Ölümcül Yumurtalar

8,1/10  (31 Oy) · 
57 okunma  · 
22 beğeni  · 
817 gösterim
1917 Rus Devrimi'ni izleyen çalkantılı yıllar yeni bir Sovyet gerçekliğini ortaya koyarken, dâhi zooloji profesörü Persikov da canlı organizmaların üreme hızlarını artıran ve onları devleştiren yeni bir "kızıl" ışın keşfeder. O sıralarda Sovyet cumhuriyetlerindeki bütün tavukları kırıp geçiren bir salgın patlak verince, Persikov'un henüz test edilmemiş buluşu bu soruna bir çare olarak görülür… Zira bilimde ilerleme ve bu sayede düşmanlarla rakipleri geride bırakma, Stalin döneminin yol gösterici ilkesidir… Stalin'in iktidara geldiği 1924 yılında yazılmasına karşın 1928'de geçen bu bilimkurgu, iktidarın ve bilginin kötüye kullanılmasının sonuçlarına işaret eden parlak bir sistem eleştirisidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053325161
 • Çeviri:
  Tuğba Bolat
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
 28 Şub 20:21 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bulgakov hem güldürüp, hem de düşündürebilme gücüne sahip nadir yazarlardandır. Varsa da ben bilmiyorum. Köpek Kalbi kitabını okuduğumda gerçekten inanılmaz keyif almıştım ve artık Bulgakov okumak benim için ayrı bir tutku haline gelmişti. Ölümcül Yumurtalar yine hiciv ve mizah ağırlıklıydı.

Bulgakov'un belkide en iyi yaptığı şey yaşayan karakterler yaratmaktır. Köpek Kalbi'ndeki Doktor Filipoviç, Bormental ve Şarik hala hafızamda diyebilirim. Bu sefer yine Profesör Persikov, Doçent Ivanov ve Pankrat etrafında geçen olaylar zincirine tanık oluyorsunuz. Oldukça sürükleyici, yer yer gerilim ve en çokta eğlenceli ve heyecan dolu sayfalar sizi bekliyor. Bulgakov'u okumaya bu kitaptan başlayabilirsiniz sonrasında mutlaka Köpek Kalbi :)

Bulgakov ile tanıştığım kitap...

Bulgakov ve kitapları ile (bkz: Bu ay Bulgakov kitaplarını okuyalım mı?) etkinliği vesilesiyle tanışmış oldum. Bulgakov yaşamında ülkesi tarafından değeri bilinmeyen ve eserleri yasaklanan bir yazar. Ölümcül Yumurtalar isimli bu eserinde de içinde bulunduğu durumları az çok anlatan kısımlar ve o dönemde ülke yönetiminindeki kişileri eleştirmek amaçlı ince göndermeler var.

Ölümcül Yumurtalar’da anlatılan olayları ve kitabın konusunu çok özgün bulduğumu söylemek istiyorum. Ayrıca yazarın okuru kitabın içine çeken oldukça güzel bir anlatımı var.

Kitapta geçen olaylar profesör Persikov’un bulduğu bir ışık huzmesinin ve ülkede çıkan tavuk salgınının etrafında gelişiyor. Bu olayların arka planında anlatılmak istenen ise bilim ve insanlığın çıkarları ile devletin çıkarlarının çatışması durumu ve bu durumun sonuçları. Tabi bu sonuçlardan bilim insanlarının, devletin ve vatandaşların nasıl etkilendiği de kitabın sonunda gözler önüne seriliyor.

Bulgakov kitaplarını okumaya başlamak isteyenler için Ölümcül Yumurtalar’ın iyi bir seçim olacağını düşünüyorum.


***** Bu kısımdan sonrası spoiler içermektedir! *****


Her şey profesör Persikov’un amiplerin aşırı derecede hızlı çoğaldığı bir kırmızı ışık huzmesini keşfetmesiyle başlar. Persikov’un bulduğu bu ışık huzmesinin haberi bir şekilde tüm ülkede duyulur. Persikov, tam bu ışık huzmesinin diğer canlılarda da aynı etkiyi yaratıp yaratmayacağı konusunda deneyler yapmaya hazırlanmaktayken ülkede bir tavuk salgını çıkar ve tüm tavuklar telef olur, ülkede yumurta satışı yasaklanır. Persikov’un bulduğu ışık huzmesinin bu salgına çare olacağı düşünülmektedir ve ışık huzmesi bir süreliğine Persikov’dan ödünç istenir. İşte bütün sürpriz gelişmeler bu noktadan sonra gerçekleşir...

Kübra E. 
 11 Ağu 23:17 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rus edebiyatına ilgi duyuyorum bu aralar. Daha önce 1k da düzenlenen Tolstoy etkinliği ile başlamıştı bu ilgim.
Rus edebiyatının büyük yazarlarının kendileri gibi büyük eserlerini okumadan da olmazdı. Bulgakov'u da böyle keşfettim. Benim için geç mi oldu bilmiyorum. Ama okumanın ve öğrenmenin de yaşı olmadığını düşünürsek bu ihtimali es geçebiliriz.

