Gösteri Peygamberi

8,4/10  (64 Oy) · 
189 okunma  · 
42 beğeni  · 
2.140 gösterim
Gösteri Peygamberi (orjinal adı Survivor) Chuck Palahniuk tarafından yazılmış ve dünya çapında büyük ilgi görmüş olan Türkiye'de Ayrıntı Yayınları tarafından basılan, yeraltı edebiyat dizisinin on birinci kitabıdır. Türkçe'ye Funda Uncu çevirmiştir.

Yeni bir din oluşturmak için gerekli olan şeyler nelerdir? Türünün tek örneği bir nesne, birkaç mucize ve ona inanacak insan topluluğu...
Peki inandığımız şeylerin hepsi bizlere dayatılan birer senaryoysa?
Çağımızın hastalığı olan popüler kültüre karşı yapılmış en büyük eleştirilerden biridir bu kitap. Kitabı okurken zaman zaman bütün insanlığa acıyor ve içinde bulunduğunuz durumdan dolayı kendinizi kukla gibi hissedip üzerinize bağlanmış bütün iplikleri sökmek istiyorsunuz. Günümüz basın yayın organlarının insan yaşantısına etkisi oldukça iyi yansıtılmış.
Ayrıca inanışlara karşı büyük taşlamalar mevcut.
Başlangıçta olayı anlayamasanız da sonrasında kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.
Yeraltı edebiyatı severler kaçırmasın.

Beytullah Ömer DUMLU 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap başlarda sıkıcı geldi çünkü olaylar arasında bağlantıyı tam çözememiştim.Ayrıca baş karakterin temizlikçi olup sürekli ev işlerinden bahsetmesi okurken yordu.Olaylar daha çok kitabın ortalarıyla sonlarına doğru gelişmeye başladı.Kitabı okuduktan sonraki duygularımı aktarayım.Olay pekte alışık olmadığım farklı bir konu.Bu yönden artısı baya var.Yazar eleştiri yaparken eleştirinin de hakkını vermiş.Yazarların eleştiri yaparken eleştiriyi vermektense ima etmesini isterim.Bu yazar da bunu gördüm.Kısacası güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

Evrim Sezer Şirin 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Klasik bir Chuck Palahniuk kitabı olmuş, farklı anlatım tarzı, sorgulamaları ve okurken sizin de sorgulamanızı sağlaması ile birilikte eleştirisel yaklaşımlarını da bu kitapta buluyorsunuz. Okurken çok keyif aldım, kesinlikle okunmalı.

Yalçın Yaşar 
14 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir tarikatın sona kalan üyesinin peygamberleştirilmesi üzerinden günümüz toplumunun ve medyanın nasıl bir tüketime dayalı yozlaşma içerisinde bulunduğunun eleştirisini yapmış Palahniuk. Hem eğlenceli hem de bir dizinin veya eğlence programının bir kitaptan daha fazla sohbet konusu olduğunu anlamamızı sağlayacak, düşündürecek, zevkle okunacak bir kitap.

Ezgi bezci 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Sahip olduğum altı yüz kırk balıktan sonra öğrendiğim tek şey, insanın sevdiği her şeyin bir gün öleceği oldu. O özel kişiyle karşılaştığın ilk anda, onun bir gün ölüp toprağın altına gireceğine emin olabilirsin."

Mustafa Aydın 
26 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Okumayı düşünüyordum ama o kapak olduğu sürece evdekilerin kitabı kitaplıkta tutacağını sanmam :) Ayrıca ne saçma bir isim çevirisi o öyle. Survivor = Gösteri peygamberi... pfff :(

Ümit 
21 May 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · 10/10 puan

Bir yeraltı edebiyatı kitabı olarak çok beğendim. Yazarın hikaye arasında verdiği hayatla ilgili günlük kullanılacak pratik bilgileri bir yere not aldım kullanmak için :) Hayatı ve özellikle insanların yaşam biçimini ustalıkla eleştirmiş.

Kitaptan 47 Alıntı

Evrim Sezer Şirin 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

..Bir ömür boyu sahip olduğum altı yüz kırk birinci balık. Tanrının yarattığı başka bir canlıya bakmayı ve sevmeyi öğrenmem için ailem yıllar önce ilk balığımı almıştı. Sahip olduğum altı yüz kırk balıktan sonra öğrendiğim tek şey, insanın sevdiği her şeyin bir gün öleceği oldu. O özel kişiyle karşılaştığın ilk anda, onun bir gün ölüp toprağın altına gireceğine emin olabilirsin.

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 262)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 262)
kübra ballı 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adem'le Havva yasak elmayı cennet bahçesindeki sonsuz mutluluk çok sıkıcı olmaya başladığı için yemiş olabilir mi?

Gösteri Peygamberi, Chuck PalahniukGösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk
morun kızı 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şu anda bir cinayete kurban gitmek, taze bahar havası almak gibi gelirdi.

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 219)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 219)

Bir arada olmaktan nefret ettikleri ama yalnız kalmaktan da korktukları için insanlar telefon denilen bir alet kullanıyorlarmış.

Gösteri Peygamberi, Chuck PalahniukGösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk

"Çarmıha gerilme sırasında izleyici sayısı düşük olsaydı, olayı başka bir zamana ertelerler miydi, diye düşünmeden edemiyorum.Mesela İsa mesih, kendisini kimsenin izlemediği, kimsenin ona işkence etmediği ve başında ağlayıp sızlamadığı bir kodeste can verseydi acaba bizi kurtarabilir miydi? Saygısızlık gibi olmasın ama, kurtarabilir miydi? Ormandaki bir ağacın devrilişini kimsenin duymaması gibi, İsa'nın çektiği acılara da kimse şahit olmasaydı, kurtulur muyduk?"

Gösteri Peygamberi, Chuck PalahniukGösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk
5 /