Miftah (Bir Ayasofya Romanı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.077
Gösterim
Adı:
Miftah
Alt başlık:
Bir Ayasofya Romanı
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051830643
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Baskılar:
Miftah
Kızıl Elma 2
Ayasofya İstanbul’un tapusudur kâri. Neden çekineyim ki! Hatta bu topraklarda ‘inandım’ diyerek yaşayan her kim varsa hepsinin namusudur. Ayasofya hayali gönülden giderse yahut bir daha secdeye eğilmezse orada başlar hayal tükenmiş, dava tükenmiş, gaye tükenmiştir. Ki şimdi tam da öyledir işte. Kendi vatanında, kendi şehrinde ve kendi mabedinde başını secdeye eğemiyorsan, söz de tükenmiştir.

Hem biliyorum sen de ben gibi hissedersin. Lakin sormak icap eder şimdi; bir benim mi ağrıma gidiyor ecdadın başını secdeye koyup da ibadet ettiği yerlere ayakkabılarla basıyor olmak? Bence hayır, senin de benim de ve biz gibi pek çoğunun da ağırına gidiyor biliyorum. İşte belki de bunun için Ayasofya’yı açmak ölümden uyanmak gibi, Ayasofya’yı açmak yeniden doğmak gibi...

Bu okuyacağın Ayasofya’da alnını secdeye koymadan ruhunu teslim etmekten korkan birinin duasıdır. Belki de ve sadece bu duaya ‘âmin’ densin diye yazılmıştır bu kitap...
272 syf.
Fatih Duman'ın okuduğum ikinci kitabı olmakla birlikte artık Fatih Duman favori yazarlarımın arasına girmiş bulunmakta.

Kitap gönlümüzün hüznü olan Ayasofya ile ilgili o kadar bilgi içeriyor ki hayal demek imkansız , gerçeklik payı ise tartışılabilecek güzel bir konu aslında. Ah Ayasofya Ah!
Nasıl bir yaraydın sen . Nasıl bir kabuk bağladında iyileşmek bilmedin . Ben seni bu hale getirenlere iki cihanda da hakkımı helal etmiyorum. Rabbim mutlaka hesabını soracaktır. Ayasofya'yı merak eden , Ayasofya'yı seven , ilgi duyan herkesin okuması gereken bir kitap . İnsan bazen duygu yoğunluğu yaşadığı kitapları anlatmakta yetersiz kalıyor. En azından bu benim için böyle . Yanlış ifade etmekten korkuyor , hak ettiği şekilde ifade edemediğim için üzülüyorum. :( Şiddetle okunmasını tavsiye ederim. Belki o vakit bana katılan birileri olacaktır.
272 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Ilk defa okuduğum kitap hakkında uzun uzadıya  inceleme yapmak istemiyorum çünkü çok tartismaya açık bir mevzu ve inceleme yapıp şikayetlerimi yazarsam isin icinden cikamam. O yüzden sadece soyluycegim söz;  "söyletme beni zalim,derinimde neler neler var....." 
272 syf.
·9 günde·8/10
Hızlı ilerlemeyen lakin huzur veren bir roman yapısına sahip bir kitaptı.
Romanın akıcılığı altında Ayasofya'nın manası, bilinci aksettirilmeye çalışılmış ve bu konuda fazlasıyla başarılı olunmuş.
Ayasofya hakkında bilgi edinmek isteyen ve Ayasofya davasının neden önemli olduğunu anlamak isteyen herkese tavsiye ederim.
272 syf.
Aynı yazarın dediği gibi : "Kendi vatanında, kendi şehrinde ve kendi mabedinde başını secdeye eğemiyorsan , söz de tükenmiştir. Hem biliyorum sen de benim gibi hissedersin. Lakin sormak icap eder şimdi ; bir benim mi ağrıma gidiyor ecdadın başını secdeye koyup da ibadet ettiği yerlere ayakkabılarla basıyor olmak. "

Bu kitap sayesinde hem sırlı olaylar eşliğinde Ayasofya tarihini tekrar yaşayacak ve tarihi hakkında belki de ilk kez öğreneceğiniz bilgilere ulaşacaksınız. Ve eminim ki Ayasofya yaranız tekrar kanayacak. Fakat ben de inanıyorum ki "Ayasofya'yı secdelere açacak bir FATİH yine gelecektir." O günün en kısa sürede gerçekleşmesi duasıyla...
272 syf.
·Beğendi·10/10
Ayasofya İstanbul'un tapusudur kâri. Neden çekineyim ki! Hatta bu topraklarda 'inandım' diyerek yaşayan her kim varsa hepsinin namusudur. Ayasofya hayali gönülden giderse yahut bir daha secdeye eğilmezse orada başlar hayal tükenmiş, dava tükenmiş, gaye tükenmiştir. Ki şimdi tam da öyledir işte. Kendi vatanında, kendi şehrinde ve kendi mabedinde başını secdeye eğemiyorsan, söz de tükenmiştir.

Hem biliyorum sen de ben gibi hissedersin. Lakin sormak icap eder şimdi; bir benim mi ağrıma gidiyor ecdadın başını secdeye koyup da ibadet ettiği yerlere ayakkabılarla basıyor olmak? Bence hayır, senin de benim de ve biz gibi pek çoğunun da ağırına gidiyor biliyorum. İşte belki de bunun için Ayasofya'yı açmak ölümden uyanmak gibi, Ayasofya'yı açmak yeniden doğmak gibi...

Bu okuyacağın Ayasofya'da alnını secdeye koymadan ruhunu teslim etmekten korkan birinin duasıdır. Belki de ve sadece bu duaya 'âmin' densin diye yazılmıştır bu kitap.
272 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Ayasofya Ve İstanbul' a aşık herkesin okuması gereken bir kitap.. Her satırda hissedilen mistik duygu kitabı elinizden bırakmamanıza sebep oluyor..
272 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
Miftah, Fatih Duman’ın son çıkan kitabı.. Miftah yani anahtar.. Ayasofya’nın gizli anahtarı.. Kitapta Sultan Vahdettin tarafınca Ayasofya Camii’ni koruması için görevlendirilen Binbaşı Tevfik Bey’in dedesi olduğunu yıllar sonra öğrendikten sonra, sırlı bir yolculuğa adım atan Ali Tevfik’in yaşadıkları anlatılırken; Ayasofya’nın tarihi geçmişi, her iki dindeki yeri, geçirdiği talan ve yağmalar, mimari özellikleri, hakkındaki rivayet ve efsaneler de paylaşılmış.
Gizemli ve efsunlu bir hava katılmak istense de bence istenilen düzeyde olmamış. Gereksiz tekrarlar çok fazla ve olay kısır döngüde aktarılmış. Edebi olarak diğer kitaplarına göre oldukça yetersiz olmakla beraber edebi kelamdan ziyade olaylar ve tasvirler çoğunlukta. Tarihi ve siyasi bilgiler yetersiz olsa da yazarın Ayasofya sevgisi ve özlemi o kadar güzel yansıtılmış ki, merakımı fazlasıyla celbetti diyebilirim. Gene de günümüz tarihi ve siyasi geçmişi daha fazla anlatılabilirdi.
İstanbul sevdalıları ve İstanbul’un kalbi diye anılan Ayasofya’yı merak edenler için güzel bir tercih…
320 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap Fatih DUMAN'ın okuduğum 4. kitabıydı. Öncelikle söylemeliyim ki bu yazarın kalemine bayılıyorum. Gerçekten çok efsane bir anlatışı var. Kızıl elma serisinin ilk kitabı olan Kızılelma Anadoluyu okumuştum ve çok beğenmiştim. 2. kitap Kızılelma Ayafosya çıktığı ilk gün hemen sipariş verdim. Ve bu kitaba da bayıldım. Ayasofya hakkında çok güzel bilgiler veriyor ve okurken sizi farklı alemlere götürüyor. Konuları farklı gözükse de 1. kitap ile 2.Kitap bağlantılı 1. kitap ile 2. kitaptaki olaylar ardarda geliyor. Muhtemelen 3. Kitapta da 2. kitabın son sayfasında bahsedilen masanın üzerindeki kitaptan devam edecek :) Duyduğuma göre bu seri 3 kitaptan oluşacakmış ama 20 kitap olsa bile okurum efsane bir seri :)
320 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Kızılelma..
O '' Kızılelma '' ki şimdilerde sadece siyasi bir eylemin olduğunu sanıp, asıl anlamına haksızlık, zulüm yaptığımız kutsal mefkure..
Bir şeyleri yeni yeni fark ettiğimi düşündüğüm zamandan bu yana kendi içimde hep '' insanın yaşama amacı nedir, Rabbimiz 'ben insanları sadece bana kulluk etsinler diye yarattım' diye belirttiği ayette, bize düşen sadece ibadet etmek midir? İnsanın maneviyatından da destek alıp yaşamını uğruna sarf edecek bir davası da olmalıdır '' diye düşünüp, o hak davayı aramaya kendimce borç bildim ve biznillah karşıma çıkan tevafuklarla da - tıpkı bu kitap gibi - bulduğuma inandım.
Şimdi bana düşenin ise bu davada kimlerin yer aldığı, hangi suretle mücadele ettiklerini öğrenip kendi benliğime alıştırmak olduğunu zannediyorum.
Sadece bu kitabı incelemek suretiyle elime aldığım kalemim, bu kitaptaki davayı esas alarak, tüm davaları birler içerinde binler bulundurma gayret ederek yazmaya hasıl oldu.

Demem o ki, davasını arayanlara, Kızılelma nedir? Sorusuna belki bilimsel değil fakat içinde gerçeklik bulundurarak ve tarihten de ilham alarak sürükleyici bir roman ile öğrenmek isteyenlere bu harika kitabı önermek; nezdimde hataya sebebiyet vermeyecek suretiyle canı gönülden inanıyorum.

Kızılelma ve İslamın nişanesi Ayasofya 'ya müze olarak gezmeye değil de secdeye baş koymaya gideceğimiz günlerin inancıyla,selam olsun..
272 syf.
·Beğendi·10/10
Bir arkadaşım alerjik bir rahatsızlık geçirdiği için onu ziyarete gittim. Kitaplar alerji yapmaz diyerek rafların arasında dolaşmaya başladım. Hem kendime hem de arkadaşıma aynısını aldım. Benim için özel olmasının birinci nedeni budur.
İkincisine gelince, Fatih Hocamın su gibi bir üslubu var. Kitap her yerinde akıyor. Durağanken bile.. Gayet tabii bir biçimde sürekli ne olacağını, olanların neden olduğunu merak ediyorsunuz. Bu çok hoşuma gidiyor. En önemlisi de Fatih Hocamın da deyimiyle derdi olan bir kitap bu.. Kitabın derdini sevdim.
Üçüncü nedenim, kitabın adı. Gizemli bir hava katıyor. Kitaba, Ayasofya'nın misyonuna dair düşündürüyor insanı. Daha pek çok sebebim var. Şimdilik bu kadarı yeterli.
Velhasıl kelam, bu kitabı mutlaka okuyun!
272 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Miftah, yani anahtar. Ayasofya'nın anahtarı, hikayesi, hakkındaki dilden dile dolaşan efsaneleri, yaşanmışlıkları, başından geçenler, içinde yaşanılanlar, görülen rüyalar, Fatih Sultan Mehmet'in ilk içerisine girişi ve diğer tüm detayları.. Ayasofya'yı, tarihini ve efsanelerini merak edenler için okunabilir bir kitap..
272 syf.
·8 günde·7/10
Kitap Ayasofya'nın üzerinden kutsalla olan bağlantılarımızı nasıl kopardığımızı anlatıyor. Binbaşı Tevfik Bey, Kahramanımız Ali Tevfik ,Dedesi ve sahaf Ömer Efendi. Baş kahramanlarımız
Günlük hayatın koşuşturması içerisinde mukaddesat üzerine düşünmez, onları dert etmez, ve onları anlamaya çalışmaz olduk. Yazar da bunu dert ediyor. Ayasofya İstanbul un anahtarı idi , şimdi ise manasını kaybetti ve bir taş yığını oldu. Fatih İstanbul un kahramanı idi, şimdi ise sadece okul kitaplarında gördüğümüz ve eski cumhurbaşkanlarımızdan diyebileceğimiz sıradan bir şahşiyet. Ulubatlı Hasan İstanbul'un fedaisi idi ,şimdi ise tarihte kaybettiğimiz milyonlarca insandan birisi.
Çünkü şehir kavramının içini boşalttık , gökdelenleri onların kalbine birer mızrak gibi soktuk. Çünkü Başbuğ kavramının içini boşalttık , topyekün bir davaya kilitlenebilen bir millet olmayı unuttuk. Çünkü şehit kavramının içini boşalttık , şehadeti askerin mukaddes ideali sayarken vazifesi addettik. ...
Lakin sormam icap eder şimdi; bir benim mi ağrıma gidiyor ecdadın başlarını secdeye koyup da ibadet ettikleri yerlere ayakkabılarla basıyor olmak?
Fatih Duman
Sayfa 6 - Nesil yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Miftah
Alt başlık:
Bir Ayasofya Romanı
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051830643
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Baskılar:
Miftah
Kızıl Elma 2
Ayasofya İstanbul’un tapusudur kâri. Neden çekineyim ki! Hatta bu topraklarda ‘inandım’ diyerek yaşayan her kim varsa hepsinin namusudur. Ayasofya hayali gönülden giderse yahut bir daha secdeye eğilmezse orada başlar hayal tükenmiş, dava tükenmiş, gaye tükenmiştir. Ki şimdi tam da öyledir işte. Kendi vatanında, kendi şehrinde ve kendi mabedinde başını secdeye eğemiyorsan, söz de tükenmiştir.

Hem biliyorum sen de ben gibi hissedersin. Lakin sormak icap eder şimdi; bir benim mi ağrıma gidiyor ecdadın başını secdeye koyup da ibadet ettiği yerlere ayakkabılarla basıyor olmak? Bence hayır, senin de benim de ve biz gibi pek çoğunun da ağırına gidiyor biliyorum. İşte belki de bunun için Ayasofya’yı açmak ölümden uyanmak gibi, Ayasofya’yı açmak yeniden doğmak gibi...

Bu okuyacağın Ayasofya’da alnını secdeye koymadan ruhunu teslim etmekten korkan birinin duasıdır. Belki de ve sadece bu duaya ‘âmin’ densin diye yazılmıştır bu kitap...

Kitabı okuyanlar 113 okur

  • Onur güsan
  • Abdullah Kaya
  • Said Ekici
  • hümeyra⠀ོ ⠀
  • Şuride
  • Ceylan Gül
  • Mercan Yıldırım
  • Gizem Kurnaz
  • Busra Devecioglu
  • Seçkin Çakmak

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.2 (20)
9
%17.6 (9)
8
%15.7 (8)
7
%9.8 (5)
6
%5.9 (3)
5
%5.9 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0