Geyikli Park

8,6/10  (42 Oy) · 
156 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.707 gösterim
Falih Rıfkı Atay'ın Ateş ve Güneş adlı kitabında, bir subayın kendisine yönelttiği şu eleştiriyle Çanakkale direnişine hak ettiği değeri vermeyişimizin çok eskilere dayandığını görebiliriz:
"Siz gençler ne tembelsiniz? Hiçbir şey yazmıyorsunuz. Çanakkale'ye bir torpido şair ve ressam gitti. Daha bir kitap bile görmedik."

Oysa Çanakkale'yi ziyaret ederek, izlenimlerini aktarmaları istenen sanatçı heyeti, 11 Temmuz 1915'te Sirkeci'den trenle yola koyulur. Davete, aralarında İbrahim Çallı, Enis Behiç, Hamdullah Suphi, Ömer Seyfettin, İbrahim Alaattin, Nazmi Ziya ve Mehmet Emin'in de olduğu on yedi kişi katılır. "Heyet-i Edebiye" olarak anılan grup, bir İngiliz zırhlısı tarafından tahrip edilen Namık Kemal'in Bolayır'daki mezarını da ziyaret etmeyi unutmaz.

Davete katılamayanlar arasında öyle güçlü bir kalem vardır ki, eğer heyette o olsaydı Çanakkale Savaşı hakkında elimizde harika bir eser olabilirdi. Ancak gidemez, çok önemli bir mazereti vardır, ölüm döşeğindedir. Tevfik Fikret, başucunda duran Çanakkale'deki savaş alanlarına ziyareti içeren davetiyeye bakarak verir son nefesini…

Ve Sunay Akın, Çanakkale'den bindiği gemisiyle, dünyanın gizli kalmış pek çok kıyısına uğrayarak sürdürür yolculuğunu. Hiç anlatılmamış öyküler fısıldar kulağımıza, Geyikli Park subaya geç kalmış bir özürdür adeta.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786053609957
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Banksy 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Her ne kadar sınav haftama denk gelse de sonunda bitirebildim. Geçmişte yaşanılan önemli olayların arkasındaki kişileri anlatan bu kitap , akıcı bir dille de keyif vermeyi başarmıştır.Dönemin ünlü şairlerinin neler yaptıklarını , isimlerini nasıl aldıklarını , yaşadıkları olayların onların hayatını etkilediklerini de anlatarak ilgi çekmeyi sağlamıştır. İstanbul'dan bahsederek de farklı olan üslubunu sergilemiştir yazar. Kitap bir parça halinde olmayıp kısa kısa parçalardan oluşturulmuş ve anlatılan her parça , bir insanın genel kültürünü geliştirecek niteliktedir.Bence tarihte kalmış bilinmeyen nice kahramanları bilmeliyiz bu olanağı sağlayan da bu kitaptır.İyi okumalar

KeMâL 
 27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

İlk defa Sunay Akın okudum. Kalemi ve dili belli ki zamanında programlarını da izlediğim için güzeldi. Bilmediğimiz küçük anekdotlar, unutulan bilgiler, bildiğiniz ama yanlış olan bilgiler bu romanda dile getirilmiş. Bazı şeyleri ilk kez öğrenince şaşırmamak elde değil. Bu yüzden de beni araştırmaya itti. Bir bakıma tarihi yeniden araştırtıyor. Öğrenmek süper bir duygu elbette ki. Ama nereden alıntı yaptığına dair hiçbir bilgi yok. İçeriğinde birçok konu var; Sabahattin Ali’den Mimar Sinan’a; Çanakkale Savaş’ından Taksim Meydanı’na… Bilinmeyen minik minik öykü tadında bilgiler.
Zevkle okunan tarihimizi bize minik hikâyelerle anlatan bir kitap yararlı ve okunulabilir bir eser. Bilmediğim birçok şeyi öğrendim. Sizlere de tavsiye ederim.

İyi okumalar…

Damla Yıldız 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çoğu bölümlerini şaşırarak okuduğum bir kitaptı.Sunay Akın hiç bilmediğimiz,unutulan gerçekleri gün yüzüne çıkarmış.Okumanızı tavsiye ederim.

Deniz ATAÇ 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar vardır, anlatılmaz, sadece okunur. Okuyun ve 1900'lere yolculuk yapın, bu vatan için ödenen bedelleri bir de Sunay Akın'dan öğrenin.

Burak Denizli 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitaba ilk başladığımda 'bu ne' demiştim ancak Sunay Akının üslubunu kavaradıktan sonra kitap ayrı bir sürükleyicilik kazanıyor. Üsluba yabancı olanlar (benim gibi) ilk başta garip karşılayabilir kitabın üslubunu ancak alışınca anlayınca zevk almaya başlıyorsunuz.

Doğan Yalçın 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sunay akın şiir yazmaya devam etsin bence.Neden mi ? Ben bu kitapta belli bir düşünceyi yok edip nerden geldiği çokta belli olmayan yanlı ve yanlış bilgilerle yazıldığının kanısındayım. Evet bazen çok şaşırıyorsunuz bak bu çok güzelmiş diyorsunuz yazarın hakını bu konuda eksiksiz veriyorum lakin tarih araştırması kimliğine bürünmesi şairliğine gölge düşürmüş ve düşürecektir.Bazı şeyleri kabullenmek lazım acı ama gerçek.

JeruCaspian 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sunay Akın farklı bi kafa en nihayetinde. Kaleminin ve dilinin ustalığı ortada. Okuduğunuzda ya da dinlediğinizde hadi canım sende diye o kadar söylenmenize rağmen o bilgeliğe hakim ki öğrenmenin verdiği hazzı yaşatabiliyor.

eda çelik 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sunay Akın'ın en beğendiğim kitabı. Her hikayenin sonunda okuru şaşıtmayı nasıl başarıyor? Çanakkale'den, daha önce hiç duymadığınız çok güzel hikayeler var. Okumanızı tavsiye ederim.

yener bayrak 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Küçük hikaye ve anekdotlardan oluşan bir kitap Sunay akını programlarından tanıyanlar nasıl bir tarzı olduğunu bilir. Genel kültür için gerçekten güzel bir kitaptı

Faruk Kırmızı 
04 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sunay Akın'ı dinlemek diye bi tabir var okumaktan çok daha ötesi fakat bazı konularda keşke bırakın yazmayı sussa imiş daha iyi olurmuş. Kitapta iç kaynaklar hariç zerre dipnot ve kaynakça yok, tarih üzerine bu kadar kolay söylenip yazılmamalı... Hele ki bu kitabın siyasi bir emel doğrultusunda yazıldığını düşünüyorum zira sonlarına doğru hep aynı konulara değinilmiş aralara bir kaç farklı konu serpiştirilmiş genel kültür mahiyetinde onlarda siz okuyucuya aaaa! bu böyle mi imiş gibisinden şaşırtmacalar. Bunları okurken fark edemeyebilirsiniz fakat kitabı bitirdiğinizde ince ince düşünülerek süslenmeye çalışılmış, bu kadar göndermenin arasına üç beş genel kültürcüklerin ne işi var diye sorar okuyucu içten içe. Eğer amaç farklı ise bunu doğrudan göstermeli insan zihne sinsice mesajlar yollanmamalı diye düşünüyorum.

2 /

Kitaptan 31 Alıntı

Sadettin TANIK 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Müzecilik konusunda sağlıklı adımlar atmamış bir ülke, Alzheimer hastalığına yakalanmış bir insan gibidir.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 168 - Türkiye İş Bankası - 2016)Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 168 - Türkiye İş Bankası - 2016)
Sadettin TANIK 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bizim ülkemizde devleti soyanların, dolandıranların heykellerini kapının önüne dikmeye kalksak, içeri girmeye yer kalmayacağı konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum!

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası - 2016)Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası - 2016)
KeMâL 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir ülkenin meydanlarında, sokaklarındaki hayatı öğrenmek için, o ülkenin çocuklarının oyunlarına bakmak yeterlidir. Cinsel ayrımcılık üzerine kurulu ülkemiz oyunlarında kız çocuklar bebek sallarken, erkek çocuklar oyuncak tabancalarıyla ateş etmekte yada arabalarını birbirine çarpıştırmaktadır.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 199 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 199 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Banksy 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ali kim mi?
Soyadı kanunu çıktığında adı olan Ali'yi soyadı olarak almak istemiş ancak nüfus memuru bunu kabul etmemiş.O da ''i'' harfinin şapkasını çıkartarak Alı olarak soyadını yazdırır.Şimdi tanıdınız mı?Evet savaşı bir çocuk gözüyle bize anlatan ve savaş sonrasında Çanakkale direnişçisi babasıyla birlikte işportacılık yapan ünlü yazarımız Ali Alı'dan başkası değildir..
Ama siz onu '' Sabahattin Ali'' olarak tanırsınız.

Geyikli Park, Sunay AkınGeyikli Park, Sunay Akın
Deniz ATAÇ 
18 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir ülkenin geleceği politikacılarının vaatlerinde değil, çocuklarının oyunlarında, hayallerindedir.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 123)Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 123)
KeMâL 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir toplumda çocuğun dünyası önemsenmiyor, aşağılanıyor ve küçümseniyorsa, orada demokrasi değerlerini yaşatmanın olanağı yoktur.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 230 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 230 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İçimizdeki bu olumsuz duyguları yenebilir, çocuklarımızı biraz savaş karşıtı ve eşitliğe inanmış olarak yetiştirebilir miyiz acaba ? Yoksa bu acımasız rekabet dünyasında, ayakta kalabilmeleri için acımasız olmalarını mı öğütleyeceğiz hala ? Oysa, dünyada herkese yer var, paylaşmasını bilebilirsek barış içinde yaşayabiliriz.

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 144 - Türkan Saylan'ın sözüdür.)Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 144 - Türkan Saylan'ın sözüdür.)
Duygu 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu

Tarihi ''tarih'' yapan kralların, yönetenlerin, egemen güçlerin yaldızlı emirleri değil, onların karşısında insanlığın söylediği sözdür. Bir kralın gözünün içine bakarak, bir değirmencinin sergilediği onurlu duruştur tarih!

Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 82 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Geyikli Park, Sunay Akın (Sayfa 82 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Yıldız 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bir ülkenin geleceği politikacıların vaatlerinde değil,çocukların oyunlarında, hayallerindedir.Ay'a ilk giden Amerikalılar,1920'lerde çocuklarının düşlerine ilk uzay oyuncaklarıyla yön verenlerdir.Sahi,Ay'a kim bayrak dikecekti,oyuncağın değerini ve geleceği var etmedeki gücünü bilip,çocukları için 1920'lerde uzay aracı üreten ülkeler mi,yoksa çocuklarına o yıllarda oyuncak diye topaç,beşik,kaynanazırıltısı alan bir ülke mi ?

Geyikli Park, Sunay AkınGeyikli Park, Sunay Akın
4 /