Görünmez Canavarlar

7,9/10  (34 Oy) · 
94 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.014 gösterim
Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, yanılsamanın hüküm sürdüğü şu dünyada bize iyi ve doğru olarak dayatılanı değil de, kötü olduğu söylenerek bizden uzak tutulanı tercih etmek ne derece mümkündür? Chuck Palahniuk, bize yine roman olarak ulaşan bu üçüncü "kimlik krizi"nde, aile ve toplumda varolan genel geçer davranış kalıplarının altında yatan gerçekliği evirip çeviriyor.

Genç ve güzel manken Shannon mutlu olmak için her şeye sahiptir: Parlak bir kariyer, kitlelerin ilgisi, yakışıklı bir sevgili ve yakın bir dost. Ancak geçirdiği bir "kaza" yüzünün yarısını yok ettiğinde, görünmez bir canavara dönüşür. Hastanede tanıştığı, ameliyatla kadın olmaya hazırlanan transeksüel Brandy Alexander, ona geleceğini yaratabilmek için geçmişini silmesi gerektiğini, gerçek keşiflerin hep kaostan çıktığını öğretir. Bu süreçte Shannon, Brandy Alexander'la ve kendisini aldatan sevgilisi Manus'la bir intikam yolculuğuna çıkacaktır. Kişisel ve toplumsal arızaların kol gezdiği, çağdaş bir çorak ülkede çıkılan bu yolculukla üçünün isimleri, kimlikleri ve geçmişleri her şehirde değişirken, okur da görüntüye, yüzeyselliğe odaklanmış bir dünyada aile, sevgili, arkadaş konumundaki insanlarla ilişkilerin sığlığına tanık olur.

Palahniuk cinsiyet değiştirme operasyonlarının büyük ölçüde kolaylaştığı ve yaygınlaştığı bir çağda, cinsiyetlerin bile görüntüden ibaret olduğunu vurguluyor. Bir yandan güzellik ve kimlik kavramlarına bakarken, tüketim toplumuna ve estetik operasyon kültürüne haşin saldırılar yöneltiyor. Üstelik bütün bunları okurunu adeta bir eğlence trenine bindirip baş karakterinin geçmişiyle bugünü arasında dolaştırarak ve şaşırtıcı bir finalle adamakıllı sarsarak yapıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789755394251
 • Orijinal Adı:
  Invisible Monsters
 • Çeviri:
  Funda Uncu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Sinan Çankırı 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Hikayesi bakımından "Dövüş Kulübü" ve "Gösteri Peygamberi"nin gerisinde kalsa da, inanılmaz kurgusu ve şaşırtıcı finali sayesinde Palahniuk'un bu kitabı da, bitirmemle birlikte bende derin bir iz bıraktı.

Özellikle yineliyorum, aşmış bir kurgusu var kitabın. Adeta bir Tarantino filmi izlermişcesine çeviriyorsunuz sayfaları. Zamanlar arasında gidip gelme olayını herhangi bir kitapta bu denli yoğun bir şekilde yaşadığımı hatırlamıyorum. Kesik kesik parçalar, finalde mükemmel bir şekilde birleşiyor ve arka arkaya patlayan twist'lerle neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz.

Eleştireceğim noktalara gelecek olursak; yazar karakterlerin kıyafet ve aksesuarları ile ilgili betimleme yaparken o kadar abartıya kaçmış ki, bu bölümlerde bir roman değil de moda dergisi okuyorum hissine kapıldım ve bu da kitabı okurken zaman zaman konsantrasyonumun bozulmasına sebep oldu.

Onun haricinde -belki önemsiz bir detay ama- yazarın okuduğum diğer iki romanında hikayenin arasına ustalıkla yedirdiği, benim de okurken büyük zevk aldığım, günlük hayatta uygulandığında işe yarayan faydalı bilgiler bu kitapta yok maalesef. Örneğin, ufak cam kırıklarının bir dilim ekmekle kolaylıkla temizlendiğini "Gösteri Peygamberi"nden öğrendiğim gibi...

Sonuç olarak, anlatım tarzını zaten çok beğendiğim Chuck Palahniuk'un yine beklentilerimi boşa çıkarmayan bir romanı oldu "Görünmez Canavarlar". Yeraltı edebiyatını seven herkesin beğenisini kazanacak türden başarılı bir eser.

Bir de kitabı okuyacak olanlara önemli bir notum olacak; başlamadan evvel sakın ola kitabın arkasını okumayın, zira fena halde "spoiler" içeriyor. Konuyu hiç bilmeden okumak kitaptan alacağınız zevki artıracaktır.

dragonesbea 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı bitirdikten sonra "Bu neydi şimdi?" şeklinde kaldım. Normal bir kitap değil, rahatsız edici ve garip, sıradışı. "Yeraltı edebiyatı" denirken ne kast edildiğini anladım. Sıkıcı giden ve sonra gözlerinizi dört açıp sonunu getireceğiniz türden bir kitap.

Kitaptan 22 Alıntı

Esma Balkan 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Hayatını geçmişe ya da şimdiye bağlayarak yaşayamazsın" diyor. "Bana geleceğinden söz etmelisin" diyor Brandy.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 48)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 48)
Asude 
18 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gelecek ne zaman vaat olmaktan çıkıp bir tehdit unsuru haline geldi?

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 85)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 85)
Asude 
18 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ne kadar dikkatli olursanız olun, hep bir şeyleri kaçırmış gibi hissedeceksiniz; sizi derinden etkileyen, tamamını tecrübe edemediğinizi söyleyen o berbat his. Dikkat kesilmeniz gereken dakikaları hızla geçmenizin yarattığı o zavallı duygu hep kalbinizde olacak. Yani o hisse alışsanız iyi olur. Günün birinde tüm yaşamınız bu histen ibaret olacak çünkü.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (21)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (21)
Lizge Tekin 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Anlattığın hikayenin sadece kelimelerden ibaret olduğunun farkına vardığında,geçmişini bir kağıt gibi buruşturup çöpe atabildiğinde," diyor Brandy "işte o zaman senin kim olacağına karar vereceğiz."

Görünmez Canavarlar, Chuck PalahniukGörünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk
dragonesbea 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Tüm hayatımın tek bir kelimeyle anlatılabilmesini istemiyorum. Bir hikâyeden ibaret olmasını. Bilinmeyen bir şey bulmak istiyorum, haritada olmayan bir yer gibi. Gerçek bir macera istiyorum."

Görünmez Canavarlar, Chuck PalahniukGörünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk
Asude 
18 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir diğer mesele de birini ne kadar sevdiğinizi düşünürseniz düşünün, akan kanı size çok yaklaştığında geri çekileceğinizdir.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 14)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 14)
Tuğba A. 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak ve ancak bu gezegeni yiyip bitirdikten sonra Tanrı bize yenisini verecek. Yarattıklarımızdan çok yok ettiklerimizle hatırlanacağız.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 86)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 86)
Mirza Anıl Armutçu 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ve Ellis haklıymış; insanlara nasıl olduklarını sormamızın nedeni, kendi hakkımızda konuşmak istememizmiş.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 154)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 154)
Tuğba A. 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Önce aileniz size hayat verir, ama sonra onların hayatını yaşamanızı ister."

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 171)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 171)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız