Mavinin Kapalı Tonu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.823
Gösterim
Adı:
Mavinin Kapalı Tonu
Baskı tarihi:
6 Kasım 2019
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059821438
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mendirek Yayıncılık
Baskılar:
Mavinin Kapalı Tonu
Mavinin Kapalı Tonu
Mavi huzurun rengidir derler.
Öyledir de...
Gökyüzüne yüreğinizle bakın bunu anlarsınız.
Ama hayat mavi değildir,
Tonları vardır.
Ve bu tonlar zaman zaman acı verir…
Hüzün verir...
Gün gelir gözyaşı olur...
Tıpkı elinizde tuttuğunuz bu romanda olduğu gibi...

Mahir telefonu istemeye istemeye açtı. Vildan, onun yüz ifadesinden ve konuşmasından büyük bir sorun olduğunu anlamıştı. Mahir, telefonu kapattığında, Vildan korkudan ne olduğunu soramadı bile. Sararmış yüzünü ve gözlerinde biriken yaşları fark etmeyen Mahir, "Ölmüş!" dedi. "Ölmüş! Aşırı dozda ilaç almış. Ne zaman aldığını kimse bilmiyor. Eve bir şeye ihtiyacı olup olmadığına bakmaya gelen, annesinin bir akrabası bulmuş onu. Kapı açıkmış ve içeriye girdiğinde koltuktaymış. Hemen ambulansa haber vermiş ama kurtaramamışlar. O da, bebek de ölmüş!"
Mavi bir anda simsiyah olur mu? Olur...
Kömür karası bile olur...

(Tanıtım Bülteninden)
424 syf.
·Puan vermedi
Kitap beklediğim çok çok üstünde çıktı şaşırdım. Şiirleri o kadar beğenmediğim için olsa gerek. Romanda aynı olur zannettim. İsmi duyulmamış bir yazar ve roman türünde ilk kitabı bu kadar mı güzel olur. Kitabın tasarımı, dizgiside çok güzel.

Sırf kitap uzasın diye olaylar gereksiz yere uzatılmamış her sayfası dolu dolu. Daha dün başladım henüz kitabı bitiremedim ama incelemeyi bir an önce yazmak istedim. Kitap bitince incelemenin devamını yazarım.

Emine Hanım'ın bir tane de şiir kitabı var. Umarım şiirlerle vakit kaybetmez hemen yeni bir roman yazmaya başlar.
424 syf.
·5 günde·8/10 puan
Vildan'ın gözleriyle başlıyoruz romana. Koyu mavi gözleriyle, hayata masmavi bakan Vildan'la. Gözlerindeki ışık söndürülen Vildan'la..
Sonra sırasıyla Haldun, Nalan, Handan, Mahir ve Mavi anlatıyor hikayeyi. Her bölümde daha çok aydınlanıyor sırlar. Ve kime acıyacağınızı, kimden tiksineceğinizi şaşırıyorsunuz bir zaman sonra.

İtiraf etmem gerekirse kitabın ilk başlarında sıradan bir aşk hikayesi diye düşünüyordum ama Haldun araya girince işler bir anda sarpa  ve ne oldu ne bitti demeden kendimi ilk bölümün sonuna gelmiş ve ağlarken buldum.

Konuya dair ne anlatsam bilemedim. Olaylar her bölümde tek tek geliştiği için şimdi ne anlatsam spoiler olur. Şöyle söyleyeyim;
Kız kardeşler arasındaki ürkütücü boyutlardaki kıskanma, tecavüzün iğrenç boyutları, bir bakıma okullardaki saçmalıklar, sıcacık bir aşk, buz gibi gerçekler ve mavi güllerle dolu bir kitap..

Konu çok sürükleyici ve kurgu gerçekten muhteşem. Kitap bittiğinde gerçekten bitti. Aklımda ne bir soru kaldı ne de kitaba dair ek bir beklenti. İçinde gereksiz bir bilgiye, gereksiz bir uzatmaya rastlamadım. Betimlemeler çok güzel. Anlatılan olayları resmen birebir yaşadım.

