Nehir Tanrısı (Mısır Serisi 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.205
Gösterim
Adı:
Nehir Tanrısı
Alt başlık:
Mısır Serisi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
446
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054163
Kitabın türü:
Orijinal adı:
River God
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Firavunların ülkesi Eski Mısır'da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Hırs ve savaşların paramparça ettiği ülkeyi Nil'in parıltılı sahillerinde yeniden kurmaya çalışan insanların öyküsü...
(Arka Kapak)
446 syf.
Wilbur Smith'in Mısır Serisinini ilk kitabı Nehir Tanrısı. Sevdiğim bir arkadaşım tavsiyesi üzerine okudum, iyi ki de okudum. Onu okuduğumda serinin hepsini okumalıyım dedim ancak kitaplara bir türlü ulaşamadım, hiçbiryerde satılmıyorlar:(
Antik Mısır döneminde geçiyor hikaye. Hadım edilmiş bir köle olan büyücü Taita. Sadece büyücü demek de Taita'ya haksızlık olur. 10 parmağında 10 marifet maşallah:) Kraliçe Lostris ile Tanus, birbirlerine aşıklar ve kaçıyorlar, Nil nehrinde bir serüvenle bizi başbaşa bırakıyorlar.
Gizemli Mısır topraklarındaki bu yolculuğu okumak çok keyifliydi, eğer siz de biraz tarihi biraz fantastik hikayeleri seviyorsanız, tavsiye ederim.
Keyifli Okumalar...
446 syf.
·11 günde·6/10 puan
Sürükleyici bir roman.Köle Taita gibi birkaç kişi olsa Leonardo da Vinci'ye, Einstein'a iş düşmezmiş. Sanat, bilim , büyü her alanda 1 numara. O olmasa ne olurmuş demekten kendini alamıyor insan.Ben çok abartı buldum bu durumu.İnandırıcılığını kaybetti roman gözümde.
446 syf.
·Puan vermedi
KİTAP ADI:NEHİR TANRISI
YAZAR:WILBUR SMITH
Herkesin kitaplığında veya listesinde olması gerektiğini düşündüğüm bir kitap Nehir Tanrısı.. Firavunlar zamanı Mısır hakkında yazılmış en güzel kurgu romanlarından birisi.. Dönemle ilgili detaylar çok güzel ve itinalı bir çalışma eseri,akıcı üslubü ile bir nefeste okunacak bir kitap... Mısır yaşamını her zaman merak etmişimdir. Bazı kitapları okuduğumuzda neden bunca zaman okumamışım diye kendimize kızdığımız zamanlar olurya kitap onu dedirtecek cinsten..

Her kitapta olduğu gibi bu kitaptada karışık bir aşk öyküsü çıkıyor karşımıza..
Buda kitaba akıcılık sağlamış.
Kitap yüzyıllar öncesinin gösterişli medeniyetlerinden olan Mısır'da geçen siyasi,toplumsal ve bir takım olayların hadım edilen Taita adlı bir kölenin çevresinde gelişen olayları ve Mısır'daki yaşamı anlatıyor.
Firavun'unda hayatindan bölümlere yer verilmiş.
Karakterleri ve olayların betimlenmesi çok başarılı.
Hele karakterler o kadar canlıki okurken Taita'nın kendine olan güveni ve kendini beğenmişliği yüzünden onu ayıplayabilir,o mimari planları çizerken sanki bir köşede oturmuş sessiz sessiz onu izlediğinizi düşünebilirsiniz.

Tanus'un kahramanlıklarindan ve verdiği kararlardan dolayı onunla gurur duyabilir,hatta karaktere aşık olabilirsiniz.
Düşmanla vuruşurken kılıçların seslerini bile duyabilirsiniz.
Lotris'in güzelliğinin anlatıldığı paragraflarda bir kadın bu kadar güzel olabilirmi?diyebilirsiniz.
Onlarla beraber kum fırtınasında boğuldum,Nil'de ıslandım,aşık olduğunda hayran kaldım,savaşta yaralandım onlarla beraber sanki..
İhaneti,zenginlik arzusunu,nefreti nedense yadırgamadım hiç.. Zamanında Taita adlı bir kölenin tuttuğu günlük niyetindeki papirüslerin gün yüzüne çıkması ile oluşan bu kitap tarihten bir çok izler taşıyor.
Bittiğinde üzülecek ve eminim sizde karakterleri ben gibi özleyeceksiniz.
Serinin diğer kitapları
1 NEHIR TANRISI
2 YEDINCI PAPIRUS
3 BÜYÜCÜLER KRALI
4 11. YAZIT
5 ÇÖL ASLANI
Aslında Filozof yakıştırılması yapılması gereken ama kitapta köleliğiyle dikkat çeken köle Taita'yı ve o karakteri burdan saygıyla anıyorum.
Kitaptan "MACERANIN TADINA VARMAK IÇİN NEHİR TANRISINA DUA EDIN"
446 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yazarın Mısır serisinin ilk kitabıdır.Köle Taita, hanımı Lostris ve Lord Tanus'un heyecan dolu öyküsü güzeldi. Antik Mısır'ın fon oluşturduğu kitap akıcıydı.
446 syf.
·10 günde·8/10 puan
Okuduğum ilk Wilbur Smith romanı. Aslında teknik olarak roman demek doğru olur mu bilmiyorum. Ama yazar muhteşem bir hikaye anlatmış. Kısa bir süre içerisinde Köle Taita'nın bütün maceralarını bitirmek istiyorum.
446 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Mısır tarihi üzerine yazılmış en güzel macera serisi. Taita'nın Mısır'a ve dünya medeniyetlerine kattıklarına hayran kalacaksınız. Mısır topraklarının geçmişini ve Mısır'ın zengin medeniyetini merak eden herkesin okuması gereken bir seri Mısır serisi.
446 syf.
Eğer Antik Mısır'ı ve tarihi romanları seviyorsanız bu kitap okuyabileceğiniz en iyi kitaplardan biri. Yazar eserin sonunda kitaba dair belirleyici bir yorumda bulunmuş: tüm kendini beğenmişliğine rağmen sevgi ve saygımızı kazanan Taita...Ben Taita gibisine rastlamadım. Bilmediği, yapmadığı iş yok. Mimarlık desen onda, mühendislik, hekimlik, kahinlik onda. Üstelik her türlü hizmeti veren bir köle. Bu kadar donanımlı olan tanıdığım tek kişi, Bizimkiler'deki Sabri Bey'in kayınpederi Rüknettin Bey'dir. Eşi sürekli ondan övgüyle söz eder, ben de kendisine hayran olurdum. Hey gidi nur yüzlü Rüknettin amca...

Taita'nın kendini beğenmişliği bir noktada okuru sıksa da, kitabın kalitesi tartışılmaz.
446 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Serinin milattan önce 17. yüzyıl Mısır'ında geçen efsaneyi anlatan ilk romanı. Akıcı bir anlatımı var. Tarihi bilgiler de çok çarpıcı. Kesinlikle tavsiye ederim.
446 syf.
·Puan vermedi
Eski Mısır kültürünü, hadım edilmiş bir köle olan Taita'dan okuyorsunuz. Kraliçe Lostris ile Tanus'un firavuna rağmen ilişkisi ve Mısır'ın diğer medeniyetlerle savaşları anlatılmaktadır.
Benim aklımda kalan sahnelerden birisi; atların ilk keşfedilişi ve savaşta kullanılışı idi. Mısır medeniyetini göçe zorlayan bir savaş oldu. Sonrasında ise Nil Nehri boyunca yorucu bir göç yaşanıyor...
Çok sürükleyici ve tarihe merakı olanlar için önemli bilgiler içeren bir kitaptır, tavsiye ederim.
446 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Eski Mısır’da geçen romanda; piramitlerin yapılışına, kralların yaşayışlarına, o devrin insanlarının nasıl hissettiklerine şahit olabiliyorsunuz.
Ve bu şahitlik sırasında, binlerce yıl önce yaşamış bu insanların aşklarının, ihtiraslarının, tutkularının, hırslarının günümüzde de geçerli olduğunu görüp hayretler içerisinde kalabiliyorsunuz.
Romanda; hadım edilmiş bir kölenin çevresinde gelişen inanılmaz olayları bir solukta okuyacaksınız.
Romanı okurken siz de eski Mısır’da yaşayacaksınız, siz de onlarla savaşıp, onlarla göç yoluna çıkacaksınız..
Roman bittiğinde, uzun süre etkisinden kurtulamayacak v gönlünüzde çok farklı bir yer edinecek.
446 syf.
·17 günde·7/10 puan
Nehir Tanrısı, sürükleyici bir kitap ama yarısından sonra Taita'nın mükemmel olması sıkıcı geldi, o olmasa ne tıp ne sanat ne mimari hiç birsey ilerleyemezmiş dedirtiyor. Genede devamı merak uyandırıyor...
446 syf.
·6/10 puan
Yazarın özellikle Taita'ya acımamızı istediğini düşünüyorum, kitap hem dil hem akıcılık konusunda güzeldi ama devam kitaplarına bakmadım bile... Sanırsam çok da benlik değil.
Ama insan doğası bir gariptir işte; asla sahip olamayacağım şeyin açlığını çekiyor ve olanaksızı hayal ediyordum.
Ölüm beni dünyayı göklerin mavi denizinden alıp parlak ve yuvarlak bir kalkan gibi gördüğüm yüksek bir yere oturttu. Yaşamış olan bütün insan ve hayvanları görebiliyordum. Zaman dev bir nehir gibi gözlerimin önünde tersine akıyordu. Onların çabalarını ve ölümlerini yüz bin yıl boyunca seyrettim. Bütün insanların ölüm ve yaşlılıktan çocukluklarına ve doğumlarına gidişlerini izledim. Zaman giderek uzaklaşıp tâ ilk kadınla ilk erkeğin doğumlanna kadar geriledi. Onların doğumlarını ve ondan öncesini gördüm. Sonunda yeryüzünde hiç insan kalmadı, artık sadece tanrılar vardı.
Ün ve popülerlik yüksek mevkilerde kıskançlık uyandırırdı ve kalabalıkların sevgisi geçiciydi. İnsanlar yarattıkları ilahları yıkmaktan da aynı derecede zevk alırlardı. Benim yaptığım gibi gözden uzak ve önemsiz bir yaşam sürmekti en iyisi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nehir Tanrısı
Alt başlık:
Mısır Serisi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
446
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054163
Kitabın türü:
Orijinal adı:
River God
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Firavunların ülkesi Eski Mısır'da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Hırs ve savaşların paramparça ettiği ülkeyi Nil'in parıltılı sahillerinde yeniden kurmaya çalışan insanların öyküsü...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 322 okur

  • T G
  • Belçin
  • murat tan
  • Hatice Azatlı
  • Burçe
  • Seher Akbulut
  • Ceren Tellioğlu
  • Dicle Tolunay
  • İza
  • Gülizar bicici

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%1.6
13-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%9.7
25-34 Yaş
%22.6
35-44 Yaş
%43.5
45-54 Yaş
%14.5
55-64 Yaş
%3.2
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.4
Erkek
%39.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.5 (38)
9
%19.1 (21)
8
%28.2 (31)
7
%10 (11)
6
%5.5 (6)
5
%0.9 (1)
4
%1.8 (2)
3
%0
2
%0
1
%0