Merhaba

10,0/10  (2 Oy) · 
22 okunma  · 
2 beğeni  · 
660 gösterim
Nesin Vakfı'nın çocukları yemekhanede yemek yemezler, yemek salonunda yerler. Şimdiki yapımızdaki yemek masaları uzundur; bu masalarda on-onbeş çocuk oturur. Ama yapılmakta olan büyük yapının yemek salonunda çocuklar üç-dört kişilik ayrı maalarda oturacakalrdır. Nesin Vakfı'nın çocukları yatakhanede yatmazlar, yatak odalarırnda yatarlar. Her yatak odasında, iki karyola vardır. Bu iki karyoladan biri büyük çocuklardan birinin, öbürü de bu çocuğun bakıp koruduğu bir küçük çocuğundur. Her küçük çocuğun, kendisine bakıp koruyan bir ablası yada ağabeyi vardır. Yapılmakta olan büyük yapının yatak odalarında, lise son sınıf ve üniversite öğrencileri bir kişilik özel odalarda kalacaklardır.

Kitaptan 5 Alıntı

mehmet 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Merhaba sayın okurlarım, merhaba sevgili okumazlarım, sevenlerim, sevmeyenlerim, can yoldaşlarım, can düşmanlarım, merhaba!
Sayın bayanlar baylar, merhaba! Sayın olmayan bayanlar baylar, sizlere de merhaba!...
Bindiği dalı kesenler, öksürüğe göre esenler, çabuk kırılıp küsenler, merhaba! Nerdesin, bir şu dağın ardında kalan umudum, merhaba!

Merhaba, Aziz NesinMerhaba, Aziz Nesin
mehmet 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Merhaba yoksulum, merhaba mahalle mantarı milyonerler, nerdesin ey sağduyu, sesimi duyar mısın ey özgürlük, merhaba!
Merhaba verilip de tutulmayan sözler, merhaba doymayan gözler, merhaba dolmayan göbekler, iskemleler, işkembeler, ey özgürlük, merhaba!
Merhaba bize gülen balıklar, akıl veren alıklar, merhaba.
Merhaba özgürlük savaşında yaralanıp yitenler, merhaba bu yolda dökülüp bitenler, merhaba.
Merhaba söylenememiş en güzel söz, merhaba güzel yarınlar, merhaba gelecek aydınlar, merhaba.

İşte girdik alana, selam verdik dört yana, sözümüz anlayana: merhabalar, merhaba...

Merhaba, Aziz NesinMerhaba, Aziz Nesin
nejla güldalı 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir ülkede ve suiistimal gelenek olmuşsa, gittikçe artıyorsa, yurttaşlar <<rüşvetle yaptırılan iş, en ucuz iştir,>> demeye başlamışlarsa, insanlar rüşvet alıp vermeyi gerçekte ayıplamaz olmuşlarsa, rüşvet alanı almak zorunda bırakıldığı için üstelik haklı buluyorsa... O ülkede toplumsal düzen değişmedikçe, rüşvet de, suiistimal de kalkmaz.

Merhaba, Aziz Nesin (Sayfa 41 - Adam Yayıncılık)Merhaba, Aziz Nesin (Sayfa 41 - Adam Yayıncılık)

Akıl almaz şu feleğin işine
Ağa olmak, paşa olmak boşuna
Gelir bir taş değer başına
İnsanoğlu baki değil devrilir!

Merhaba, Aziz NesinMerhaba, Aziz Nesin
nejla güldalı 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

CHP Ankara İl Kongresi'nde bir delege demiş ki:
- Herşeyden önce rüşvet ve suiistimal hastalığına bir çare bulmalıyız.
Belli ki çoook iyi niyetli ama, yalınkat düşünen bir yurttaşımız.
Rüşvet ve suiistimal hastalığından yakınanlara bir ilaç salık vereceğim, gerekirse kullanılır.
<<Herhangi bir kimesne tarif olunan işbu ilacı istimal eyler ise, Bi-İznil-Martavalli rüşvet hastalığından şifa ve suiistimal illetinden deva bulup pirüpak ola: Şöyle ki: kedinin değmediği ve itin siğmediği çayır çimenlik yerden toplanan beş kıyye ebegümeci, ördek gerisi değmemiş saf bir pınardan alınan su içine konula. Badehu zencefil, karanfil, bahrifilfil ve sağlam bir kefil, kırk dükkân artığı öksüz katığı, meyan kökü, ziftin peki ile halt edile. Bilahare cümlesi kaynatılarak lapa haline getirile. Rüşvet alıp vermesi ve suiistimal yapması istenilmeyen kimesne, çıplak neticesi üzerine işbu buğulu kaynar lapa üzerine oturtularak lapanın buğusu ağzından burnundan ve kulaklarından tüte. Ve ol kimesne canı yanıp acısından <<ya dumbur, ya zumbur>> deyu tesbih çeke. Her kim ki yedi gün sıcak ebegümeci lapasına otursa bir dahi asla rüşvet alıp vermeye ve de suiistimal eylemeye. Ve eğer ki cümle memleket halkı rüşvet derdinden ve suiistimal illetinden halas bulsun istinildikte kâffesi kuyruğa sokulup çıplak neticeleri üstüne ebegümeci lapasına oturtula. Cümlesi bu dertten halas ola. Mücerreptir. İnanmayan kâfirdir.>>

Merhaba, Aziz Nesin (Sayfa 40 - Adam Yayıncılık)Merhaba, Aziz Nesin (Sayfa 40 - Adam Yayıncılık)