Kitap
Ölümcül Yumurtalar

Ölümcül Yumurtalar

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
728 Kişi
1.814
Okunma
479
Beğeni
9,7bin
Gösterim
136 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 51 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Şubat 2019 · Karton kapak · 9786053325161
Diğer baskılar
Ölümcül Yumurtalar
Ölümcül Yumurtalar
Kader Yumurtaları
Ölümcül Yumurtalar
Ölümcül Yumurtalar
1917 Rus Devrimi'ni izleyen çalkantılı yıllar yeni bir Sovyet gerçekliğini ortaya koyarken, dâhi zooloji profesörü Persikov da canlı organizmaların üreme hızlarını artıran ve onları devleştiren yeni bir "kızıl" ışın keşfeder. O sıralarda Sovyet cumhuriyetlerindeki bütün tavukları kırıp geçiren bir salgın patlak verince, Persikov'un henüz test edilmemiş buluşu bu soruna bir çare olarak görülür… Zira bilimde ilerleme ve bu sayede düşmanlarla rakipleri geride bırakma, Stalin döneminin yol gösterici ilkesidir… Stalin'in iktidara geldiği 1924 yılında yazılmasına karşın 1928'de geçen bu bilimkurgu, iktidarın ve bilginin kötüye kullanılmasının sonuçlarına işaret eden parlak bir sistem eleştirisidir.
5 mağazanın 19 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,82
7.6
10 üzerinden
728 Puan · 153 İnceleme
Elif Honça
Ölümcül Yumurtalar'ı inceledi.
130 syf.
·
8 günde
Роковые яйцa
Bulgakov'un okuduğum ikinci kitabı. İlki 'Köpek Kalbi'ydi. İki kitap da beni inanılmaz etkiledi. Filmi var mı bilmiyorum ama yoksa inanılmaz güzel bir bilimkurgu filmi olur. Zooloji profesörü Percikov canlı organizmaların üreme hızlarını artıran ve onları devleştiren yeni bir 'kızıl' ışın keşfeder. O sıralarda Sovyet Cumhuriyetlerinde ki bütün tavukları kırıp geçiren bir salgın patlak verince, Percikv'un henüz test edilmemiş buluşu bu soruna bir çare olarak görülür. Çünkü bilimde ilerleme ve bu sayede düşmanlarla rakipleri geride bırakma, Stalin döneminin yol gösterici ilkesidir.
Ölümcül Yumurtalar
7.6/10
· 1.814 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Emine Akdoğan
Ölümcül Yumurtalar'ı inceledi.
136 syf.
·
Puan vermedi
Ölümcül Yumurtalar
#kitapyorumu Kitap sokak köpeği Şarik’in öyküsünü anlatıyor. Dünyaca ünlü bir bilim adamı olan Filip Filipoviç,sokakta bulduğu köpeği sahiplenir ve onu besler. Asıl amacı onu denek olarak kullanmaktır. Şarik’i ameliyat ederek ,er bezlerini ve hipofiz bezini adi bir suçlununkilerle değiştirir. Köpek artık kaba saba,iğrenç bir adam olmuştur daha doğrusu insanlaşmıştır.. Bulgakov bu eserinde olduğu gibi diğer eserlerinde de ploreter kesime sert eleştirilerde bulunuyor. Bu da beni yazardan uzaklaştırıyor. Her ne kadar bu durumdan hoşlanmasamda kitap bana bir şeyi çok iyi aşılıyor: Keşke hayvanlar kadar saf ve temiz olabilseydik..
Ölümcül Yumurtalar
7.6/10
· 1.814 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
D.
Ölümcül Yumurtalar'ı inceledi.
