Köle Olmayacağız

9,5/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.267 gösterim
20. yüzyılın en büyük dramlarının yaşandığı Bosna Hersek, bilge devlet adamı İzzetbegoviç'in önderliğinde kendini toparlamış, ayağa kalkmış ve Avrupa'nın göbeği sayılabilecek bir coğrafyada hayatiyet kazanmıştı. Devlet adamı olmanın çok ötesinde bir kimlik çizen İzzetbegoviç, düşünce ufkuyla sadece Bosna halkı için değil, tüm İslâm dünyası, hatta Batı dünyası için bile büyük öneme sahiptir.

Elinizdeki kitapta, bu bilge devlet adamının gerek Bosna Hersek, gerekse tüm İslâm dünyası ile ilgili temel sorunlar ve bu sorunların çözümlerine ilişkin "bilgi ve hikmet" penceresinden baktığı görüş ve düşünceleri yer almakta. Muhtelif zaman ve zeminlerde yapılmış konuşmalar ve kaleme alınmış makaleler, 21. yüzyılda tetiklenmeye çalışılan "medeniyetler savaşı" kaosu için neler yapılabileceğine dair ipuçları da içeriyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2007
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789944432177
 • Yayınevi:
  Fide Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Rahmetli Aliya İzzetbegoviç, fikirleri, demokratlığı, bilgeliği ve gerçek dindarlığı ile çok büyük saygı duyduğum, hatta açık söyleyeyim hayranlık beslediğim bir liderdir. Onun birbirinden değerli eserleri Türkçeye çevrildi ve ben de daha önce bazılarını okumuştum. Son olarak Türkiye’de ‘Köle Olmayacağız’ adıyla neşredilen eserini okuma fırsatı buldum. Aslında hiç tarzım değildir ama müsaadenizle bu sefer bütün sözleri onun kitabından alıntılarla sürdüreceğim. O yüzden buna bir ışığı yansıtma çabası diyelim. Buyurunuz;

- Bosna’nın Sırp olduğunu söyleyenler ve onun Hırvat olduğunu ifade edenler vardı. Ancak –maalesef- aynı saldırganlıkla, Bosna’nın sadece Müslüman olduğunu söyleyenler de vardır. Bu üç iddiayı da biz aynı kararlılıkla reddediyoruz.

- Biz zulümlerin sadece ve sadece zalimlerin filli olduğuna inanlardanız ve ilan ediyoruz ki biz bu zulümler için Sırp halkını suçlamıyoruz. Zulüm için zalimlerden başkası hesap verecek değildir.

- Dedelerimiz, insanlar arasındaki bağlar güçlensin diye köprüler inşa ediyorlardı. Bu köprüler ise kargaşa ve zulüm yıllarında bizim yok edilişimizin yerleri oldu. Onlar üzerinde akrabalarımız öldürüldüler. Biz onları unutmamak zorundayız. Fakat biz, bu köprüleri yapan asil kimselerin torunları olduğumuzu da unutmamalıyız.

- Büyük Allah’a yemin ederiz ki köle olmayacağız!

- Tarih, hayatın öğretmenidir.

- Bu normal bir savaş değil, Sırbistan’ın başlattığı işgal normal bir işgal de değildir. Bu, sivil halka ve onun dini, milli ve kültürel değerlerine karşı bir soykırımdır.

- Hakikaten o gün şehrin tümünde silah sesleri patlamaktaydı. Her tarafa bombalar düşüyordu. O zaman bir evden bir bayan bağırmaya başladı: ‘Başkanım korkmuyor musunuz?’ Dedim ki, ‘tabii korkuyorum.’ Açıkça benim cevabıma şaşırdı. Dedim ki, ‘ben normal bir insanım ve korkarım.’ Şimdi cesaret hakkında da bir şeyler söylemek istiyorum. Asla korkmadıklarını söyleyen insanlar yalan söylerler. Eğer öyle insanlar varsa onlar normal insan değiller. Bizler ise normal insanlardan oluşan askerleriz.

- Avrupa’nın ilk şoku şu idi; Küçük bir halk direndi. Burada Bosna Hersek halkı demek zorundayım. Bu sadece Boşnak halkı değildi. Ordumuzda bizimle birlikte savaşan önemli sayıda Sırp ve Hırvat vardır ve ben bunu burada söylemek istiyorum. İkinci şoku Avrupa bir müddet sonra yaşadı. Eğer bir kimse ibadethaneleri, köprüleri, kültür abidelerini yıkacak, kadın ve çocukları öldürecekse Avrupa bunu Boşnaklardan beklerdi. Biz bunları yapmadık. Bunu Avrupa hiçbir şekilde açıklayamamaktadır. Bu sebeple diyebilirim ki bir yere gittiğimde çifte şeref duymaktayım.

- Açıkça ifade edeyim ki: ben burada İslam Cumhuriyeti istiyor değilim ancak kimilerinin hoşuna gitse de gitmese de, İslam’ın bu topraklarda hayatta kalmasını istiyorum.

- Biz başkasının dinine, milliyetine, siyasi görüşüne saygı gösterdiğimiz ve bu zamanlarda demokrat kalmaya, daha doğrusu adam gibi olmaya çalıştığımız için muzaffer olacağız.

- Halkımız cami eşiklerini yıkmıyorsa da dindardır ve bunu çok iyi biliyoruz. Onun bazı kutsallarına dokunmayın. Biz subaya camiye gidip gitmediğini ya da oruç tutup tutmadığını sormayacağız. Ondan istediğimiz dürüstçe savaşmasıdır ve neye inanıyorsa inansın. Kendisi bilir ancak Allah’a küfür edemez!

- UNPROFOR kapsamında Türk askeri de gelecektir bize. Bu konuda da çok direnç gösterdiler. Türkler buradan yüz seneden de fazla süre evvel gittiler. Ancak Türk askeri buraya gelecek ve herhangi bir parmak kaldırmak değil, dürüst bir şekilde hizmet edeceklerine inanıyorum. Onlar iyi askerdir. BM askeri olarak görevlerini dürüstçe yapacaklardır.

- Bana yaptıkları bir şeyi istersem affetme hakkına sahibim. Ancak kadınlarımıza ve çocuklarımıza yaptıklarını asla affetmeyeceğiz!

- Gerçekten halkımız çok acı çekti. Ve dünya ülkelerine giderken bu sebepten dolayı acı hissediyorum. Ama utanarak gitmiyorum. Birinin bana ‘ne yaptınız orada?’ diye sorması beni korkutamaz. Çünkü biz ibadethaneleri yıkmadık, kadınlara ve çocuklara kötülük etmedik.

- Bu savaş iki ordunun yaptığı klasik bir savaş değildir. Bu, o zamana kadar görülmemiş kültürel ve dini eserlerin yıkımıyla beraber bir ordunun sivillere karşı bir savaşıydı.

- Bizim Bosna dediğimiz şey Balkanlarda sadece bir toprak parçası değildir. Çoğumuz için Bosna sadece vatan değil, o bir fikirdi. Farklı din, farklı millet ve kültür geleneklerine sahip insanların bir arada ve beraber yaşayabileceğinin inancıdır.

- Biz Doğuda olsun Batıda olsun iyi olan her şeye açık olarak kendi İslami kimliğimizi koruyoruz.

- Bosna, İslam dünyasının Batıya doğru son, Batıdan Doğu’ya karşı ise ilk kapısıdır. Burası, iyi insanların yaşadığı güzel bir ülkedir.

- Bir din olarak İslam tabiata dönük, Kur’an ise gözlem ruhuyla dolu bir kitaptır. Dini bir kitap için biraz alışılmışın dışında olan ve ‘bakınız, gözlemeyiniz yolculuk yapınız’ gibi Kuran’ın çağrılarını hatırlatırım. Bu çağrılara başkaları uydu. Biz Müslümanlar ise uymadık.

- İlk soru şudur; bizim İslam dünyamız sanki takvim ve saat yokmuş gibi dakik değildir. İbadetin bile zamana bağlı olduğu ve her şeyin saat ve dakikada tasvir edildiği bir dünyada bu nasıl olabildi? İkinci soru; şehirlerimiz kirlidir. Temizliğin imandan sayıldığı ve ibadetin organik, ayrılmaz bir parçası olduğu bu Müslüman dünyasında bu durum nasıl meydana geldi?

- Saraybosna, farklı din, millet ve kültür sahibi insanların beraber yaşayabileceğinin şahididir. Bunun için tek şart vardır; insan olmak! İnsan olmayanlar bunu yapamaz.

- Bosna’da medya sansürü yok. Asla bir yayın yasaklanmamış. Herhangi bir gazeteci yazdıkları sebebiyle takibata uğramamıştır. Buna karşın bizim sağ ve sol tarafımızda yani Sırbistan ve Hırvatistan’da tek ırk, tek din ve tek parti konseptiyle gurur duyan küçük faşizmler vardır.

- Şahsen kendimi hem Müslüman hem de Avrupalı hissediyorum.

- Gerçek vatanseverlik başkalarının değil kendimizin fedakârlığıdır.

Sıtkı Öztürk 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in çeşitli zamanlarda verdiği konferans ve konuşmalardan derlenmiş olan bu eser, siyaset bilimi ile uğraşan herkes tarafından mutlaka okunmalı. Okumanın ötesinde bir başucu kitabı

Kitaptan 7 Alıntı

“Saraybosna’da şehrin eski kısmında toplam 200 m. bir mesafe içinde Gazi Hüsrev Paşa Camii, eski Ortodoks Klisesi , Katolik Katedrali ve Yahudi Sinagogu bulunmaktadır. Bu kültürümüzdür, bu biziz.”-Aliya İZZETBEGOVİÇ, Tuzla 1994-

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviçKöle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç
Yücel Alkan 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şeyden evvel, hangi parti ve etnik kökene ait olursa olsun nitelikli insanların önceliğini ilan edeceğiz. Yetenekli insanlar önde olmalıdır, onlar olmadan meseleleri çözemeyiz.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 20)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 20)
Yücel Alkan 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz bu savaşta tarafsız kalmaya karar verdik ve bunu ilan ettik çünkü bu savaş kirli kardeş savaşıdır ve biz ellerimizi kirletmek istemiyoruz.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 54)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 54)
Yücel Alkan 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim düşünceme göre iki asgari şart vardır: Bağımsız, toprak bütünlüğü olan ve demokratik Bosna Hersek ve diğeri de buna giden yolun barışçıl olmasıdır. Bağımsız Bosna için ben barışı kurban ederim. Bosna'da barış için ise bağımsız Bosna'yı kurban etmem.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 32)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 32)
Yücel Alkan 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müslümanlar bir daha asla başı öne eğik yürümeyecekler. Asla ve hiçbir yerde ikinci sınıf vatandaş olmak istemiyoruz. Sırp belediyelerinde etnik azınlık olmak istemiyoruz. Müstakbel sivil cumhuriyetimizi, eşit halkların cumhuriyetini beraber inşa etmek istiyoruz.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 38)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 38)
Yücel Alkan 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimse bizi boyunduruk altına almaya çalışmasın, bunu yapamaz, haklarımızdan bizi yoksun bırakmaya da çalışmasın çünkü er ya da geç haklarımızı geri alırız. Ne hayatı başkalarından daha fazla seviyor ne de başkalarından daha fazla ölümden korkuyoruz.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 54)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 54)
Yücel Alkan 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz, çok fazla sınavdan geçtik. Boşnak Bilgeliği ise bize, sınavların kaçınılmaz olduğunu ve onlara karşı en iyi şekilde tavır almamızı öğretir. Eğer sıkıntılardan daha iyi ve daha güçlü çıkmıyorsak, o zaman bizim sıkıntılarımız boşuna olmuş demektir.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 26)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 26)