Nehir Tanrısı (Mısır Serisi 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.075
Gösterim
Adı:
Nehir Tanrısı
Alt başlık:
Mısır Serisi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
446
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054163
Kitabın türü:
Orijinal adı:
River God
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Firavunların ülkesi Eski Mısır'da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Hırs ve savaşların paramparça ettiği ülkeyi Nil'in parıltılı sahillerinde yeniden kurmaya çalışan insanların öyküsü...
(Arka Kapak)
446 syf.
·11 günde·6/10
Sürükleyici bir roman.Köle Taita gibi birkaç kişi olsa Leonardo da Vinci'ye, Einstein'a iş düşmezmiş. Sanat, bilim , büyü her alanda 1 numara. O olmasa ne olurmuş demekten kendini alamıyor insan.Ben çok abartı buldum bu durumu.İnandırıcılığını kaybetti roman gözümde.
446 syf.
Eğer Antik Mısır'ı ve tarihi romanları seviyorsanız bu kitap okuyabileceğiniz en iyi kitaplardan biri. Yazar eserin sonunda kitaba dair belirleyici bir yorumda bulunmuş: tüm kendini beğenmişliğine rağmen sevgi ve saygımızı kazanan Taita...Ben Taita gibisine rastlamadım. Bilmediği, yapmadığı iş yok. Mimarlık desen onda, mühendislik, hekimlik, kahinlik onda. Üstelik her türlü hizmeti veren bir köle. Bu kadar donanımlı olan tanıdığım tek kişi, Bizimkiler'deki Sabri Bey'in kayınpederi Rüknettin Bey'dir. Eşi sürekli ondan övgüyle söz eder, ben de kendisine hayran olurdum. Hey gidi nur yüzlü Rüknettin amca...

Taita'nın kendini beğenmişliği bir noktada okuru sıksa da, kitabın kalitesi tartışılmaz.
446 syf.
·Puan vermedi
Eski Mısır kültürünü, hadım edilmiş bir köle olan Taita'dan okuyorsunuz. Kraliçe Lostris ile Tanus'un firavuna rağmen ilişkisi ve Mısır'ın diğer medeniyetlerle savaşları anlatılmaktadır.
Benim aklımda kalan sahnelerden birisi; atların ilk keşfedilişi ve savaşta kullanılışı idi. Mısır medeniyetini göçe zorlayan bir savaş oldu. Sonrasında ise Nil Nehri boyunca yorucu bir göç yaşanıyor...
Çok sürükleyici ve tarihe merakı olanlar için önemli bilgiler içeren bir kitaptır, tavsiye ederim.
446 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Serinin milattan önce 17. yüzyıl Mısır'ında geçen efsaneyi anlatan ilk romanı. Akıcı bir anlatımı var. Tarihi bilgiler de çok çarpıcı. Kesinlikle tavsiye ederim.
446 syf.
·Beğendi·10/10
Eski Mısır’da geçen romanda; piramitlerin yapılışına, kralların yaşayışlarına, o devrin insanlarının nasıl hissettiklerine şahit olabiliyorsunuz.
Ve bu şahitlik sırasında, binlerce yıl önce yaşamış bu insanların aşklarının, ihtiraslarının, tutkularının, hırslarının günümüzde de geçerli olduğunu görüp hayretler içerisinde kalabiliyorsunuz.
Romanda; hadım edilmiş bir kölenin çevresinde gelişen inanılmaz olayları bir solukta okuyacaksınız.
Romanı okurken siz de eski Mısır’da yaşayacaksınız, siz de onlarla savaşıp, onlarla göç yoluna çıkacaksınız..
Roman bittiğinde, uzun süre etkisinden kurtulamayacak v gönlünüzde çok farklı bir yer edinecek.
446 syf.
·9/10
Wılbur smıthın mısır serisinin son kitabı.roman ilk sayfaları rutin ama sonradan sürükleyici..yalnız yine de benim mısır serisinden favorim 11.yazıt..
Ün ve popülerlik yüksek mevkilerde kıskançlık uyandırırdı ve kalabalıkların sevgisi geçiciydi. İnsanlar yarattıkları ilahları yıkmaktan da aynı derecede zevk alırlardı. Benim yaptığım gibi gözden uzak ve önemsiz bir yaşam sürmekti en iyisi.
Ölüm beni dünyayı göklerin mavi denizinden alıp parlak ve yuvarlak bir kalkan gibi gördüğüm yüksek bir yere oturttu. Yaşamış olan bütün insan ve hayvanları görebiliyordum. Zaman dev bir nehir gibi gözlerimin önünde tersine akıyordu. Onların çabalarını ve ölümlerini yüz bin yıl boyunca seyrettim. Bütün insanların ölüm ve yaşlılıktan çocukluklarına ve doğumlarına gidişlerini izledim. Zaman giderek uzaklaşıp tâ ilk kadınla ilk erkeğin doğumlanna kadar geriledi. Onların doğumlarını ve ondan öncesini gördüm. Sonunda yeryüzünde hiç insan kalmadı, artık sadece tanrılar vardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nehir Tanrısı
Alt başlık:
Mısır Serisi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
446
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754054163
Kitabın türü:
Orijinal adı:
River God
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Firavunların ülkesi Eski Mısır'da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Hırs ve savaşların paramparça ettiği ülkeyi Nil'in parıltılı sahillerinde yeniden kurmaya çalışan insanların öyküsü...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 126 okur

  • Gözde Kara
  • Yıldız Çanakçı
  • Pınar Akçe
  • Mevlüt
  • Fatma CEYLAN
  • SaadetAlperr
  • Aytül Akdoğan
  • Birsen COŞAR
  • Nüket Sarıca
  • Ezgi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%9.7
25-34 Yaş
%22.6
35-44 Yaş
%43.5
45-54 Yaş
%14.5
55-64 Yaş
%3.2
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.4
Erkek
%39.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.8 (19)
9
%26.4 (14)
8
%20.8 (11)
7
%9.4 (5)
6
%5.7 (3)
5
%0
4
%1.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%0