Her Gece Bodrum

7,3/10  (7 Oy) · 
24 okunma  · 
2 beğeni  · 
718 gösterim
Her Gece Bodrum, çağdaş Türk edebiyatının temel romanlarından biri... Edebiyatımızın en büyük ustalarından Selim İleri'yi geniş okur kitleleriyle buluşturan bu eser, yazıldığı günden beri tazeliğini yitirmedi, her kuşak tarafından yeniden keşfedilip okundu.

"Deniz çalkantılarla çarpıyordu kıyılara. İnsanlar, çılgın kalabalık, bir içgüdüyle, tutsakmışçasına kıyı kahvelerine çıkıyorlardı. Dünyanın bütün dilleri konuşuluyordu sokaklarda. Teknelerin yapıldığı sokakta, daracık sokaklarda, şimdi yürüdükleri yolda; her yerde konuşuluyordu. Hızarlar dönüyordu. Kimi çiçekler günbatımıyla kapatıyorlardı taçyapraklarını. Fırınlar çalışıyordu. Kargalar kaleye dönüyorlardı. Akşamüzeri kısaydı, ama inanılmaz bir hareketlilik göze çarpıyordu."

Her Gece Bodrum, çılgın kalabalıkların gerisindeki hüznü, içe kapanışı, cinsel yalnızlığı hissedenler için...

*** 1977 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9789752897694
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aristokrat İşçi 
 16 May 22:47 · Kitabı okudu · 4 günde

Tükenmişlikler, yalnızlıklar, boşvermişlikler, değerlerin yitirilişi, umutların kayboluşu, hayata dair ne varsa olumsuz ya da karamsar duygular içinde, bir Bodrum tatilini paylaşan bir grup arkadaş ve tanıdığın dünyasını yaşatıyor yazar.
İnsana kötü hisler yaşatsa da sosyal anlamda hepimizin yaşadığı ve gözlemlediği bu dibe doğru gidiş duygusunu hissettirecek kadar da başarılı.

Cavanşir Gadimov 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazla başlayan, yazın, tatilin bitmesi ile biten arkadaşlıkları anlatan bir roman. Herkesin arkadaşlıklardan bir beklentisi vardır ancak herkes beklediğini bulamaz. Ondan farklı mizaçlara sahip insanların yaz tatili arkadaşlıkları da ancak tatil süresi kadardır.

ALEYNA YILMAZ 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 7/10 puan

Kitap başta cem ve murat'ın arkadaslığıyla başlayıp,hayal kırıklığı olan bir tatille bitiyor.Yazarın betimlemeleri çok güzel fakat kitabı beğendiğimi söyleyemem.

Kitaptan 13 Alıntı

..., artık yalnız kalacağım. Umutsuz olmamalıyım ve hiçbir şey ummamalıyım.

Her Gece Bodrum, Selim İleri (Sayfa 150)Her Gece Bodrum, Selim İleri (Sayfa 150)

İnsan yaz tatillerinde neden yalnız karşı cinsi ve kendi yalnızlığını düşünür?

Her Gece Bodrum, Selim İleri (Sayfa 119)Her Gece Bodrum, Selim İleri (Sayfa 119)

Çünkü insan aklıyla hareket ettiğinde, içinden geçenleri açık açık söyleyemezdi. Zeka, ters karşılanacağını bilirdi. Bilgi, yürekte yaşatılanların dile getirilmesine karşıydı; engellerdi.

Her Gece Bodrum, Selim İleri (Sayfa 147)Her Gece Bodrum, Selim İleri (Sayfa 147)

Sonra bir insanla yaşamı paylaşmak zordu; bu yüzden evlilik bir evin dört duvarı gibiydi, pencereler kapanmış, hatta örülmüştü ve her gece karşınızdaki insanın bu kadar dar bir yerde sizden uzaklaştığını hissedecektiniz.

Her Gece Bodrum, Selim İleri (Sayfa 30)Her Gece Bodrum, Selim İleri (Sayfa 30)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Haydarpaşa'dan kitaplara yolculuk
Haydarpaşa'dan kitaplara yolculuk İstanbul Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Gönüllüleri ile birlikte düzenlediği Kitap Günleri’ni tarihi Haydarpaşa Gar’ına taşıyor.