Ölümcül Yumurtalar

8,5/10  (14 Oy) · 
23 okunma  · 
10 beğeni  · 
678 gösterim
1917 Rus Devrimi'ni izleyen çalkantılı yıllar yeni bir Sovyet gerçekliğini ortaya koyarken, dâhi zooloji profesörü Persikov da canlı organizmaların üreme hızlarını artıran ve onları devleştiren yeni bir "kızıl" ışın keşfeder. O sıralarda Sovyet cumhuriyetlerindeki bütün tavukları kırıp geçiren bir salgın patlak verince, Persikov'un henüz test edilmemiş buluşu bu soruna bir çare olarak görülür… Zira bilimde ilerleme ve bu sayede düşmanlarla rakipleri geride bırakma, Stalin döneminin yol gösterici ilkesidir… Stalin'in iktidara geldiği 1924 yılında yazılmasına karşın 1928'de geçen bu bilimkurgu, iktidarın ve bilginin kötüye kullanılmasının sonuçlarına işaret eden parlak bir sistem eleştirisidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053325161
 • Çeviri:
  Tuğba Bolat
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bulgakov ile tanıştığım kitap...

Bulgakov ve kitapları ile (bkz: Bu ay Bulgakov kitaplarını okuyalım mı?) etkinliği vesilesiyle tanışmış oldum. Bulgakov yaşamında ülkesi tarafından değeri bilinmeyen ve eserleri yasaklanan bir yazar. Ölümcül Yumurtalar isimli bu eserinde de içinde bulunduğu durumları az çok anlatan kısımlar ve o dönemde ülke yönetiminindeki kişileri eleştirmek amaçlı ince göndermeler var.

Ölümcül Yumurtalar’da anlatılan olayları ve kitabın konusunu çok özgün bulduğumu söylemek istiyorum. Ayrıca yazarın okuru kitabın içine çeken oldukça güzel bir anlatımı var.

Kitapta geçen olaylar profesör Persikov’un bulduğu bir ışık huzmesinin ve ülkede çıkan tavuk salgınının etrafında gelişiyor. Bu olayların arka planında anlatılmak istenen ise bilim ve insanlığın çıkarları ile devletin çıkarlarının çatışması durumu ve bu durumun sonuçları. Tabi bu sonuçlardan bilim insanlarının, devletin ve vatandaşların nasıl etkilendiği de kitabın sonunda gözler önüne seriliyor.

Bulgakov kitaplarını okumaya başlamak isteyenler için Ölümcül Yumurtalar’ın iyi bir seçim olacağını düşünüyorum.


***** Bu kısımdan sonrası spoiler içermektedir! *****


Her şey profesör Persikov’un amiplerin aşırı derecede hızlı çoğaldığı bir kırmızı ışık huzmesini keşfetmesiyle başlar. Persikov’un bulduğu bu ışık huzmesinin haberi bir şekilde tüm ülkede duyulur. Persikov, tam bu ışık huzmesinin diğer canlılarda da aynı etkiyi yaratıp yaratmayacağı konusunda deneyler yapmaya hazırlanmaktayken ülkede bir tavuk salgını çıkar ve tüm tavuklar telef olur, ülkede yumurta satışı yasaklanır. Persikov’un bulduğu ışık huzmesinin bu salgına çare olacağı düşünülmektedir ve ışık huzmesi bir süreliğine Persikov’dan ödünç istenir. İşte bütün sürpriz gelişmeler bu noktadan sonra gerçekleşir...

Esra B. 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazıldığı dönemden çok, günümüz okuyucularını etkileyeceğini düşündüğüm bir kitap. Bilim ve siyasetin ,iktidarın, birbirinden çok farklı alanlar olduğunu düşünürüz. Yazar, dolaylı olarak bu konuyu çok iyi işlemiş ve aslında iktidar denilen şeyin sadece ülkeyi değil, bireyleri - beyinleri yönettiğini göstermiş. Tek solukta okunabilecek sürükleyici bir roman,keyifli okumalar.

Nurdan Atay 
03 Eki 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Ölümcül Yumurtalar'ı 1928 yılında yazmış Bulgakov ancak ne kadar da günümüzü anlatıyor. İktidarların her şeyi hiçe sayan yaklaşımlarını, bilimin amacı dışında kullanıldığında yarattığı yıkıcılığı, doğanın anormali hep elediğini anlatıyor. Diktatörlüğün baskıcı rejimini de satır aralarında veriyor bize. Bir bilim adamının bürokrasi karşısındaki acizliği. Bir sistem eleştirisi "Ölümcül Yumurtalar." Hiç uzak değil, hiç yabancı değil. Fantastik edebiyatı seven de, mesafeli duran da eğer sistemi sorguluyorsa mutlaka okumalı derim. Kitabı bana öneren arkadaşıma da ayrıca teşekkürler.

Rapunzelin Kedisi 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bulgalov budur işte dedirten bir kitap daha. Okuyun okutturun derim kendi kanımca. Çevirisi güzel ve akıcı, kitabın baskısı da gayet başarılı. Kapağına göre kitap seçen biri olmasam da, kitap bittikten sonra kapağına buruk bir gülümseme ile uzun uzun baktırdı kendine. Neredeyse çatlak dediğimiz bir profesör, kendisinden sonra asla elde edilemeyen bir "kızıl ışık" bulur ve olaylar başlar... Ama ne olaylar. Kitap içerisinde bir sürü sembolik, göndermeler de mevcut. Ve kitabın sonu şaşırtıcı bir finalle bitiyor. Bulgakov okuyalım!

Kitap kurgusu itibariyle muazzam bir bilgi aktarımı yapıyor. Bilimle alakası olmayan insanların bile ''böyle bir şey olursa ne yaparız?'' diye soracağı bir hikaye çıkmış ortaya.Sağlam bir sistem eleştirisi. Daha geniş kapsamla insanın bilgiyi nasıl kullanacağı problemine de değinmiş. Anlatım tarzı biraz zorlayıcı. Alışkın olduğumuz kurgu anlayışından farklı. Yine de çok beğendim, yazarın diğer kitaplarını okumayı planlıyorum. ^^

UĞURCAN KOÇ 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Giderek tempo kazanan ve okurken acayip keyif veren bir bilimkurgu. Bulgakov'un mizahı gerçekten çok başarılı. Bir solukta okunabilecek bir kitap. İyi okumalar.

Bora 
06 Oca 02:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güldürücü bir kitap bir insani nasil rahatsiz edip.Kendilerini de insanlikta cikaran kralci insanlarin sonun da bir yikimla.karsilastigi guzel.bir eser olmuş.

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız