Nehir Tanrısı (Mısır Serisi 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2931
Gösterim
Adı:
Nehir Tanrısı
Alt başlık:
Mısır Serisi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
446
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054163
Kitabın türü:
Orijinal adı:
River God
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Firavunların ülkesi Eski Mısır'da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Hırs ve savaşların paramparça ettiği ülkeyi Nil'in parıltılı sahillerinde yeniden kurmaya çalışan insanların öyküsü...
(Arka Kapak)
446 syf.
·11 günde·6/10
Sürükleyici bir roman.Köle Taita gibi birkaç kişi olsa Leonardo da Vinci'ye, Einstein'a iş düşmezmiş. Sanat, bilim , büyü her alanda 1 numara. O olmasa ne olurmuş demekten kendini alamıyor insan.Ben çok abartı buldum bu durumu.İnandırıcılığını kaybetti roman gözümde.
446 syf.
Eğer Antik Mısır'ı ve tarihi romanları seviyorsanız bu kitap okuyabileceğiniz en iyi kitaplardan biri. Yazar eserin sonunda kitaba dair belirleyici bir yorumda bulunmuş: tüm kendini beğenmişliğine rağmen sevgi ve saygımızı kazanan Taita...Ben Taita gibisine rastlamadım. Bilmediği, yapmadığı iş yok. Mimarlık desen onda, mühendislik, hekimlik, kahinlik onda. Üstelik her türlü hizmeti veren bir köle. Bu kadar donanımlı olan tanıdığım tek kişi, Bizimkiler'deki Sabri Bey'in kayınpederi Rüknettin Bey'dir. Eşi sürekli ondan övgüyle söz eder, ben de kendisine hayran olurdum. Hey gidi nur yüzlü Rüknettin amca...

Taita'nın kendini beğenmişliği bir noktada okuru sıksa da, kitabın kalitesi tartışılmaz.
446 syf.
·10 günde·8/10
Okuduğum ilk Wilbur Smith romanı. Aslında teknik olarak roman demek doğru olur mu bilmiyorum. Ama yazar muhteşem bir hikaye anlatmış. Kısa bir süre içerisinde Köle Taita'nın bütün maceralarını bitirmek istiyorum.
446 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Mısır tarihi üzerine yazılmış en güzel macera serisi. Taita'nın Mısır'a ve dünya medeniyetlerine kattıklarına hayran kalacaksınız. Mısır topraklarının geçmişini ve Mısır'ın zengin medeniyetini merak eden herkesin okuması gereken bir seri Mısır serisi.
446 syf.
·Puan vermedi
Eski Mısır kültürünü, hadım edilmiş bir köle olan Taita'dan okuyorsunuz. Kraliçe Lostris ile Tanus'un firavuna rağmen ilişkisi ve Mısır'ın diğer medeniyetlerle savaşları anlatılmaktadır.
Benim aklımda kalan sahnelerden birisi; atların ilk keşfedilişi ve savaşta kullanılışı idi. Mısır medeniyetini göçe zorlayan bir savaş oldu. Sonrasında ise Nil Nehri boyunca yorucu bir göç yaşanıyor...
Çok sürükleyici ve tarihe merakı olanlar için önemli bilgiler içeren bir kitaptır, tavsiye ederim.
446 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Serinin milattan önce 17. yüzyıl Mısır'ında geçen efsaneyi anlatan ilk romanı. Akıcı bir anlatımı var. Tarihi bilgiler de çok çarpıcı. Kesinlikle tavsiye ederim.
446 syf.
·Beğendi·10/10
Eski Mısır’da geçen romanda; piramitlerin yapılışına, kralların yaşayışlarına, o devrin insanlarının nasıl hissettiklerine şahit olabiliyorsunuz.
Ve bu şahitlik sırasında, binlerce yıl önce yaşamış bu insanların aşklarının, ihtiraslarının, tutkularının, hırslarının günümüzde de geçerli olduğunu görüp hayretler içerisinde kalabiliyorsunuz.
Romanda; hadım edilmiş bir kölenin çevresinde gelişen inanılmaz olayları bir solukta okuyacaksınız.
Romanı okurken siz de eski Mısır’da yaşayacaksınız, siz de onlarla savaşıp, onlarla göç yoluna çıkacaksınız..
Roman bittiğinde, uzun süre etkisinden kurtulamayacak v gönlünüzde çok farklı bir yer edinecek.
446 syf.
·9/10
Wılbur smıthın mısır serisinin son kitabı.roman ilk sayfaları rutin ama sonradan sürükleyici..yalnız yine de benim mısır serisinden favorim 11.yazıt..
446 syf.
·17 günde·8/10
Mısır'ın Hiksos İşgali dönemindeki durumunu öyküleştiren bir seri. Bu kitap üçlemenin ilk kitabı. Mısır'a ilgi duyanlar okumalı. Ama okurken de verilen bilgilerin akademik değil kurgusal bilgilerle karışmış olduğuna dikkat edilmeli. Genel olarak tarihi romanların da en sıkıntılı tarafı budur zaten. Bu kitap Mısır tarihini öğretmek için yazılmamış, meraklandırıp tarihi araştırmaya sevk etmek için yazılmış. Genel olarak da tüm tarihi romanlara böyle bakılmalı.
446 syf.
·Beğendi·10/10
Mısır serisinin ilk kitabı olan Nehir Tanrısı, ana karakterimiz olan Taita’nın gözünden bizlere tüm olayları anlatmaktadır. Heyecanın hiç eksik olmadığı, aşkın sürekli olayların içinde olduğu, gerim gerim gerildiğiniz ve meraktan okumayı bırakamayacağınız bir kitaptır ki, benim gözümde Mısır serisi serüveninin tüm kitapları bu şekildedir. Wilbur Smith ve onun Mısır serisi ile tanışmadan önce hiç merakım olmayan bu ülkeye, kitaplarını okuduktan sonra fazla merak uyandırdı bende. Macera kitabı okumayı seven bir okuyucuysanız, hiç zorlanmadan okuyabileceğiniz çok başarılı bir kitap/seri. İyi okumalar :)

