Kırgınlık

8,2/10  (9 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
301 gösterim
Eksik yaşanılan hislerin, hayatların, hikâyelerin izleğinde yol alan bir anlatı Kırgınlık. Roman sanatında öykülemenin, karakterin önemini tartışan, kurmaca ve gerçek arasındaki bağın esnekliğinden, görünmezliğinden ama aynı zamanda sertliğinden yola çıkan, odağına dili alan bir anlatı.

Nihan Kaya, Kırgınlık’ta insanın eksik, saklanarak yaşadığı hislerle metnin akışı arasında bağdaşlık kurarak ilerliyor. Saklanan hisler gibi akıbeti bilinmeyen insanların hayatlarından kesitler sunuyor. Kayıp çocuklar, ölen çocuklar, kulaktan kulağa ulaşırken değişen, efsaneleşen anılar, tek başına ayakta duranlar, yalnızlar etrafında örülen bir yakın tarih külliyatı Kırgınlık. Eksik yaşanılanlar eksik bırakılan hikâyelerde kendini görünür kılıyor.“Derdimi, bulduğum bütün kâğıtlara yazdım. İstasyondaki bütün kâğıtları bir bir doldurdum, mühürledim, yolladım. Derdimi benim gibi ücra yerlerde, benim gibi üç kelama muhtaç penceresiz denizcilere, çatı katlarını mecburiyetten mesken tutmuş, benim gibi üç kuruşa muhtaç sersefil romancılara, üç adım için üç takla atan bîçare habercilere yolladım. Olur da bir gün bir duvarda, bir kitapta, bir cam yahut bez parçasında bu yazdıklarıma rastlayacak olursanız, lütfen sesime kulak verin. Ben Osman Ali. On dokuz yaşındayım.”(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786053757085
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Handan Aksu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Nihan Kaya olağanüstü bir kitap yaratmış. Okurken tüm dünya etrafınıza toplanıp sahneler sunuyor size. Kitapta altını çizdiğim her cümle öyle bizden öyle içimizden ki bir an durup düşünmeden devam ediyorsunuz. Nihan Kaya'dan okuduğum ilk kitap fakat son olmayacağının garantisini daha ilk sayfalarda anladım. Kırgınlık içimdeki tüm çocuklara dokunmayı sağladı. İyi ki böyle güzel kitaplar ve yazarlar var. İyi ki....

Nihat Baş 
 28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Akıbeti bilinmeyen ,var olamamış , kaybolmuş insanların hayatlarını aktarmış Kırgınlıkla Nihan Kaya.Yalnız olduğunu sadece bir kere hissetmiş okur için bile etkileyeceği satırları var. Yazarı tanımakta geç kalmışım. 'Yazma Cesareti' isimli kitabını da okumak istiyorum. Son olarak der ki Nihan Kaya ;
'' Sizin yalanlarınızla, hilelerinizle baş edemedim. Bu bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde diz çökmedim. Bu da size dert olsun. ''

Kitaptan 13 Alıntı

ÖZBULMAYA 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun yıllar kendimin yasını tuttum. Olabileceğim halde olmadığım insanın, yapabileceğim halde yapmadığım şeylerin yasını.

Kırgınlık, Nihan KayaKırgınlık, Nihan Kaya
Handan Aksu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kurtların büyüttüğü kızları evcilleştirebilirsiniz; ama kitapların büyüttüğü bir kız, etini cendereye sıkıştırsanız dahi bu dünyaya uyum sağlamayacaktır.

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 98 - İthaki)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 98 - İthaki)
Handan Aksu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bizim ülkemiz, çocuklarına her gün ve her gün ve her gün ve her gün ve her gün ve her gün mükemmelen ütülü kıyafetler, çocukların evde olacağı dakika hesabına göre pişirilmiş enfes yemekler verirken, aynı çocukların ruhuna hiç de o kadar özenli, nazik davranmayan annelerle doludur.

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 23 - İthaki)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 23 - İthaki)
Handan Aksu 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayatta gercek anlamda sahip olduğumuz tek bir şey vardır, biliyor musunuz: İsmimiz! Hayatımız boyunca o ismi inşa ederiz, ya da inşa edemeyiz.

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 52 - İthaki)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 52 - İthaki)
ÖZBULMAYA 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hep hissettiğiniz halde ne olduğunu, nereden geldiğini bir türlü bilemediğiniz duygularınız benim. İçinize döndükçe bana döndüğünüzü hiç fark etmediniz.

Kırgınlık, Nihan KayaKırgınlık, Nihan Kaya
ÖZBULMAYA 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bugün eve üç tane çivi çaktım. Üçü de birbirinden yamuk oldu. O yüzden büyük bir roman yazmak zorundayım şimdi."

Kırgınlık, Nihan KayaKırgınlık, Nihan Kaya
Efsun A.U 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

' Bugün sokakta iki adam gördüm. İki kocaman adam. Sapasağlam iki adam. Hiçbir eksiği olmayan iki adam. Adamlardan biri diğerine vurmaya başladı ve taraftaki herkes seferber oldu onları ayırmak için. Kocaman bir adam bir başka kocaman adama vurunca herkes hiç düşünmeden müdahale ediyor. O zaman, bir yetişkin bir çocuğa vurunca neden herkes böyle sessiz? Bir çocuk, bir yetişkinden her anlamda ama her anlamda daha zayıf, daha güçsüz, kalıcı yaralar almaya daha çok müsait değil mi? Birinin birine vurmasını göreceksem eğer, bir yetişkinin bir çocuğa değil, bir çocuğun bir yetişkine vurmasını görmeyi tercih ederim. Ama her açıdan zaten daha güçlü olanı korumaya "saygı" adı verilmiş, saygı da müesseseleştirilmiş. '

Kırgınlık, Nihan KayaKırgınlık, Nihan Kaya
Sedat Karal 
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gazetelere o kadının güzel olduğunu yazıyorduk ve artık güzel, o kadın oluyordu. Güzellik tarifleri o kadına bakarak yapılıyordu."

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 71 - İthaki Yayınları)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 71 - İthaki Yayınları)
Sedat Karal 
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çocuk, okumayı öğrenmeden önce konuşmasını reddediyordu; çünkü artık annesinin olmadığı bir dünyada konuşmak, o dünyaya karşı direncini kaybetmek, boyun eğmek, mağlup olmak demekti."

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 97 - İthaki Yayınları)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 97 - İthaki Yayınları)
Müzeyem 
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Olabileceğiniz şey olmanızı o kadar istemez ki dünya, yataktan çıkar çıkmaz hava bile saldırır size. Teninize değen, ciğerlerinize giden nefes dahi ateş gibi yakar canınızı.

Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 66)Kırgınlık, Nihan Kaya (Sayfa 66)
2 /