Görünmez Canavarlar

8,0/10  (42 Oy) · 
113 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.093 gösterim
Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, yanılsamanın hüküm sürdüğü şu dünyada bize iyi ve doğru olarak dayatılanı değil de, kötü olduğu söylenerek bizden uzak tutulanı tercih etmek ne derece mümkündür? Chuck Palahniuk, bize yine roman olarak ulaşan bu üçüncü "kimlik krizi"nde, aile ve toplumda varolan genel geçer davranış kalıplarının altında yatan gerçekliği evirip çeviriyor.

Genç ve güzel manken Shannon mutlu olmak için her şeye sahiptir: Parlak bir kariyer, kitlelerin ilgisi, yakışıklı bir sevgili ve yakın bir dost. Ancak geçirdiği bir "kaza" yüzünün yarısını yok ettiğinde, görünmez bir canavara dönüşür. Hastanede tanıştığı, ameliyatla kadın olmaya hazırlanan transeksüel Brandy Alexander, ona geleceğini yaratabilmek için geçmişini silmesi gerektiğini, gerçek keşiflerin hep kaostan çıktığını öğretir. Bu süreçte Shannon, Brandy Alexander'la ve kendisini aldatan sevgilisi Manus'la bir intikam yolculuğuna çıkacaktır. Kişisel ve toplumsal arızaların kol gezdiği, çağdaş bir çorak ülkede çıkılan bu yolculukla üçünün isimleri, kimlikleri ve geçmişleri her şehirde değişirken, okur da görüntüye, yüzeyselliğe odaklanmış bir dünyada aile, sevgili, arkadaş konumundaki insanlarla ilişkilerin sığlığına tanık olur.

Palahniuk cinsiyet değiştirme operasyonlarının büyük ölçüde kolaylaştığı ve yaygınlaştığı bir çağda, cinsiyetlerin bile görüntüden ibaret olduğunu vurguluyor. Bir yandan güzellik ve kimlik kavramlarına bakarken, tüketim toplumuna ve estetik operasyon kültürüne haşin saldırılar yöneltiyor. Üstelik bütün bunları okurunu adeta bir eğlence trenine bindirip baş karakterinin geçmişiyle bugünü arasında dolaştırarak ve şaşırtıcı bir finalle adamakıllı sarsarak yapıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789755394251
 • Orijinal Adı:
  Invisible Monsters
 • Çeviri:
  Funda Uncu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Sinan Çankırı 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Hikayesi bakımından "Dövüş Kulübü" ve "Gösteri Peygamberi"nin gerisinde kalsa da, inanılmaz kurgusu ve şaşırtıcı finali sayesinde Palahniuk'un bu kitabı da, bitirmemle birlikte bende derin bir iz bıraktı.

Özellikle yineliyorum, aşmış bir kurgusu var kitabın. Adeta bir Tarantino filmi izlermişcesine çeviriyorsunuz sayfaları. Zamanlar arasında gidip gelme olayını herhangi bir kitapta bu denli yoğun bir şekilde yaşadığımı hatırlamıyorum. Kesik kesik parçalar, finalde mükemmel bir şekilde birleşiyor ve arka arkaya patlayan twist'lerle neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz.

Eleştireceğim noktalara gelecek olursak; yazar karakterlerin kıyafet ve aksesuarları ile ilgili betimleme yaparken o kadar abartıya kaçmış ki, bu bölümlerde bir roman değil de moda dergisi okuyorum hissine kapıldım ve bu da kitabı okurken zaman zaman konsantrasyonumun bozulmasına sebep oldu.

Onun haricinde -belki önemsiz bir detay ama- yazarın okuduğum diğer iki romanında hikayenin arasına ustalıkla yedirdiği, benim de okurken büyük zevk aldığım, günlük hayatta uygulandığında işe yarayan faydalı bilgiler bu kitapta yok maalesef. Örneğin, ufak cam kırıklarının bir dilim ekmekle kolaylıkla temizlendiğini "Gösteri Peygamberi"nden öğrendiğim gibi...