Not; Seri sıralaması şu şekildedir.

1-Nehir Tanrısı
2-Yedinci Papirüs
3-Büyücüler Kralı
4-Yazıt
5-Çöl Tanrısı

Serinin 2. Kitabı olan Yedinci Papirüs, aslında bizlere sanki serinin en son kitabı gibi gelebilir. Yani serinin tüm kitapların okumak isterseniz, şu sıralama ile okuyabilirsiniz; Ya ilk önce 2. Kitaptandan başlayın, ya da 2. Kitabı en sona bırakın.
446 syf.
·56 günde·8/10
M.Ö.2000 li yıllar. Mısır güney ve kuzeyde olmak üzere iki krallıkla yönetilmekte.
Hadım edilmiş köle Taita ve onun şahitliğinde geçen aşk, kahramanlık, hile ve entrika ile dolu yıllar.
Yazar Mısır'da yapılan bir kazıda ele geçen papirüslerden aktardığı gerçek bir hikayeyi yazdığını söylüyor. Ana tema olarak tarihi gerçeklere uyduğunu söyleyebiliriz. Geride kalan detayların ne kadar gerçeği yansıttığını bilmemiz mümkün değil.
Eğlence, birazda Mısır tarihine duyulan merakla zevkle okunacak bir eser.
Serinin 1. kitabı.
Sonsuza kadar yaşaman için kalbini hızlandırıyorum. İkinci bir kere ölmeyeceksin. Sonsuza kadar yaşayacaksın!
Ama insan doğası bir gariptir işte, asla sahip olamayacağım seyin açlığını çekiyor ve olanaksızı hayal ediyordum.
Önüme çıkan her talihsizin acılarını yüklenmek benim zayıf yanımdır işte.Daha katı bir yüreğe sahip olmak ne kadar büyük bir rahatlık olurdu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nehir Tanrısı
Alt başlık:
Mısır Serisi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
446
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054163
Kitabın türü:
Orijinal adı:
River God
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Firavunların ülkesi Eski Mısır'da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Hırs ve savaşların paramparça ettiği ülkeyi Nil'in parıltılı sahillerinde yeniden kurmaya çalışan insanların öyküsü...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 238 okur

  • Dlrch
  • Fatoş Avşar
  • Uğur Çevik
  • Emre Bilgen
  • Özlem aktaş
  • Okan
  • Aylin Mavi
  • Ahmet Gökhan Gürz
  • Fırgat Kanık
  • Feyza YÜKSEL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%9.7
25-34 Yaş
%22.6
35-44 Yaş
%43.5
45-54 Yaş
%14.5
55-64 Yaş
%3.2
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.4
Erkek
%39.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.4 (32)
9
%22.7 (20)
8
%28.4 (25)
7
%8 (7)
6
%3.4 (3)
5
%0
4
%1.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0