Mişon'un Definesi (Cingöz Recai #8)

8,9/10  (9 Oy) · 
34 okunma  · 
10 beğeni  · 
775 gösterim
Serinin 8. kitabı Mişon’un Definesi. Bu kitaptaki hikayelerde de Cingöz ve Mehmet Rıza yine baş başa kalıyor. İki rakip, iki dost, iki düşman yeni maceralara yelken açıyorlar. Hikayeler ise şöyle:

Mişon’un Definesi: Cingöz Recai işsiz güçsüz, evinde otururken gazetede bir haber görür. Mişon adında yaşlı bir Yahudiye on yıl evvel babasından altın kalmıştır. Ancak bu yaşlı adam çok cimri olduğundan dolayı altının tek bir tanesine dokunmayıp evine saklanmıştır. Ancak ölüm döşeğinde olamasına rağmen kimseye altınların yerini söylememektedir. Cingöz ise gözünü bu altınlara dikmiş, Mişon’dan onları çalmak için PLAN yapar.

Bodrumda Kalanlar: Cingöz adamları ile birlikte denizden Çengelköy’deki İhsan Paşa yalısını soymaya giderler. Yalıyı soyarlar ancak giderlerken, yalının sahibi İhsan Bey’i de yanlarına götürürler. Sabah ev ahalisi durumu müdüriyeti arayarak haber verir. Mehmet Rıza, olayı incelemeye köşke gelir.

Esrarlı Dolap: Mehmet Rıza’nın Beşiktaş’ta yaşayan zengin bir dostu onu evine çağırır. Başında garip bir olay vardır. Yatak odasındaki büyük dolabından paraları kaybolmaktadır. Mehmet Rıza olayı inceler ve gece bu hırsızlığın nasıl olduğunu anlamak için o gece beklemeyi uygun görürler. Ancak onlar olayın vuku bulmasını beklerken, birden bire ışılar kararır. İki arkadaş birbirlerine girerler. Ancak oda da kimseyi bulamazlar. Dolaptaki paralar ise kaybolmuştur. Tabi bu işte Cingöz’ün parmağı vardır.

Kasa Başında: Mehmet Rıza evinde uzanırken, birden Pangaltı karakolundan kendisini ararlar. Karakola gittiğinde ise bir adam onu beklemektedir. Adam başından geçen bir olayı Mehmet Rıza’ya anlatır. İyi giyimli bir kaç adam onu takip etmiş sonunda bir köşede sıkıştırıp cüzdanını ve anahtarlarını almışlar onu bir çıkıra atmışlardır. Adam ise durumu müdüriyete anlatmak için gelmiştir. Mehmet Rıza ise bu olayda Cingöz’ün parmağının olduğunu düşünür.

Bir Düğün Gecesi: Mısırlı İhsan Paşa’nın kızı evleniyordu. Genç kız, Avrupa’dan yeni gelmiş bir Türk genci ile sevişmiş ve evlenmeye karar vermiştir.Düğün günü ev çok kalabalıktır. Davetliler arasında gelinin tavı hakkında söylentiler dolanmaktadır. Tabi bu söylentiler, Cingöz’ün bu düğüne gelip tacı çalacağı yönündedir. Damat, bu konuda atıp tutar. Ancak gelin ve tacı birden ortadan kaybolur.

Kadın Cinayeti: Mehmet Rıza işten çıkmış, Taksime gitmek için tramvaya binmişti. Boş bulduğu koltuğa oturduğunda önündeki adamın Cingöz Recai olduğunu fark eder. Durumu ona çaktırmadan, kendisini tevkif etmek için PLAN yapar. Ancak Cingöz’ün ona karşı bir oyununun içinde olduğunu kestiremez.

Düşman Şakası: Mehmet Rıza evinde gece yarısı uyurken başının arasında bir dürtme ile uyanır. Gözlerini açtığında ise karşısında Cingöz’ü görür. Cingöz, Mehmet Rıza’nın evini soymaya gelmiştir ve buna muvaffak olur. Tabi bu durum gazetelere yansır. Aslında Cingöz, Mehmet Rıza’ya bir oyun oynamıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786053836377
 • Yayınevi:
  Alkım Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Serhat Ercan 
25 May 16:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine lise yıllarında okuduğum polisiye roman (hikaye) kitabi. Ortaokul ve liselilerin okuyabileceği kitap.
Alıcı ve sade dile ile tamamen sizi olaya kitleyen bir kitap. Şuan piyasada basımı olmayabilir.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine küçük hikayelerden oluşan maceralar var içerisinde. Peyami Safa'nın geçim kaygısıyla gazetelerde neşrettiği maceralardan oluşuyor. Orta okul-lise dönemi için tavsiye edilebilecek bir seri.

Serdar Poirot 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir Cingöz Recai romanı. Recai'nin yaptığı başarılı soygunlar ve polis şefi Mehmet Rıza ile olan tatlı sert rekabeti ile oldukça eğlenceli bir roman olmuş. Yedi sekiz adet oldukça güzel hikaye mevcut. Yerli Arsen Lüpenimiz.

Okan Pınar 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 460 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oldukça güzel bir Cingöz Recai romanı. Recai'nin yaptığı başarılı soygunlar ve polis şefi Mehmet Rıza ile olan tatlı sert rekabeti ile oldukça eğlenceli bir roman olmuş. Yedi sekiz adet oldukça güzel hikaye mevcut.