Şimdi kitap madem bu kadar güzel ve sürükleyici, neden uzun sürede okudun diye bir soru takılmışsa aklınıza, takılmasın. Onu hemen çıkartalım. Bendeniz birazcık duygusal olduğum için kitabı okurken sürekli ağladım. O yüzden de toplum içinde okuyamadım kitabı. Sonra dalga geçiyorlar. "_"

Birdikten sonra yazarın ilk kitabı olduğunu öğrendim ve çok şaşırdım. Burdan kendisini tebrik ediyor ve bizi yeni bir romanla tanışmasını istiyorum. ^^
Imm tabi birde bu kadar güzel bir kitaba imzalı bir şekilde sahip olduğum için önüme gelene hava attığım söylenebilir. ^^ İmzalı kitabım için ayrıca teşekkür ediyorum. ^^
Bitanecik Dua ablama da teşekkür ediyorumm tabiisi. O olmasa bu kitabı okuyamazdım. "(

İncelememin sonuna birkaç damla gözyaşı bırakıyorum..
Hayatınız hep masmavi olsun güzel insanlar.
Keyifli okumalar..
424 syf.
Mavinin hep açık tonlarında huzur bulmanız dileğiyle diyerek incelememe başlıyorum.
Gelmeyen doğum günümün erken hediyesi olarak gelen imzalı kitabım için önce DUA/Duvar/ daha sonra da imzalıyıp gönderen yazarımıza (Kapalı Mavi/Duvar/) teşekkür ediyorum. Dün akşam sabaha kadar uyumayıp kitabımı bitirdim, kendime bile şaşan ben uykusuzluktan ve kitabın etkisinden anca topladığım kelimelerle incelememi yazıyorum.
Her kitaba başlama hikayesi olur herkesin benim de kitaplara başlama hikayem 50 sayfa ve üzeri okumadan kitabın içine giremememdir ama bu kitap öyle olmadı önsözünün ilk cümlesinde ( #25527456) sevdim kitabı. Sonra başladım Vildan ve Mahir'in hikayesini okumaya sayfalar aktıkça ben de aktım kitabın içine. Daha 20'li sayfalarda ben bu kitabı seveceğim ama bu kitap beni üzecek dedim ve yanılmadım daha birinci bölümün sonunda gözümden iki damla yaş düştü belki de öyle bitmesini istemediğimdendi.
*Hafif dozda spoiler içerebilir*
Okurken hangi karaktere "ahh"layacağımı kime 'vahh'layacağımı kime 'hakettiğini buldun, iyi oldu' diyeceğimi kime üzüleceğimi şaşırdım. Yalanlar üstüne kurulmuş, çalınmış hayatlar, tecavüz ve lanet alkolun pis yüzü... Ve hiç uğruna ziyan olan hayatlar. En kötü gözüken karaktere üzüldüm yeri geldiğinde ve en masum görünen asıl şeytan olan karakteri alıp kitaptan atmak istedim kimi zaman. İki saatte okuyacağım kitabı 5. bölümde sık sık dolan gözlerim yüzünden okuyamayıp ara verdiğimden dolayı sabaha kadar okumuş oldum ve kitaba uykumu verip sadece 15 dakikalık bir kitap değerlendirmesi yaparken daldığım uykuyla durmaktayım ama değdi mi değdi doğrusu.
Ben çok beğendim yazarın yazdığı ilk kitap olduğunu düşünürsek kitabın olay akışı güzeldi. Sıkmadı bölümden bölüme geçtikçe eksikler tamamlandı. En son kitabı kapatırken şu bölüm devam etseydi acaba nasıl devam ederdi diye bir eksik kalmadı bütün karakterlerin iyi ve ya kötü olan sonlarını okuduk bitirdik.
Yazarımıza yazarlık yolununun açık olması dileklerimi iletip daha fazla mutlu sonlu kitap yazmanız dileğiyle diyorum :)
Eğer buraya kadar okuduysanız da sizlere teşekkür ediyorum :) hayra karşı kalın 1k dostlarım :)
424 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Üç kız kardeşin hayatlarını konu alan kitap altı bölümden oluşuyor ve her karakter kendi hayatını anlatıyor. Vildan, Haldun, Nalan, Handan, Mahir ve Mavi.

