Piramit

7,5/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
755 gösterim
Golding, kendi yaşamından izler taşıyan Piramit’te bizi II. Dünya Savaşı öncesinde İngiliz taşrasının “sınıf takıntılı” ve boğucu ortamına götürür. İnsanların katı bir toplumsal hiyerarşiye göre konumlandığı, herkesin kendi yerini bildiği bu kasabada birbirine hiç temas etmeyen hayatlar sürülür. Anlatının henüz yetişkin dünyasındaki ilişkileri kavrayamamış bir gözlemcinin, genç ve toy Oliver’ın bakış açısından aktarılması ise ironiktir. Piramit, 1920’lerden 1940’lara uzanan yeniyetmelikten yetişkinliğe geçiş sürecine tanıklık ettiğimiz Oliver’ın çocukluğuna ve gençliğine ait trajik olduğu kadar da komik üç hikâyeden oluşur.
Romanın başında sosyal merdivende yükselmek üzere ilk adımı atarak Oxford Üniversitesi’ne başlamaya hazırlanan Oliver, hem alt-orta sınıftan gelen anne babasının “sınırlı” dünyalarına hem de kasabanın daha yüksek sınıftan sakinlerine karşı öfke doludur. Toplumsal tabakalaşma ve sınıf bilincine dayanan bu “piramit” benzeri yapı, Oliver’ın kişisel olarak aşması gereken bir engeldir.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789754584486
 • Orijinal Adı:
  The Pyramid
 • Çeviri:
  Armağan İlkin
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
EsengüL 
 10 Mar 21:17 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Bu kitabı ne zaman, nereden ve neye dayanarak aldığımı hatırlamaya çalışıyorum. (Durumun en ilginç yanıysa ilk defa kitaplığımdaki bir kitaba karşı bu tarz sorular soruyorum.) Nedenini anlamaksızın kitap hakkında rahatsız olduğum noktalar var. Bu noktalar husus haline geldikçe aklımdan itelemeye çalışıyorum. Çünkü daha fazla düşünmek istemiyorum kitap hakkında.

Evet evet, şimdi hatırlıyorum da İzmir’e yaptığım ziyarette Nurhan Hanım’ı beklerken İş Bankası Yayınları’nın kitap üzerine açmış olduğu bir şubeden almıştım. Woolf’un Deniz Feneri’yle birlikte. Neden aldığım sorusuysa sanırım Sineklerin Tanrısı’ndan edindiğim etki sebebiyle almış olmalıyım.

Sevgili Ebru İnce’nin Golding’e ait olan Serbest Düşüş’ü okuması ve incelemesi üzerine cesaretlenerek okuduğum Piramit, Sineklerin Tanrısı gibi çok da etkilemedi diyebilirim. Konu olarak benzerlik yok değil hani. Sadece olay örgüsünün kafamı sarmayacak bir yapıya sahip olması beni uzaklaştırdı. Bu duruma rağmen kitabı bitirmiş olmak bana büyük bir armağan. 

Piramit, Golding’in toplum yapısına ve sınıfsal farklılığa dayalı bir temayı edindiği ve Oliver karakteri üzerinden o topluma bir bakış sunduğu çok da etkileyici olmasa da etkisi olan bir eser.

Kitap boyunca öyle hususları okudum ki edindiği bu tema bu hususun neresinde diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım. Ya da kendimi okumaya pek veremedim.

Eserin ismine baktığım zaman tema açısından bir uygunluk, fakat giriş kısmı açısından ne alaka dediğim cümleler oldu.

Bir bakıma şöyle düşünmek istiyorum. Oliver’ın çocukluğu, gençliği, orta yaş dönemi gibi kısımlara ayırdığım vakit ‘bir hayatın piramidi’ gibi bir senteze varıyorum. Bu sentezi edinirken de birçok gereksiz ayrıntıya yer verdiği düşüncesine kapılıyorum.

Beğendim mi? Pek de beğendiğim söylenemez. Verdiğim puansa emeğe saygıdandır. Golding deyince aklınıza Sineklerin Tanrısı gelip bu kitabı almak istiyorsanız iyice düşünmenizi tavsiye ederim.

(Yine de fazla etkilememek şartıyla bu incelememi de buraya iliştiriyorum.)

nergis gürsoy 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın arkasında bahsedildiği kadar sosyal sınıf ayrımını işlememiş .. Yazarın yaşamından kesitlerden , samimi bi dille aktarılan anılarından oluşmakta daha çok ..

Kitaptan 3 Alıntı

EsengüL 
06 Mar 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Yaşamın acemisi olduğumdan, kendimi kaybolmuş hissettiğimden yine güldüm; ben ya da bir başkası bir boşluğa, bir hiçliğe varmıştık sanki ve burada kurallar bilinmemekle kalmıyordu yalnızca, aynı zamanda mevcut değildi. Yaşamın bir kesiti."

Piramit, William Golding (Sayfa 86 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Piramit, William Golding (Sayfa 86 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
EDA 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüzünün güldüğü, huzur bulduğu gün götürüp bir yere kapattılar, iyileşip yeniden mutsuz oluncaya kadar da bırakmadılar...

Piramit, William GoldingPiramit, William Golding