·
Okunma
·
Beğeni
·
16986
Gösterim
Adı:
Kızıl Soruşturma
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
180
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715636
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes’u tanımamıza vesile olan Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alınmış ilk hikâyeyi okumaya hazır mısınız?

Savaş yorgunu Doktor Watson eski bir dostunun aracılığıyla meşhur Baker Sokağı 221B’deki bir daireyi Sherlock Holmes’la paylaşmaya karar verir. Sherlock Holmes’un tuhaf karakteri, ne idüğü belirsiz mesleği ve ürkütücü zekâsı Doktor Watson’ın hem kafasını karıştırır hem de ilgisini çeker. Brixtone Sokağında yaşanan esrarlı bir cinayet, peşinden gelen akıl almaz sırlar, Amerika’nın çorak bölgelerine ve Mormonlara uzanan karanlık bir geçmişin gün yüzüne çıkışıyla Doktor Watson hem enteresan dostu Sherlock Holmes’a dair sorularına cevap bulmaya başlar hem de kendini uzun soluklu bir maceranın ortasında bulur.

Bu kan dondurucu kızıl soruşturma dedektiflik dünyasının en ünlü ve önemli beraberliklerinden birinin başlangıcıdır.

(Tanıtım Bülteninden)
224 syf.
·Beğendi·9/10
Polis romanları tutkunları iyi bilirler; kendinizi o tür edebiyata kaptırdınız mı sonu gelmez. Gelmez ve gelemez çünkü karşınızda derya kadar engin, bol çeşitlemeli, her zevke, her heyecan arayışına uygun bir malzeme var. Polis romanı, içerdiği tüm macera ve gerilim unsurları bir yana, her şeyden önce bir mantık oyunu ve bir güç çarpışmasıdır, yasa dışı eylemlerde (soygun, cinayet, şantaj) bulunan ile onun peşine takılan yasa temsilcisi (polis,özel hafiye, avukat) arasında. Bir kovalamaca oyunudur polis romanı, bir ya da bir kaç esrarın çözümlenmesidir ve okurun her daim tetikte bulunması gerekiyor, nerede ise hafiye kadar, hiçbir ip ucunu kaçırmamak için.


Polis romanı demek ya üstün zekâlı cani (Fantoma, Sherlock Holmes’ün ezeli düşmanı Dr. Moriarty) ya da onun kadar üstün zekâlı hafiye demektir. Ama polis edebiyatının ilk özel hafiyesi oldukça geç doğuyor, 1841’de. E.Allan Poe’nun yarattığı Fransız şövalyesi Auguste Dupin alışılagelmiş bir hafiye değilse de, bir prototip olarak, onu izleyecek olanların başta Sherlock Holmes olmak üzere çoğu özelliklerini taşıyor.

1887 de ise polis romanı tarihinde önemli bir yıl oluyor çünkü o yıl Sir Arthur Conan Doyle yeni bir kahraman yaratıyor: Kareli pelerini ve şapkası, piposu, kemanı ve yardımcısı Dr. Watson ile klasikleşecek olan Sherlock Holmes. Sherlock Holmes’un ilk serüveni olan A study in Scarlette kahramanımız tanınmış bir öğrenci olarak karşımıza çıkıyor. Holmes artık maceralarını sürdürüyor...

Sherlock Holmes, Conan Doyle' un üniversitedeki profosöründen esinlenerek yarattığı özel dedektif, tamamen düşünce ve mantık için-ile yaşar, gözlem gücünü sistematik bir biçimde geliştirmiştir, aseksüeldir, çözecek bir problem bulamadığı zamanlarda zihni onu rahatsız ettiği için kokain ve morfin kullanır, kopernik teorisini, kendi düşünce sistemi ile ilgisi olmadığı için bilmez, ama hangi külün hangi sigaradan düşmüş olduğunu anında söyleyebilir, "kanunun diğer yanında yer alsaydım en başarılı suçlu olurdum" der, en büyük düşmanı Mortiary isimli bir "kötü" dür, en yakın ve tek dostu Dr.Watson 'dur.

Keyifli okumalar.
172 syf.
·Puan vermedi
Holmes bey'i tv ekranlarından bilirdim.Yazılı olarak ilk adımımdır bu kitap , sonda olmayacak duruyor sevgili dostlar.Çoğumuzun bildiği bu karakterin özelliği, küçük görünen ayrıntılara büyük anlamlar yüklemesidir.Zincir halkalarını birleştirme görevini akıllıca ve zekice yapıp olayları çözümleme yeteneğine sahip Holmes bey.Bakmak ile görmek arasında ki farkı gözümüze hissettirmeden sokar beyefendi :)
207 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bugün güzel bir keşif yaptığım için oldukça mutluyum. Bay Sherlock Holmes'i tanıdım çünkü. Daha önce birkaç polisiye kitabı okudum ama oldukça saçma hikayelerle ya da merak uyandırdıktan sonra şaşırtmayan sonuçlarla karşılaştım. Sherlock Holmes'in ilk kitabını denemek için aldım ve neredeyse bir solukta bitirdim. Kitap hakkında söyleyebileceklerim aslında polisiye ilgili profesyonel olmadığım için sınırlı. Fakat hikaye ilgi çekici, sürükleyici, çevirisi gerçekten güzel. Sherlock Holmes'in olaylara bakış açısı, bilgisi, ön sezileri ilgi çekici ve okurken hem keyif hem heyecan veriyor. Hikayenin geçtiği yerlerle ilgili coğrafi bilgilendirmeler yapılmış ve öğretici. Ayrıca bir ara Mormonlar ile ilgili bir kısım anlatılmaya başlayınca kitapta başka bir bölüme geçildiğini zannettim ama o bile rahatsız etmedi, keyif verdi. Sonrasında, işin öyle olmadığını ve kitabın bir bütün olarak söz konusu hikaye etrafında birleştiğini anladığım an büyük bir lezzet aldım. Şu an Sherlock Holmes'in en az birkaç tane kitabını daha tereddütsüz kütüphaneme ekleyeceğim. Daha önce polisiye okumamış olanlara ve okumayı düşünenlere mutlaka tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
207 syf.
·2 günde·6/10
Sherlock Holmes kitaplarını fazla heyecanlı buluyorum ve severek okuyorum..Bu kitabı da sürükleyiciydi fakat olayların sonucunu çok yaratıcı bulamadım maalesef.Yine de Sherlock sevenler için güzel bir kitap.
207 syf.
·1 günde·9/10
Arthur Conan Doyle'nin okuduğum ilk romanı olan Sherlock Holmes kitabı ilk kez 1887'de yayınlanmış olup ilk Sherlock Holmes kitabıdır. Hakkında çok fazla film ve dizi çekilen polisiye romanı diğer kitaplar aksine sadece bir konu içeriyor. Bazı gizemli veyaz suç içeren konularda konuya daima dedektif gerekir ve bu kitapta da bu vardır. Dr. Watson ve Sherlock Holmes'un ilk karşılaşıp tanıştığı roman iki bölümden oluşurken ikinci bölümün başında farklı bir konu üzerine gidiyormuş gibi düşünülsede ilk bölümde işlenen cinayetin nasıl işlendiğini anlatan bölüm olup fazlaca akıllıca bir anlatım içermektedir. Diğer polisiye kitaplarına göre sayfa sayısı az olan kitapta anlatım hem kolay ve harika karakterler içerdiğinden polisiye sevenler için kesinlikle raflarında bulundurup okuması gereken kitaplardan.
207 syf.
·9/10
Uzun zamandır okumak isteyip başlayamadığım bir seriydi. Sherlock Holmes sevdiğim bir karakter özellikle dizisini izledikten sonra daha çok sevdim.
Sherlock'un diğer polisiye romanlardan farklı olarak oluşturduğu çok hızlı ve pratik çözümlemelerden hoşlanmayacağımı düşünüyordum -ben sindire sindire olayın çözülmesini okumayı severim- yazar öyle güzel sunmuş ki hiç sıkılmadım ve çok hoşlandım. Katilin hikayesini hem çok güzeldi hem de çok güzel anlatılmıştı.
207 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle sıkmıyor. Bunda hemfikiriz değil mi ? Çok iyiydi. Dayanamadım yarına kadar bekleyemedim. Serinin 4 kitabını da aldım ayrıca.
Kitap hakkında kısa bi bilgi vermek istiyorum. Kitapta dikkatinizi çekecek bir yer var. 2. bölüm olarak geçen. Bura size ilk başta anlamsız gelebilir, hikaye bitti bu Kızılderili hikayesi nerden geliyor diyebilirsiniz ama sonra da kapatmak isteyebilirsiniz. Bende bunu düşündüm ama yapmayın. Okuyun. Anlayacaksınız.
Kitapta olaylar çok net ilerliyor, sizi sıkmıyor, merak ettiriyor, olayların çözümü ve nasıl çözüldüğü ise o kadar ilginizi çekiyor ki kitaptan kopamıyorsunuz.
Lafın kısası : Benim gibi dedektiflik romanlarını seviyorsanız Sherlock Holmes sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. İyi okumalar dilerim.
207 syf.
Herkese merhaba :)
Öncelikle belirteyim ki, okuduğum ilk Sherlock Holmes kitabı ve fazla heyecanlanmış olabilirim. Çünkü kitaba bayıldım. Kurgusu muhteşemdi. İlk cümlesinden son cümlesine kadar hiç sıkılmadan okudum ve bitince de keşke devamı olsaydı diye üzüldüm de. Ama sorun yok, daha bir sürü Sherlock Holmes kitabı var değil mi?

