hemen sarıyor.Romanya, elbette Tuna Nehri , İstanbul ve daha nicesi. İstrati 'yi okurken onun insan sevgisini ve içine dokunan günlük yaşam hallerini aynıyla hissetmek mümkün.

ebru cemre 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nasıl güzel bir kitap okudum Heyecanla,merakla,keyifle... Panait Istrati'nin ilk romanı Kira Kiralina.Bir ucu Osmanlı döneminin Balkanlar’ına uzanan kitapta Annesi ve ablasını arayan Stavro’nun yolculuğuna ortak oluyoruz.Bu yolculuk boyunca Stavro'nun tanıştığı insanları,onların hayatlarını ve kendi isyanlarına tanıklık ediyoruz
Stavro'nun hayatı;özgürlükle kölelik,düşmanlıkla dostluk,ümitle ümitsizlik arasında gidilip gelinen bir macera...
Kitap,okuyucuyu derinden etkileyecek bir dille yazılmış çok,çok sevdim

Halil Yavuz KAYA 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Fransız yazar Romain Rolland, Kitabın yazarı P. İstrati ile tanışıklığını; yaralanmış ve hayatından umudu kesilmiş olan İstranti nin cebinden çıkan bir mektup vesilesiyle olur. "Bir Gorki", bir "dahi" diye nitelendirir İstrati'yi.
Kira Kiralina ilk eseridir yazarın.
Kitabın adı böyle olsa da, yani "KİRA KİRALİNA", Ablasıdır. roman kahranının. Ama roman, Kira Kiralina nın kardeşi pazarcı Stavro nun hikayesidir.
Yazar duyduğu bir hikaye üzerine kurmuş ve gerçekleştirmiştir bunu.
1951 de ilk baskısı yayımlanmış Türkiye de. 1959 da da 3. baskısı.
Ben bu basıkı dan okudum. yıllar sonra bir kere daha. Varlık yayınlarından, kütüphanemde; kurumuş, sararmış, zaman zaman sayfalardaki mürekkepleri zalim zamanın uçuklaştırdığı mini minicik harflerle basılmış bu kitabı okudum.
Müthiş bir zevk aldım. Sanki her bir paragraf da gizemli sır saklı nefaset ler var,Anlatımın, heyecanın, kısa kısa kimi hikayeciklerin içerisin de Stavro nun hayat mücadelesi, insanlığı tanımadaki yaşadığı ve elde ettiği tecrübesi,, şiirsel bir yorumla kaleme alınmış.
Roman bir kısmı Romanya da, bir kısmı Osmanlı topraklarında,İstanbul da geçiyor.
Okumanızı dilerim.

Peyroux 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Balkanların Gorki'si Panait İstrati'nın okuduğum ilk kitabı. Zaten yazarın da ilk romanı olan Kira Kiralina, küçük Dragomir'den Stavraki'ye uzanan  pazarcı Stavro'nun hikayesi. Romanya'da başlayıp Osmanlı Devleti topraklarında süren bir hayatı, kendi ağzından dinliyorsunuz. Biraz Boyalı Kuş tadında acı ve şiddet anlatımları ürkütücü olsa da, hikayenin içine girip bir çırpıda ilerliyorsunuz. Dilini ve anlatımını çok hoş buldum.

Rıfat ÇELEBİ 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Istrattı birşeyin peşinde savrulan hayatların akışını iyi tasvir eden,analiz eden bir yazar.Daha önce Baragan'ın Devedikenleri kitabını okumuştum orada devedikenlerinin peşinde savrulan hayatlar vardı.Bu kitabında da kardeşi peşinde savrulan Stavro'nun hayatı;özgürlükle kölelik,hayvanlıkla insanlık,düşmanlıkla dostluk,ümitle ümitsizlik arasında gidilip gelinen bir macera...

Kitaptan 54 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her mutluluğun bir de ters yüzü var, yaşamı bile ölümle ödüyoruz...

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Merve 
 27 Haz 19:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ne çok haksızlık ediliyor yaşamda! Bir bacağı ya da kolu kesik birini görünce kimse kınamıyor, herkes adama acıyor; ruhu sakat adamaysa kimse acımıyor, herkes ondan kaçıyor!.. Oysa bu zavallı, yaşamın ortadireğinden yoksun.

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Merve 
02 Tem 23:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Senin için, o uzak geçmişe dönmeyi çok isterim ama insanın, eski bavulları karıştırırken çok üzüldüğünü bilmelisin.

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 77 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Merve 
03 Tem 08:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...insan yaşarken her şeye alışıyor, hele başlangıçta çok zor gelen günaha her şeyden kolay alışıyor.

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hem gencim hem yaşlı, serçeler gibi...

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sevginin bin bir güçlükle yarattığını, nefret bir anda yerle bir ediyordu, bundan ötürü insanları hiç bağışlamayacağım.

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ah ah! Zavallı insan yüreği nasıl da kendini bırakır yaşama sevincine!.. Nasıl da gözümüz kördür!..

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 69 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 69 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şunu bil ki eski seyahatlerin hatıralarını karıştırırken insan daima ıstırap duyar.

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 72)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 72)
Rıfat ÇELEBİ 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kimi zaman sokakta, yüzü gözü sararmış, dalgın bakışlı bir adam ya da hıçkırıklar içinde bir kadın görürüz. Gerçekten hayvandan üstün yaratıklar olsaydık, o adamla o kadını hemen durdurmamız, yardım elimizi uzatmamız gerekirdi. Benim gözümde insan denen varlığı hayvandan üstün kılan tek şey budur!

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 112)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 112)
Halil Yavuz KAYA 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şu halde?... İnsan olmak ve hayatı hayvanlardan daha az anlamak, ne hazin şey!... Neden kinin yanında merhamet? İnsan neden seviyor? Neden öldürüyor? Neden biz başkalarına ve bize fenalık eden hislerin elinde oyuncağız?

Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 59)Kira Kiralina, Panait Istrati (Sayfa 59)