Kırgınlık

8,5/10  (18 Oy) · 
38 okunma  · 
12 beğeni  · 
555 gösterim
Eksik yaşanılan hislerin, hayatların, hikâyelerin izleğinde yol alan bir anlatı Kırgınlık. Roman sanatında öykülemenin, karakterin önemini tartışan, kurmaca ve gerçek arasındaki bağın esnekliğinden, görünmezliğinden ama aynı zamanda sertliğinden yola çıkan, odağına dili alan bir anlatı.

Nihan Kaya, Kırgınlık’ta insanın eksik, saklanarak yaşadığı hislerle metnin akışı arasında bağdaşlık kurarak ilerliyor. Saklanan hisler gibi akıbeti bilinmeyen insanların hayatlarından kesitler sunuyor. Kayıp çocuklar, ölen çocuklar, kulaktan kulağa ulaşırken değişen, efsaneleşen anılar, tek başına ayakta duranlar, yalnızlar etrafında örülen bir yakın tarih külliyatı Kırgınlık. Eksik yaşanılanlar eksik bırakılan hikâyelerde kendini görünür kılıyor.“Derdimi, bulduğum bütün kâğıtlara yazdım. İstasyondaki bütün kâğıtları bir bir doldurdum, mühürledim, yolladım. Derdimi benim gibi ücra yerlerde, benim gibi üç kelama muhtaç penceresiz denizcilere, çatı katlarını mecburiyetten mesken tutmuş, benim gibi üç kuruşa muhtaç sersefil romancılara, üç adım için üç takla atan bîçare habercilere yolladım. Olur da bir gün bir duvarda, bir kitapta, bir cam yahut bez parçasında bu yazdıklarıma rastlayacak olursanız, lütfen sesime kulak verin. Ben Osman Ali. On dokuz yaşındayım.”(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786053757085
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Handan Aksu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Nihan Kaya olağanüstü bir kitap yaratmış. Okurken tüm dünya etrafınıza toplanıp sahneler sunuyor size. Kitapta altını çizdiğim her cümle öyle bizden öyle içimizden ki bir an durup düşünmeden devam ediyorsunuz. Nihan Kaya'dan okuduğum ilk kitap fakat son olmayacağının garantisini daha ilk sayfalarda anladım. Kırgınlık içimdeki tüm çocuklara dokunmayı sağladı. İyi ki böyle güzel kitaplar ve yazarlar var. İyi ki....

Taner Şen 
 30 Nis 20:37 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dünyasında ki ejderhalar mavi Nihan'ın siz yeşil desenizde kimimizde mavi kimimizde lapis lazuli renginde :)
Kitabın sonuna geldiğimizde kendine olan eleştirilerini kitabı okurken sizinde yaptığınızı anlıyorsunuz aslında. Hoop niye burada bitti bu hikaye derken diğerlerinde devam ettiğini çok sonra anlıyorsun ya da asıl hikayenin yol arkadaşı hikayecikleri sonradan keşfediyorsun.
Kadınları anlatmış bol bol kadın olmanın zorluklarını hapsetmiş sihirli kelimelerine. Sonra çocuklar kayıp çocuklar,ölen çocuklar tek başına ayakta duranlar. Eksik yaşanılanlar,eksik bırakılan hikayelerinde kendini görünür kılmış.
Nihan Kaya'nın okuduğum ilk kitabı ama harflerine kadar sevdim yazdıklarını. Diğer kitaplarında buluşmak üzere. Sevgiler...

Nihat Baş 
 28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Akıbeti bilinmeyen ,var olamamış , kaybolmuş insanların hayatlarını aktarmış Kırgınlıkla Nihan Kaya.Yalnız olduğunu sadece bir kere hissetmiş okur için bile etkileyeceği satırları var. Yazarı tanımakta geç kalmışım. 'Yazma Cesareti' isimli kitabını da okumak istiyorum. Son olarak der ki Nihan Kaya ;
'' Sizin yalanlarınızla, hilelerinizle baş edemedim. Bu bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde diz çökmedim. Bu da size dert olsun. ''

Nihan Kaya’nın okuduğum ilk kitabı Kırgınlık. Daha birkaç sayfa okur okumaz yarattığı müthiş etkiye kapılıp, daha önce nasıl olup da okumamış olduğumu kendime soruyorum. Sonunu okuduğunuzda o kadar sarsılıyorsunuz ki, tüm kitabı baştan ve başka bir gözle tekrar okumak istiyorsunuz. Size gerçekle kurgunun iç içe olduğu, mükemmel geçişlerle dolu bir yolculuk vadediyor. Zaten İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan yazar, yüksek lisansını Essex’te psikanaliz üzerine yapmış ve sonra King’s College London’da Karşılaştırmalı Edebiyat doktorasını tamamlamış. Bütün bu edebiyat ve psikoloji bilgisinin yansımalarını kitapta oldukça güçlü bir biçimde hissedebiliyorsunuz.