En büyük kızımız Handan, sevdiği adam ile nişanlanacağı gün duydukları ile yıkılır ve nişanı iptal ederek evden ayrılır.

İkinci kızımız Nalan, hırsları ve kıskançlıkları yüzünden hem kendi hayatını hem de bir çok insanın hayatını mahveder ve Avukat Harun ile evlenir.

Harun, kitapta hem çok fazla kızdığım hem de hüzünlendiğim bir karakter. Ama yaptıkları affedilecek gibi değil.

En küçük kızımız Vildan, her şeyden habersiz en masum kızımız annesini babasını kaybedince ortanca ablası Nalan ile yaşamaya başlar. Avukatlık balosunda Mahir ile tanışan Vildan arasında büyük bir aşk başlar. Tam evlenecekleri sırada Vildan’ın başına çok kötü bir olay gelir ve Vildan Mahir’e bir not bırakarak evden kaçar.

Mahir, yüreği güzel, fedakar ve sevdiğini kaybetmesine rağmen öyle bağlı ki sevdiceğine kitapta en üzüldüğüm karakter.

Ve Mavi, en bahtsız, hiç suçu günahı olmayan, yaşadıklarını düşününce tüylerimin diken diken olduğu gencecik bir kız.

Okurken kime ahlayacağımı, kime vahhlayacağımı şaşırdım. Kıskançlıklar, yalanlar ve çalınmış hayatlar yüzünden kaybolup giden birden fazla gelecek, yaşanamamışlıklar, pişmanlıklar, çekilen acılar ve hiç uğruna ziyan olan hayatlar. En kötü görünen karaktere üzüldüm yeri geldiğinde masum görünene kızdım.

Öyle hatalar var ki bir kere yaparsınız ama o bir kere hem kendi hayatınızı hem de bir çok insanın hayatını alt üst eder. 

İnsanın yüreğini acıtan, tüylerini diken diken eden, böyle olmamalıydı diye diye ağlatan, aşkı, hüznü, acısı, mucizesi, pişmanlığı, hırsı ve vicdan azabıyla konusu ve kurgusu gerçekten muhteşem bir kitaptı.

Yazarın emeğine, yüreğine sağlık.
424 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10 puan
Öncelikle kitabı imzalı olarak gönderen sayın yazarımız ve sevgili iyi niyet elçimiz Dua'ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Kitaba başlar başlamaz, kitap ilgimi çekti konusu ile. Sıradan bir aşk hikayesi korkusu taşıdım ama fazla ilerlemeden hiçbir şeyin basit olmadığını anladım. Hikayeye konu olarak ve akıcılık yönünden on üzerinden 9 verilir rahatlıkla. Çok sürükleyici, merak uyandıran bir kitap. Ama maalesef anlatım dili için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Kitap farklı karakterleri bölüm bölüm anlattığı için yer yer gereksiz tekrarlara düşüyor. Yer yer anlatım bozuklukları (özne yüklem uyuşmazlığı gibi) okuma zevkini düşürüyor. Ayrıca ağzına küfür yakışmayan Saliha'nın birkaç cümle sonra son zamanlarda çok küfür ettiğini öğreniyoruz. Ve bu beni boşluğa düşürüyor. Ancak hikayenin geneline baktığımızda, hikaye tutarlılık yönünden gayet iyi anlatılmış. Eğer kıymetli yazarımız anlatım diline biraz daha dikkat ederse gelecek kitaplarda çok kıymetli eserler çıkaracağına inanıyorum. Yine de bu kitap içinde bulundurduğu tüm teknik hatalara rağmen okunmayı kesinlikle hak eden bir kitap. Konu ve karakterler öyle sürükleyici ki benim gibi anlatım dili ile ilgili takıntılarınız yoksa çok daha fazla keyif alarak okuyabilirsiniz.
Bu arada kitapta çoğu yerde gözlerim doldu :(
***İpucu içerir***
Ah Nalan ah!
424 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
#Kitap yorum
#Mavininkapalıtonu
#EmineSummaközel
Kitaba yorum yapmadan önce Sayın yazarımız Emine hanımın 2. kitabı diğeri şiir olan Neydi sahi aşk adlı şiir buda ilk romanı bildiğim kadar ilk olmasına rağmen harika kurgulanmış herkesin keyifle okuyabileceği bir roman kitabı okurken hüzünle okuduğum kendimi için de hissettiğim 1999 depremi dahil etmesi bağlantıları harika o hani tekrar yaşadım o sesler kulağım da çınladı çökmüş bir binaya yardım ederken taşları ellerimler atarken ellerimin parçalandığını sonradan fark edip acısını bile hissetmedim ama kitabı okurken parmaklarımın uçlarını acıdığını hissettim bölüm bölüm yazması kitaba ayrı renk katmış karekterleri daha iyi güzel anlatmış herkese şiddetle tavsiye edebilirim okumasını burdan sayın yazarımız Emine hanıma çok teşekkür ederim başarılar dilerim yeni harika eserlerini bekliyoruz okadar kalemi harika yazarımızın yüreğine kalemine sağlık.
Romanın konusuna gelince 3 kız kardeşi arıyor Handan Nalan ve Vildan Nalan'ın yıllar önce yaptığı hata sonucu Haldun ile evlenir Haldun avukat ama içkici içince kendini kaybeden canavara dönüşen koca yıllarca Nalan kocasının kahrını çeker Anne babaları olunce5 Nalan vildan'nı yanına alır Nalan ve kocası çok sever hem annelik hem babalık yaparlar Vildan zamanla büyür ve güzel üniversite öğrencisi güzel bir kız olur Mahir ile tanışır avukatalar balosun da büyük bir aşk başlar araların Mavim gökyüzüm diye tam evlenecekleri zaman Vildan'nın başına kötü birşey gelir evden kaçar Mahire not bırakır asıl hikaye burda başlar şuan bile tüylerim diken diken olur sonra ne mı oluyor gerisi kitap da okumayan pişman olur . bütün dostlara selam olsun keyifli okumalar.
464 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yazarın fantastik kitaplarini okuduktan sonra boyle bir kitap beklemiyordum. Gerci bunu daha once yazmis. Cok da iyi yapmis ama cok agladim. Ana karakterlere zaten cok aglamisken bir de yan karakterlere agladim. Saliha mesela Handan la bir konusmasi var beni mahvetti. Bu kitaptan gercekten cok etkilendim. Hem cok surukleyici, hem cok gercekci hem de okurken yasatiyor.
464 syf.
·Puan vermedi
2019 yayın programında editör ve yayın koordinatörlüğünü yaptığım kitapları yavaş yavaş buraya da eklemenin zamanı geldi. :)
Mavinin Kapalı Tonu, gerçek hayat hikâyelerini sevenlerin birçok duyguyu birlikte yaşayarak okuyacağı bir kitap. Dram ve genel kurgu türündeki kitapları seviyorsanız Mavinin Kapalı Tonu tam da size göre.
424 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bendeki Papillon yayınlarının baskısı. Üçüncü baskı başka yayınevinden çıkmış ve sayfa sayısı daha fazla. Umarım kitapta değişiklik olmamıştır. Bu kitap beni çok içime götürdü. Duygusal anlamda çökertti. Olaylar insanı alıp götüruyor ve kesinlikle çok duygusal bir kitap.
424 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Dramatik kitapları nedense ayrı bir yerde tutuyorum .Her zaman beni ağlatan kitapları sevmişimdir ve bu kitabın arka kapağını okuduğumda kesin ağlayacağımı düşündüm ve yanılmadım. Kitap bir kere çok gerçekçi. Gerçek hayat hikayesinden alıntı mı diye çok araştırdım ama herhangi bir ipucu bulamadım. Umarım öyle değildir. Çok inandırıcıydı benim için. İlk bölümün ortalarından sonra ağlamaya başlayıp, sonra da kendimi durduramadım zaten. Her karakter çok iyi anlatılmış. Her karakterin bir olayla ilgili psikolojik düşünce ve durumları çok iyi kaleme alınmış ve kurgu çok iyi yapılmış. Son zamanlarda etkilendiğim tek kitap bu oldu.
424 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitapta her konu işlenmiş. Aşk, ihanet, entrika, aile bağları, kardeşlik, pişmanlık. Hepsi var ve çok güzel ve etkileyici bir konusu. Ağlatıyor, güldürüyor, üzüyor, sevindiriyor. Yazarın kalemine ve anlatım tarzına ise bayıldım diyebilirim.
424 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok duygusal ve çok etkileyici bir kitap. Okurken kaç kez ağladım bilmiyorum. Bir aşk hikayesiyle başlayıp, kısa bir süre sonra bir aile dramının daha doğrusu üç kız kardeşin dramının tam ortasında buluyoruz kendimizi. Çok severek okuduğum ve çok etkilendiğim bir kitap oldu. Daha çok kime üzülmeliyim, şaşırdım. Ve Mahir, sevdiğinin arkasından yıllarca yas tutan adam. Mahir'i okurken böyle adamlar kaldı mı dedirtti. Aşkı, sevgiyi, nefreti hepsini çok güzel anlatmış yazar. Gönül rahatlığıyla önerebilirim.
Haldun'un tam üzerinde dikilip, bir zamanlar gözleri kör olacak kadar sevdiği bu adamdan şimdi nasıl da nefret ettiğine hayret edip, aynı zamanda sevinerek, sağ elini havaya kaldırdı. Haldun o anda gözlerini açtığında, Nalan hiç tereddüt etmeden, elinde tuttuğu ekmek bıçağını Haldun'un tam kalbine saptadı. Gözleri yuvalarından çıkarcasına açılan Haldun'un göğsüne bıçağı daha da ittirerek, tam gözlerinin içine baktı, ilk kez nefretle, ilk kez iğrenerek.. ve son sözünü söyledi. 'İlk önce kalpler ölür Haldun..' dedi.. 'Tıpkı benim kalbim gibi..'
Vildan'ı gözlerinin önüne getirdi ve gözlerini zorlayarak, açabildiği kadar açarak gökyüzüne baktı. Mahir, son gücüyle gözlerini gökyüzüne dikti ve etrafındaki herşeyi unutarak, sadece gökyüzünü seyretti. Gözleri tüm direnmelerine rağmen yavaş yavaş kapanan ve kulakları artık hiçbir şey duymayan Mahir, tam üzerinde duran, tüm tonlarını bir kenara atmış, sadece mavinin kapalı tonuyla karşısında uzanan gökyüzüne gülümsedi.
ERTESİ GÜNE, MAİLLERİNİ AÇAN YEREL GAZETECİLERİN, GAZETELERE VE İNTERNET SİTELERİNE ATTIĞI BAŞLIKLARLA UYANACAKTI HERKES..
FLAŞ HABER: ''TECAVÜZ DAVALARININ VAZGEÇİLMEZ AVUKATI HALDUN ÖZMEN TECAVÜZCÜ ÇIKTI'...
Ne ile karşılacağını bilmeden, kapıya yönelen Nalan, merak dolu gözlerle kapıyı açtığında, önce tanıdık gelen, fakat tanımadığı bu yüze birkaç kere göz kırptıktan sonra tekrar baktı ve sadece "Ayyy!" diyebildi. Bir adım geriledi. Şaşkınlıktan ve korkudan küçücük olan gözleri iyice büyümüş, gözlerinin yeşil rengi net bir şekilde ortaya çıkmıştı, tam istediği gibi....
İnatçı bir kızdı, biraz da garipti ama bu ses tonu onu ele veriyordu. İlgilen benimle, yanımda kal diyordu sanki. Mahir, denemeye karar verdi. Onunla mutlaka daha fazla bir şeyler paylaşabilmeliydi. Keşke dememek için mutlaka denemeliydi.
Şarap kadehlerini doldurup, şöminenin önündeki minderlere oturup yavaş yavaş şaraplarını yudumlarken Mahir Vildan'ı yüzünü kendine çevirdi ve usulca öpmeye başladı. Önce gözlerinden, sonra elmacık kemiklerinden ve en son da dudaklarından. Uzun uzun... Kadehleri bir kenara bırakıp, daha sert ve daha şehvetli öpücüklerle, birbirlerine olan sevgilerini bedenlerine taşıdılar..
Sabahın ilk ışıkları banyo camından girince Vildan hayatının utancıyla yerden doğruldu ve kasıklarında belirgin olmak üzere tüm vücudunda hissettiği acıyla karnını tuttu
Tekrar gözyaşlarinı akıtti. Kalan son damlasına kadar.... "Bebeğim..."
Bütün kuvvetiyle tekrar tekrar kapıyı açmayı denedi. Bir büyük gürültü daha duyduktan sonra, kapıyı tekrar zorladı ve nihayet kapı açıldı.. "Vildan!" diye bütün gücüyle bağırırken, adımını kapıdan dışarı attı. Birkaç saniye sonra tamamen çökecek evin, önce koridorunun çöktüğünü ve adımını boşluğa attığını bilmeden..
(Kitap muhteşem gidiyor).
Seslerini duya duya ölen yakınları, seslerini duyurmaya çalışanların vicdan azabı oldu da; kimsenin elinden bir şey gelmedi..
Anestezi Uzmanı Kenan, artık pes ettiğinde, vücudundaki yaralara ve yüzündeki kanlara rağmen, güzel olduğu anlaşılan genç kadının gözlerinden akan yaşı fark etti. Bir kez daha mesleğine küfrederek, saygısızca Kadın Doğum doktoruna döndü ve son sözlerini söyledi; "Ölüm Saati: 17 Ağustos 1999-05:52.."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mavinin Kapalı Tonu
Baskı tarihi:
6 Kasım 2019
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059821438
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mendirek Yayıncılık
Baskılar:
Mavinin Kapalı Tonu
Mavinin Kapalı Tonu
Mavi huzurun rengidir derler.
Öyledir de...
Gökyüzüne yüreğinizle bakın bunu anlarsınız.
Ama hayat mavi değildir,
Tonları vardır.
Ve bu tonlar zaman zaman acı verir…
Hüzün verir...
Gün gelir gözyaşı olur...
Tıpkı elinizde tuttuğunuz bu romanda olduğu gibi...

Mahir telefonu istemeye istemeye açtı. Vildan, onun yüz ifadesinden ve konuşmasından büyük bir sorun olduğunu anlamıştı. Mahir, telefonu kapattığında, Vildan korkudan ne olduğunu soramadı bile. Sararmış yüzünü ve gözlerinde biriken yaşları fark etmeyen Mahir, "Ölmüş!" dedi. "Ölmüş! Aşırı dozda ilaç almış. Ne zaman aldığını kimse bilmiyor. Eve bir şeye ihtiyacı olup olmadığına bakmaya gelen, annesinin bir akrabası bulmuş onu. Kapı açıkmış ve içeriye girdiğinde koltuktaymış. Hemen ambulansa haber vermiş ama kurtaramamışlar. O da, bebek de ölmüş!"
Mavi bir anda simsiyah olur mu? Olur...
Kömür karası bile olur...

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 130 okur

  • Gülen Demir
  • PEN QUEEN
  • onsekizsıfıryedi
  • Fatma
  • Bengü Bayrak
  • Zöhre İzmir
  • Türkan Kuzu
  • Şükrü Asıl
  • Burcu ünal
  • Buse Güler

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.8 (6)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0