124 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Herkese merhaba Ölümcül Yumurtalar, Bulgakov'dan okuduğum ilk eserdi. İtiraf etmek gerekirse başlarda kitabı pek sevemedim. Bunun nedeni ise kitabı sıradan bir "bilim kurgu" kitabı zannetmekti. Yani asıl amacını anlayamamışım. Sonradan yazar ve eseri hakkında bir takım araştırmalar yaptım. Ve her şey yerli yerine oturmaya başladı. Aslında kitap Sovyet rejimini eleştiriyor. Ön planda iki karakterin, profesör Persikov ve Rokk 'un çalışmalarını görüyoruz. Bu çalışmaların yapılma esnasında verilen bilgiler insanı düşünmeye itiyor. Mesela hikayedeki laboratuvar ortamı Sovyet şehir yapısı ile ilişkilendirilmiş. Deney malzemelerinin farklı ülkelerden getirilmesi, dışa bağımlı bir imaj çizmiş. Aslında karakterlerin her hareketinden bir anlam yakalayabiliriz. Kitabın yazıldığı dönem hakkında biraz bilgi okudum. Kısaca aktarayım : "1917 Bolşevik devrimi sonrasında Kızıllar ve Beyazlar arasında çıkan İç Savaş döneminde uygulanmak zorunda kalınan “Savaş Komünizmi”nin yıkıcı yan etkilerini bertaraf edebilmek için, Lenin tarafından “NEP” adı verilen “Yeni Ekonomik Politikalar” devreye alınmıştı. Bu politikaya göre, durma noktasına gelen piyasanın canlanması için bilhassa köylerde sınırlı ölçekte kapitalist ticarete izin verilmişti. Fakat bu sefer de, Kulak adı verilen zenginleşmiş bir köylü sınıfı ortaya çıkmış ve sosyalist devrimin ideallerine ters biçimde kırsalda sömürü dinamikleri güçlenmeye başlamıştı." Bu bilgiyi neden verdim? Çünkü kitapta bir köyde dev yılanların ve deve kuşlarının insanları yuttuğunu okuyoruz. İşte bu dev canavarlar halkı yutan zenginlermiş. Bu bilinçle bakınca her şey anlam kazandı, yazara da helal olsun dedim.
Ölümcül Yumurtalar
7.6/10
· 1.814 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
n
Ölümcül Yumurtalar'ı inceledi.
136 syf.
·
Puan vermedi
Bulgakov’un kitapları kişiliğinden ve hayatından ayrılamaz bir bütünlük içindedir. Yazarın kitaplarının derinliğini anlamak için hayatına bir göz gezdirmek gerektiğini düşünüyorum. Kitap güzel bir üslupla yazılmış akıcı bir dile sahip. Görünüşte yazarın diğer bir hiciv kitabı Köpek Kalbi gibi bilim kurgu romanı olarak yazılmış ancak iki kitap da sıradan birer bilim kurgu romanı olmaktan çok daha fazlası olmuştur. Bir bilim adamının rastlantısal olarak bulduğu bir buluşun o dönem ani patlak veren bir ülke krizini çözmek için kızıl orduda başarılı bir askerlik dönemi geçirmiş emekli ve ünlü bir askerin ülke yetkililerinden tam yetki alarak bu buluşla denetimsiz ve başına buyruk hareket etmesi ve sonucunda getirdiği olaylar anlatılıyor. Stalin dönemi SSCB gelişim politikasının tek bir doğrultuda, denetimsiz,eğitimsiz ve bazen de kötü insanlar tarafından yönetilmesi, ileriye dönük hiçbir kaygı duyulmadan günün şartlarının oldukça zorlanması ve en sonunda rejime ters olarak yine proletaryanın zarar görmesi benim için kitabın geniş yorumudur. Bulgakov hayatı ve eleştirileri yüzünden özellikle marksist-leninist düşünceye sahip bireylerin önyargıyla yaklaşabileceği bir yazar olabilir. Ancak her düşüncenin holiganlaşması,aşırı kutuplaşması,tekele alınması ve kötü kullanılması o düşüncenin kendi özüne zarar verir. Bulgakov tam olarak bu noktayı eleştirmektedir. Görüşünüz ne olursa olsun bu kitaba ve yazara bir şans verin derim.
Ölümcül Yumurtalar
7.6/10
· 1.814 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5