Evet, gelelim Bulgakov'a. Henüz en ünlü eserini okumadım. "Usta ile Margarita"yı yani.
Yine de okuduğum üç eserinde de gördüğüm, Bulgakov, sistemi usta bir şekilde eleştiriyor.
Bunu kimi zaman Gogol gibi korku ve mizahla birleştirip yapıyor kimi zaman da merak unsurunu üst düzeyde tutacak şekilde yapıyor.
"Ölümcül Yumurtalar" da bilim-kurgu eseri olarak ele alınabilir. Bulgakov, iktidarın bilime, basına, topluma yön verişini öyle ustaca resmetmiş ki sayfaları büyük bir heyecanla çevirdim. Hem sistemin eleştirisini yapıp hem de bunu okuyucuyu hiç sıkmadan, uğraştırmadan yapmak büyük ustalık...
Bulgakov okunması gereken yazarlardan... Henüz onun kalemiyle tanışmadıysanız arayı fazla uzatmayın derim. :)
Herkese keyifli okumalar dilerim...

Kadim dostlarımız olan kitaplarla kalın...

Esra B. 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazıldığı dönemden çok, günümüz okuyucularını etkileyeceğini düşündüğüm bir kitap. Bilim ve siyasetin ,iktidarın, birbirinden çok farklı alanlar olduğunu düşünürüz. Yazar, dolaylı olarak bu konuyu çok iyi işlemiş ve aslında iktidar denilen şeyin sadece ülkeyi değil, bireyleri - beyinleri yönettiğini göstermiş. Tek solukta okunabilecek sürükleyici bir roman,keyifli okumalar.

Halil Korkut 
09 Haz 22:53 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitabın başlarında; Profesör Persikov'un, canlılar üzerinde biyolojik etkileri olan kızıl ışınlarını keşfetmesinin, geliştirmesinin sonra bunların kamuoyuna yansımasının ve de ülkedeki tavukların başlarına gelenlerin anlatıldığı bölümlerin, okuyucuyu biraz sıkma olasılığı olsa da hikaye sonra sonra açılıyor ve akıllara ziyan bir bilim-kurgu, macera hikayesine dönüşüyor, final bölümü bir hayli muazzam. Dönemin Sovyet sistemine eleştiriler getirildiği savunulan bu okunası Bulgakov kitabını sizlere tavsiye ediyorum.
Hani bu tür eleştiriler ilgimi çekmiyor diyorsanız veya bilim-kurguya meraklı değilim diyorsanız dahi, tecrübe edilmesi gereken sıradışı bu edebi eseri yine de okuyunuz derim, tavsiye olunur...

Nurdan Atay 
03 Eki 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Ölümcül Yumurtalar'ı 1928 yılında yazmış Bulgakov ancak ne kadar da günümüzü anlatıyor. İktidarların her şeyi hiçe sayan yaklaşımlarını, bilimin amacı dışında kullanıldığında yarattığı yıkıcılığı, doğanın anormali hep elediğini anlatıyor. Diktatörlüğün baskıcı rejimini de satır aralarında veriyor bize. Bir bilim adamının bürokrasi karşısındaki acizliği. Bir sistem eleştirisi "Ölümcül Yumurtalar." Hiç uzak değil, hiç yabancı değil. Fantastik edebiyatı seven de, mesafeli duran da eğer sistemi sorguluyorsa mutlaka okumalı derim. Kitabı bana öneren arkadaşıma da ayrıca teşekkürler.

Rapunzelin Kedisi 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bulgalov budur işte dedirten bir kitap daha. Okuyun okutturun derim kendi kanımca. Çevirisi güzel ve akıcı, kitabın baskısı da gayet başarılı. Kapağına göre kitap seçen biri olmasam da, kitap bittikten sonra kapağına buruk bir gülümseme ile uzun uzun baktırdı kendine. Neredeyse çatlak dediğimiz bir profesör, kendisinden sonra asla elde edilemeyen bir "kızıl ışık" bulur ve olaylar başlar... Ama ne olaylar. Kitap içerisinde bir sürü sembolik, göndermeler de mevcut. Ve kitabın sonu şaşırtıcı bir finalle bitiyor. Bulgakov okuyalım!

Kitap kurgusu itibariyle muazzam bir bilgi aktarımı yapıyor. Bilimle alakası olmayan insanların bile ''böyle bir şey olursa ne yaparız?'' diye soracağı bir hikaye çıkmış ortaya.Sağlam bir sistem eleştirisi. Daha geniş kapsamla insanın bilgiyi nasıl kullanacağı problemine de değinmiş. Anlatım tarzı biraz zorlayıcı. Alışkın olduğumuz kurgu anlayışından farklı. Yine de çok beğendim, yazarın diğer kitaplarını okumayı planlıyorum. ^^

UĞURCAN KOÇ 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Giderek tempo kazanan ve okurken acayip keyif veren bir bilimkurgu. Bulgakov'un mizahı gerçekten çok başarılı. Bir solukta okunabilecek bir kitap. İyi okumalar.

inci k. 
18 Mar 11:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Mihail Bulgakov eşsiz üslubuyla bu eserinde de sisteme karşı muazzam tespitlerde bulunuyor. Ancak Köpek Kalbi'ndanen sonra okunduğunda iki kitap arasindaki benzerlikler biraz kafa karıştırıcı olabiliyor.
Bulgakov, iki eserinde çok benzer karakterlere yer vererek devamlılık mi olusturmayi hedefliyor yoksa?

2 /