Köle Olmayacağız

8,6/10  (7 Oy) · 
24 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.433 gösterim
20. yüzyılın en büyük dramlarının yaşandığı Bosna Hersek, bilge devlet adamı İzzetbegoviç'in önderliğinde kendini toparlamış, ayağa kalkmış ve Avrupa'nın göbeği sayılabilecek bir coğrafyada hayatiyet kazanmıştı. Devlet adamı olmanın çok ötesinde bir kimlik çizen İzzetbegoviç, düşünce ufkuyla sadece Bosna halkı için değil, tüm İslâm dünyası, hatta Batı dünyası için bile büyük öneme sahiptir.

Elinizdeki kitapta, bu bilge devlet adamının gerek Bosna Hersek, gerekse tüm İslâm dünyası ile ilgili temel sorunlar ve bu sorunların çözümlerine ilişkin "bilgi ve hikmet" penceresinden baktığı görüş ve düşünceleri yer almakta. Muhtelif zaman ve zeminlerde yapılmış konuşmalar ve kaleme alınmış makaleler, 21. yüzyılda tetiklenmeye çalışılan "medeniyetler savaşı" kaosu için neler yapılabileceğine dair ipuçları da içeriyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2007
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789944432177
 • Yayınevi:
  Fide Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Rahmetli Aliya İzzetbegoviç, fikirleri, demokratlığı, bilgeliği ve gerçek dindarlığı ile çok büyük saygı duyduğum, hatta açık söyleyeyim hayranlık beslediğim bir liderdir. Onun birbirinden değerli eserleri Türkçeye çevrildi ve ben de daha önce bazılarını okumuştum. Son olarak Türkiye’de ‘Köle Olmayacağız’ adıyla neşredilen eserini okuma fırsatı buldum. Aslında hiç tarzım değildir ama müsaadenizle bu sefer bütün sözleri onun kitabından alıntılarla sürdüreceğim. O yüzden buna bir ışığı yansıtma çabası diyelim. Buyurunuz;

- Bosna’nın Sırp olduğunu söyleyenler ve onun Hırvat olduğunu ifade edenler vardı. Ancak –maalesef- aynı saldırganlıkla, Bosna’nın sadece Müslüman olduğunu söyleyenler de vardır. Bu üç iddiayı da biz aynı kararlılıkla reddediyoruz.

- Biz zulümlerin sadece ve sadece zalimlerin filli olduğuna inanlardanız ve ilan ediyoruz ki biz bu zulümler için Sırp halkını suçlamıyoruz. Zulüm için zalimlerden başkası hesap verecek değildir.

- Dedelerimiz, insanlar arasındaki bağlar güçlensin diye köprüler inşa ediyorlardı. Bu köprüler ise kargaşa ve zulüm yıllarında bizim yok edilişimizin yerleri oldu. Onlar üzerinde akrabalarımız öldürüldüler. Biz onları unutmamak zorundayız. Fakat biz, bu köprüleri yapan asil kimselerin torunları olduğumuzu da unutmamalıyız.

- Büyük Allah’a yemin ederiz ki köle olmayacağız!

- Tarih, hayatın öğretmenidir.

- Bu normal bir savaş değil, Sırbistan’ın başlattığı işgal normal bir işgal de değildir. Bu, sivil halka ve onun dini, milli ve kültürel değerlerine karşı bir soykırımdır.

- Hakikaten o gün şehrin tümünde silah sesleri patlamaktaydı. Her tarafa bombalar düşüyordu. O zaman bir evden bir bayan bağırmaya başladı: ‘Başkanım korkmuyor musunuz?’ Dedim ki, ‘tabii korkuyorum.’ Açıkça benim cevabıma şaşırdı. Dedim ki, ‘ben normal bir insanım ve korkarım.’ Şimdi cesaret hakkında da bir şeyler söylemek istiyorum. Asla korkmadıklarını söyleyen insanlar yalan söylerler. Eğer öyle insanlar varsa onlar normal insan değiller. Bizler ise normal insanlardan oluşan askerleriz.

