Kule Canbazı

8,3/10  (35 Oy) · 
113 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.084 gösterim
Nâzım sayısız dostlarından biri olarak, Pablo Neruda'yı ziyaret etmeye karar verir. Ne de olsa, Neruda onun evine gelmiş, yanında da armağan olarak kırmızı renkte bir kadeh getirmiştir...
Avrupa'daki bir arkadaşına telefon açar ve ondan Neruda'nın adresini ister. Bu istek, bir gün bile yaşamaz yorgun yüreğinde; çok değil, ertesi gün sırtı duvara dayalı bir şekilde yere oturur ve kalakalır öylece!..

Son nefesinde, yıllardır uzak kaldığı memleketini görme arzusuyla, Neruda'ya gitme isteği el ele tutuşur böylelikle.
Daktilosunun iç cebindeki küçük bir kâğıt parçasında, el yazısıyla yazdığı Neruda'nın adresi durmaktadır hâlâ...
O daktilonun tuşlarına dokunan parmaklar, Nâzım Hikmet'in parmaklarıdır!...

Pablo Neruda 1971 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü almış...
Kimin umurunda!?...

Nâzım Hikmet'in daktilosunun iç cebinde adresinin çıkmasından daha büyük bir ödül olabilir mi?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  162
 • ISBN:
  9789944887953
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Sunay Akın'dan okuduğum ikinci kitap oldu ve tarzı sanırım bu şekilde. Araştırmalar sonucu oluşan bilgiler, küçük unutulmuş anekdotlar.

Eser sayesinde genel kültürü genişletebilir, bilmediklerinizi veya yanlış bildiklerinizin doğrularını öğrenebilirsiniz. İlk kez duyacağınız ve şaşırtıcı bilgilerle " hadi ya ! , vay canına ! " diyebilirsiniz.

Araştırmaya iten ve öğretici bir kitap. Kısa kısa bölümlerle anlatılmış öyküler. Dili gayet akıcı. Yararlı ve okunulabilir bir eser. Tavsiye edilebilir.

Derya Sara 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sunay Akın ın ilk defa bir kitabını aldım elime...hem çocukluğum geldi aklıma hem de tarihin bilinen bilinmeyenleri arasında kayboldum. Yapılan araştırmalar oyuncaklar temel alınarak sunulmuş biz okurlara. Çeşitli eserler, eserlerden alıntılar kitabı daha ayrıcalıklı kılmış. Kitap hem tarihten hem çocukluktan(oyuncaklardan) hem şiirlerden hem şairlerden her şeyden nasibini almış. Güzel bir potpori dinledim diyebilirim bu kitabı okuyarak....

Farazi 
 05 Oca 00:37 · Kitabı okudu · 1 günde

Küçük şeylerin ayrıntıda ne kadar büyük olduğunu gösteren bir kitap, bir çırpıda Sunay Akın ile bitmek istemediğim sohbetimizin hazzı ile kitabı bitirdim.

Kitap, anlatılacak çok şey bıraktı arkasında.

Tek olumsuz eleştirim; kendi görüşümdür. Güncel siyaset çok tarzım değil, o yüzden bir iki paragrafı doğru veya yanlış söylense de görmezden geldim.

ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Ne söylenebilir ki, Sunay Akın klasiği işte, araştırma, araştırma. Genel kültür anlamında size katkıda bulunacak bir kitap. İlk defa duyacağınız, eksik bildiğinizi fark edeceğiniz geçmişte yaşanmış yaşamlar ve olaylar.

Banksy 
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sunay Akın ve onun kitaba aktarmis oldugu essiz yorumu.. Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Tarihe adını yazdirabilenlerin hayat hikayelerini anlatıyor. Ve bunları da kaynaklardan , görgü taniklarından yola çıkarak elde ediyor. Sunay Akın'a teşekkur borçluyum ćünkü beni yine hayal kıriklığina uğratmadı bu eseriyle. Fakat başıma gelen şanssız olaydan bir baskasinın nasibini almasini istemem. Bu yüzden uyarımı yapayım. Bu kitabı kesinlikle " Kültür Yayınları" baskısından okumayın. Çünkü 120.sayfadan sonrasında baskı hataları var bunu da sayfa numaralarına bakarak anlayabilirsiniz. Keyifli okumalar..

mehmet şerif susuz 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oyuncak müzesi kurmuş bir zat-ı muhterem olan Sunay AKIN bu kitabında oyuncakların dünyası var.Hikayeler yaşanan hayatın anılardan alınmıştır.İçtenlikli yapısını bütün sayfalarda hissettiğimiz bu kitap İlginçlikleri içinde saklıyor.İyi okumalar dileğiyle....

Fulya 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İlginç bilgilerle bezenmiş, çok güzel anlatımı olan muhteşem bir Sunay Akın kitabı daha.

Kitaptan 33 Alıntı

insan_okur 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Oyuncak
Oyuncak ve insan kalbi çok benzer birbirine. Bazen tamiri olmaz ikisinin de...

Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 144 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 144 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
ihtiyar 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Yalnızca güneş mi; uçurtma da, doğudan yükselmiştir. Çinli rahiplerin ruhlarla buluşup gelecekten haber vermek amacıyla gökyüzüne saldığı uçurtma, denizciler tarafından Batı’ya götürüldüğünde bir oyuncağa dönüşür.
Batı’da oyuncak, bilimin öncüsüdür. Gökyüzünün öfkesi olan yıldırıma uçurtma sayesinde tasma takılır, evcilleştirilir. Bu tasmanın adı “paratoner” dir ve uçurtmanın ipi Benjamin Franklin’in elindedir. Elektriğin bir akım ve enerji olduğunu keşfeden Franklin, bilimin yolunda yeni bir kapı açmayı başarır. Bunu da uçurtmasına bağladığı bir anahtarla yapar!

Kule Canbazı, Sunay AkınKule Canbazı, Sunay Akın
Banksy 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Oyuncaklarla oynamayan , onların büyülü dünyasından uzaklaşan bir insan asla şair olamaz.

Kule Canbazı, Sunay AkınKule Canbazı, Sunay Akın
Banksy 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Pasaport en güzel bir seyahat romanıdır."

-Sabri Esat Siyavuşgil

Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 23)Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 23)
insan_okur 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Demek ki, çocuklara alınan çok pahalı oyuncaklar onlar için bir şey ifade etmiyor. Onlarında istedikleri tek şey ilgi ve sevilmek, bunlar olduktan sonra onlar için bir kağıt parçası bile büyük bir oyuncak olabiliyor."

Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 110 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 110 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Zagor 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Eğitim, bilime dayandırılmaz ve yeniliklerden uzak kalırsa, yıkanmayan bir ayağa dönüşür ve içine sokulduğu terliği de kokutur."

Kule Canbazı, Sunay AkınKule Canbazı, Sunay Akın
insan_okur 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Canbaz
Yalnız kalan cambaz; denge arayışındadır.

Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 62 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 62 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
insan_okur 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Savaş
Savaşlarda para kazanma çarkları daha hızlı döner. Zengin olana canını kurtarma yolları açılırken; yoksulun boynuna madalya takılır.

Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 148 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 148 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Beytullah Ömer DUMLU 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kültür seviyesi yüksek ülkelerde aileler oyuncağı çocuğun hayalgücü gelişsin diye verirken kültür seviyesi düşük ülkelerde oyalansın diye verirler.

Kule Canbazı, Sunay AkınKule Canbazı, Sunay Akın
Derya Sara 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İyi bir koleksiyoncu, iyi bir avcı olduğu kadar, bir aşıktır da. Koleksiyonunun önceliği vardır. Yürekten bağlıdır, özverilidir.

Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 129 - Kültür Yayınları)Kule Canbazı, Sunay Akın (Sayfa 129 - Kültür Yayınları)
4 /