1000Kitap Logosu
Kule

Kule

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

242 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 6 sa. 51 dk.
Adı
Kule
Orijinal adı
The Spire
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Ocak 2021 (İlk yayınlanma: 1964) · Karton kapak · 9789754582864
Romanlarında gerçekle efsaneyi ustaca birleştiren, insan doğasının en karanlık yanlarını gözler önüne sermeyi hedefleyen Nobel ödüllü yazar William Golding, bu kez ortaçağ dünyasına götürüyor bizleri. Başrahip Jocelin, sağlam temellerinden yoksun olan Meryem Ana Katedral Kilisesi'nin tepesine dev bir kule dikmeye karar vermiştir. Yapı ustası Roger Mason, karısı Rachel, kuleyi tamamlamak için gece gündüz çalışan işçiler, olup biteni hayretler içinde seyreden rahipler, katedralin temizlik işlerine bakan topal Pangall ve başrahibin bile kayıtsız kalamayacağı güzellikte bir kadın Goody Pangall, sonucu merakla beklemektedirler. Kule günden güne yükselmekte ama bu arada öngörülemeyen şeyler olmaktadır. Umudunu yitirmeyen Jocelin mucizenin gerçekleşeceği günü sabırsızlıkla beklemeye koyulur...
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 55.9
Erkek
% 44.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
5.9
10 üzerinden
221 Puan · 45 İnceleme
242 syf.
·
6/10 puan
Kule
Öncelikle kitap bir çırpıda okunmuyor. Başlarda kitabın geçtiği kilise bölümlerinin detaylı betimlemesi beni zorlasada romanın geri kalanını daha rahat kurgulayabilmek için önemli. Kitap hırslı ve kibirli bir rahibin seçilmiş olduğuna inanarak başladığı amacının ardından azimle, inatla gitmesini anlatıyor. Burada beni en çok etkileyen şey rahip amacın kutsallığına inandıkça önüne çıkan rasyonel eleştirilere kulak tıkıyor, onları şeytanın işi olarak görüyor ve daha da hırslanıyor. Hırsımız ve kibirimizi kontrol altına almazsak etrafımızdaki her uyarıcının bizi daha da kamçılayacağının, felakete bir adım daha gideceğimizin göstergesi. Kitabın sonunda her ne kadar başlangıç amacı Tanrı’nın evinin görkemini arttırmak olsa da, akıl sağlığını kaybetmiş bir rahip ve uzun zamandır ibadet edilmeyen bir katedral ile bu amaçtan fersah fersah uzaklaşıldığını görüyoruz.
Kule
5.9/10 · 573 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
242 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Hristiyan sembolizmi ile bezenmiş cümleler yoğun, okuması ağır ve akıcı olmayan bir kitap. Kitabın baş karakteri bir rahip. Tanrısına ulaşmak, ona daha yakın olmak, onun sevgisini, merhametini hak etmek için kiliseye yüksek bir kule inşa ettirmek istiyor. Fakat bu çok zor ve imkansıza yakın bir iştir. Fakat rahip çok inandığı ve istediği bu eylemi gerçekleştirmek için sancılı ve bir o kadar da trajik günler yaşıyor. Amacı ise sadece Tanrısı için bir eser inşa etmek. Fakat gerçeklerle yüzleşince hikaye acınası bir hal alıyor.
Kule
5.9/10 · 573 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
242 syf.
·
6 günde
·
4/10 puan
William Golding ile Sineklerin Tanrısı aracılığıyla tanışmış olduğumdan çok yüksek tuttuğum beklentimi karşıladığını söyleyemem. Kitap, başrahip Jocelin’in kiliseye bir kule inşa etmeye karar vermesiyle başlıyor ve bitmek bilmeyen inşaat terimleriyle insanı biraz sıkıyor. Bence kitapta eksik olan insan ilişkilerinin azlığı ve karakterlerin derinine inilmemiş olmasıydı. Tüm bunları dışında son sayfalarda Jocelin’in gerçekçiliği ile kaynaşıyoruz ve oldukça etkileyici bitiyor.
Kule
5.9/10 · 573 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
242 syf.
·
1 günde
Amacı ve yöntemi ne olursa olsun, hırs ve kibirle yapılacak en adanmış çalışma bile trajik sonuçlanır. Başrahip Jocelin rüyasında kilisesinde bir kule görüyor ve bu rüyayı Tanrının bir emri yorumlayıp kule yapımına başlıyor. Klisenin alt yapı yetersizliğinden dolayı ustanın inşaatı durdurma uyarılarını dinlemeyip hırsla, tutkuya, ciddi bir görev bilinciyle kulenin yapımına devam ediyor. Hatta o kadar bağlı ki bu dini ödeve, bu süreçte ibadet etmeyi bile bırakıyor! Kitabım motifleri yüksek oranda hristiyan diniyle ilgili ama son sayfada yaratılış mitine yapılan gönderme hoşuma gitti. Yapılan kule alt yapı yetersizliğinden dolayı sürekli sallanıyor. Ve diyor ki Jocelin (ölüm döşeğindeyken) “Bir uzlaşma işareti” Rüzgara karşı bir yalıçapkını gibi uçmak, çırpınmak, haykırmak, anlaşılmaz ve sihirli sözleri geride bırakmak için çığlıklar atmak… Tıpkı elma ağacı gibi. (Adem’le Havva’nın cennetten kovulmasına sebep olan elma ağacı)
Kule
5.9/10 · 573 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
242 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Kitap güzel bir konuyu ele alıyor. Bir rahip ve bir amaç var.Bu amacı gerçeklestirmek çok çetin ve çok kayıplı.Rahip ise çok istekli ve inançlı.O yüzden bu zorlu süreci ne kadar kayıplar,zorluklar olursa olsun üstesinden gelinebileceğine inanıyor.Rahip kilisenin ortasına bir kule inşa edilmesini istiyor.Fakat zeminin temeli sağlam değil,çamur balçıkla dolu.İşçiler ve rahip bu zorlu sürece giriyorlar ve beklenildiği üzere bir sürü talihsizlik oluşuyor.Rahip çok inançlı ve seçilmiş bir kişi olduğunu düşünüyor.Kime göre seçilmiş? Ne kadar seçilmiş? Tüm bunlar bir amaç için değer mi? Kitabin içinde bu sorularin cevaplari var elbette.Rahip bu olacak diyor başka bir şey demiyor.Fakat konu çok uzuyor.Bir yerden sonra kitap sürekli aynı hal,tavır almaya başlıyor ve bu sizi bir yerden sonra çok sıkıyor.Kitabı yaşayamıyorsunuz daha doğrusu.100-150 sayfayla anlatılabilecek bir konu dönüp dönüp aynı olaylar etrafında dolaşıyor.Bir yerden sonra sadece Kule'nin en sonunda yıkılıp yıkılmacağı merakı kalıyor ve kitabi sadece bu merakla bitirebiliyorsunuz.Konusu güzel fakat çok uzatılmış bir anlatım olduğunu düşünüyorum. Iyi okumalar.
Kule
5.9/10 · 573 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.