Kırık Deniz Kabukları

7,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
530 gösterim
...Bununla birlikte romancı hep tedirgindir. Sözgelimi oğlunun Prag'a gidişini hatırlayan romancı, Vedad'ı birdenbire "bir sis içinde " örtülü görüyordu. Ve bu hatırlayışını yorumlamak istedikçe, iki şüphe yakasına yapışırdı: genç adam ya annesinden ayrılırken bu ayrılışın sonrasıza kadar sürüp gideceğinden kaygılanmıştı ya da kendisini bekleyen "akıbet"i önsezileriyle duyumsuyordu... Romancı, oğlunun "öyle mahzun", öyle titrek, öyle yaslı bir bakışla annesine baktığını hatırlıyordu ki, "işte şimdi yine onu, o bakışıyla" görüyor, gözyaşlarını zor tutuyordu. Sonra "katar" hareket etmiş...

Çağdaş edebiyatımızın yaşarken klasik olmuş yazarlarından Selim İleri, Kırık Deniz Kabuklarında yaşanmışlıkların tortusundan kuruyor yapıtını. Sultan Reşad'ın Dolmabahçe Sarayı'ndan Atatürk'ün Çankaya'sına, büyük romancımız Halid Ziya Uşaklıgil ile birlikte yol alırken, bir yandan da Halid Ziya'nın hariciyeci oğlu Halil Vedad'ın genç yaştaki intiharını ancak kendisine yaraşabilecek bir incelik ve duyarlılıkla anlatıyor.
Kırık Deniz Kabukları, geçmişin kırılıp unutulmuş bir anısı...
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789752895898
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Züheyla Şeker 
15 Oca 22:50 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kırık Deniz Kabukları biyografik bir roman. Halit Ziya Uşaklıgil'in romanları Aşk-ı Memnu, Mai ve Siyah karakterleriyle romancı olarak değerlendirilmesinin yanı sıra oğlu Halil Vedat'ın intiharıyla gelişen olaylar zinciri de aktarılıyor.Edebi bir zevki olan okurlara birçok romanı tekrar değerlendirme imkanı sunuyor. Aşk-ı Memnu, Mai ve siyah, Eylül, Nur Baba, Swanlar'ın Semtinden, Genç Kız Kalbi gibi eserlerin karakterlerini canlandırıp gerçek hayata taşıyor.Atatürk'ün yalnızlığından, o kadar ilgi ve alaka arasında hastalığının fark edilememesinden, Latife Hanım'la evliliği, Fikriye'nin çaresizliği, Halit Ziya'nın evlat acıları,oğlu Vedat'ın uğradığı haksızlıklar karşısında bir şey yapamamanın verdiği bunalımlar, müzik ve krizantemlerle büyülü bir anlatımla sunuluyor.

Kitaptan 3 Alıntı

"Herkes yaşlanıp solarken, rüyaları solmamış insanlar edebî bir gençlikte yaşarlar ve gençlikleri artık yıpranmaz" diyolardı. Ne kadar yaşlanırsak yaşlanalım, sözgelimi, aşkı, gençken nasıl şiddetli duyumsarsak öyle duyumsayacaktık. Sonraki zamanlarımızda da aşklarımız hep bir gençlik aşkı olacak, biz de yeni yeni aşklarda gençliğimizin rüyasını görecektik...

Kırık Deniz Kabukları, Selim İleriKırık Deniz Kabukları, Selim İleri

Çok defa, sonuna kadar okuyup sonlarını da öğrendiğim romanların, çoktan bitmiş öykülerin kişilerini yeni bir hayatta yaşatabileceğim kuruntusuna kapıldım. Bu söze dökemeyeceğim, ayrıca kimsenin tahmin edemeyeceği kadar heyecan verirdi.

Kırık Deniz Kabukları, Selim İleriKırık Deniz Kabukları, Selim İleri
Züheyla Şeker 
15 Oca 22:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Selim İleri'nin şairane üslubuyla
Dediğim gibi, bazan bir hayal dünyasında, hele okuduğum kitap el veriyorsa, kendimi olduğumdan başka görür, artık yaşamak istediklerimi yaşar, başka kişilerin kimliğine bürünür, nice nice serüvenlere atılır, yine sevinçler, acılar duyardım. Öyle kaç kez hayatları ve romanları değiştirdim, hayalimde onları yeniden yaşattığım, kaleme aldığım oldu.

Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 6 - Can yayınları)Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 6 - Can yayınları)