Sonuç olarak, anlatım tarzını zaten çok beğendiğim Chuck Palahniuk'un yine beklentilerimi boşa çıkarmayan bir romanı oldu "Görünmez Canavarlar". Yeraltı edebiyatını seven herkesin beğenisini kazanacak türden başarılı bir eser.

Bir de kitabı okuyacak olanlara önemli bir notum olacak; başlamadan evvel sakın ola kitabın arkasını okumayın, zira fena halde "spoiler" içeriyor. Konuyu hiç bilmeden okumak kitaptan alacağınız zevki artıracaktır.

e-zeki 
18 Nis 13:34 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap çok ama çok enteresan bir kurguya sahip. Gösteri Peygamberi'nin tersi bir kurgu diyebiliriz. Absürd bir yapıyla ilerliyor fakat çok akıcı. Kesinlikle sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Fazlasıyla müstehcen sayılabilecek detaylarla dolu.

Behrat Bülbül 
 26 Şub 20:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okuyacaksanız direkt başlayın, arkasını hiç okumayın... Zira epey 'spoiler' içeriyor. Ha, muhakkak da okuyun. "Bize değersiz olduğu öğretilmiş olanda değeri keşfet" diyor kitabın bir yerinde... Okumaya değer.

Kitaptan 36 Alıntı

Nisa 
19 Mar 01:02 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir şeyden ne kadar çok kaçarsan o kadar uzun süre ona katlanmak zorunda kalırsın. Bir şeyle savaştığında, onu sadece daha da güçlendirirsin.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 180)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 180)
Nisa 
18 Mar 22:43 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kimden nefret edeceğimizi bilemediğimiz zaman kendimizden nefret ediyoruz.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 85)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 85)
Esma Balkan 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Hayatını geçmişe ya da şimdiye bağlayarak yaşayamazsın" diyor. "Bana geleceğinden söz etmelisin" diyor Brandy.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 48)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 48)
Nisa 
18 Mar 20:20 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanlara hafta sonu tatilinde ne yaptıklarını sormamızın tek nedeni, kendi hafta sonu tatilimizi anlatma isteğimiz.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 71)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 71)
Asude 
18 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ne kadar dikkatli olursanız olun, hep bir şeyleri kaçırmış gibi hissedeceksiniz; sizi derinden etkileyen, tamamını tecrübe edemediğinizi söyleyen o berbat his. Dikkat kesilmeniz gereken dakikaları hızla geçmenizin yarattığı o zavallı duygu hep kalbinizde olacak. Yani o hisse alışsanız iyi olur. Günün birinde tüm yaşamınız bu histen ibaret olacak çünkü.

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (21)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (21)
Asude 
18 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gelecek ne zaman vaat olmaktan çıkıp bir tehdit unsuru haline geldi?

Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 85)Görünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk (Sayfa 85)

Tüm bu estetik ameliyatlarla ilgili kitaplar ve broşürler daha normal ve mutlu bir hayat süreceğimi vaat etmişlerdi ama gün geçtikçe bu, arzuladığım şey olmaktan çıktı.İstediğim şeyler gün geçtikçe hep istemeye eğitilmiş olduğum şeylermiş gibi görünmeye başladı.Herkesin isteği şeylerdi bunlar.
Bana ilgi göster.
Flaş.
Bana güzellik ver.
Flaş.

Görünmez Canavarlar, Chuck PalahniukGörünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk
Kyrie Eleison 
23 Nis 21:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı sadece bizi izliyor ve can sıkmaya başladığımız zaman bizi öldürüyor. Asla ve asla can sıkıcı olmamalıyız.

Görünmez Canavarlar, Chuck PalahniukGörünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk
Lizge Tekin 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Anlattığın hikayenin sadece kelimelerden ibaret olduğunun farkına vardığında,geçmişini bir kağıt gibi buruşturup çöpe atabildiğinde," diyor Brandy "işte o zaman senin kim olacağına karar vereceğiz."

Görünmez Canavarlar, Chuck PalahniukGörünmez Canavarlar, Chuck Palahniuk
4 /