Nasıl olduğunu anlamadan sizi içine çeken, yazma eylemine okuru da dahil eden, sizinle şekillenen ve sizi şekillendiren bir kitap Kırgınlık. İçinde yüzlerce başka esere gönderme yapıyor, fakat bunları bulmak çoğumuz için hiç de kolay olmuyor. Yine de yazar şöyle söylüyor: “Görmediğimiz şeyler olduğu bilgisi, başkalarının görmediği şeyleri gördüğümüz bilgisinden çok daha muhteşemdir. Bize bir şeyler katan, bunlardan ikincisi değil, ilkidir” ve size bir şeylerin “orada”, bulunmaya hazır olduğunu göstermek için ikinci baskıda kitabın tanıtımında kitapla ilgili şunu ekliyor: “…kendisinden önceki yüzlerce eserle, yüzlerce hayatla konuşuyor.”

Yeliz Erol 
12 May 11:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Benim derdim,acı çektiğini yeryüzünde kimsenin bilmediği çocukların,acı çekiyor olabileceği gerçeğini yeryüzünde birilerinin fark etmesine vesile olmaktı." diyor kitabın bir yerinde yazar.Ve bunu çok güzel başarmış.Bizim başımıza gelmemesinin bi yerlerde yaşanmıyor olduğu anlamına gelmediğini bizlere hatırlatmış.Çocuk olmanın,kadın olmanın ne demek olduğunu,kırgınlıklarını yazmış.3 maymunu oynamanın faydasızlığını yüzümüze vurmuş.3 kız annesi olarak yüreğimi yaktı,ciğerimi deldi hikayeler.
İşte böyle farkındalık oluşturan yazarları ve kitapları seviyorum.Bir yerlerde olan bitenleri bilipte suskun kalmanın acısını içimize atan yazıları,hikayeleri seviyorum.Siz bol bol çocukları yazın sevgili nihan kaya belki bizlerde görüp te duymamayı öğrenebiliriz.

Tuğba Kaya 
06 Nis 08:19 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Insan olmak hep zordu .. Kitabı okurken bir kez daha anladım ki bazı insanlar için kadın olmak daha da zor. En çok beni etkileyenlerden biri Şenlik bacinın hikayesi idi. Sahi adı neden senlik konuldu ki hiç şen olmamisken kendisi.

Kitaptan 33 Alıntı

Handan Aksu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kurtların büyüttüğü kızları evcilleştirebilirsiniz; ama kitapların büyüttüğü bir kız, etini cendereye sıkıştırsanız dahi bu dünyaya uyum sağlamayacaktır.

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 98 - İthaki)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 98 - İthaki)
ÖZBULMAYA 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun yıllar kendimin yasını tuttum. Olabileceğim halde olmadığım insanın, yapabileceğim halde yapmadığım şeylerin yasını.

Kırgınlık, Nihan KayaKırgınlık, Nihan Kaya
Gülşen sönmez 
14 Nis 10:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyada güzelliğe dair ne görürsek,açıktan veya gizliden hüzünlüdür."

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 19 - İthaki yayınevi)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 19 - İthaki yayınevi)
Gülşen sönmez 
15 Nis 21:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kırıldıkça parçalandım, bin parçaya bölünüp yıldızlar halinde gökyüzüne saçıldım. Işığımı övdüler, ama nasıl yandığımdan hiç söz etmediler. Beni içeriden yakan ışıkla geceleri her birinizin üzerine vurdum. Gecenizi suni lambalarla öyle aydınlatmıştınız ki, benim ışığımı göremediniz."

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 72 - İthaki yayınları)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 72 - İthaki yayınları)
Handan Aksu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bizim ülkemiz, çocuklarına her gün ve her gün ve her gün ve her gün ve her gün ve her gün mükemmelen ütülü kıyafetler, çocukların evde olacağı dakika hesabına göre pişirilmiş enfes yemekler verirken, aynı çocukların ruhuna hiç de o kadar özenli, nazik davranmayan annelerle doludur.

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 23 - İthaki)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 23 - İthaki)
Handan Aksu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayatta gercek anlamda sahip olduğumuz tek bir şey vardır, biliyor musunuz: İsmimiz! Hayatımız boyunca o ismi inşa ederiz, ya da inşa edemeyiz.

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 52 - İthaki)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 52 - İthaki)
ÖZBULMAYA 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hep hissettiğiniz halde ne olduğunu, nereden geldiğini bir türlü bilemediğiniz duygularınız benim. İçinize döndükçe bana döndüğünüzü hiç fark etmediniz.

Kırgınlık, Nihan KayaKırgınlık, Nihan Kaya
ÖZBULMAYA 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bugün eve üç tane çivi çaktım. Üçü de birbirinden yamuk oldu. O yüzden büyük bir roman yazmak zorundayım şimdi."

Kırgınlık, Nihan KayaKırgınlık, Nihan Kaya
Esra Civelek 
15 May 01:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşte bu yüzden üşümek,yas tutmaya çok benzer.İşte bu yüzden üzgün insanların vücut ısısı hep düşük olur.

Kırgınlık, Nihan KayaKırgınlık, Nihan Kaya
4 /