- Avrupa’nın ilk şoku şu idi; Küçük bir halk direndi. Burada Bosna Hersek halkı demek zorundayım. Bu sadece Boşnak halkı değildi. Ordumuzda bizimle birlikte savaşan önemli sayıda Sırp ve Hırvat vardır ve ben bunu burada söylemek istiyorum. İkinci şoku Avrupa bir müddet sonra yaşadı. Eğer bir kimse ibadethaneleri, köprüleri, kültür abidelerini yıkacak, kadın ve çocukları öldürecekse Avrupa bunu Boşnaklardan beklerdi. Biz bunları yapmadık. Bunu Avrupa hiçbir şekilde açıklayamamaktadır. Bu sebeple diyebilirim ki bir yere gittiğimde çifte şeref duymaktayım.

- Açıkça ifade edeyim ki: ben burada İslam Cumhuriyeti istiyor değilim ancak kimilerinin hoşuna gitse de gitmese de, İslam’ın bu topraklarda hayatta kalmasını istiyorum.

- Biz başkasının dinine, milliyetine, siyasi görüşüne saygı gösterdiğimiz ve bu zamanlarda demokrat kalmaya, daha doğrusu adam gibi olmaya çalıştığımız için muzaffer olacağız.

- Halkımız cami eşiklerini yıkmıyorsa da dindardır ve bunu çok iyi biliyoruz. Onun bazı kutsallarına dokunmayın. Biz subaya camiye gidip gitmediğini ya da oruç tutup tutmadığını sormayacağız. Ondan istediğimiz dürüstçe savaşmasıdır ve neye inanıyorsa inansın. Kendisi bilir ancak Allah’a küfür edemez!

- UNPROFOR kapsamında Türk askeri de gelecektir bize. Bu konuda da çok direnç gösterdiler. Türkler buradan yüz seneden de fazla süre evvel gittiler. Ancak Türk askeri buraya gelecek ve herhangi bir parmak kaldırmak değil, dürüst bir şekilde hizmet edeceklerine inanıyorum. Onlar iyi askerdir. BM askeri olarak görevlerini dürüstçe yapacaklardır.

- Bana yaptıkları bir şeyi istersem affetme hakkına sahibim. Ancak kadınlarımıza ve çocuklarımıza yaptıklarını asla affetmeyeceğiz!

- Gerçekten halkımız çok acı çekti. Ve dünya ülkelerine giderken bu sebepten dolayı acı hissediyorum. Ama utanarak gitmiyorum. Birinin bana ‘ne yaptınız orada?’ diye sorması beni korkutamaz. Çünkü biz ibadethaneleri yıkmadık, kadınlara ve çocuklara kötülük etmedik.

- Bu savaş iki ordunun yaptığı klasik bir savaş değildir. Bu, o zamana kadar görülmemiş kültürel ve dini eserlerin yıkımıyla beraber bir ordunun sivillere karşı bir savaşıydı.

- Bizim Bosna dediğimiz şey Balkanlarda sadece bir toprak parçası değildir. Çoğumuz için Bosna sadece vatan değil, o bir fikirdi. Farklı din, farklı millet ve kültür geleneklerine sahip insanların bir arada ve beraber yaşayabileceğinin inancıdır.

- Biz Doğuda olsun Batıda olsun iyi olan her şeye açık olarak kendi İslami kimliğimizi koruyoruz.

- Bosna, İslam dünyasının Batıya doğru son, Batıdan Doğu’ya karşı ise ilk kapısıdır. Burası, iyi insanların yaşadığı güzel bir ülkedir.

- Bir din olarak İslam tabiata dönük, Kur’an ise gözlem ruhuyla dolu bir kitaptır. Dini bir kitap için biraz alışılmışın dışında olan ve ‘bakınız, gözlemeyiniz yolculuk yapınız’ gibi Kuran’ın çağrılarını hatırlatırım. Bu çağrılara başkaları uydu. Biz Müslümanlar ise uymadık.

- İlk soru şudur; bizim İslam dünyamız sanki takvim ve saat yokmuş gibi dakik değildir. İbadetin bile zamana bağlı olduğu ve her şeyin saat ve dakikada tasvir edildiği bir dünyada bu nasıl olabildi? İkinci soru; şehirlerimiz kirlidir. Temizliğin imandan sayıldığı ve ibadetin organik, ayrılmaz bir parçası olduğu bu Müslüman dünyasında bu durum nasıl meydana geldi?

- Saraybosna, farklı din, millet ve kültür sahibi insanların beraber yaşayabileceğinin şahididir. Bunun için tek şart vardır; insan olmak! İnsan olmayanlar bunu yapamaz.

- Bosna’da medya sansürü yok. Asla bir yayın yasaklanmamış. Herhangi bir gazeteci yazdıkları sebebiyle takibata uğramamıştır. Buna karşın bizim sağ ve sol tarafımızda yani Sırbistan ve Hırvatistan’da tek ırk, tek din ve tek parti konseptiyle gurur duyan küçük faşizmler vardır.

- Şahsen kendimi hem Müslüman hem de Avrupalı hissediyorum.

- Gerçek vatanseverlik başkalarının değil kendimizin fedakârlığıdır.

Medine Kaygısız 
31 May 12:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Begoviçin konuşmalarını içeren kitap , Bosna halkının şanlı direnişini anlatmaktadır. Avrupa'nın islamafobik yaklaşımları , Müslümanalrin uğradığı zulmü ve ayrımcılık konularını aydınlatan kitap okunmasını tavsiye ettiğim kitaplar arasında dır

ŞeymaNur 
11 Tem 18:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu bilge devlet adamının gerek Bosna Hersek,gerekse tüm İslam dünyasi ile ilgili temel sorunlar ve bu sorunların çözümlerine ilişkin "bilge ve hikmet " penceresinden baktıgı görüş ve düşünceleri yer almaktadır.

Sıtkı Öztürk 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in çeşitli zamanlarda verdiği konferans ve konuşmalardan derlenmiş olan bu eser, siyaset bilimi ile uğraşan herkes tarafından mutlaka okunmalı. Okumanın ötesinde bir başucu kitabı

Kitaptan 31 Alıntı

muhammed akbaş 
 04 Ağu 02:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuklarımızı o savaş göndermeyi ret ettik çünkü bu savaş kurtuluş ( özgürlük ) savaşı değildir. Bu sayede bir çok insanımızın canını ve ruhunu kurtarmış olduk: HAYATLARINI KURTARDIK ÇÜNKÜ ÖLMEDİLER, RUHLARINI KURTARDIK ÇÜNKÜ ÖLDÜRMEDİLER! Yani ne KURBAN nede CELLAT olmalarına izin verdik.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 54)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 54)
Abdullah Macit 
05 Eyl 00:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orwell'in de dediği gibi hepimiz eşittik, ancak bazıları daha fazla eşitti.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 108)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 108)
muhammed akbaş 
05 Ağu 03:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle halkımızın dediği gibi 17 boya ile boyanan, şuandaki iş alanlarını parselleyen, çocuklarını diplomatik temsilciliklerine yollayan, şuraya-buraya girmek için takla atan veya şu ya da bu şartların sayesinde bir yerlere gelen, evirip çevirdikleri için parmaklarına döviz paralarının yapıştığı kimselerden sakının.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 115)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 115)
muhammed akbaş 
01 Ağu 15:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne güzel bir Ahlaktır bu.
Çünkü bizler için, ölüm yeri olan Foça'dan baktığımızda, sadece iki ulus vardır: Cellâtlar ve masum kurbanlar, üçüncü ulus yoktur. Bütün cellâtlar aynı türe aittir, bütün masum kurbanlar da başka türe aittir. Yani biz Müslümanlar için katledilen masum kadın ve çocuklar hangi milliyete ait olursa olsunlar, aynı türe aittirler. Bu sebeple hem Müslüman mezarlarına hem de Sırp mezarlarına çiçek koymanızı rica ediyorum.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 18)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 18)
Sümeyye K. 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstediğin isme sahip olabilirsin, istediğin dine inanabilirsin ancak insan olman gerekir. Yaşamalı, diğerlerinin de yaşamalarına izin vermelisin.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 48)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 48)
Sümeyye K. 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam'ın yeni ve hakiki yüzünü göstermek görevi belki de bizimdir. Ve Allah'a şükür ki bunu şimdiye kadar başardık.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 122)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 122)
muhammed akbaş 
07 Ağu 01:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer dürüst ve yetenekliler arasında seçim yapacak olursanız dürüstlere öncelik tanıyın.

Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 146)Köle Olmayacağız, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 146)
4 /