Nehir Tanrısı Mısır Serisi 1. Kitap

8,5/10  (22 Oy) · 
61 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.364 gösterim
Firavunların ülkesi Eski Mısır'da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Hırs ve savaşların paramparça ettiği ülkeyi Nil'in parıltılı sahillerinde yeniden kurmaya çalışan insanların öyküsü...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 1993
 • Sayfa Sayısı:
  446
 • ISBN:
  9789754054163
 • Orijinal Adı:
  River God
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Sharlot 
 18 Oca 11:35 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Sürükleyici bir roman.Köle Taita gibi birkaç kişi olsa Leonardo da Vinci'ye, Einstein'a iş düşmezmiş. Sanat, bilim , büyü her alanda 1 numara. O olmasa ne olurmuş demekten kendini alamıyor insan.Ben çok abartı buldum bu durumu.İnandırıcılığını kaybetti roman gözümde.

Eğer Antik Mısır'ı ve tarihi romanları seviyorsanız bu kitap okuyabileceğiniz en iyi kitaplardan biri. Yazar eserin sonunda kitaba dair belirleyici bir yorumda bulunmuş: tüm kendini beğenmişliğine rağmen sevgi ve saygımızı kazanan Taita...Ben Taita gibisine rastlamadım. Bilmediği, yapmadığı iş yok. Mimarlık desen onda, mühendislik, hekimlik, kahinlik onda. Üstelik her türlü hizmeti veren bir köle. Bu kadar donanımlı olan tanıdığım tek kişi, Bizimkiler'deki Sabri Bey'in kayınpederi Rüknettin Bey'dir. Eşi sürekli ondan övgüyle söz eder, ben de kendisine hayran olurdum. Hey gidi nur yüzlü Rüknettin amca...

Taita'nın kendini beğenmişliği bir noktada okuru sıksa da, kitabın kalitesi tartışılmaz.

Erhan 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eski Mısır kültürünü, hadım edilmiş bir köle olan Taita'dan okuyorsunuz. Kraliçe Lostris ile Tanus'un firavuna rağmen ilişkisi ve Mısır'ın diğer medeniyetlerle savaşları anlatılmaktadır.
Benim aklımda kalan sahnelerden birisi; atların ilk keşfedilişi ve savaşta kullanılışı idi. Mısır medeniyetini göçe zorlayan bir savaş oldu. Sonrasında ise Nil Nehri boyunca yorucu bir göç yaşanıyor...
Çok sürükleyici ve tarihe merakı olanlar için önemli bilgiler içeren bir kitaptır, tavsiye ederim.

sabit numan 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin milattan önce 17. yüzyıl Mısır'ında geçen efsaneyi anlatan ilk romanı. Akıcı bir anlatımı var. Tarihi bilgiler de çok çarpıcı. Kesinlikle tavsiye ederim.

Tolga Önver 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eski Mısır’da geçen romanda; piramitlerin yapılışına, kralların yaşayışlarına, o devrin insanlarının nasıl hissettiklerine şahit olabiliyorsunuz.
Ve bu şahitlik sırasında, binlerce yıl önce yaşamış bu insanların aşklarının, ihtiraslarının, tutkularının, hırslarının günümüzde de geçerli olduğunu görüp hayretler içerisinde kalabiliyorsunuz.
Romanda; hadım edilmiş bir kölenin çevresinde gelişen inanılmaz olayları bir solukta okuyacaksınız.
Romanı okurken siz de eski Mısır’da yaşayacaksınız, siz de onlarla savaşıp, onlarla göç yoluna çıkacaksınız..
Roman bittiğinde, uzun süre etkisinden kurtulamayacak v gönlünüzde çok farklı bir yer edinecek.

Gökhan dinçer 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Wılbur smıthın mısır serisinin son kitabı.roman ilk sayfaları rutin ama sonradan sürükleyici..yalnız yine de benim mısır serisinden favorim 11.yazıt..

hasan esin 
26 Eyl 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

cok guzel bır kıtap.... herkeze tavsıye ederım...

Gülay Becene 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok beğenerek okudum tavsiye ederim.

Kitaptan 3 Alıntı

Sharlot 
 11 Oca 11:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kimse yutulmayacak gerçeğin zorla boğazından aşağı itilmesine minnet duymaz.

Nehir Tanrısı, Wilbur Smith (Sayfa 96)Nehir Tanrısı, Wilbur Smith (Sayfa 96)
Sharlot 
11 Oca 11:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ün ve popülerlik yüksek mevkilerde kıskançlık uyandırırdı ve kalabalıkların sevgisi geçiciydi. İnsanlar yarattıkları ilahları yıkmaktan da aynı derecede zevk alırlardı. Benim yaptığım gibi gözden uzak ve önemsiz bir yaşam sürmekti en iyisi.

Nehir Tanrısı, Wilbur Smith (Sayfa 55)Nehir Tanrısı, Wilbur Smith (Sayfa 55)
Tolga Önver 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm beni dünyayı göklerin mavi denizinden alıp parlak ve yuvarlak bir kalkan gibi gördüğüm yüksek bir yere oturttu. Yaşamış olan bütün insan ve hayvanları görebiliyordum. Zaman dev bir nehir gibi gözlerimin önünde tersine akıyordu. Onların çabalarını ve ölümlerini yüz bin yıl boyunca seyrettim. Bütün insanların ölüm ve yaşlılıktan çocukluklarına ve doğumlarına gidişlerini izledim. Zaman giderek uzaklaşıp tâ ilk kadınla ilk erkeğin doğumlanna kadar geriledi. Onların doğumlarını ve ondan öncesini gördüm. Sonunda yeryüzünde hiç insan kalmadı, artık sadece tanrılar vardı.

Nehir Tanrısı, Wilbur Smith (Sayfa 59)Nehir Tanrısı, Wilbur Smith (Sayfa 59)