Aslında okumayı düşünmüyordum. Ben fantastik ya da duygusal kitapları okumayı tercih eden biriyim. Bir arkadaşım tavsiye etti, ben de kitaba bir şans verdim. İyi ki de tavsiye etmiş. Ona da teşekkürlerimi sunuyorum :)

**Spoiler ola bilir aşağıda, ona göre)**

Kitapta sadece bir cinayet açıklığa kavuşturulmuyor, aynı zamanda hüzünlü bir aşk hikayesi de anlatılıyor. Ben hangi şartta ve koşulda olursa olsun, insanları öldürmenin hiçbir mazereti olamaz diye düşünüyorum. Ama okurken ölenler için üzülmediğimi de farkettim açıkcası.

Ve Sherlock Holmes karakterini çok sevdim. Dünyanın Güneş'in etrafında döndüğünü bile bilmeyen dahi demek geliyor içimden ona. Çünkü işinde o kadar başarılı ve usta ki,
herkesin bildiği bir şeyi bilmemesi hiç rahatsızlık uyandırmıyor.

Watson karakteri de bu kitapta Sherlock Holmes ile tanışıyor ve cinayette dahi Holmes'un tüm doğru izlenimlerini büyük bir hayranlıkla izliyor.

Bir ara şaşıracaksınız. Tam cinayet açıklığa kavuşurken yazar Mormonlardan bahs etmeye başlarsa, sakın bittiğini düşünüp kitabı elinizden bırakmayın, aradığınız cevapları bulacaksınız okurken hiç kuşkunuz olmasın. Bunu belirtmek istedim çünkü ben de şaşırdım Mormonlar hakkında okumaya baçlayınca. :)

Kitap çok güzel, tavsiye ediyorum kesinlikle.

Keyifli okumalar :)
207 syf.
·Beğendi·10/10
“Bu şehir, suç işlenmediği zamanlarda çok sıkıcı oluyor.”
— Sherlock Holmes

Polisiye ve gizem türü roman seven, kesinlikle okumalı (!) . Okurken uykunuz gelse bile, meraktan (tamam bu son sayfa) deyip kitabı bitirmeniz mümkün. Her ne kadar başlangıçları bir çoğunda aynı olsada, sonlara doğru taşlar yerine oturduğunda (yok artık) dememek elde değil. Boş vakitlerin, ders aralarının ve sıcak bir çay zamanlarının olmazsa olmazı.
192 syf.
·10/10
Polisiye tutkusu varsa işin içinde Sherlock olmazsa olmazlardandır. Serinin ilk kitabında Doktor Watson'la yolları kesişen Sherlock Holmes, aynı daire içerisinde başlayan ev arkadaşlığını kısa zamanda iş arkadaşlığına dönüştürecektir. Kendini karmaşık bir cinayetin içinde bulan Watson, her geçen gün Sherlock hakkında bir şey öğrenir ve onun bilgi dağarcığının bu kadar geniş olmasına çok şaşırır. En önemlisi de olay mahalline girdiği andan itibaren hiçbir ayrıntıyı atlamamak adına ince ince çalışan Sherlock, zekasını deneyimleriyle birleştirerek kimsenin farkedemediği detayları ortaya çıkaracaktır. Suç ayrıntıda gizlidir ve Sherlock çok dikkatli bir dedektiftir. Tümdengelim üzerine yazdığı makalede belirttiği gibi, insanlar bir olayı duyduklarında sonucu hakkında fikir üretebilirken, sonucunu bildikleri bir olayın gerçekleşme evresi üzerine pek az fikir sahibi olurlar. Ama Holmes bunu çok iyi yapan biri ve cinayetin işlenmesi üzerine teorileri zihninde kolaylıkla oluşturmuştur.
Olayın sonunda dava başarılı bir şekilde çözülür ama ödülleri hep Scotland Yard görevlileri alır. Ta ki Doktor Watson tüm bu yaşananları kaleme almaya başlayana dek. Artık herkes Sherlock Holmes ismini tanıyacaktır!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıl Soruşturma
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
180
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715636
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Dünyanın en ünlü dedektifi Sherlock Holmes’u tanımamıza vesile olan Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alınmış ilk hikâyeyi okumaya hazır mısınız?

Savaş yorgunu Doktor Watson eski bir dostunun aracılığıyla meşhur Baker Sokağı 221B’deki bir daireyi Sherlock Holmes’la paylaşmaya karar verir. Sherlock Holmes’un tuhaf karakteri, ne idüğü belirsiz mesleği ve ürkütücü zekâsı Doktor Watson’ın hem kafasını karıştırır hem de ilgisini çeker. Brixtone Sokağında yaşanan esrarlı bir cinayet, peşinden gelen akıl almaz sırlar, Amerika’nın çorak bölgelerine ve Mormonlara uzanan karanlık bir geçmişin gün yüzüne çıkışıyla Doktor Watson hem enteresan dostu Sherlock Holmes’a dair sorularına cevap bulmaya başlar hem de kendini uzun soluklu bir maceranın ortasında bulur.

Bu kan dondurucu kızıl soruşturma dedektiflik dünyasının en ünlü ve önemli beraberliklerinden birinin başlangıcıdır.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 4.315 okur

  • Abdullah Yılmaz Koyuncu
  • Engin ALTIN

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları