·
Okunma
·
Beğeni
·
1.570
Gösterim
Adı:
Macellanya
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
303
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754032703
Kitabın türü:
Orijinal adı:
En Magellanie
Çeviri:
İsmet Birkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Popüler Bilim Kitapları
Baskılar:
Macellanya
Macellanya
Macellanya
Macellanya: Dünyanın bir ucuna, ıssız, hiçbir yetkenin hüküm sürmediği özgür topraklar... Romanın kahramanı Kaw-djer, tam bağımsızlık içinde yaşayabileceği bu topraklara gönüllü sürgün olmuş, nereden geldiği bilinmeyen bir özgürlük tutkunu... Jules Verne ölümünden yedi yıl önce kaleme aldığı, hayattayken basılmayan roman Macellanya'da, kendisine oldukça benzeyen gizemli bir adamın yaşadıklarını anlatıyor.
280 syf.
·Beğendi·8/10
Güzel bir kitap diyebilirim. Macera sevenler kesinlikle keyifle okur diye düşünüyorum. Bazen anlatımları gereksiz detaylara yer verse de kurgusu ve olay bütünlüğü ustaca kurulmuş. İyi okumalar. Var olun.
303 syf.
·Beğendi·8/10
Dünyanın bir ucunda, Magellan Boğazı ve Beagle Kanalı çevresindeki ıssız adaları kendine mesken edinen, her türlü kural ve dayatmalardan tiksinip, özgür bir yaşam uğruna gönüllü sürgün olmuş bir adamın yaşam öyküsünün anlatıldığı roman, klasik Jules Verne kitaplarından oldukça farklı. Yazar, ömrü boyunca yaşadıklarından çıkardığı dersleri adeta bir itiraf gibi okuyucularına sunmak istemiş. Özgürlüğe ne kadar düşkün olduğunu, yaşadığı dönemde hiçbir siyasi sistemin kendisini tatmin etmediğini bilenler, hayalkırıklığı içinde bu kitabı yazdığını anlayabilirler. Ne yazık ki kaçış, roman karakterine çare olmuyor ve denese de mecburiyet ve sorumluluk duygusu yüzünden "medeniyete" dönmek zorunda kalıyor. Fakat bunun nasıl olduğunu merak edenlerin bir an önce bu kitabı alıp okumaları gerekiyor.

Romanı okurken bir elimde atlas vardı her daim. Issız ve uzak coğrafyalara aşık bir okurun mutlaka gitmek isteyeceği bir anlatımı var ki kitabın, ölmeden görmek nasip olur inşallah bu adaları!
303 syf.
·Beğendi·9/10
Macellanya. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında kalan bölge. Gerçek mi? Aslında gerçek olup olmamasından ziyade aklıma takılan daha büyük bir gerçeklik var! Bu arada İyi Cumalar dilemiş miydim? İyi cumalar. Neyse, ne diyorduk? Evet, Kaw-Djer. Kimdi bu adam? Jules Verne’nin gizem dolu yaşantısı ve yazdığı dönem üstü kitaplarını göz önüne alırsak acaba kendisi mi? Ölümü sonrası basılan eserleri listesinde kendine yer bulan bu romanımızdaki ana karakteri sadece Verne’ye benzeten ben değilim. Diğer benzeten de TÜBİTAK.
Yazarın eğlenceli bulduğum bazı yanları da mevcut. Mesela çoğu metinlerinde yaptığı üzere kendi kurduğu karakterlerin adını unutmasını baz alabiliriz. Ayrıca belirtmeliyim ki bu siteyle tanışmadan evvel birçok kitabını okusam da listeme eklemedim çünkü özellikle bazılarını yeniden okuyacağım. Önemli olan o hikayenin tadını alabilmek bana göre.
Ana karakterimizi Modern Robinson olarak tanımlayabiliriz. Yani ben tanımlarım. Ada yaşantısı, yerlilere yaptıkları, koloni hatta ülke kurulması! vs devam eden yazı. Ayrıca Robinson 1719, Macellanya kitabı 1909 yılında yayımlandığına göre ‘Modern’ tabirini kullanmam da yerinde.
Adada yaşanan olayları kısaca özetlersek –ki burada SPOİLER muhtemel ama önemli değil- bir grup insan, romandaki kahramanımız, yardımseverliği, yeni ada yaşamı, zenginlik ve ÇÖKÜŞ. Buradaki ‘Çöküş’ terimini açarsak ‘Altının Bulunması’ demek yerinde olacaktır. Sonradan toparlanma süreci ve final. Güzel bir bağlama.
Ah, unutmadan. Roman 303 sayfa değil aslında 340 sayfa tabi 37 sayfa önsöz yazan yayın evinin katkısını da dahil edersek. Bir de ben dalgınlığa getirip o kısmı da okudum da neyse sinirlenmiyorum. :)
Şimdilik bu kadar başınızı ağrıtacağım. Kalan sürede aklımda 2 kitap daha var ama kitap isteklerinin gene biriktiğini görüyorum. Birazdan girip eklemeye başlarız. Son 15-20 istek kaldığında da sorumlu arkadaşlarımızın geleceği tutar hep beraber hallederiz artık. :) (Ben buradan mesajı verdim, geri dönüş fırçasını da yiyeceğim şimdiden bana afiyet olsun)
303 syf.
·Beğendi·6/10
Küçüklüğümde Jules Verne'nin birçok kitabını okudum, bu yaşımda okurken aynı tadı ve zevki yine alıyorum. Bence o ileriyi gören sıra dışı biriydi ve bunu kitaplarına başarıyla yansıttı.Bu kitabını da bir solukta okudum.
303 syf.
·Beğendi·8/10
Her sayfası ayrı bir bilgi. Akıcı ve sürükleyen bir eser. Bilimkurgu fantastik dünyasına girmeden önce Verne e bakmayı ihmal etmeyiniz. Neredeyse her şeyin ilk temellerini atıyor.
303 syf.
·Puan vermedi
Kaw-Djer... Adamımız hiçbir şekilde devletin var olduğu herhangi bir kara parçası üzerinde yaşamak istemiyor. Üzerinde hiçbir otoriteyi tanımıyor. Nitekim böyle bir kara parçası buluyor ve orada yaşamaya başlıyor. Kitap da işte bu adamın oradaki insanlarla ilişkilerini anlatıyor. Gelgelelim tek karakter üzerinden şekillenen bu romanda karakterimiz ne çok kahve içiyor, ne çok içki içiyor, ne de çok sevişiyor. İşte öyle olunca birazcık gözümden düşüyor benim, ama olsun, düşünce tarzı, duruşu yeter Kaw-Djer'in.

Spoiler gibi olacak ama neyse; kitabın sonunda bu adamın olduğu yere de devlet geliyor haliyle. Bunun üzerine kahramanımız ne yapsan ne etsem diye düşünürken bizimkine devletin gerekli olduğunu filan anlatıyorlar, ''hımm'' moduna giriyor bizimki de. Öyle işte.
280 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitabı okurken Macellan’ya bölgesi araştırarak oranın coğrafyası halkında bilgi edinmemi sağladı. Kitabın baş karakterinin ilk başta inandığı doğruların ve düşüncelerinin zamanla başına geldiği zorluklar karşında nasıl değiştirmek zorunda kaldığını gösteriyor. Hurra kaw-djer ! göçmenlerin hayatlarını kuran ve iyi şekilde yaşamaları için uğraşan bu adam gerçekten örnek alınması gerekiyor .
303 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Dünyanın tanıdığı yazarın kendisi öldükten sonra müsveddelerinden derlenip, basılmış bir eseri. Mevcut Dünya düzeni ve toplumsal yapıya isyan edip ayak değmemiş ıssız bir coğrafyada yaşamayı seçen kahramanın yaşadıkları üzerinden yönetim anlayışı ve toplum üzerine çözümlemeler yapmakta yazar. Verne'in diğer eserlerini okuyup beğendiyseniz muhtemelen bu eseri de ilginizi çekecektir.
303 syf.
·Beğendi·9/10
Macellanya
Jules Verne
Kitap, Avrupa’da 1850 li yıllardan itibaren başlayan sosyalist fikir hareketleri ortamında bulunmuş, özellikle sanayi devrimi sonrası ortaya çıkan emek-sermaye çelişkisi sonucu hayal ettiği sosyalist ülkeyi kuramamış ve kendine yeni bir dünya kurmak isteyen bir maceracının (kaw-djer) etrafında gelişen olayları anlatır.
Kaw-djer’in yaşadığı Avrupa ülkesinden kitap boyunca bahsedilmez kimi yorumcular Jules Verne’nin kendisini anlattığını söyler. Belli ki gençlik yıllarında sosyalist devrime inanmış, “Ne Tanrı, Ne Efendi” şiarıyla yola çıkan Kaw-djer, inandığı bu idealist düşünceyi yaşadığı ülkede bir türlü hayata geçiremez ve Güney Amerika’nın ucundaki yerlilerin içinde yaşamaya başlar. Bir anlamda gençliğindeki hayallerine kavuşamasa da yöre halkı ile kurduğu diyalog ve yaşam felsefesi ile sanki hayallerine yaklaşmış gibidir. Tüm hayat birikimlerini eşitlikçi yaşam anlayışını yerlilerle paylaşır. Sağlık bilgisinden, denizcilik bilgisine yöre halkının her türlü yardımına koşar ve adeta yerlilerin Mesih’i durumuna gelir. Ancak hiçbir zaman iyilik yapmanın ötesinde bir çabası olmaz ve bir kibirlenme göstermez.
Kendinden ve Avrupa Kanunlarından kaçan Kaw-djer’in hayali tamda dibe vurduğu anda değişir. Batmakta olan bir gemiyi kurtarır, gemideki yolcularla ütopyasındaki devletini bir adada kurar. Eşitlikçi, üreten, yetinen ve paylaşan bir topluluk yaratır.
Hatta adada bulunan bir altın madeni insanın açgözlü tarafını ortaya çıkarsa da, insanların kolay kazanmakla kolay zengin olmakla mutlu olunacağını düşünen insanlara da emeğin en yüce değer olduğunu gözümüze soka soka anlatır.
Gençlik heyecanında “Ne Tanrı Ne Efendi” fikrini savunan KAw-djer’de zamanla reddettiği sadece efendi kısmı olur.
Jules Verne’nin zengin hayal gücü ile Güney Amerika’nın bakir denizleri ve adalarında geçen roman kimilerine ütopik gelebilir ancak çokta uzak bir hayal değildir aslında.
Macellanya; Gandhi’nin “Dünya tüm insanların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar büyüktür ancak ihtiraslarını asla” sözünü doğrular nitelikte bir solukta okunan bir kitap.
Orada, o kayanın üzerinde, tüm ruhuna işleyen dayanılmaz bir inanma arzusuyla, dudaklarından şu sözcük döküldü:
-Tanrı!
Sollicitae jucunda oblivia vitae

Ya da günümüz Latincesiyle vereyim;
Sollicite iucunda oblivia vitae
(Kaygılı -dertli- bir hayatın zevkli -hoş- unutuşları)
Sosyalizm doğru olarak şöyle tanımlanmıştır :
“Toplumun halen yürürlükteki durumunu değiştirerek , şiddet kullanmayı da dışlamayan veya özür konusu yapmayan yeni bir plana göre tabandan tepeye yeniden biçimlendirmek iddiasınndaki adamların öğretisidir “

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Macellanya
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
303
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754032703
Kitabın türü:
Orijinal adı:
En Magellanie
Çeviri:
İsmet Birkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tübitak Popüler Bilim Kitapları
Baskılar:
Macellanya
Macellanya
Macellanya
Macellanya: Dünyanın bir ucuna, ıssız, hiçbir yetkenin hüküm sürmediği özgür topraklar... Romanın kahramanı Kaw-djer, tam bağımsızlık içinde yaşayabileceği bu topraklara gönüllü sürgün olmuş, nereden geldiği bilinmeyen bir özgürlük tutkunu... Jules Verne ölümünden yedi yıl önce kaleme aldığı, hayattayken basılmayan roman Macellanya'da, kendisine oldukça benzeyen gizemli bir adamın yaşadıklarını anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 119 okur

 • Mehmet Hakan Özkan
 • ZEYNEL YILMAZ
 • Rabia Kübra Kaynak
 • ipek yeyalp
 • Yalın Tunalı
 • İnatci kereban
 • Utku Turhan
 • Fatma GÜRBÜZ AYKURT
 • Emre Gürkan
 • Mert Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.4
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%20.7
35-44 Yaş
%27.6
45-54 Yaş
%17.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%33.3
Erkek
%66.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16 (8)
9
%16 (8)
8
%22 (11)
7
%10 (5)
6
%10 (5)
5
%4 (2)
4
%2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0