Gösteri Peygamberi

8,5/10  (85 Oy) · 
244 okunma  · 
63 beğeni  · 
2.359 gösterim
Gösteri Peygamberi (orjinal adı Survivor) Chuck Palahniuk tarafından yazılmış ve dünya çapında büyük ilgi görmüş olan Türkiye'de Ayrıntı Yayınları tarafından basılan, yeraltı edebiyat dizisinin on birinci kitabıdır. Türkçe'ye Funda Uncu çevirmiştir.

Yeni bir din oluşturmak için gerekli olan şeyler nelerdir? Türünün tek örneği bir nesne, birkaç mucize ve ona inanacak insan topluluğu...
Peki inandığımız şeylerin hepsi bizlere dayatılan birer senaryoysa?
Çağımızın hastalığı olan popüler kültüre karşı yapılmış en büyük eleştirilerden biridir bu kitap. Kitabı okurken zaman zaman bütün insanlığa acıyor ve içinde bulunduğunuz durumdan dolayı kendinizi kukla gibi hissedip üzerinize bağlanmış bütün iplikleri sökmek istiyorsunuz. Günümüz basın yayın organlarının insan yaşantısına etkisi oldukça iyi yansıtılmış.
Ayrıca inanışlara karşı büyük taşlamalar mevcut.
Başlangıçta olayı anlayamasanız da sonrasında kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.
Yeraltı edebiyatı severler kaçırmasın.

Gizem 
07 Nis 21:26 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Seneler önce dayımın önerdiği bir kitaptı. Yorumların aksine, kitabın sıkıcı tek bir tarafını göremedim. Bir mezhebin son üyesinin peygamberleştirilmesini, ilginin ne çeşit bir uyuşturucu olduğunu, medyanın ne denli tehlikeli olabildiğinden bahsedilmiş kitapta. Tuhaf biçimde çok fazla işinize yarayacak gündelik bilgi verilmiş, çoğunu not aldım. Olay örgüsünü beğendim ama yayın evinden kaynaklı çok fazla imla hatası vardı. Ayrıca en sevdiğim olay da kitap sayfalarının sondan başa oluşuydu. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Beytullah Ömer DUMLU 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap başlarda sıkıcı geldi çünkü olaylar arasında bağlantıyı tam çözememiştim.Ayrıca baş karakterin temizlikçi olup sürekli ev işlerinden bahsetmesi okurken yordu.Olaylar daha çok kitabın ortalarıyla sonlarına doğru gelişmeye başladı.Kitabı okuduktan sonraki duygularımı aktarayım.Olay pekte alışık olmadığım farklı bir konu.Bu yönden artısı baya var.Yazar eleştiri yaparken eleştirinin de hakkını vermiş.Yazarların eleştiri yaparken eleştiriyi vermektense ima etmesini isterim.Bu yazar da bunu gördüm.Kısacası güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

Yazara dair okuduğum ilk kitap ve yer altı edebiyatı okumayı da çok sevmememe rağmen bu kitabı sevdim.Anlatım dili eğlenceli bol bol pratik bilgiler içeriyor temizlik ile ilgili.Günümüz dünyasındaki kirlenmeye,medya aracılığıyla toplum değerlerinin nasıl da yozlaştırıldığına değinilmiş ki bu halen çığ gibi büyüyerek devam eden bir olgu.Popüler kültürün gençleri nasıl yalanlarla dolu sahte bir dünyanın içine çektiğini ve geçici bir şöhret oluşturarak onları boşluğa itmesini yazar çok güzel ele almış .Kitap sondan başlayıp hikaye'nin başlangıcına dönüyoruz bu da anlatıma eğlence katmıştı.Okunması gereken kitaplar arasında olmalı diyorum.

