Piramit

8,0/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
3 beğeni  · 
846 gösterim
Golding, kendi yaşamından izler taşıyan Piramit’te bizi II. Dünya Savaşı öncesinde İngiliz taşrasının “sınıf takıntılı” ve boğucu ortamına götürür. İnsanların katı bir toplumsal hiyerarşiye göre konumlandığı, herkesin kendi yerini bildiği bu kasabada birbirine hiç temas etmeyen hayatlar sürülür. Anlatının henüz yetişkin dünyasındaki ilişkileri kavrayamamış bir gözlemcinin, genç ve toy Oliver’ın bakış açısından aktarılması ise ironiktir. Piramit, 1920’lerden 1940’lara uzanan yeniyetmelikten yetişkinliğe geçiş sürecine tanıklık ettiğimiz Oliver’ın çocukluğuna ve gençliğine ait trajik olduğu kadar da komik üç hikâyeden oluşur.
Romanın başında sosyal merdivende yükselmek üzere ilk adımı atarak Oxford Üniversitesi’ne başlamaya hazırlanan Oliver, hem alt-orta sınıftan gelen anne babasının “sınırlı” dünyalarına hem de kasabanın daha yüksek sınıftan sakinlerine karşı öfke doludur. Toplumsal tabakalaşma ve sınıf bilincine dayanan bu “piramit” benzeri yapı, Oliver’ın kişisel olarak aşması gereken bir engeldir.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789754584486
 • Orijinal Adı:
  The Pyramid
 • Çeviri:
  Armağan İlkin
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ömer Gezen 
21 Ağu 01:08 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap benim için Charles Dickens 'ın David Copperfield'i gibidir.İkisi de yazarın hayatından parçalar barındırıyor.Kitap Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış.Bir gencin hayatından 3 bölüm olarak sunuluyor bize.
İlkinde çocukluktan gençliğe geçişi;bu dönemde bir kıza tabiri yerindeyse tecavüz ediyor ama yazar bunu öyle bir şekilde anlatıyor ki gencimizi suçlu görmüyoruz.
2. dönemde Oxford'da okumak için şehirden ayrılıyor.
3. dönemde ise yaşlılık zamanında şehrine uğrayıp eskileri hatırlıyor.
Güzel bir kitaptı okumanızı tavsiye ederim.

Lord of The Flies'da (Sineklerin Tanrısı) insan doğasının patikalarına inen, insanın doğasındaki iyilik ve kötülük konularına neşter vurup deşen William Golding (pardon, Sir William Golding diyeceksiniz), şimdi de, sınıf atlama takıntısı olan, İngilizlerin 19. yüzyılın ilk yarısındaki absürt sınıfçılığı ve sosyete merakının kurbanı olan bir genci merceğe almış.

İşçisin sen işçi kal, diyen Cem Karaca abimizin sesi kulaklarımda. Karşımızda işçi değil ama her ne ise o şekilde kalması arzulanmış, Oxford'u kazanıp, ailesinin dar ufkundan pek memnun olmayan ve hem uğraşılarıyla hem de hal, tavır, giyim ve kuşamıyla kendi sınıfından kaçmak, kısacası piramidin üst basamaklarına yükselmek sevdasıyla yanıp tutuşan kahramanımızın içine düştüğü, yer yer kahkaha attıran, yer yer kızdıran, ama ilgiyi genel olarak canlı tutan hikayesidir anlatılan.

Keyifliydi; güldürdü, kızdırdı, düşündürdü. Golding gibi bir yazardan bekleneni yerine getirdi.

nergis gürsoy 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın arkasında bahsedildiği kadar sosyal sınıf ayrımını işlememiş .. Yazarın yaşamından kesitlerden , samimi bi dille aktarılan anılarından oluşmakta daha çok ..

Kitaptan 6 Alıntı

EDA 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüzünün güldüğü, huzur bulduğu gün götürüp bir yere kapattılar, iyileşip yeniden mutsuz oluncaya kadar da bırakmadılar...

Piramit, William GoldingPiramit, William Golding
Zeynep Demir 
24 Haz 13:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanat bir buluşma noktasıdir; ama her şeyin de bir sınırı vardır. Onun için de, bütün gosterilerin, çevrelerinde görünmeyen bir sınır çizgisi bulunan bir avuç insan tarafından hazırlanması zorunludur. Kimse bu çizgiden söz etmezdi, ama varlığı herkesçe bilinirdi.

Piramit, William Golding (Sayfa 113)Piramit, William Golding (Sayfa 113)