Köy Enstitüleri Üzerine

8,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
27 gösterim
Köy enstitülerinin temel taşlarından değerli düşün ve sanat adamımız Sabahattin Eyüboğlu şöyle diyor: "Köy enstitülerini halk adına aydınlar kurdu, halk adına yine aydınlar yıktı. Halk köy enstitülerini istiyordu da aydınlar onun için kurdu demek ne kadar gerçeğe aykırıysa, halk istemiyordu da aydınlar onun için yıktı demek de o kadar aykırıdır. Ama kuranlar mı gerçekten halktan yanaydılar, yıkanlar mı? Bu sorunun karşılığını vermek biz enstitülülere düşmez; ama merak edenlere şöyle bir yol gösterebiliriz: Baksınlar, kuranlar mı, yıkanlar mı daha çok çıkar peşindeydiler, kuranların kişisel kazancı ne oldu, yıkanlarınki ne?"

Köy enstitüleri ile ilgili bu çok önemli kitabı '17 Nisan Bayramı'nda okuyucularımıza sunarken değerli yazar, eğitimci bilimadamı Sabahattin Eyüboğlu'nu da saygıyla anıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 1999
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  12345678302083
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Gazetesi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kaan GNCL 
17 May 01:19 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

Köy enstitülerinin gerekliliği ve bunun nedeni hakkında, tarihsel olarak desteklenerek ve gayet açıklayıcı bir şekilde ifade edilmiş. Bitirince daha açıklayıcı yazacağım.

Kitaptan 4 Alıntı

Kaan GNCL 
 17 May 23:09 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ahlak ve iş
"İş ortaklığı kimsenin kimseyi sömürmesine imkan vermemekle bütün ahlaksızlıkların başı olan haksızlığı önler. Bundan başka iş kendiliğinden insanı dünyaya, insanlara bağlayan değeri ortaya çıkaran er meydanıdır."

Köy Enstitüleri Üzerine, Sabahattin Eyüboğlu (Sayfa 30)Köy Enstitüleri Üzerine, Sabahattin Eyüboğlu (Sayfa 30)
Kaan GNCL 
 17 May 23:12 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Uyanış
"Türkiye, cumhuriyetin kurulduğu günden beri kansız bir devrim içindedir. Bu devrimin amacı mutlu bir azınlık yaratmak değil, yüzyıllardır hakkı yenmiş, karanlıklarda kalmış Türk çocuğunun çağdaş bir toplum bilincine ererek toptan uyanması, kalkınmasıdır."

Köy Enstitüleri Üzerine, Sabahattin Eyüboğlu (Sayfa 29)Köy Enstitüleri Üzerine, Sabahattin Eyüboğlu (Sayfa 29)
Kaan GNCL 
 17 May 23:13 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Toplum
"Milyonların temizliğe doğru bir adım atması, birkaç yüz kişinin mis sabunuyla yıkanmasından çok daha güzeldir."

Köy Enstitüleri Üzerine, Sabahattin Eyüboğlu (Sayfa 16)Köy Enstitüleri Üzerine, Sabahattin Eyüboğlu (Sayfa 16)
Kaan GNCL 
 17 May 23:17 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

ilerleme
"Cumhuriyetin getirdiği aydınlıkla yeni yeni anlamaya başlıyoruz ki, dilimiz, düşüncemiz, bilim ve sanatımız Türk köylüsünü yani milletimizin çoğunluğunu hesaba kaçmadıkça, ilerlemeye onun geriliğinden başlamadıkça, en rahat köşklerde, en ışıklı bahçelerde bile gelişemez, en güzel çiçekleri de açsalar dolgun meyveler veremez, kendi kendilerine gelin güveyi olmakla kalırlar."

Köy Enstitüleri Üzerine, Sabahattin Eyüboğlu (Sayfa 38)Köy Enstitüleri Üzerine, Sabahattin Eyüboğlu (Sayfa 38)