Evrim Sezer Şirin 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Klasik bir Chuck Palahniuk kitabı olmuş, farklı anlatım tarzı, sorgulamaları ve okurken sizin de sorgulamanızı sağlaması ile birilikte eleştirisel yaklaşımlarını da bu kitapta buluyorsunuz. Okurken çok keyif aldım, kesinlikle okunmalı.

Yalçın Yaşar 
14 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir tarikatın sona kalan üyesinin peygamberleştirilmesi üzerinden günümüz toplumunun ve medyanın nasıl bir tüketime dayalı yozlaşma içerisinde bulunduğunun eleştirisini yapmış Palahniuk. Hem eğlenceli hem de bir dizinin veya eğlence programının bir kitaptan daha fazla sohbet konusu olduğunu anlamamızı sağlayacak, düşündürecek, zevkle okunacak bir kitap.

Ezgi bezci 
27 May 2016 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Sahip olduğum altı yüz kırk balıktan sonra öğrendiğim tek şey, insanın sevdiği her şeyin bir gün öleceği oldu. O özel kişiyle karşılaştığın ilk anda, onun bir gün ölüp toprağın altına gireceğine emin olabilirsin."

Mustafa Aydın 
26 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Okumayı düşünüyordum ama o kapak olduğu sürece evdekilerin kitabı kitaplıkta tutacağını sanmam :) Ayrıca ne saçma bir isim çevirisi o öyle. Survivor = Gösteri peygamberi... pfff :(

Beybin Yeşil 
 15 Nis 03:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yeraltı edebiyatı ve kitabı okuduğunuz süre boyunca bi karamsarlık bırakmıyor peşinizi mezheplere çokca taşlamış karakterler her zamanki gibi çok ilginç ama anlatım çok monoton bi süre sonra ilginç olan konu anlatımdan dolayı ilginizi çekmemeye başlıyor gerçi palahniuktan bahsediyoruz en kötü kitabı bile harikalar yaratıyor.

Sezer Demirel 
17 Nis 13:43 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Popüler kültürün ve popülarizmin sıradan olmayanları hayat hikayeleri farklı olanları Tanrılaştırdığı düzenimizi bu kadar taşlayamazdı çok sevdiğim yazarım Chuck Palahniuk

2 /

Kitaptan 75 Alıntı

Evrim Sezer Şirin 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

..Bir ömür boyu sahip olduğum altı yüz kırk birinci balık. Tanrının yarattığı başka bir canlıya bakmayı ve sevmeyi öğrenmem için ailem yıllar önce ilk balığımı almıştı. Sahip olduğum altı yüz kırk balıktan sonra öğrendiğim tek şey, insanın sevdiği her şeyin bir gün öleceği oldu. O özel kişiyle karşılaştığın ilk anda, onun bir gün ölüp toprağın altına gireceğine emin olabilirsin.

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 262)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 262)
Alara 
02 Nis 10:44 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hâlâ dünyanın gün geçtikçe düzeldiğine inanmak istiyorum ama gerçekte durumun öyle olmadığının farkındayım. İnsanlığın biraz olsun iyiye gitmesini istiyorum ama biliyorum ki bu da gerçekleşmeyecek. Yine de insan bir şeyler başarabileceğine inanmak istiyor.

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 289)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 289)
kübra ballı 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adem'le Havva yasak elmayı cennet bahçesindeki sonsuz mutluluk çok sıkıcı olmaya başladığı için yemiş olabilir mi?

Gösteri Peygamberi, Chuck PalahniukGösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk

Kalıp da acı çekmeye değecek kadar güzel bir dünya değil bu, diyorum. Buna dünya bile diyemeyiz hatta.

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 266)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 266)
Hilmi sevinç 
28 Nis 14:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

işin hilesi sürekli meşgul olmakta...

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 218 - ayrıntı yayınları)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 218 - ayrıntı yayınları)
holden 
14 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Terbiyemi takınarak bir yere varamayacağımı anladım artık ortalığı karıştırma zamanı geldi.

Gösteri Peygamberi, Chuck PalahniukGösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk