Köpek Suratlı Maymun

6,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
160 gösterim
Aslan Asker Şvayk'ın yazarı olarak tanıdığımız, Franz Kafka'ya benzerliği ile bildiğimiz Bohemyalı yazar Hašek'in, kara mizah ve hiciv dolu öyküleri var bu kitapta. Hašek, yalın bir üslupla sıradan insanların, sıradan hayatlarında yaşadıkları basit, komik ve sıra dışı öykülerini anlatıyor.

Hašek evsizlerin, toplumun küçümseyerek izlediği yoksulların, küçük hırsızlıklar yaparak hayatta kalmaya çalışan insanların kalplerindeki sevimli yönleri ustalıkla gösteriyor. Politikacılara, toplumu kontrolü altına almaya çalışan "bozuk" sisteme kaleminin sivri ucuyla saldırıyor. Üstelik bunu bariz bir şekilde göstermeden, yalnızca iyi okurların anlayabileceği şekilde yapıyor. Yazar, bir hayalet gibi öykülerin arasında dolaşırken, onu görmeye çalışmamız boşuna.

Köpek Suratlı Maymun'u Ülkü Tamer'in akıcı ve tertemiz Türkçesiyle yayınlıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9786059203272
 • Çeviri:
  Ülkü Tamer
 • Yayınevi:
  Dedalus Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

NA 
06 Nis 22:06 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bir yolunu bulup ondan kurtulmalıyız."
"Söylemesi kolay... nasıl kurtulacağız?"
"Tutuklatmalı."
"Hangi nedenle?"
"Amma da saçma soru! Birini tutuklatmaya karar verince bu kararı hemen uygulamıyor muyuz? Sonra bir neden buluruz."

Köpek Suratlı Maymun, Jaroslav Hasek (Sayfa 82 - Merkez Kitaplar)Köpek Suratlı Maymun, Jaroslav Hasek (Sayfa 82 - Merkez Kitaplar)
NA 
03 Nis 23:28 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Yaroslav," dedi usulca, "yastığımı getirdim sana. Al da başının altına koy. Ben yastıksız uyumaya alışığım; ama senin bilgili bir kafan var, düşüncelerin kırışmasın."

Köpek Suratlı Maymun, Jaroslav Hasek (Sayfa 39 - Merkez Kitaplar)Köpek Suratlı Maymun, Jaroslav Hasek (Sayfa 39 - Merkez Kitaplar)